بازی Assassin’s Creed بعدی باید در ایران روایت شود

20 تیر 1401 - 18:22

مطمئناً ایران یا پرشیا مکان خوبی برای روایت بازی بعدی Assassin’s Creed خواهد بود. شاید سرانجام یوبیسافت تصمیم داشته باشد تا از پتانسیل‌‎های این منطقه بهره ببرد.

در ابتدا لازم است بگویم که یکی از دلایل اصلی شخص من برای تجربه‌ی عناوین Assassin’s Creed غرق شدن در یک برهه‌ی جدید تاریخی و جغرافیای کمتر شناخته شده است که به‌ قول فرنگی‌ها، یک حس Authenticity یا اصالت از آن دوران را در وجود بازیکن برمی‌انگیزد. در این مطلب دوست دارم توضیح بدهم که چرا یک سافت‌ریبوت حساب شده همچون بسیاری از فرنچایزهای بزرگ، می‌تواند مجدداً توجه بسیاری از طرفداران سرخورده‌ی این مجموعه را به خود جلب کند و ایران بیشترین پتانسیل را برای این ریبوت یا پیش‌داستان (Prequel) فراهم می‌آورد.

همانطور که خیلی از ایرانیان و فارسی‌زبانان عزیز می‌دانند، ریشه‌ی مفهوم Assassin’s Creed به محفل حشاشیونِ حسن صباح و قلعه‌ی تاریخی الموت که امروزه در قزوین قابل مشاهده است برمی‌گردد. آقای ولادمیر بارتول، در انتقاد به رهبران فاشیست زمانه‌اش در ایتالیا، با استناد به اسناد تاریخی جامانده از دوران سلجوقی مانند سفرنامه‌ی مارکو پولو، رمانی به‌یادماندنی و هیجان‌انگیز نوشت تحت عنوان «الموت». این کتاب که توسط محمدرضا مباشر در ایران ترجمه شده، داستان جالبی از یک اساسین تازه‌وارد را روایت می‌کند که به الموت راه یافته و در تلاش است تا در کنار رفقای اغلب ایرانی‌تبارش که از قاهره و مرکز مسلمانان اسماعیلی خط می‌گیرند بر علیه امپراطوری ترک‌تبار سلجوقی دست به انواع ترور و خراب‌کاری بزنند. و البته همه‌ی این‌ها با فرماندهی و دستور پیرمردی ایزدنشان و ستایش شده به نتیجه می‌رسد که همه او را «سیدنا» خطاب می‌کنند. سیدنا همان حسن صباح خودمان است که از قضا سازمانش المعلم یا راشدالدین سنان را نیز تربیت کرد تا در مصیاف رهبری شعبه‌ی سوریه را برعهده بگیرد.

تصویری از حسن صباح در انیمه‌ی Fate/Zero که براساس لایت ناولی با همین عنوان ساخته شده

این کتاب الموت آقای بارتول، در واقع منبع الهام اصلی بازی Assassin’s Creed را تشکیل داد و بسیار منطقی است تا با ساخت یک داستان ریشه‌ای (Origin Story) به ایران دوران سلجوقی و زمانی که حشاشیون در قلعه‌ی الموت درگیر تقابل‌های سیاسی، مذهبی و اقتصادی با دولت حاکم بودند، برویم. نه تنها به این شکل یک فرهنگ و تمدن نسبتاً کمتر شناخته شده در Assassin’s Creed بازسازی می‌شود، بلکه سازندگان فرصتی خواهند داشت تا آن حس و جادوی بازی اول را به نحوی در بازیکنان تداعی کنند.

دلیل اصلی اینکه ایران باستان (که تا حدودی در Assassin’s Creed: Odyssey – Legacy of the First Blade شاهدش بودیم) را برای این مطلب انتخاب نکردم، دقیقاً همین بود که بازیکنان بتوانند با دیدن قلعه‌ی الموت و گشت و گذار در آن، یاد بازی‌های اولیه و دوران الطائر بیفتند این درحالیست که ایران سرزمینی بسیار وسیع است و پتانسیل زیادی برای تجربه‌های کاملاً جدید فراهم می‌کند. از کویرهای بی‌رحم گرفته تا کوهستان‌های سرد، از هر فصل و منطقه‌ای می‌توان منظره‌ و موقعیتی منحصربه‌فرد بیرون کشید. درواقع ایران صده‌ی ده هم تا حدی برای بازیکنان آشنا است که یک حس نوستالژی برایشان به ارمغان می‌آورد و هم حسی تازه را ارائه می‌دهد.

تصویری از قلعه‌ی الموت در قزوین

حشاشیون یا اساسین‌ها چون همیشه در مقایسه با ارتش و افراد گماشته‌ی سلاطین سلجوقی بسیار کم و انگشت شمار بودند، مجبور می‌شدند تا از هوش و ذکاوتشان برای پیاده‌سازی نقشه‌ها استفاده کنند تا با کمترین افراد بتوانند به بیشترین نتایج برسند و این موضوع بیشترین پتانسیل را برای ساخت موقعیت‌های مخفی‌کاری ایجاد می‌کند. دیگر لازم نیست یوبیسافت به‌زور بخش‌های مخفی‌کاری در موقعیت‌ها و رویدادهایی بگنجاند که هیچ ربطی به موضوع ندارد، آن‌ها می‌توانند با استفاده از وقایع حقیقی تاریخی مانند قتل نظام الملک، که گفته می‌شود دوست دوران کودکی حسن صباح بوده، مأموریت‌هایی را بسازند که هم از نظر روایی و هم از نظر طراحی مرحله رضایت‌بخش هستند، چراکه این شخصیت‌ها کاملاً در موضوع تاریخی و داستانی جای می‌گیرند.

نکته‌ی آخر این است که اصلاً Assassin’s Creed با سری Prince of Persia شروع شد. در ابتدا قرار بود یک بازی به اسم Prince of Persia: Assassins ساخته شود که براساس همین حشاشیون الموت روایت‌گر داستان یک زن اساسین باشد که قرار است شاهزاده‌ی ایرانی را نجات دهد اما یوبیسافت تصمیم گرفت تا این ایده را از جانب سازندگان مجموعه رد کند، بنابراین آن‌ها نیز این ایده را به یک بازی جدید با شخصیت اصلی مرد تبدیل کردند که نتیجه‌اش شد Assassin’s Creed. درواقع می‌شود گفت با بازگشت به ایران، فرانچایز ادای دینی نیز به پدربزرگ خود که شاهزاده‌ی ایرانی باشد نیز کرده و قطعاً بازی باید شامل ایستراگ‌های مربوطه نیز باشد!

کانسپت آرت بازی Prince of Persia: Assassins که شخصیت اصلی بازی را نشان می‌دهد

کلام آخر اینکه با رفتن به ایران صده‌ی ده میلادی، یوبیسافت این فرصت را دارد تا یک سافت‌ریبوت تمیز از سری منتشر کند که هم بازیکنان قدیمی را جلب می‌کند و هم برای تازه از راه رسیدگان جذاب است. عنوانی که نه تنها به گذشته‌ی تاریخی اساسین‌ها بازمی‌گردد بلکه به گذشته‌ی خود فرانچایز نیز ادای دین می‌کند.

MRIPHosseinAmogusAmir mohsenMr ZombieGamerIran_gamerDARKSIRENGramy kKaktoos spiderAlbertah1372RaminArmageddonHannan2015...ata.expressAMIR WAZOWSKIMmfbمهدى قانع‌پسندmore

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • soosmar گفت:

  اگه همچین اتفاقی بیفته همون اول “اینجا” ممنوع میشه .
  ارزومه در بازی ها جملات ایرانی بشنوم . البته پرینس 2008 فارسی بود یکم (راه را نشان بده)
  بتل 3 هم همینطور (ا مریکایی های بی شرف )

  ㄒ卄乇 Ҝ几丨Ꮆ卄ㄒمتأثر گشتهسم ناشناختهAmogusNathanfbjgKaktoos spiderBahramsonyAlbertRaminmore
 • Amir گفت:

  تقریبا تمام ما موافقیم که اساسین باید تو ایران باشه نه صرفا بخاطر اینکه ایرانی هستیم بخاطر اینکه اصالت این بازی تو ایرانه حشاشین ایرانی بودن حسن صباح ایرانی بود قلعه الموت تو قزوینه تمام این داستان مربوط به ایرانه تمام داستان هایی که تو این مدت تو سری اساسین کرید بازی کردیم تخلیه در حالی که اگر این داستان تو ایران روایت بشه خود به خود بازی به ریشه ها برمیگرده همون چیزی که گیمرا مدت ها دلشون میخواست یه اساسین کلاسیک به جای اینکه داستان تخلیی از خودشون بسازن الکی بازی رو به دوران هایی ببرن که تحریف شده میتونن بلاخره به واقعیت برگردن اون‌وقت می‌بیند که چقدر داستان اساسین پر محتوا و تاریخی و جذاب میشه مطمئنم این کار سری رو به نقطه عطف میرسونه مارو هم به آرزوی چندین و چندسالمون

  Kaktoos spiderAmir mohsenآگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)AlbertHannan2015Mmfbمهدى قانع‌پسندA person77همسایه ( فن بوی = پنچری )
 • MoHaMMaD.R.B گفت:

  به این میگن یه اسسینز اورجینال
  ولی خب ..
  اگه یوبیسافت ده سال پیش بود اره..امکان ساختش بود

  Vito scalettaAmogusRaminHannan2015هادی صفاییAMIR WAZOWSKIMmfb77امیر گیمرهمسایه ( فن بوی = پنچری )
 • recidivist گفت:

  باید و شاید رو بیخیال بشین…مهم اینجاست که امکانش نیست.

  متأثر گشتهAmogusAlbertRaminHannan2015هادی صفاییAMIR WAZOWSKI(𝘞𝘰𝘭𝘷𝘦𝘳𝘪𝘯𝘦) 𝘓𝘦𝘷𝘪77همسایه ( فن بوی = پنچری )more
  • recidivist گفت:

   البته به غیر از این…در شرایط ایده آل…که تازه در نظر بگیریم اون یوبی سافت سابق هم بازی رو بسازه چرا که نه!
   واقعا از نظر جغرافیایی و برد وسیع مناطقی که نقشه ایران باستان اونا رو دربرمیگیره و تاریخ واقعی و همچنین فیگور های اساطیری و… ایران خییییلی برازنده‌ست. حتی میتونیم شاهد ترکیبی از گیم پلی اساسینزهای قدیم باشیم توی دوران جدیدتر هم‌زمان با سه گانه اتزیو یا بازی اول
   و یا گیم پلی سری جدید در صورت حضور ایران باستانی که، واقعا حقش هم بود در کنار مصر و یونان ، این سه گانه رو تکمیل کنه…

   AlbertHannan2015
 • Ghaderi64 گفت:

  کاش سری بعدی گاد آو وارروی ایران متمرکز بشه و با توجه به تاریخ غنی کشور قشنگ یه سه گانه خیلی خوب با داستان ۳۰ الی ۴۰ ساعته ساخت

  AmogusAshenشادمن 3AMIR WAZOWSKIalireza1988Amir mohsenKratosاتزیو آدیتورهامیر گیمر
  • تو شه گانه شاهد ایرانی ها بودیم.من به شخصه بدم میاد خدایان کشورم رو سلا‌خی کنم.

   متأثر گشتهآگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)Commander jensenAMIR WAZOWSKIalireza1988
   • Sorosh گفت:

    مگه ایران هم اساطیر و خدایان داره ؟ 😂

    alireza1988Boy Gamerfbjgامیر گیمرHannan2015
    • kaveh1986 گفت:

     نه عربها اساطیر دارن خدایان هم که بیداد میکنه \آدم اگر یکم تاریخ آب وخاک خودش رو بخونه به جای این که همش دنبال قهرمان پروری عربها باشیم الان از ی فرزند ایرانی همچین کامنت هایی نمیدیدیم جا تاسف داره کشور خودمون پنج هزار سال تاریخ داره بعد ی سری برای عرب سینه چاک میدن

     alireza1988آگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)pardisgamescorpionessaman_mmn
     • Sorosh گفت:

      من اصلا سینه چاک عرب نیستم
      چیزی که گفتم کاملا حقیقت داره تو هیچ کدوم از داستان ها و افسانه های ایران خدایان وجود ندارن . تو همین شاهنامه از همون موقعی که کیومرث فرمانروا شد ایرانیا فقط به یه خدا ایمان داشتن ( همون ایزد ) . الان خب انتظار دارین کریتوس بیاد وارد دنیای اساطیر ایرانی بشه با کی بجنگه؟ سیمرغ ؟ رستم ؟ دیو سپید ؟
      کریتوس که خدایان یونان رو سلاخی کرده الان بیاد با اینا بجنگه؟
      حقیقت اینه که دنیای اساطیر ایران واسه GOW جای مناسبی نیست

      alireza1988
     • Sorosh گفت:

      شاید بهتر بود توی کامنت اول اینطور می گفتم :
      “مگه توی اساطیر ایران هم خدایان وجود دارن؟”

      alireza1988
      • MIRAS گفت:

       یوتیوب
       چنل ممنتو
       ی ویدئو دربارش هست ک خدایان ایران معرفی میکنن

       alireza1988Sorosh
       • Sorosh گفت:

        رفتم دیدم
        اول تعجب کردم چون من تو هیچ کجای شاهنامه چیزی از این خدایان ندیدم
        بعد رفتم تو چند تا از منابع خارجی و ایرانی دیدم که اره واقعا خدایان داریم😂
        مثل اینکه کتابی که من از شاهنامه دارم تحریف شده . تو کتاب من نوشته سروش فرشته وحی بوده که از طرف خدای یگانه برای پادشاهان پیام می آورده 😂 ( البته کتاب به نثر بود شاید تو نسخه اصلی ای که به قالب شعر نوشته شده درست گقته شده باشه ) ولی در واقع خودش یه جور خدا بوده و بین مردم و خدایان ارتباط بر قرار می کرده
        پس واقعا خدایان داشتیم که توی کتاب های الان حرفی ازشون نیست
        شرمنده اشتباه از منه

        MIRAS
        • alireza1988 گفت:

         تقصیری نداری چون تو مدرسه به جای اینکه به بچها ایران تاریخ ایران رو نشون بدن تاریخ همه کشورهای عربی رو نشون میدن و کوچیکترین حرفی از ایران و تاریخ کهن ایران نمیزنند مقصر مسئولینند

         Sorosh
        • MRIP گفت:

         ولی ببین در کل توی شاهنامه اشارات زیادی به خدایان نشده اما اینو باید در نظر بگیریم منابع مطالعه اساطیر ایران خیلی زیاد تر از شاهنامه ی فردوسی هست.

         Sorosh
    • MIRAS گفت:

     اهورا مزدا ک حتی ت کتابای درسی هم هست
     حداقل درستو بخون بعد بیا ت سایت چرت و پرت بگو

     alireza1988
     • Sorosh گفت:

      اهورا مزدایی که توی کتاب های درسی بهش اشاره شده با اهورا مزدای واقعی تفاوت داره . تو کتاب درسی طوری جلوه دادن که انگار همون خدای یگانست . ولی در واقع فرق داره .من خودم تا الان فکر می کردم اهورا مزدا همون خدای یگانست .
      تقصیر من نیست که نمی دونستم تو اساطیر ایرانی خدایان وجود دارن . توی شاهنامه هم چیزی ازشون ندیده بودم چون احتمالا تحریف شده بوده .
      بازم میگم شرمنده اشتباه از من بود که ندونسته یه حرفی زدم

      AzizMIRAS
     • alireza1988 گفت:

      میشه از اونجاش که میگی درمورد اهورامزداست یه عکس بگیری نشونمون بدی؟؟؟!؟!
      اگه تو کتابهای درسی بچها کوچیکترین کلمه خوبی از اهورامزدا زدند نشون بده من 200 تومانت میدم .

   • Lone wolf گفت:

    خب مگه می‌پرستی اونارو؟😑

  • HT گفت:

   برعکس یادمه یک مقاله ای بود راجب ساخت گاد ۲۰۱۸ که چهارتا مکان گفته بودن اساطیر اسکاندیناوی و اساطیر مصر و اساطیر ژاپن (چین) و اساطیر پارس (ایران) که احتمالا نسخه بعدی گاد یا تو مصر یا تو ایران

   آگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)Amogus
  • Vito scaletta گفت:

   تو chains of ollympus اشاراتی به ایران بود که توهین آمیز بود یکم، کریتوس سربازای هخامنشی رو میکشت

   Vito scalettaآگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)crystal skyHannan2015AMIR WAZOWSKIHT
  • Aziz گفت:

   درسته تاریخ غنی داریم . ولی اساطیر و چندتا خدا نداریم. خدای ایرانی ها از قدیم واحد بود

   FuttBuckerآگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)
   • Vito scaletta گفت:

    نه ما قبل از زرتشت ادیان چند خدایی داشتیم که به چند ایزد باور داشتن که متاسفانه تو دین زرتشت هم نفوذ کرد تا جایی که توی کتیبه های ساسانی عکس ایزدان رو حکاکی کردن کنار پادشاهان

    FuttBuckerSorosh
   • MRIP گفت:

    خدای ایرانی آنقدر در دوران باستان فراگیر شدند که برخی‌منبع الهام روم و مراسمات مذهبی آنها نیز بودند اما بعد از زرتشت با استفاده از کاهش جایگاه و منزلت در کنار اهورامزدا اورده شدند و تقریبا به چند خدایی رو به نابودی رفت

    • Aziz گفت:

     اهورامزدا همون خدای خودمونه؟ یا یچیز دیگسٔ؟

     • MRIP گفت:

      ببین یه چیزی که امروزه خیلی حاشیه ساز شده اینه ک اسامی مث اهورامزدا یا حتی خدای یگانه دیگر دین ها قبل از پیامبر اون دین هم در کنار خدایان دیگر مورد پرستش بوده و وجود داشته و خیلیا از این مطلب استفاده کردن که بگن دینتون همش خرافاته یا اینکه اینهمه مدت در حال پرستش خدای اشتباهی بودینو اینا ولی حقیقت ماجرا اینه که اصل و اساس دین در مورد باور های در رابطه با اون خدای یگانه اش یا خدایانش هست برا همین در واقع اهورامزدای زرتشت همون خدای خودمونه با اینکه در قبل از ظهور زرتشت هم این اسم وجود داشته.

      Aziz
 • Wounds گفت:

  کیه که بدش بیاد اساسین بعدی تو ایران باشه ولی مسئله اینکه تصویرسازی یوبیسافت از ایران به درد نخور و خیلی اوقات توهین آمیز است نمونش در اساسین اودیسه دیدیم.البته از قدیم گفتن هرچی سنگه مال پایی لنگه تو مملکتی که کتاب درسی مدارسش کپی پیست چرندیات هرودوت است نمیشه از یه کمپانی بازی سازی انتظار خاصی داشت با این وجود من ترجیح میدم اساسین بعدی در شرق آسیا روایت بشه مثلا تقابل نینجا های ژاپنی و اساسین ها می تونه جالب باشه

  سم ناشناختهAmogusشادمن 3Hannan2015AMIR WAZOWSKI(𝘞𝘰𝘭𝘷𝘦𝘳𝘪𝘯𝘦) 𝘓𝘦𝘷𝘪77alireza1988همسایه ( فن بوی = پنچری )hamed2007more
 • Jimmy گفت:

  اصلا از تاریخ ایران میشه کلی بازی درست حسابی ساخت
  از ورود آریایی ها گرفته تا مادها و هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان و …. عجب بازی هایی میشه ساخت
  از شاهنامه هم میشه کلی بازی خفن ساخت حتی سرتر از گاد آف وار
  ولی یسری شرکتا هم سیاستاشون بده درسته یه بازی تو زمان بیشتر بهتر ساخته میشه ولی نه دیگه خیلی زیاد
  یسری از فوق برترین بازی ها در یکی دو سال ساخته شدن
  ساخته شدن یه بازی در زمان های خیلی طولانی هم مشکلاتی ممکنه به وجود بیاره ، مثلا انتظارات بیش از حد بالا بره مثلا همین efootball یا pes خودمون. نسخه ۲۰۲۱ نداد بجاش آپدیت سیزن ۲۰۲۱ داد تا بره efootball 2022 رو خیلی خوب بسازه که اصلا اینطور نشد و فقط انتظارا زیادتر شده بود که به ضرر شرکت تموم شد
  بهترین کار اینه ، شرکت بازی سازها و برنامه نویس های حرفه ای داشته باشه تا بازی درست حسابی از آب در بیاد
  خیلی از این کمپانی ها بازی هاشونو به این گروه کوچیک ترا دادن ، اونا هم خراب کردن

  A gamerHannan201577alireza1988همسایه ( فن بوی = پنچری )hamed2007Amir mohsenM.KhعلیJohan Liebertmore
  • اصلا میتونیم از داستان های رستم یه بازی مثل گاد اف وار در بیاریم.اینهمه قهرمان مثل اریو برزن داریم.میتونیم شکوه ایران رو به رخ اون کسائی که هنوز توهم اون ۳۰۰ نفر رو دارن بکشیم و…
   میتونیم اما نمیتونیم.اونایی هم که میتونن با ما مشکل دارن مث اینکه.

   آگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)Hannan2015نyasialireza1988
   • Jimmy گفت:

    خدایی یه عده باید تو ایران آنریل انجین رو حرفه ای یاد بگیرن
    درست میگی رستم خودش غول داستانه
    هفت خان رستم خودش یه بازیه

    Amogusآگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)Hannan2015
   • pardisgame گفت:

    وقتی واسه سریالی مثل مختارنامه بیست میلیارد اونم ۲۰ سال پیش هزینه میشه چه انتظاری داری خب
    انتظار داری به جاش بیان واسه اساطیر کشور خودمون هزینه کنن ؟الانم که بازیشو ساختن مختارنامه رو

    موافق یا مخالف این کاراشون نیستم ولی به نظرم دارن رو یه چیزا سرمایه گذاری استراتژیک میکنن ایدئولوژی دارن که حاضرن این همه واسش هزینه کنن
    با اهدافی که دارن محاله رو چیزایی که گفتی سرمایه گذاری کنن

   • Aziz گفت:

    ایده ی خوبیه ولی باید کار خودمون باشه

  • Mmfb گفت:

   اینجا جهان سوم است، مکان بدبختی ها، مکان نابودی استعداد ها، جایی که هیچکس اونو نمیبینه. این کامنت تو رویا ای بیش نیست. موقع خواب بهش فکر کن ، حس خوبی میگیری

   AMR-8780-SSah1372حسین فن پلی استیشنalireza1988hamed2007
  • hunter23 گفت:

   امیدی ندارم. بهترین استودیو الان ایرانی یعنی دد میج بعد از دوازده سال و صدتا بازی بالاخره یه بازی خوب ساخت که پرسود هم بود. حالا اینجا ممکنه فکر کنی: هوممم، اینا دیگه الان ترس و لرزو رد کردن و با ریسک کم و بودجه عالی میرن یه بازی مشتی با الهام از فرهنگ یا تاریخ ایران میسازن و راه رو برای بقیه بازیسازای ایرانی هم که هنوز فکر میکنن اگه برن تو این کار نابود میشن باز میکنن.

   نه

   بازی بعدیشون تم ژاپن و ساموراییه
   خودمون کاری نمیکنیم از بقیه چه انتظاری داریم؟

   آگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)Mmfbامیر گیمرpardisgame
 • “بازی Assassin’s Creed بعدی باید در ایران روایت شود”
  یوبی سافت: چشم

  Amogusآگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)YodaHannan2015AMIR WAZOWSKINlGHTCRAWLER(𝘞𝘰𝘭𝘷𝘦𝘳𝘪𝘯𝘦) 𝘓𝘦𝘷𝘪77ammar_iraqiهمسایه ( فن بوی = پنچری )more
 • SEHSANHS گفت:

  اگه منظورتون از سافت ریبوت و تداعی کردن خاطرات الطائر و اینا برگشت به سبک و سیاق قدیمیه فک نکنم اتفاق بیفته. یوبیسافت تازه زده تو کار ار پی جی (و سرویس محور) و طبق شواهد هم حالا حالا ها نمیخواد بیاد بیرون. اساسینز کرید اخریام که خوب فروختن. دیگه دلیلی نیس برگرده به سبک قدیمی.

  آگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)soosmarAMIR WAZOWSKI77همسایه ( فن بوی = پنچری )hamed2007Amir mohsenM.KhعلیHamid_Death Strandingmore
 • اصلی ترین دلیل اینکه نباشه در ایران :
  فیلتر میشه 🗿🗿🗿

  A gamerAlbertAMIR WAZOWSKI77alireza1988همسایه ( فن بوی = پنچری )hamed2007Lonesome guyAmir mohsenM.Khmore
 • mehdi_1981 گفت:

  آرزویی که هرگز برآورده نخواهد شد

  Albert77alireza1988همسایه ( فن بوی = پنچری )Amir mohsenM.KhعلیmarioInvisible bearded usershadowmore
 • HESAM YAZDANI گفت:

  دوستان به نظرتون اگر یه نسخه مربوط به ایران بسازن اسمش چی‌میتونه باشه؟ پیشنهاد بدید

  Albert77همسایه ( فن بوی = پنچری )Lonesome guyAmir mohsenM.Khعلیmarioاتزیو آدیتورهامیر گیمر
 • اساسینز کرید از فرهنگ حشاشین ها فقط یه اسمشو داره.هرکجای دنیا حتی تو یونان و اروپا هم اساسین ساختن غیر خواستگاه اصلی ان.اصلا تو نسخه اودیسه تو اون خط زمانی هنوز اساسین ها وجود نداشتن.نکته دیگر اینه حشاشین ها به صورت گروهی افراد را ترور میکردند و نه به صورت تکی😐این همع تاریخ و فرهنگ ریخته ماکه استفاده نمیکنیم شما بیا استفاده کن.

  آگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)امیر گیمرMmfb77hamed2007همسایه ( فن بوی = پنچری )Lonesome guyAmir mohsenM.Khعلیmore
 • داریوش گفت:

  اره تو ایران میسازن همینطور که هیچکدوم از نسخه های بازی شاهزاده ایرانی تو خود ایران نبود یا کره ای ها از سلاح های جنگی ایران (دوره ساسانی) تو فیلماشون به تفع خودشون استفاده کردند

  امیر گیمرalireza1988
 • Mmfb گفت:

  یوبیسافت تا حد امکان داره از ایران دوری میکنه!اساسین رو تو ایران روایت کنه؟جک خنده داری بود

  Amir mohsenهمسایه ( فن بوی = پنچری )امیر گیمر
 • یوبیسافت کلی هزینه تحقیقات و بررسی جاهایی که در بازیهاشو از لحاظ تاریخی و فرهنگی انجام میده وگروه های تحقیقاتی به محل ها ارسال میکنمه تا مستندات لازم رو تهیه کنند تصور کنید یک گروه بفرسته بیان ایران اگر به صورت قانونی بخواد کار کنه تا کارای اداریش و مجوزهای لازم رو بگیرن ده سال طول میکشه تازه به شرط اینکه اونچه مسولان ما صلاح بدونن به صورت غیر قانونی هم باشه براشو چه صرفی داره بیان و ازتاریخ غنی ملتی روایت کنن که همه حتی مردم خودش دارن نابودش میکنن . اگر هرجای دیگه دنیا چنین فرهنگ و تاریخ و منابعی داشت الان کشور اول دنیا از همه نظر بود ولی افسوس .ایران برای یوبیسافت ارزشی نداره . چرا باید این همه دردسر بکشه برای بازی که هیچ سودی در ایران براش نداره به خاطر کپی رایت .نه فروش قانونی نه شرایط مناسب کشور و …
  به قول دوستان ممنوعیت و سانسور و بسیاری از چیزهایی که شما میدونین باعث میشن بسیاری از بازی سازهای داخلی هم منصرف بشن چه برسه به خارجیا.
  خیلی دلم پر بود ببخشید دوستان

  همسایه ( فن بوی = پنچری )امیر گیمر77alireza1988hamed2007
 • تو Assassin’s Creed 2 یه مجسمه بود که مال یه اساسین ایرانی بود که اولین هیدن بلید تاریخ مال اون بوده . موندم که یوبیسافت بعد گذشت این همه سال چرا نساخته از ایران .

  من دوست دارم تو دوران پس از اسلام باشه چون بیشتر میتونم باهاش ارتباط بگیرم .( همون قرن ۱۰ میلادی هم خوبه )
  مثلاً فکر کن بتونی بری زورخانه ، ورزش کنی خودتو قوی کنی 😅
  امیدوارم یوبیسافت یه روزی یه AC از ایران با یه داستان عالی بسازه 🥲

  Amir mohsenA gamerامیر گیمرهمسایه ( فن بوی = پنچری )hamed2007
 • نویسنده عزیز با کمال احترام به شما ولی این آرزو فقط در حد آرزو خواهد ماند. ما ایرانیان تحریم هستیم. تحریم همه جانبه و در همه زمینه ها. انگار نه انگار که وجود داریم. تمام…

  Amir mohsenامیر گیمرASSADullahMmfbalireza1988
 • Witcher گفت:

  داستان تاریخی اصلی رو یوبیسافت خیلی وقته گذاشته کنار، بله در روایت یوبیسافت اولین اسسین ایرانی بود اما در دوره هخامنشیان!!!

  امیر گیمر
 • Vito scaletta گفت:

  بهترین داستان میتونه یک شخصیت ساختگی از یاران حسن صباح باشه خیلی خفن میشه اگه داستان در مورد حشاشیون اصلی باشه قلعه الموت چقدر خفن میشه و شهر های ایران و شهر های خلافت عباسی. نفوذ و مخفی کاری در بغداد و قاهره قدیم عالی میشه و اگه شخصیت منفیش هم خلیفه عباسی یا سلجوقیان باشه خیلی خفن میشه

  Tahahamed2007
 • AladarGtxRe گفت:

  این سری باید تا جایی که ممکنه تو دوران خیلی قدیم سیر کنه و حکومت های خیلی قدیمی رو به نمایش بذاره.مثلا تو ایران دوره حکومت خشایارشا بازه زمانی مناسبی است.

  crystal skyDark Assasin
 • یوبی سافت: نخوندم ندیدم نشنیدم

 • crystal sky گفت:

  نه اگه قراره مثل مزخرفات و دروغ هایی که تو اودیسی و دی ال سیش دیدم باشه بهتره که ساخته نشه

  Siavashkhan13TahaA gamerهمسایه ( فن بوی = پنچری )
 • Amir mohsen گفت:

  داداش صدقه سر سیاست های خارجی کل کشور ها سفر به ایران ممنوع کردن که اتفاقی نیفته برای مردمشون بعد هم اونا باید مکان تاریخی ببینن و درست کنن بعدش هم دولت اون کشور اجازه نمیده چون نظام تو لیست سیاه

  Taha
 • hamed2007 گفت:

  خیلی خوب میشه اگه این اتفاق بیوفته…
  ولی فک کنین بازی تو ایران باشه و زبان فارسی نتونیم بزاریم
  خیلی تو مخی هست این قضیه چون برای همه زبان ها هست😐

 • hunter23 گفت:

  یوبیسافت مستقیما از ایران متنفره. مگر اینکه خود دولت ایران سرمایه بده بهشون برای یه جور تبلیغ فرهنگی که بدبختی خود دولت ایران هم از ایران متنفره😂

  soheilSorosh77alireza1988همسایه ( فن بوی = پنچری )
 • mohsanj گفت:

  باید اتفاق در ایران روایت شود باید😶‍🌫️

 • Silverhand گفت:

  چیزی به اسم باید وجود نداره

 • Ali slh گفت:

  بازی ساز ایرانی خوب هم داریم که بخوادهمچین حرکتی بزنه فقط
  ۱ نیاز به سرمایه اولیه
  ۲ نیاز به عدم دخالت دولتی
  ۳ استقبال خوب موقع عرضه(همچنین کرکی استفاده نکردن عزیزان )
  ۴ زمان خوب ( برای همچین پروژه ای روی انریل نیاز به تیم حداقل ۲۰ نفره با تایم ۳ الی ۴ ساله نیازه فقط کسایی که با انریل آپدیت ۴.۲۲ آشنا باشن میتونن خیلی راحت تر هم کنار بیان با پروژه و سریع تر تموم میشه به دلیل راحت تر شدن موتور در این آپدیت جدید !)
  ۵مشخص بودن پورت خروجی (روی کنسول احتمالا نتونیم عرضه کنیم و فقط توی استیم بشه که بیاد )

  نکته خاص مهم دیگه ای که توی روند بازی دخالت مهمی داشته باشه به ذهنم نرسید و اینکه گروه از هم نپاشه به هر دلیلی این مهمترین.

  همسایه ( فن بوی = پنچری )
 • چنین اتفاقی هرگز رخ نخواهد داد.

 • Dark Assasin گفت:

  سلام.خیل نظرارو دیدم.همه کار درستن😄
  یکی سوال.مرحله های پایانی شازده ایرانی ۳،آیابرای کشتن نظام از الموت بالا نمی رفتیم؟

 • soheil گفت:

  اینا حاضرن تاریخ و تحریف کنن اگه هیچ کشوری باقی نمونه اساسین و ببرن آنگولا ولی ایران نمیارن محاله همچین چیزی
  همه هم علت شو میدونین

  همسایه ( فن بوی = پنچری )
 • دایی گفت:

  ی جوری نوشتین باید انگار یوبیسافت میبینه میگه چشم
  البته ما که از خدامونه ولی باز تصمیم یوبیسافته
  ژاپن و اساسین سامورایی ام ایده جالبیه

 • ahmad گفت:

  با اینکه نسخه های اول اساسین کرید خیلی قشنگ بودن ولی کاش هیچ وقت چنین بازی ساخته نمیشد و همون شاهزاده ایرانی به مسیر خودش ادامه می داد ،،، البته وقتی تو کشور خودمون یه بازی در خور توجه در مورد تاریخ خودمون ساخته نمیشه دیگه انتظاری از دیگران نمیشه داشت…. کاش یه بازی ای بود که فقط به تاریخ اصیل ایران باستان می پرداخت….من نمیگم در مورد قیام مختار و داستان های مذهبی بازی نسازن ، اتفاقا بسازن ، ولی ناموسا آنقدر به تاریخ و اصالت و ریشه های خودمون کم لطفی نکنن…. آرزو میکنم بازی هایی ساخته شه که تو دوران هخامنشیان یا ساسانیان یا اشکانیان در جریان باشه … بشدت پتانسیل قوی ای داره

 • اولین باری که قعله الموت دیدم داخل بازی Prince Of Persia: The Two Thrones دیدم ولی اونجا خیلی بلند بود

 • PS6.2027 گفت:

  غربی ها همیشه با تمدن اصیل ایرانی مشکل داشتن و به شدت حسودیشون میشه به تمدن کهن ایران همیشه هم در تلاشن تا تمدن ایران بد نشون بدن خودمون باید یه فکری به حال خودموم بکنیم منتظر چشم ابی ها نباشین چشم ابی ها تاریخ تحریف میکنن چون چشم دیدن تاریخ تمدن ایران ندارن

  TahaAmir mohsenA gamerSiavashkhan13همسایه ( فن بوی = پنچری )Commander jensen
 • big heart گفت:

  روایت واقعی حشاشین اصلا خوشایند نیست به نظرم. در داستان بازی اساسین ها انسان های نسبتا خوبی هستند
  و اگر بخوان داستان واقعی حشاشین ها روایت بشود اونوقت یک دوگانگی به وجود میاد چون حشاشین ها ها در واقعیت با کسانی که دشمن خلیفه فاطمی بود دشمن بود(البته بعد ها بیشتر پیرو خط فکری خود شدند)و از هر تباری بود فرقی نمی کرد .به همین خاطر یکی از بهترین وزیران تاریخ یعنی خواجه نظام الملک رو ترور کردند و صد البته کارهاشون سبب اختلافات مذهبی و تضعیف مسلمانان در مقابل صلیبی ها و بعد ها حتی مغول ها و البته کشتن بسیاری از ایرانی ها.
  به شخصه که دوست ندارم تو بازی برم خواجه نظام الملک رو ترور کنم.
  البته یوبیسافت در بازی از وقایع تاریخی صرفا الهام میگیره واگر بازی اساسینی در ایران ساخته بشه باز هم با اصل واقعیت تفاوت هایی خواهد داشت

  Amir mohsen
 • شادمن 3 گفت:

  این یوبیسافت سلیقش واقعا بده هیچی حالیش نیست حالا میبینی نسخه بعدی رفته تو بی ربط ترین جای ممکن شرق آسیا ژاپن چین.. یا چنگیز خان مغول ولی هیچ وقت نمیخوان به اصلش که اینجاس یه سری بزنن. شاید چون فکر میکنن پرنس آف پرشیا رو ساختن دیگه لازم نیست بازی تو ایران یا خاورمیانه روایت کنن

  Amir mohsen
 • Aziz گفت:

  ایران در کنار چین و مصر و یونان یک سرزمین متمدن بوده ولی خب باید از خودمون شروع شده تا از شرکت های خارجی ، چون ممکنه یا اصلا نخوان یا بد مارو نشون بدن (چه از عمد چه غیرعمد)
  اگه دولت و کمی هم مردم از صنعت گیم حمایت کنن خیلی خوبه

  Amir mohsen
 • Siavashkhan13 گفت:

  هیجان یکسری ها و همینطور سایت های خبری مثل همین سایت رو برای اینکه داستان این بازی در ایران روایت بشه رو متوجه نمیشم مگه ندیدید که چطور در همون ابتدای اساسین ادیسه کوروش و سپاهش رو با تحقیر و تحریف بتصور کشیدن از منبع دروغ نامه ی هرودوت حالا انتظار دارید یا فکر میکنید این کمپانی چه تصویر از تاریخ ایران به خورد جهان خواهد داد؟ یا فقط بازی میکنید و تاریخ نمیخونید و اهمیت نمیدید

  Siavashkhan13Amir mohsen
 • Ashen گفت:

  RPG نسازن بقیش خیلی مهم نیست

  Amir mohsen
 • هیچ جای دنیا ایران رو آدم حساب نمیکنن. صد در صد یوبیسافت هم نمیکنه.
  اساسینز کرید در ایران فقط یک رویا باقی خواهد ماند

  PS6.2027Siavashkhan13
 • پارسا گفت:

  Rising phonix شو ندادن بیرون بعدا شما فکر ایرانین

 • Yoda گفت:

  چرا یوبی بسازه خودمون میسازیم