معرفی برترین ستاره‌های ژانر اکشن سینما در طول چند دهه گذشته

7 خرداد 1401 - 12:00

در طی چند دهه گذشته، سینما میزبان برخی از به یاد ماندنی‌ترین ستاره‌های ژانر اکشن در طول تاریخ خود بوده است.

یکی از ارکان اصلی ژانر اکشن، ستارگان آن می‌باشد. مسئله‌ای که به تنهایی می‌تواند باعث جذابیت یک اثر شده و مخاطبین را به سینما جذب نماید. از ستارگان چند دهه گذشته و قدیمی این ژانر گرفته تا افراد نوظهوری که طی چند سال گذشته وارد آن شده‌اند، همگی آثار محبوب و به یاد ماندنی را برای مخاطبین به ارمغان آورده‌اند.

آثاری که نه تنها در طول اکرانشان در سینما، باکس آفیس را به آتش کشیده‌اند، بلکه موفق شدند تا این ژانر را از ورطه تکرار نجات داده و هواداران فیلم‌های اکشن را همیشه هیجان‌زده نگه دارند.

آوردن نام تک تک بازیگران ژانر اکشن، کاری بس دشوار است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا به برخی از بزرگان ژانر اکشن در طی چند دهه گذاشته پرداخته و آثارشان را مورد بررسی قرار دهیم.

پس با ما همراه باشید.

چاک نوریس

چاک نوریس (Chuck Norris) که در نیروی هوایی ایالات متحده خدمت کرده و در سه رشته ورزشی مسلط است را می‌توان به عنوان نماد سینمای اکشن آمریکا در نظر گرفت.

او نخستین‌بار در برابر بروس لی (Bruce Lee) و در فیلم The Way of the Dragon بود که در مقابل دوربین سینما ظاهر شد و مخاطبین را به وجد آورد. او بعدها در آثار دسته چندمی سینما همچون The Octagon، Lone Wolf McQuade و Delta Force ظاهر شد و سپس با حضور در اثر تلویزیونی Walker, Texas Ranger به شهرت رسید.

او بعدها به واسطه سبک بازیگری و هنرهای رزمی‌ خود به محبوبیت بسیاری دست یافت و آثار سینمایی او در کشور ایالات متحده به جایگاه ویژه‌ای در نزد مخاطبین ژانر اکشن رسید.

هریسون فورد

برای مخاطبین ژانر اکشن سینما در دهه هفتاد الی هشتاد، کمتر بازیگری می‌تواند در کنار هنرنمایی‌های ستودنی هریسون فورد (Harrison Ford) حضور پیدا نماید. او در آن دوران دو تن از شخصیت‌های نمادین تاریخ سینما یعنی ایندیانا جونز و هان سولو را به ارمغان آورد تا برای همیشه در یادها باقی بماند.

او موفق شد تا ضدقهرمانانی را به تصویر بکشد که در طول داستان به یک قهرمان افسانه‌ای تبدیل می‌شود.

سبک بازیگری و جذابیت رفتاری هریسون فورد موقعیت او را در آثار بلاک باستری جورج لوکاس (George Lucas) و استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) تثبیت نمود و به یک ستاره بی چون و چرای ژانر اکشن تبدیل شد. کمتر کسی می‌تواند یادی از سینمای دهه 1980 کرده ولی نامی از هنرنمایی‌ها و آثار ماندگار این بازیگر به زبان نیاورد.

جیسون استاتهام

جیسون استاتهام (Jason Statham) کار خود را با آثار گای ریچی (Guy Ritchie) همچون Lock, Stock And Two Smoking Barrels و Snatch آغاز نمود و موفق شد تا اوایل دهه 2000 تا 2010 به احیای ژانر اکشن بپردازد.

او در ادامه با حضور در فیلم‌هایی چون The Italian Job، the Death Race، Crank و مجموعه‌های The Transporter و The Mechanic سبک اکشن خود را به ارمغان آورد و طرفداران خاص خودش را پیدا نمود.

این مسئله را نباید فراموش کنیم که او یکی از پایه‌های اساسی در جذابیت مجموعه Expendables بوده که بدون حضور وی نمی‌توانست به این حجم از محبوبیت دست پیدا کند. موضوعی که با وارد شدن او به فرنچایز The Fast and the Furious نیز دوباره تکرار شد و به یکی از المان‌های جذاب این سری فیلم تبدیل شد.

او حال به لطف توانایی‌های رزمی و سبک ظاهری خود، به یکی از ستارگان اصلی ژانر اکشن در قرن بیست و یکم تبدیل شده و به تنهایی می‌تواند عامل فروش آثار سینمایی باشد.

کلینت ایستوود

کلینت ایستوود (Clint Eastwood) را با قطعیت می‌توان پدرخوانده فیلم‌های ژانر اکشن در سینما خطاب کرد. کسی که هنوز هم در سن 90 سالگی با ساخت آثاری همچون Cry Macho می‌تواند درخشان ظاهر شود.

او با حضور در سه‌گانه تاریخی سرجیو لئونه (Sergio Leone) و همچنین حضور در فیلم‌هایی همچون Dirty Harry، Escape from Alcatraz، In the Line of Fire و High Plains Drifter موفق شد تا خود را به یک ستاره تبدیل کرده و آثار ماندگاری را رقم بزند.

او همچنین در طول کارنامه هنری خود موفق شده بارها در مراسم اسکار، برنده جوایز گوناگون شود و نام خود را جاودانه نماید. ایستوود با حضور در آثار متفاوت و خاص سینمای آمریکا توانست تا چهره‌ای قهرمانانه از خود ساخته و به یکی از برجسته‌ترین بازیگران تمام دوران تبدیل شود.

کیانور ریوز

کیانور ریوز (Keanu Reeves) دوران بازیگری خود را با آثاری همچون My Own Private Idaho، Bill and Ted’s Excellent Adventure و Dangerous Liaisons اغاز نمود و خود را به یک عنوان یک بازیگر لایق به همگان معرفی کرد.

با این حال ورود ریوز به ژانر اکشن بود که هنر واقعی او را به تصویر کشید. فیلم‌هایی همچون Point Break و Speed و از همه مهمتر سه‌گانه تاریخی The Matrix او را به چنان محبوبیتی در این ژانر رساند که کمتر کسی می‌توانست پیش بینی نماید. با این حال پس از غیبتی کوتاه مدت، ریوز با فرنچایز جدیدی به نام John Wick به سینمای اکشن بازگشت و یکی از به یادماندنی‌ترین شخصیت‌های ژانر اکشن در سینما را به تصویر کشید.

بازیگری کاریزماتیک و شگفت‌انگیز که به راحتی در نقش‌های خود غرق می‌شود. او همچنین در دنیای واقعی نیز از شخصیت محترمی برخوردار است که همیشه زبانزد محافل سینمایی بوده است.

بروس ویلیس

نمی‌توان لیستی از برترین بازیگران ژانر اکشن را نام برد ولی به اسم بروس ویلیس (Bruce Willis) اشاره‌ای نکرد.

علی‌رغم این که دوران بازیگری او با سریال Moonlighting آغاز شد، اما این فرنچایز Die Hard در سال 1988 بود باعث شهرتش شد و او را به عنوان یکی از ستارگان نوظهور ژانر اکشن به دنیا معرفی کرد. نقش آفرینی او در این فرنچایز باعث شد تا این ژانر میزبان دوران جدیدی در سینما باشد.

بروس ویلیس با نقش آفرینی در 5 فیلم از فرنچایز Die Hard و همچنین آثار دیگری همچون Pulp Fiction، The Fifth Element، Sin City، 12 Monkeys و Looper جایگاه خود را به عنوان یکی از بازیگران بی‌تکرار سینما تثبیت نمود.

شاید بتوان گفت که موفقیت و دوام ژانر اکشن در سینما مدیون حضور این شخص در یک برهه زمانی خاص بوده است.

بروس لی

بروس لی را می‌توان شناخته شده‌ترین و مشهورترین ستاره هنرهای رزمی در ژانر اکشن سینما خطاب کرد.

سریال تلویزیونی The Green Hornet در سال 1966 بود که باعث شهرت این بازیگر دو رگه آمریکایی-هنگ‌کنگی شد. او همچنین با نقش آفرینی در 5 تا از بهترین آثار رزمی دهه هفتاد به نام‌های The Big Boss، Fists of Fury، Way of the Dragon، Enter the Dragon و Game of Death تبدیل به یکی از چهره‌های نمادین ژانر اکشن و هنرهای رزمی شد.

چهره خنثی و سبک بازیگری ظریف وی سبب شد تا با حضور در آثار متعدد سینمایی، سکانس‌های بی‌نظیری را از خود بر جای بگذارد. بروس لی شخصی بود که موفق شد تا به نحو احسنت هنرهای رزمی را با ژانر اکشن ترکیب کرده و یکی از بهترین‌ فیلم‎‌های تمام تاریخ این ژانر یعنی Enter the Dragon را رقم بزند.

متاسفانه مرگ زودهنگام بروس لی باعث شد تا نتوانتیم شاهد ادامه موفقیت‌های وی باشیم.

جکی چان

جکی چان (Jackie Chan) با حضور در بیش از 150 پروژه سینمایی و خلق آثاری ماندگار، تبدیل به شناخته شده‌ترین ستاره ژانر اکشن بر روی کره زمین شده است که در هر جایی از این سیاره طرفداران بی‌شماری دارد.

برخی از محبوب‌ترین و به یادماندنی‌ترین فیلم‌های او عبارتند از فرنچایز Rush Hour، Supercop، Police Story، Shanghai Noon و صداپیشگی در مجموعه انیمیشن Kung Fu Panda که باعث شده تا در طی چند دهه گذشته طرفداران بی‌شماری را برای خود گردآوری نماید.

جکی چان همچنین به لطف سبک هنرهای رزمی‌اش، مبارزات به یادماندی‌ای را در سینما بر جای گذاشته که تنها مختص خود او بوده است. شخصیتی دوست داشتنی که تمام بدلکاری‌هایش را خودش بر عهده داشته و در تاریخ ژانر اکشن به نامی بزرگ تبدیل شده است.

سیلوستر استالونه

آثار سیلوستر استالونه (Sylvester Stallone) قطعاً در ژانر اکشن برای طرفداران سرسخت و بی‌شمار این سبک شناخته شده و بی‌تکرار است.

او با نقش آفرینی در آثاری همچون Nighthawks، Cliffhanger و Cobra وارد این ژانر شد؛ اما فرنچایزهای بزرگ ژانر اکشن در سینما یعنی Rocky و Rambo و بعدها The Expendables بود که جایگاه او را تثبیت نمود. او به سبب ایفای نقش مردی که همیشه در شرایط سخت و غیرقابل تحملی به تصویر کشیده شده است، پرسونای خاص و بی‌تکراری را از خود بر جای گذاشته که به یک سنت در سینمای آمریکا مبدل شده است.

آرنولد شوارتزنگر

هیچ شکی وجود ندارد که آرنولد شوارتزنگر (Arnold Schwarzenegger) در طی چندین دهه گذشته چه تاثیری به‌سزایی در ژانر اکشن داشته است.

او به ارمغان آورنده برخی از بهترین آثار ژانر اکشن در تمام طول تاریخ بوده است. کسی که با Conan the Barbarian پا به این عرصه گذاشت، با نقش نمادین خود در فرنچایز The Terminator که توسط جیمز کامرون (James Cameron) خلق شد، برای همیشه سینما را متحول کرد.

آرنولد شوارتزنگر علی‌رغم این که در آغاز راه بازیگری‌اش به دلیل لهجه و مهارت‌های نه چندان محبوبش راه دشواری را در پیش داشت، اما موفق شد تا بر مشکلاتش غلبه کرده و نقش آفرینی‌های ماندگاری در آثاری همچون The Running Man، Kindergarten Cop، Total Recall و Predator از خود برجای بگذارد.

او حتی موفق شد تا در یک برهه زمانی به فرمانداری یکی از ایالت‌های آمریکا بدل شده تا موفقیت‌هایش را در بیرون از دنیای سینما نیز ادامه دهد.

منبع: اسکرین‌رنت

Kممد_لوترDARKSIRENah1372گیمر خسته از بی پولیStarmanAn anonymousیوهانAlirezasoosmarJin sakaianti niggermeysambMohsenj74

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید