۶ فرنچایز سابق اسکوئر انیکس که امیدواریم در آینده احیا شوند

ابوالفضل مناف زاده
۸ مرداد ۱۴۰۱ - 16:19

با خریداری شدن چند استودیوی اسکوئر انیکس توسط گروه امبریسر، امیدواریم آی‌پی‌های مطرح و شناخته شده‌ی این استودیو در آینده مجدداً میزبان عضوهای جدید باشد.

شرکت اسکوئر انیکس (Square Enix) به تازگی بخش بزرگی از دارایی‌های خود که در دو دهه‌ی گذشته بودجه و زمان زیادی را صرف پرورش آن‌ها کرده است را به گروه امبریسر (Embracer Group) فروخت. به بیان دقیق‌تر، این دارایی‌ها مجموعه‌ای از استودیوهای غربی بودند که حقیقتاً فروش آن‌ها به همراه آی‌پی‌هایشان کمی تعجب برانگیز بود. به هر حال، این خبر در عین نگران کننده بودن، می‌تواند نوید احیای مجموعه‌های به نسبت فراموش شده‌ی این استودیوها را بدهد.

با پتانسیل زیادی که در آی‌پی‌های فروخته شده‌ی اسکوئر انیکس به گروه امبریسر وجود دارد، ما سعی کردیم تا فهرستی از این مجموعه‌ها را که امیدواریم در آینده میزبان عضوی جدید باشند را تهیه کنیم و با شما به اشتراک بگذاریم.

مجموعه‌ی Legacy of Kain از کریستال داینمیکس

اگر از طرفداران مجموعه‌ی Legacy of Kain در دوران اوج آن نبودید، احتمالاً انتظاری را که بسیاری از طرفداران این مجموعه در طول بیش از یک دهه‌ی اخیر تحمل کرده‌اند را درک نخواهید کرد. حتی اگر خود را یکی از طرفداران این مجموعه تلقی می‌کنید، احتمالاً شانس تجربه‌ی نسخه‌ی آزمایشی بازی Nosgoth که در سال ۲۰۱۵ برای این مجموعه عرضه شد را از دست داده‌اید. به هر حال، با فروش استودیوی کریستال داینمیکس (Crystal Dynamics) به گروه امبریسر امیدواریم این نسخه‌ی آزمایشی به یک بازی کامل تبدیل شده و یا یک بازی جدید از این مجموعه در دسترس گیمرهای علاقه‌مند قرار بگیرد.

مجموعه‌ی Legacy of Kain علاوه بر این که فرصت تجربه‌ی یک ماجراجویی روایی را در اختیار گیمرها قرار می‌دهد، بلکه همیشه دارای یکی از جذاب‌ترین و منحصر به فردترین طراحی جهان و شخصیت‌ها در بین مجموعه‌های فانتزی بوده است و اگر Blood Omen 2 را فاکتور بگیریم، این موضوع در زمینه‌ی جذابیت بصری نیز صدق می‌کند. بازی‌های این مجموعه عناصری از فانتزی غرق در تاریکی و وحشتی از جنس گوتیک را با هم ترکیب می‌کنند و اکثر آن‌ها از نظر کیفی فوق‌العاده با ارزش هستند.

همانطور که اشاره شد، ما امیدواری خود را به تکمیل کردن بازی Nosgoth از این مجموعه محدود نمی‌کنیم، اما سبک خشن و طراحی هنری این بازی پتانسیلی عالی برای تبدیل شدن به یک عنوان اکشن‌محور از این مجموعه داشت.

اگر از بازی Nosgoth گذر کنیم و به سایر بازی‌های مجموعه‌ی Legacy of Kain نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که گردآوری تمامی بازی‌های این مجموعه و حتی تجربه‌ی برخی از آن‌ها به دلیل تفاوت پلتفرم‌ها و موارد این چنینی فرآیندی طاقت‌فرسا و سخت خواهد بود.

در حقیقت، چیزی که گیمرهای طرفدار این بازی به آن نیاز دارند، یک پک یا بسته‌ی All-in-One از تمامی بازی‌های Legacy of Kain به سبک Kingdom Hearts است که هر پنج بازی این مجموعه را در یک قالب واحد برای تمامی پلتفرم‌ها در دسترس قرار دهد. این موضوع نه تنها به گیمرهای تازه وارد این شانس را می‌دهد تا شیفته‌ی این مجموعه شوند، بلکه به توسعه‌دهندگان آن نیز این شانس را می‌دهد که دوباره به برخی از بازی‌های این مجموعه فرصت خودنمایی و یا حتی ریمیک بدهند.

بازی‌های کلاسیک Tomb Raider از کریستال داینمیکس

پیش‌تر خبر توسعه‌ی بازی جدیدی برای مجموعه‌ی Tomb Raider تایید شد و به هر ترتیب این موضوع به دلیل فروخته شدن استودیوی توسعه‌دهنده‌ی آن تغییر نخواهد کرد. با در نظر گرفتن این موضوع، این مجموعه‌ی فوق‌العاده قدیمی و مطرح در کنار طی کردن این مسیر جدید می‌تواند میزبان نسخه‌های ریمستر کلاسیک خود باشد. اگرچه ممکن است بازی‌های قدیمی‌تر این مجموعه از برخی جهات همچنان قابل تجربه باشند، اما همچنان بازی‌های کلاسیک هستند و نسبت به عناوین اکشن امروزی کمی چالش برانگیزتر و کامل‌تر هستند.

