عرضه پردازنده‌های نسل ۱۳ لپ تاپ اینتل برای اواخر ۲۰۲۲ تایید شد

8 مرداد 1401 - 21:24
اینتل

اینتل اخیراً طی گزارش سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ تایید کرده است که پردازنده‌های لپ تاپ نسل سیزدهم رپتور لیک (Raptor Lake) این شرکت اواخر امسال عرضه خواهند شد.

این پردازنده‌ها در مجموع در دو نسخه به دست مشتریان خواهند رسید: نسخه رومیزی و نسخه لپ تاپ که اصطلاحاً آن را موبایل (محصولات قابل حمل) می‌نامند. به این ترتیب پردازنده‌های نسل جدید اینتل دقیقاً یک سال پس از عرضه پردازنده‌های نسل دوازدهم این شرکت، آماده ورود به بازار در نیمه دوم سال جاری میلادی هستند.

سری پردازنده‌های آلدر لیک (نسل دوازدهم) تحت نام S در اکتبر سال گذشته میلادی عرضه شدند، با این حال نسخه‌های غیر K این سری تا ژانویه امسال وارد بازار نشدند. پس از آلدر لیک نوبت به عرضه پردازنده‌های لپ تاپ P و پردازنده‌های سری H رسید.

اینتل در این گزارش علاوه بر موضوع مذکور، برگزاری رویداد سالانه Innovation خود را در تاریخ ۶ مهر ۱۴۰۱ (۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲) نیز تایید کرده است. ما در این رویداد شاهد معرفی تمام و کمال پردازنده‌های رومیزی مورد انتظار رپتور لیک خواهیم بود که احتمالاً بعدتر در ماه اکتبر عرضه می‌شوند.

پردازنده‌های لپ تاپ نسل جدید اینتل نیز همانند پردازنده‌های رومیزی این سری با تعداد هسته‌ها و سرعت کلاک بیشتری نسبت به نسل گذشته، در دسترس قرار خواهند گرفت. نسخه‌های رومیزی پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل به ۱۶ الی ۲۴ هسته و ۲۴ الی ۳۲ رشته با حداکثر سرعت کلاک ۵.۵ گیگاهرتز مجهز خواهند بود.

در سمت مقابل، پردازنده‌های لپ تاپ رپتور لیک نیز به همین‌سان با هسته‌های بیشتری تولید می‌شوند، مخصوصاً هسته‌های E؛ با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا اینتل این افزایش این هسته‌ها را به سری HX رپتور لیک اختصاص خواهد داد یا همه پیکربندی‌ها از چنین مزیتی بهره می‌برند.

یکی دیگر از محصولات مورد انتظار تیم آبی، سیستم‌های NUC Extreme این شرکت است که طبق گزارش‌های غیررسمی در سه‌ماهه آخر ۲۰۲۲ در اختیار کابران قرار خواهند گرفت. سیستم‌های مذکور مجهز به پردازنده‌های رومیزی جدید رپتور لیک هستند که اکنون درباره آن‌ها سخن گفتیم و احتمالاً به خوبی می‌دانید که پاییز پیش‌رو باید منتظرشان باشیم.

خانواده پردازندهمیتیور لیکرپتور لیکآلدر لیک
نود پردازندهIntel 4 ‘7nm EUV’Intel 7 ’10nm ESF’Intel 7 ’10nm ESF’
معماری پردازندهHybrid (Triple-Core)Hybrid (Dual-Core)Hybrid (Dual-Core)
معماری P-CoreRedwood CoveRaptor CoveGolden Cove
معماری E-CoreCrestmontGracemontGracemont
بهترین پیکربندی6+8 (H-Series)6+8 (H-Series)6+8 (H-Series)
حداکثر هسته‌ها/رشته‌ها14/2014/2014/20
لاین‌آپ برنامه‌ریزی شدهH/P/U SeriesH/P/U SeriesH/P/U Series
معماری کارت گرافیکXe2 Battlemage ‘Xe-LPG’Iris Xe (Gen 12)Iris Xe (Gen 12)
تعداد هسته‌های کارت گرافیک128 EUs (1024 Cores)96 EUs (768 Cores)96 EUs (768 Cores)
پشتیبانی حافظهDDR5-5600
LPDDR5-7400
LPDDR5X – 7400+
DDR5-5200
LPDDR5-5200
LPDDR5-6400
DDR5-4800
LPDDR5-5200
LPDDR5X-4267
حداکثر ظرفیت رم96 گیگابایت64 گیگابایت64 گیگابیت
درگاه‌های تادربولت ۴422
وای‌فایWiFi 6EWiFi 6EWiFi 6E
مصرف انرژی15-45W15-45W15-45W
تاریخ عرضهنیمه‌دوم ۲۰۲۳نیمه‌اول ۲۰۲۳نیمه‌اول ۲۰۲۲

هنوز مشخص نیست که پردازنده‌های لپ تاپ رپتور لیک با کدام یک از کارت‌های گرافیک سری آرک (Arc) این شرکت همراه خواهند شد اما به هر نحو این‌طور پیش‌بینی می‌شود که همه لپ تاپ‌ها و سیستم‌های NUC به این کارت‌ها مجهز شوند. شما می‌توانید مشخصات کامل پردازنده آلدر لیک و سری بعدی پردازنده‌های اینتل را در بالا مشاهده کنید و نظراتان را با ما به اشتراک بگذارید.

Lonesome guymeysamb

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید