رکورد جهانی اورکلاک فرکانس پردازنده با مادربرد ROG MAXIMUS Z790 APEX ایسوس زده شد

2 آذر 1401 - 17:25

ماه آگوست 2014 بود که بالاترین فرکانس تا آن روز برای یک پردازنده دسکتاپ با پردازنده AMD FX 8370 به دست آمد. میزان این اورکلاک 8722.78 مگاهرتز بود که برای یک پردازنده با فرکانس پایه 4 گیگاهرتز بدست آمده بود. اکنون پس از گذشت 8 سال، این رکورد دوباره شکسته شد اما این بار با یک پردازنده و مادربرد کاملا جدید.

به نظر می‌رسید که هیچ یک از پردازنده‌های شرکت اینتل توان رقابت از نظر اورکلاک با سری قدیمی FX شرکت AMD را نداشته باشند؛ اما سرانجام سیزدهمین نسل از پردازنده‌های اینتل با عنوان Raptor Lake، با معرفی اولین پردازنده دسکتاپ با فرکانس پایه 5.8 گیگاهرتزی، این امکان را فراهم کرد تا رکورددار جدید، بالاترین کلاک دنیای پردازنده‌های دسکتاپ، لقب گیرد.

در چند ماه گذشته شاهد افشای اطلاعات زیادی از پردازنده جدید شرکت اینتل یعنی Core i9-13900K بودیم و انتظار می‌رفت که بتواند فرکانس بالاتری نسبت به پردازنده رکورددار سابق یعنی AMD FX 8370 ارائه دهد. چیزی که انتظارش نمی‌رفت این بود که تنها یک روز پس از معرفی جدیدترین پردازنده شرکت اینتل شاهد شکستن رکورد اورکلاک فرکانس پردازنده جهان باشیم.

اورکلاکر معروف (Elmor) سوئدی به تازگی با استفاده از مادربرد رکوردشکن ایسوس یعنی ASUS Z790 ROG Maximus APEX و مقدار زیادی نیتروژن مایع توانست فرکانس پردازنده Intel Core i9-13900K را تا عدد 8812.85 مگاهرتز بالا ببرد و رکورد دنیا را از (The Stilt) فنلاندی بگیرد.

جالب اینجاست که رکورد قبلی نیز که پیش از این در سال 2014 زده شده بود، با استفاده از مادربرد ROG Crosshair V Formula-Z ایسوس انجام شده بود و در 10 جایگاه نخست این رکورد طبق سایت hwbot.org مادربردی غیر از برند ایسوس دیده نمی‌شود.

armanAbolfazlFree as the windfarshadxمحمدرضا نوروزی

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید