معرفی قدرتمندترین جادوگران هنر هفتم در طی چند دهه گذشته

18 خرداد 1401 - 12:00

از سرزمین میانه گرفته تا دنیای مارول و جنگ ستارگان، کدام یک از قدرتمندترین جادوگر هنر هفتم در طی چند دهه گذشته برخوردار است؟

با وجود اکران فیلم‌هایی همچون Doctor Strange in the Multiverse of Madness و Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore تا انتشار سریال موردانتظاری همچون The Lord of the Rings، شاهد دورانی طلایی برای طرفداران دنیای جادوگری هستیم.

در تمام پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی هنر هفتم در طی چند دهه گذشته شاهد معرفی جادوگران بزرگ و پرطرفداری هستیم که هر یک با تهدیدات و مسائل مختلفی روبرو شده‌اند. با این حال آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که کدام یک از آن‌ها در نبرد با یکدیگر می‌توانند پیروز میدان باشند؟

برای پاسخ به این سوال مقاله‌ای را ترتیب دادیم که به معرفی برخی از بزرگترین و قدرتمندترین جادوگران به نمایش در آمده پرداخته و قدرت‌های آن‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌نماید.

پس با ما برای معرفی و رتبه‌بندی ده جادوگر برتر سینما و تلویزیون همراه باشید.

10-هری پاتر

هری پاتر را به عنوان کودکی منتخب از دنیای جادوگری که در مقابل شرورترین جادوگر نسل‌های متوالی ایستادگی کرد، می‌شناسیم.

او با شجاعتی مثال‌زدنی، بارها در مقابل نیروهای تاریکی ایستادی کرد و حتی به قیمت از دست دادن جانش، آن‌چه را که برای خیر و صلاح دنیا و عزیزانش درست بود را انجام داد. با وجود این که او از استعداد جادوگری مثال زدنی‌ای بهره برده بود، اما به دلیل وقایع و خطرات بسیار بزرگی که در اطرافش پدید می‌آمد، همیشه در سایه افراد بزرگتر و شناخته شده‌تری قرار گرفته است.

9-گرالت از ریویا

مجموعه The Witcher که یکی از رمان‌های شگفت انگیز ژانر فانتزی به قلم آندژی ساپکوفسکی (Andrzej Sapkowski) است، به چنان محبوبیت عظیمی دست یافته که در صنعت بازی‌های ویدیویی و سرویس نتفلیکس طرفداران بسیاری را برای خود دست و پا کرده است.

قهرمان این مجموعه که گرالت از ریویا نام دارد، جهش‌یافته‌ای قدرتمند است که از قدرت و استقامت بالایی برخوردار بوده و در زمینه مبارزه و جادوگری می‌تواند به عنوان حریفی خطرناک و ترسناک شناخته شود.

در دنیایی که گرالت در آن زندگی می‌کند، شاید به سختی بتوان لقب “جادوگر” را به او اختصاص داد، با این حال به دلیل استفاده از تکنیک‌های خاص هم‌رزمان خود همانند جادوی ایگنی، می‌توان برای او به عنوان یک جادوگر استثنا قائل شد.

8-پالپاتین

ارباب مخوف امپراطوری سیث که برای اهداف خود دست به انجام هر کاری می‌زند، جادوگر تاریک و شروری به نام پالپاتین می‌باشد.

از قدرت‌های خطرناک او می‌توان به کنترل رعد و برق، حرکت اجسام و از همه مهمتر توانایی ورود و بازی با ذهن مخالفانش را نام برد. در دنیای جنگ ستارگان شاید کسی را نتوان به قدرت و توانایی کنار پالپاتین قرار داد. کسی که نه تنها نیروهای سیث از او واهمه دارند، بلکه به عنوان یک حریف قدرمند و ترسناک برای نیروهای جدای محسوب می‌شود.

7-لرد ولدمورت

مخوف‌ترین جادوگر دنیای هری پاتر پس از گریندلوالد که خود را قدرتمندترین شخص دنیا خطاب می‌کند.

یکی از ویژگی‌های لرد ولدمورت که او را از باقی افراد این لیست متمایز می‌کند، این است که او هیچ ابایی در استفاده از جادوهای نفرین شده و تاریک ندارد تا حدی که حتی برای حفاظت از جان خودش، دست به اجرای جادوی سیاه تقسیم کردن روح زد تا بتواند از مرگ در امان باشد.

لرد ولدمورت آن‌چنان بی‌رحم و جاه طلب است که حتی نیروهای خودش نیز او تنفر دارند و همین مسئله باعث شد تا در برابر هری پاتر شکست بخورد. او چنان به تاریکی و خباثت وسواس داشت که برای رسیدن به اهدافش حتی حاضر به گرفتن جان کودکان بی‌گناه و معصوم نیز بوده است.

6-سوروس اسنیپ

سوروس اسنیپ یکی از قدرتمندترین جادوگران دنیای هری پاتر است که از شاخه اسلایترین بوده و در استفاده از معجون و جادوهای خشن نامی شناخته شده است.

او از جمله افراد معدودی است که خود را در برابر کنترل یا خواندن ذهن مصون کرده و به همین دلیل از قدرت بسیار زیادی برخوردار است. فردی باهوش و در عین حال مغرور که سال‌های زیادی را برای کسب قدرت‌های خود صرف کرده است. اسنیپ در عین این که خود را فردی بی‌رحم نشان می‌دهد، اما ثابت می‌کند که در پشت چهره خنثی خود حتی حاضر است تا جانش را برای عزیزانش فدا کند.

جادوگر قدرتمند و دوست داشتنی که می‌تواند به حریفی خطرناک برای هر حریفی تبدیل شود.

5-سارومان

سارومان، کسی است که به عنوان نخستین جادوگر در سرزمین میانه و رهبر شورای سفید شناخته می‌شود.

او آن‌چنان قدرتمند و خطرناک است که برای هر دو جبهه خیر و شیر همانند یک کابوس می‌ماند. متاسفانه علی‌رغم توانایی‌های گسترده‌ای که داشت، همانند کنترل و خواندن ذهن تمامی افراد، اما در برابر وسوسه حلقه‌های قدرت تسلیم شد و زمینه‌ساز نابودی خودش را فراهم کرد.

او با گرایش به سمت تاریکی به چنان متحد قدرتمندی تبدیل شد که قهرمانان سرزمین میانه برای نابودی او تا سر حد مرگ پیش رفتند.

4-مرلین

یکی از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین جادوگران تمام دوران، مرلین نام دارد.

کسی که نه تنها دوست و مرشد شاه آرتور بود، بلکه در تمامی اقدامات و تصمیمات او در کنارش ماند و کمکش کرد. بزرگترین قدرت او، میزان دانش و صبرش در حل مشکلات بود که باعث ایجاد تعادل در جهان می‌شد.

جادوهای مرلین از پدرش به اثر رسیده بود. به همین دلیل او توانایی‌های گسترده‌ای را در اختیار داشت که می‌توانست هر کار غیرممکنی را عملی کند. از قدرت‌های خاص او می‌تواند به تغییر شکل ظاهری و پیشگویی آینده اشاره کرد که در پیروزی‌های شاه آرتور تاثیر به‌سزایی داشت. علی‌رغم مهربانی و روحیه پاکش، همواره به عنوان یک حریف ترسناک برای دشمنانش به تصویر کشیده شده است.

3-آلبوس دامبلدور

آلبوس دامبلدور را می‌توان قدرتمند، حامی و در عین حال کوته‌بین خطاب کرد.

او که بیش از 100 سال عمر کرده بود، برای مقابله با هر موجود و شخصی در دنیای جادوگری آمادگی لازم را داشت و تا پایان عمرش در برابر ولدمورت ایستادگی نمود و او را از رسیدن به اهدافش باز داشت.

با وجود این که او بر انواع و اقسام جادوهای دنیای جادوگری مسلط بود، اما بزرگترین قدرتش در ایجاد وفاداری بین افرادش بود. نیت خالصانه و محکم او برای محافظت از دانش آموزان، جامعه جادوگری و عزیزانش به حدی بالا بود که به عنوان قدرتمندترین دوست و همراه برای هم رزمانش و ترسناکترین حریف برای دشمنانش شناخته می‌شد.

2-دکتر استرنج

دکتر استرنج تنها جادوگری است که قدرت ورود و دست‌کاری در دنیاهای مختلف را دارا می‌باشد؛ مسئله‌ای که او را به جادوگری بسیار قدرتمند و مخوف تبدیل کرده است.

استرنج از چنان هوش بالایی برخوردار است که نه تنها توانایی یادگیری هر جادوی غیرممکنی را دارد، بلکه در اسفتاده از آن‌ها نیز سرعت و مهارتی مثال زدنی دارد که با همراهی سنگ زمان، می‌تواند غیرقابل توقف باشد.

با این حال در فیلم The Multiverse of Madness مشاهده کردیم که به دلیل توانایی‌های بی‌شمار و قدرتمندش می‌تواند تا چه اندازه خطرناک باشد؛ زیرا به راحتی می‌تواند منجر به نابودی یک جهان شود. دکتر استرنج همچنین از شخصیتی مصمم و محکم برخوردار است که در کنار قدرت‌هایش، از او حریفی مخوف برای دشمنانش ساخته است.

1-گندالف

گندالف که در سه‌گانه ارباب حلقه‌ها به عنوان جادوگر خاکستری معرفی شد، با تبدیل شدن به جادوگر سفید، تحت عنوان قدرتمندترین موجود سرزمین میانه لقب گرفت.

می‌توان گفت که او از تمامی زبان‌ها و جادوهای سرزمین خود برخوردار بوده و حضورش در یک نبرد می‌تواند نتیجه آن را تعیین کند. از مبارزه با شمشیر گرفته تا استفاده از ذهن‌خوانی و طلسم‌های مختلف، گندالف چنان قدرتمند و غیرقابل توقف است که حتی رهبر نیروهای تاریکی نیز از او وحشت دارد. با توجه به توانایی‌ و قدرت‌های بی‌شمار و خطرناکش، قطعاً می‌توان او را قدرتمندترین جادوگر به نمایش درآمده در طی چند دهه گذشته خطاب کرد.

منبع: اسکرین‌رنت

Pashmak..darhalkhab77KDARKSIRENایمان غلامی مهرآبادیSami 227Hulkarshia.ya.moامیر حسینmeysambriversideAli

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • shonar گفت:

  اسم اصلی گاندلوف میتراندیر هست که به میترای دارای مهربان و یا میترا دارِ آویشن و یا میترادراویشن معروف هست لفظ درویش از این بزرگ مرد سرچشمه گرفته شده همچنین این پیامبر در مصر به نام هرمس الهراسه مشهوره کسی که اصول هرمتیکا را بنیان گذاری کرد و تعداد کتاب های اون به 365 هزار کتاب در باب کابالا جادوی سیاه و سفید میرسه همچنین در قرآن اون را به عنوان خضر و در دین میترایی هم اون را میتراداد یار و یاور خورشید یا شاماش (همون شمس) میشناسن

  77KKaladinJohan LiebertHulk
  • میترا دارا آویش. این شخص در واقع همون زردشت پیامبر هست‌. و اگر دقت کنید تیپ ظاهری اون با دراویش ایرانی کپی پیسته!!!! در واقع دراویش ایران تیپ زردشت رو کپی میکنن برای خودشون. از طرفی چون زردشت قدیمی ترین عارف و زاهد ذکر شده در تاریخ هست؛ کلا تیپ و ظاهرش نماد فرزانگی و زهد و پاکدامنی و خردمندی استفاده‌ میشه. داستان ارباب حلقه ها و دنیای میانه هم از اساطیر ایران باستان برگرفته شده‌. تنها کوه همان دماوند هست که در آن دیو سپید(آزوگ هتاک)زندگی می‌کرد و رستم دستان(ثورین) او را در نزدیکی تنها کوه میکشه. عکس های دماوند رو ببینید یه کوه تنها که از وسط بقیه کوه ها زده بیرون و و نوک تیزی داره. دقیقا مشخصات تنهاکوه در رملن هابیت .در اساطیر باستانی ایران، اهریمنی بوده به نام سارگون(سائرون) که لشکرکشی های زیادی به پادشاهی های آن زمان میکرده برای غارت! سرزمین میانه هم که‌مشخصه همین ایران میشه که در وسط دنیاس. قوم کوتوله(هابیتها) هم که ماخونیک خراسان جنوبی هستن یکی دیگه هم که در نزدیکی کویر لوت تمدن شهداد آثارشان پیدا شده. نکته جالب توجه در مورد شهداد اینه که وقتی آثارشان پیدا شد هنوز لوازم خانه در خانه هاشون بود و باستان‌شناسان میگن انگار اونها منطقه شون رو به یکباره و به اجبار ترک کردن به امید اینکه یه روزی برمیگردن. در کتاب سوم ارباب حلقه ها می‌خونیم که لشکر تاریکی به اونجا هم حمله میکنه و هابیت ها از اونجا فرار میکنن ولی در فیلم ساخته نمیشه. اینطوری که وقتی فرودو برمیگرده میبینه که شایر بهم ریخته و درب و داغون تخریب شده س. و جالب اینجاست که از تالیکن میپرسن این دری وری ها چیه مینویسی و کتاب میکنی؟! میگه اینا تاریخه واقعیته یه زمانی رخ داده تخیل و خرافات نیس. تالکین هم زبان شناس تاریخی بود هم مورخ و هم استاد ادبیات. خودش میگه خیلی از زبان‌هایی که من در کتابهام بع کار بردم اختراع خودم نیس. اونها زبان های باستانی تمدن های گذشته س.

   KKaladinAdaK1
   • shonar گفت:

    سپاس از توضیحات تکمیلی شما
    البته باید اضافه کنم میترا به مرد 7 ستاره ای هم معروفه کسی که ستارگان را (عطارد زهره زهل مریخ و …..) به مدت 7 روز زندانی کرد و در نهایت به آسمان هفتم سعود کرد در مصر اون را به عنوان هرمس الهرامسه میشناسن و در یونان و رم هم نام هرمس به عنوان پیام آور خدا آورده شده (معمولا مجسمه عطارد یا هرمس را مردی با کلاه شاپو کفش های بالدار و با عصای دو سر مار نشون میدن) در کتیبه ای که به دو زبان در مصر پیدا شد در اونجا از حقایقی پرده بر میداره که فوق العاده جادویی و غیر قابل باوره متاستفانه به قسمت اعظم این کتبیه اجازه ترجمه برای عموم داده نشد و فقط قسمت کمی از اون با نام اصول هرمس یا هرمتیکا در دسترس هست که فوق العاده بنیادین هست به گفته خودش 3 بار تا حالا تناسخ داشته و ممکنه در یکی از این بدن ها به عنوان زرتشت هم اومده باشه ولی قطعا دین میترایی بسیار قبل از دین اوستایی و زرتشتی هست و اکثرا اون را به نام میترا و یا پسر میترا میشناسن توضیحاتتون در مورد دراویش کاملا درسته و اگه عکس هرمس را هم ببیند ریش بلند و سفیدی داره و فوق العاده هم نورانیه همچنین حرفاتون در مورد تنها کوه و تاریخ از یاد رفته ایران کاملا درسته اتفاقا تالکین نویسنده خود کتاب کسی بود که میگفت تمام نوشته هاش بر اساس مدارک تاریخی هست و این قوم و حتی اژدهاها وجود داشتن ولی مردم باورش نمیکردن احتمالا اون گنجینه عظیم طلا هنوز هم زیر دماوند باشه و یا اینکه با اون انفجارها هم طلا ها به خورد کوه رفتن تنها ایرادی که میشه به فیلم گرفت این بود که قدرت میترا فوق العاده زیاد تر از این حرفاس در فیلم میترا را بسیار ضعیف نشون دادن

    حسین فن پلی استیشن
  • Kaladin گفت:

   وای وای چقدر بی سوادی موج میزنه این جا . صبح تو دانشگاه که بودم نظرت رو خوندم ولی میخواستم جوابی بهت ندم ولی وقتی چرند و پرند های “حسین فن پلی استیشن ” رو که در جواب شما نوشته خوندم گفتم ولش کن بذار لاگین کنم.
   اولا هرمس تریسمجیستوس یا هرمس الهرامسه ۳۶۵ هزار کتاب نداره هیچ ربطی هم به خضر نداره . تو رو خدا هر چی از ویکی پدیا و یوتیوب و پیج های خز اینستا خوندیم بلغور نکنیم .
   هرمس طبق ادعای هرمس نامه ها که در مصر و یونان پیدا شدند (کتیبه هایی بودند درباره ی موضوعاتی مثل کیمیا ، جادو ، پزشکی ، اخترشناسی و حکمت) حکیمی بوده در مصر باستان و طبق ادعای این کتیبه ها همه ی علوم از هرمس نشأت گرفته . همین ادعا در سایر ملل دیگه هم هست. مثلا یونانی ها میگن همه ی علوم از اخنوخ سرچمشه میگیره. مسلمان ها میگن ادریس پیامبر بوده که علوم رو کشف کرده و آموزش داده. پس شاید این شخص درواقع وجود خارجی نداشته و افسانه ای بوده و بین ملل مختلف سینه به سینه نقل شده .
   اینکه آیا واقعا اینطور هست و اگر اینطور هست چه افرادی و با چه نیتی این افسانه رو بوجود آوردن موضوع کتابی هست تحت عنوان “هرمس عربی اثر دکتر فان بلادل نشر نگاه معاصر” که اگه به این موضوع علاقه دارید حتما بخونیدش.
   امروزه نسخه های خطی کتاب های هرمسی زیادی به عربی پیدا شده و بعد از خوندن کتاب میفهمید که این نسخه ها اکثرا ترجمه ی نسخه های فارسی میانه هستند که نسخه های فارسی اون ها از بین رفتند (در حمله اسکندر به ایران)
   موضوع هرمس نامه ها ربطی به کابالا و جادوی سیاه و سفید نداره. گرچه کابالیست ها از موضوعات هرمسی استفاده کردند. این کتاب ها تاثیر زیادی در رونساس اروپا داشته . هنرمندان و دانشمندان زیادی مثل لیوناردو داوینچی ، نیوتن زکریای رازی خودمون از هرمس نامه ها الهام گرفتند. لیست بعضی از این هنرمند ها و دانشمندان معروف در کتاب هرمتیکا از نشر مرکز آمده.
   در پاسخ به چرت و پرت های “حسین فن پلی استیشن ” هم حرفی نمی‌زنم.باید کلی بنویسم که حسش نیست .

   Boy GamerK
 • Ada گفت:

  پالپاتین از اسنیپ خیلی قویتر بود بنظرم
  لوک اسکای واکر هم میتونست تو لیست باشه

 • alirezaei_ir گفت:

  این عکس از مرلین برای کدوم فیلمه؟

  • ABDVD گفت:

   جهش یافتس
   خود مارولم تاکید داره که واندا یک جهش یافتس

   Hulk
   • Hulk گفت:

    خیر جهش یافته نیست اولاش که خودشو پیترو خلق شدن میگفتن بچه های مگینتو هستند و جهش یافته هستند بعدش سال ۲۰۱۳ مارول میخواست که هرطوری شده از پیترو ماکسیوف و واندا استفاده کنه داخل عصر آلتران برای همین اورجینشون رو تغییر‌ داد در کمیک های ۲۰۱۳ و نشون داد که مگینتو الکی میگفته بچه هاشن و در واقع در بچگی روشون ازمایش ابرانسانی شده و اینطور شدند پس الان در واقع جهش یافته حساب نمیاد و جادوگره

 • mehdi گفت:

  بزرگترینشون رو یادت رفت بگی که اسکارلت ویچ هستش که دیگ اخرت جادوگراس

  K1Hulk
  • ABDVD گفت:

   اسکارلت اولا که اگه با دنیای مارول آشنایی کامل رو داشته باشین میدونین که یک جهش یافتس
   دوما که از اسمش پیداس witch یعنی ساحره نه جادوگر و جادوگر کسیه که طلسم ها و نفرین ها و انواع مجیک ها و دانسته های کهن جادو رو در اختیار داشته باشه
   جادوی اسکارلت فقط شامل فیزیک اطراف اشیاء و فیزیک اطراف خودش میشه
   این درحالیه که آلبوس دامبلدور میتونه به وسیله ی آتش خودش رو تلپورت کنه اونم بدون نیاز به چوب دستی
   گاندولف میتونه علاوه بر تلپورت با یک ستون آتشین بزرگ هم احضار بشه از دانسته های جادو هم بگم که علاوه بر جادوی کهن از جادوی سیاه هم آگاهی زیادی داره

   Hulk
 • JUST me گفت:

  عاشق ولدمورت بودم خیلی خفن بود
  مرسی بابت مقاله

  PaprikaHulk
 • اگر بخوایم صادق باشیم ،لیست کاملا اشتباهه ، ولی برای دلخوشی میگیم اوکی ،،، منبع هم که معلومه 🤣 به سایت خورده نمیگیرم ، اما منبعی که میگه بهترین انیمیشن ده سال اخیر مردعنکبوتی بوده ،منبع قابل اطمینانی نیست …..
  سائورون از گاندولف و سارومان قوی تر بود ، برای نمونه میگم ….
  هرمیون از هری پاتر قوی تر بود …. هری صرفا به صورت شانسی توانایی دفع جادوی ولدمورت رو داشت ،چون خودش هورکراکس ولدمورت بود …
  جادوگر ور دست تانوس ،از دکتر استرنج بسیار قوی تر بود ….

  کل لیست رو باید دوباره چید ،اما اسنیپ رو دست نزد ،احترام خاصی به این شخصیت داستانی قائلم

  77ایمان غلامی مهرآبادیAdaABDVDحسین فن پلی استیشن
 • گندالف از انگمار ضعیفتر بود. هم توی فیلم سوم یه سکانس بهش پرداخته شد و در کسری از ثانیه از انگمار شکست خورد وهم در کتاب هم اشاره میشه که از انگمار هراس داره.
  از طرفی انگمار هم از سائرون میترسه و خودش رو خادم اون میدونه. پس قوی ترین جادوگر میدل ارث سائرون هست. البته در دوران دوم و سوم. البته سائرون از بالروگ هراس داشت و اون تنها موجودی یود که میتونست سائرون رو به چالش بکشه. و در کل کتاب های تالکین مورگوث قوی ترین جادوگر بوده به طوری که سائرون خادم و دست راست و مشاورش بوده

  amir_hasanpoor
 • alexdel2014 گفت:

  عاشق جادوگر خاکستری در ارباب حلقه ها هستم، اینقدر این مرد جذابه که واسه خارجی ها تو فیلم مثل پیغمبر میمونه. واقعا ارباب حلقه ها قدرتمند ترین فیلم تخلیلی ساخته شده در تمام دوران بوده، شنیده بودم سازنده فیلم 4 سال تو کوه تو دشت ها تحقیق میکرده تا بتونه فیلمشو به بهترین شکل ممکنه بسازه. حتی با وجود فیلم بسیار زیبایی چون Hobbit ، باز هم سازنده فیلم خودشو سرزنش میکرد که چرا نتونست مثل سری قدیمی تا این حد قدرتمند ظاهر بشه. هر چقدر فکرشو میکنم میگم، اینا فقط باید بودجه هنگفتی در اختیارشون بزارن فقط ارباب حلقه ها بسازن و بس. مهارتشون فوق العادست. فیلم پسر اژدها سوار هم قشنگ بود ، کاش سازنده همون فیلم هم ادامشو میساخت، واقعا حیف شد…

  77
 • Hulk گفت:

  دکتر استرنج لایقه رتبه ۲ هست اسکارلت ویج هم میتونست باشه به عنوان سوم(خب اقایون نوبی که میگن اسکارلت ویچ کلی کار کرد داخل دکتر استرنج ۲ اونجا از قدرت دارک هولد استفاده میکرد که اگر دکتر استرنج انجام بده از همشون قویتره)

 • ALIREZA0111 گفت:

  به نظرم اسکارلت ویچ میتونست اول باشه

  Hulk
  • Hulk گفت:

   ببین یادته چند روز پیش گفتمت اسکارلت ویچ رو دوست داری؟ یک دوستی داشتم اسمش علی بود و طرفدار مورتال کامبت و گاد اف وار و اسکارلت ویچ بود فکر کردم اونی با توجه به اسمت و پروفایلت حالا اینکه گفتی اسکارلت ویچ اول خیلی شبیه شی😐😂

   ALIREZA0111
 • mahdisam گفت:

  لیست فاجعه‌باره، بگذریم از همه‌چیز گرالت چجوری جادوگر به حساب میاد؟
  اگرهم قدرت‌های فورس رو جادو به حساب بیاریم غیر از سارومان و گندالف و سائورون که موجودات فرابشری هستن بقیه حتی قابل مقایسه با دارت سیدیوس هم نیستن، حتی این سه نفر هم احتمالا تو رده‌ی پایین‌تری قرار می‌گیرن

 • Unknown گفت:

  گندالف شاید محبوب ترین باشه اما قوی ترین نیست!

  Truthsayer
 • Truthsayer گفت:

  Scarlet witch از همه‌شون قوی‌تره ک!!!!

 • Rostam گفت:

  به نظر من در سه گانه ارباب حلقه ها بانو گالادریل قویترین بود بخصوص اون قسمت که به کمک میتراندیر یا گاندلف میره و زمانیکه کنار گاندولف و سالامون و دیگر جادوگران ایستاده یک تنه دشمن اصلی رو دور میکنه و بعدش از حال میره! بقیه جادوگران فقط نظاره گر بودن.

 • Rostam گفت:

  در مورد میتراندیر و نظر صحیح دوستان که فرمودن از میترای باستان الهام گرفته باید اضافه کنم فرم کلاه مخروطی یا فریکی که این شخصیت به سر داشت هم برگرفته از ایین میتراییسم است و در نگاره های باستانی میترایی از این کلاه زیاد به چشم میخوره و باز مانده میتراییسم در مسیحیت کلاه بابانوئل و هدیه های او که برگرفته از کلاه و چهره سه مغ ایرانی است که زمان تولد مسیح برای او هدیه بردند و ایرانیان اولین کسانی بودند که میلاد مسیح را تبریک گفتند در ایین میتراییسم میترا نگهبان آفتاب و روشنایی است و میتراندیر هم با جادوی اتش و نور با تاریکی میجنگید