عرضه‌ی مجدد عناوین کلاسیک دوران پلی استیشن ۱ و پلی استیشن ۲ این مجموعه در قالب بسته‌ای واحد به همراه به‌روزرسانی‌هایی که به ارتقا کیفیت بصری آن‌ها کمک می‌کنند بسیار عالی خواهد بود. البته، اینطور نیست که ادعا کنیم توسعه‌دهندگان خود از این موضوع اطلاعی ندارند و هنگامی که بازی Rise of the Tomb Raider برای پلی استیشن ۴ عرضه شد، پوسته‌هایی برای لارا کرافت در دسترس گیمرها قرار گرفت که او را دقیقاً شبیه به همتای خود در دوران پلی استیشن ۱ می‌کرد.

Deus Ex از ایداس مونترال

بازی‌های جدید مجموعه‌ی Deus Ex عمدتاً از کیفیت بالایی برخوردار هستند و تجربه‌ی آن‌ها نیز لذت بخش است. با این حال، هیچ یک از این بازی‌ها از نظر جذابیت و تنوع در زمینه‌ی گیم‌پلی به عناوین اول این مجموعه نمی‌رسند. در بازی اول Deus Ex، می‌توان تمرکز را روی یک روش از جمله هک یا جنگ رو در رو معطوف کرد و بازی به صورت همگام با قابلیت‌هایی که انتخاب می‌کنید پیش خواهد رفت و این موضوع این بازی را از نظر کیفی فوق‌العاده می‌کرد.

ناگفته نماند که بازی‌های پیش درآمد این عنوان که در سال ۲۰۱۱ منتشر شده‌اند هنوز هم بسیار سرگرم‌کننده هستند، اما مطمئناً بازی‌ کردن آن‌ها به روش دلخواه خود بسیار سخت‌تر از چیزی است که در عناوین کلاسیک این مجموعه دیده‌ایم. اولین بازی از نسخه‌ها دلیلی برای بدنامی داشت و این موضوع به این دلیل شکل گرفت که شما را مجبور به انجام باس‌فایت‌های سنگین اکشن می‌کرد و باعث می‌شد که بازی برای برخی از افراد غیر قابل تحمل باشد.

Gex/Whiplash از کریستال داینمیکس

این بازی اندکی قدیمی‌تر و کلاسیک‌تر از سایر عناوین ذکر شده است. مطمئناً، برخی از گیمرها Gex را به خاطر میم‌هایش دوست دارند، اما حتی این موضوع هم نمی‌تواند ارزش سه‌گانه‌ی فوق‌العاده محبوب این مجموعه که دهه‌ی ۹۰ و در روزهای اوج پلی استیشن ۱ در حال قدرت نمایی بود را تحت شعاع قرار دهد. شوخی‌ها در این بازی جالب بودند، اما برخی از محتویات آن باید مورد بازبینی قرار بگیرد. این مجموعه به یک بازسازی به سبک Spyro: Reignited نیاز دارد و همچنین بسیار عالی خواهد بود که هم دانا گولد و هم دنی جان جولز برای صداپیشگی این مجموعه‌ی بازسازی شده بازگردانده شوند.

بخش دیگر این مجموعه‌ی دو قسمتی، یک بازی به نام Whiplash است که ممکن است بسیاری از گیمرها آن را نشناسند و یا به آن اهمیت ندهند. در این بازی یک خرگوش به نام ردموند و یک راسو به نام اپنکس در اطراف یک مرکز آزمایش حیوانات در حال نقشه کشیدن برای نابود کردن این شرکت داشتند. در آن زمان، این بازی به دلیل نشان دادن حمله‌ی خشونت آمیز حیوانات به افرادی که روی آن ها آزمایش می‌کردند، جنجال زیادی به راه انداخت. با این حال، گیم پلی این بازی پلتفرمر سه بعدی کلاسیک بود و شوخی‌هایی که بین شخصیت‌های آن رد و بدل می‌شد، تجربه‌ی بازی را بسیار جذاب می‌کرد.

Thief از ایداس مونترال

ریبوت مدرن مجموعه‌ی Thief به هیچ عنوان نتوانست به عنوانی موفق تبدیل شود. این بازی به جای تکیه بر روایت و سبک گیم‌پلی نسخه‌های پیشین خود، به یک عنوان الگوبرداری شده از Dishonored تبدیل شد که از بسیاری جهات ناامید کننده به نظر می‌رسید. امروزه با کوچ به نسل جدید، می‌توان انتظار این را داشت که استودیوی ایداس مونترال بتواند با بهره‌گیری از قدرت سخت‌افزارهای مدر یک بازی جدید به سبک Thief II: The Metal Age، اما در مقیاسی بزرگ‌تر تولید و عرضه کند.

با توجه به تحولی که موتورهای بازی‌سازی امروزی در زمینه‌ی نورپردازی انجام داده‌اند، دیدن یک بازی جدید از این مجموعه واقعاً می‌تواند شگفت‌انگیز باشد. همچنین، این بازی جدید می‌تواند با اندکی ریزبینی و دقت در زمینه‌ی گیم‌پلی خود علاقه‌مندان این مجموعه را دوباره به آینده امیدوار کند.


تمامی بازی‌های ذکر شده از جمله آی‌پی‌های بودند که اخیراً توسط اسکوئر انیکس به گروه امبریسر فروخته شدند و امیدواریم روزی شاهد احیای آن‌ها باشیم. به نظر شما کدام یکی از مجموعه‌ها می‌توانست در این فهرست جای بگیرد؟

Moein MM2Dark Fantasyvitto corleoneAlbert🅹🄰🆅🄰🅳 6҉ 2҉یوهانDARKSIRENایمان غلامی مهرآبادیmasoud pc gamerM.MTJin sakaiعلیSami 227.vahid gamerEspressoParhamVisible 6-tigh manامیر حسینLonesome guymore

مطالب مرتبط سایت

تبلیغات

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید