ارزش سهام نینتندو پس از نتایج مالی اخیر افتی ۷.۵ درصدی داشت

۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲

آخرین نتایج مالی شرکت نینتندو اخبار خوبی را برای این شرکت در بر نداشته است. ارزش سهام این شرکت افتی ۷.۵ درصدی داشته و نینتندو انتظارات فروش و سودآوری خود را کاهش داده است.

ارزش سهام شرکت نینتندو در بازار بورس توکیو امروز از ۵۶۲۴ ین به ۵۲۰۱ ین رسید. این بزرگ‌ترین افت سهام نینتندو در یک سال گذشته است. افت ۷.۵ درصدی سهام نینتندو ارزش سهام این شرکت را تقریبا با ژانویه‌ی سال گذشته برابر می‌کند. در آن زمان ارزش سهام این شرکت به ۵۱۹۲ ین رسید. افت مذکور احتمالا به خاطر واکنش‌های منفی نسبت به گزارش مالی اخیر نینتندو است.

در نتایج نه ماه اول سال مالی ۲۰۲۳ نینتندو، این شرکت اعلام کرد که فروش خالص با افت ۱.۹ درصدی به ۱۲۹۵ میلیارد ین (۹.۹ میلیارد دلار) رسیده است. سود خالص این شرکت هم با افت ۵.۸ درصدی به ۳۴۶.۲ میلیارد ین (۲.۶ میلیارد دلار) رسیده است. نینتندو گفته که فراز و نشیب در بازار بورس خارجی در کاهش فروش و سود این شرکت تاثیرگذار بوده است. این علی رغم فروش قدرتمند سخت‌افزار و نرم‌افزار سوییچ است.

نینتندو هم‌چنین اعلام کرده که قصد دارد تا پایان ماه مارس ۱۸ میلیون کنسول سوییچ بفروشد. در سه‌ماهه‌ی اخیر این رقم پیش‌بینی شده ۱۹ میلیون دستگاه و در سه‌ماهه‌ی قبل از آن هم ۲۱ میلیون دستگاه بود. با توجه به اینکه به هفتمین سال حضور سوییچ در بازار نزدیک می‌شویم، فروش این کنسول برای دومین سال مالی متوالی افت خواهد داشت.

پس از اعلام نتایج مالی نینتندو، به گزارش بلومبرگ برخی از تحلیل‌گران بازار به شکلی منفی از این نتایج غافلگیر شدند. این دیدگاه‌ها در یک مقاله‌ی بلومبرگ هم بازتاب داده شدند و یک تحلیل‌گر اعلام کرد که سوییچ به پایان عمر خود نزدیک شده است:

این نتایج نشان می‌دهند که سریع‌تر از چیزی که انتظار می‌رفت سوییچ به پایان چرخه‌ی عمر خود نزدیک می‌شود. استراتژی سخت‌افزار برای سال مالی بعدی برای نینتندو کلیدی خواهد بود.

علی رغم افت فروش سخت‌افزار، فروش نرم‌افزار کنسول سوییچ هم‌چنان به عملکرد قدرتمند خود ادامه دادند. کنسول سوییچ در نه‌ماهه‌ی اول سال مالی نینتندو ۱۷۲.۱۱ میلیون نسخه بازی را فروخته است. بازی جدید سری Pokémon یعنی Scarlet and Violet در این میان نقش بسزایی داشت و ۲۰.۶۱ میلیون نسخه فروخت. Splatoon 3 و Nintendo Switch Sports هم ۱۰.۱۳ میلیون و ۸.۶۱ میلیون نسخه فروش داشته‌اند.

استریم بعدی Nintendo Direct امروز برگزار خواهد شد. این رویداد شامل حدود ۴۰ دقیقه اطلاعات و گیم‌پلی جدید از بازی‌های انحصاری سوییچ در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۳ خواهد بود.

EAGAMERDARKSIRENAmirchامیر حسینNima ShamsDaniyal Bleszinskimeysambaref44A.Off

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید