تکنولوژی دیپ فیک برای سینما تهدید است یا فرصت؟ + ویدیو

۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۶
تکنولوژی دیپ فیک

پیشرفت روز افزون هوش مصنوعی و تکنولوژی دیپ فیک می‌تواند فرصت‌های بسیاری در سینما ایجاد کند و از سوی دیگر تهدیدی بزرگ محسوب می‌شود.

تکنولوژی دیپ فیک و تغییر چهره برای چندین سال است که وجود دارد و احتمالا در گشت و گذار روزانه خودتان در اینترنت ویدیوهایی از این دست تغییر چهره‌ها را مشاهده کردید. با این حال، پیشرفت این تکنولوژی برای دنیای سینما به چه معنا است؟

به تازگی ویدیویی از فیلم سقوط (Fall) منتشر شده که در آن، با استفاده از هوش مصنوعی و تکنولوژی دیپ فیک تغییرات قابل توجهی روی چهره و صدای بازیگر صورت می‌گیرد. در ابتدای این ویدیو نشان داده می‌شود که چطور می‌توان صدای بازیگر را به طور کامل تغییر داد و برخی از کلمات را حذف کرد.

در ادامه ویدیو نیز دیده می‌شود که با استفاده از این تکنولوژی می‌توان دوبله‌های مورد نظر را روی فیلم قرار داد و از آن سو، تغییراتی در چهره و لبان بازیگران ایجاد کرد که به نظر برسد در حال صحبت به زبان دوبله شده است.

به عنوان مثال، در این ویدیو که در ادامه می‌توانید مشاهده یا دانلود کنید، در دوبله ژاپنی به نظر می‌رسد که بازیگر واقعا در حال صحبت به زبان ژاپنی است و حرکت چهره و لب او بسیار واقعی است.

بدون شک، این ویدیو گواهی از آن است که تکنولوژی هوش مصنوعی و دیپ فیک روز به روز در حال پیشرفت است و مطمئنا در آینده‌ای نه چندان دور تشخیص واقعی یا غیر واقعی بودن یک ویدیو بسیار دشوار خواهد بود.

این موضوع می‌تواند احتمالات و فرصت‌های بسیار زیادی را در دنیای سینما ایجاد کند و دست عوامل سازنده را باز بگذارد تا بتوانند اثری بهتر را تولید کنند. به عنوان مثال، استفاده از تکنولوژی کاهش سن در فیلم‌های مختلفی استفاده شده و فرصت به تصویر کشیدن جوانی بازیگری پا به سن گذاشته فراهم شده است.

این در حالی است که پیشرفت این تکنولوژی می‌تواند دردسرهای بسیار بزرگی را نیز به همراه داشته باشد و کمپانی‌های سازنده و همچنین بازیگران را با مشکلات متعددی مواجه کند. در هر صورت، نمی‎‌توان جلوی پیشرفت تکنولوژی را گرفت اما باید گفت که آینده هم خارق‌العاده و هم ترسناک به نظر می‌رسد. نظر شما در این رابطه چیست؟

منبع: گیمفا

FashanM.MTDARKSIRENjiamojiAli.warSami 227REZAGAMERAli 0zadeNathan MillermeysambCirilla Riannon

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید