لذت خالص | نقد و بررسی بازی GRID 2

۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۵

GRID 2 خیلی هیجان انگیز است.حتی پتانسیل این را دارد که بهترین بازی ریسینگ این چند سال باشد. همانقدری خوب است که نسخه‏ی اولش همه را شیفته و دلباخته‏ی خودش کرد و یک سر جدا از رقیبانش ایستاد. اما خب ، اینجا قضیه کمی فرق میکند ، چون مدعیان زیادند و اجازه ی نفس کشی نمیدهند! اما مشکلی نیست چون Grid 2 خیلی خیلی خوب است.

سازنده و ناشر : Codemasters

پلتفرم : PC/Xbox360/PS3

انتشار : 27 می 2013

سبک : Racing

باکس آرت رسمی GRID 2

اولین Grid در زمان عرضه اش استانداردهای جدیدی به سبک ریسینگ اتومبیل رانی اضافه کرد. همگان با دیدنش متحیر شده بودند و منتقدان زبان به تحسینش گشودند ، سیستم فلش بکی که پایه‏گذاری کرد و قدرت تخریب بالا و ارائه ی یک گیم پلی متفاوت Grid را متفاوت کرده بود. حالا تیم Codemasters با اینکه موفقیت بازی اصلی را دیده بودند ، سعی در تکرار خودشان نکرده اند و با ارائه ی یک نسخه‏ی پیشرفته تر قند در دل طرفداران آب کرده اند.

سازندگان Grid 2 که رگ خواب مخاطب را به خوبی در دست دارند ، حالا با این بازی کاری کرده اند که طرفداران هر نوع بازی ریسینگی بتوانندبا آن ارتباط برقرار کنند. ایجاد تعادل مهم ترین کارشان بوده و با قاطعیت میتوان گفت تعادل بازی بی نظیر است. تعادل بین اینکه Grid 2 فقط یک شبیه ساز خالص نباشد و همینطور هم یک باز فان محض! بلکه یک لذت خالص باشد که بین این دو در حالت تعادل ایستاده است و هیچگاه این تعادل تا آخرین لحظات بازی به هم نمیخورد. دقیقا همان چیزی که در بازی اول شاهدش بودیم و در بازی دوم هم منتظرش.

پاتریک کالاهان ، کسی است که سعی دارد یک سری مسابقات در سطح مسابقات فدراسیون ها اما با ستارگان جدید بسازد. اون این سری مسابقات را WSR مینامد و و وقتی درست همه چیز رادارد، میفهمد که تنها یک چیز ندارد و آن یک ستاره است. آن ستاره شمائید که با باید با مسابقاتتان نشان دهید که همانی هستید که کالاهان میخواست.

پس از این انتخاب شما در جاده هایی پرتاب میشوید که باید با گردن کلفت ترین های WSR رقابت کنید. جاده ها گوناگونی بسیارخوبی دارند. از کالیفرنیا و اندیاناپولیس و میامی گرفته تا دبی و یاس مارینا و ده له سیه ن و برند هچ میتوانید مسابقه بدهید.هر چقدر مسابقه دهید و رتبه ی بالاتری را از آن خود کنید ، به تعداد طرفداران افزوده میشود و این یعنی موفقیت…

نفس ها حبس!

سیستم هندلینگ اتومبیل ها را کدمسترز “احساس حقیقی” نامگذاری کرده بود . این نامگذاری از یک طرف درست و از طرف دیگر دارای تناقض است چون نیم این احساس ، یک احساس واقعی از کنترل ماشین هاست و نیم دیگرش لذت بردن است که با شبیه سازهای صرف عمرا در بیاید! پس این گیم پلی کاملا واقعی نیست و از نیمش به سود لذت بردن مخاطب زده شده است ؛ و این اصلا بد نیست که اتفاقا به یکی از نکات مثبت بازی هم تبدیل شده. وقتی دارید با صدای همکارتان که جزییات را گزارش میکند و گاها تکه پرانی هم میکند و طعنه ای هم میزند ، مسیر را طی میکنید و از دریفت کردن در جاده های کالیفرنیا سر ذوق می آیید ، خب لذت بخش است دیگر و به آدم حال میدهد!

سیستم فلش بک که ایده ی ارجینال گریدی است ، در اینجا حضور بسیار فعالی دارد چرا که سیستم تخریب بازی با کوچکترین عملی ، عکس العمل میدهد و کافیست که فقط یکبار اشتباه کنید ، خب میتوانید فلش بک بزنید و اشتباهتان راجبران کنید.فلش بک اینجا یک فرشته ی نجات است و تخریب پذیری بازی فرشته ی مرگ!

نور خورشید از لای ساختمان ها و ترک آسفالت !

Grid بصورت فصلی مسابقاتش را پیش میبرد و در این فصل ها ،‌در هرکدامشان میتوانیداز اتومبیل های مشخصی استفاده کنید ، گروه اول از 14 اتومبیل با حداقل امکانات ، گروه دوم ماشینهایی با امکانات متوسط و گروه سوم و چهارم به ترتیب دارای اتومبیل های قوی و فوق قوی هستند. در مسابقات آغازین با عذاب رانندگی با یک فورد موستانگ را تحمل کنید و فصل اول را به پایان برسانید تا بتوانید به یک سابارو یا هیوندای مدل بالاتر دست پیدا کنید. فصل اول را که به پایان رساندید روی رول می افتید و میتوانید در ادامه طعم واقعی بازی را بچشید.

هیچ مشکل قابل توجهی در گیم پلی بازی مشاهده نخواهید کرد. دنبال اشکال نگردید چون بالاخره پیدایتان میکند اما بله ، شاید تنها اشکال گیم پلی ، سنگین بودن هندلینگ اتومبیل هاست .درست است که هر اتومبیلی در حرکت کردن وزن مشخصی دارد واین وزن کاملا تاثیرگذار است اما یک وزن کلی انگار بر تمامی ماشینهای Grid 2 حکمفرماست که البته نمیتواند صدمه زیادی به بازی بزند و قابل چشم پوشی است.

راستی بازی دید خلبانی (از داخل کابین) ندارد و دوربینهای بازی هرجایی غیر از محل ذکرشده قرار گرفتند تا گرافیک بسیار خوب بازی را به رخ مخاطب بکشند. تمامی گرافیک بازی جدا ، نورپردازی و بازتاب Real-Time بازی جدا. واقعا این بخش قابل تحسین است وقتی از یک تونل بیرون می آیید و طی چند ثانیه محیط پرجزییاتی را با نورپردازی عالی مشاهده میکنید در حالی که وقتی نور خورشید به رنگ متالیک اتومبیلتان میخورد بازتاب کور کننده اش با واقعیت هیچ فرقی ندارد. درست است که نورپردازی بازی از اصل گرافیک آن جلو میزند اما گرافیک بازی بین مولتی پلتفرمها حرفهایی برای گفتن دارد و مدلهای بسیار عالی اتومبیلهای لایسنس شده‏ی Grid 2 به علاوه ی AA عالی آن و در کنار افکتهای نوری به روز، قابل مقایسه با حتی بازیهای انحصاری مدعی هم هست.

بازتاب نورهای مختلف روی یک پاگانی خوشگل ،‌دیدنی ست

Grid 2 مخاطبش را اذیت نمیکند.مشکلات را روی سرش هوار نمیکند و باگ سر راهش نمیکارد.هیچ سعی هم ندارد که Need for Speed باشد یا Forza یا Gran Turismo.خودش است و ارجینال. گیم پلی تر تمیزی دارد که با گرافیکی خیره کننده ، جذابیت خاصی را بهشان هدیه میدهد بدون اینکه مدعی باشد و منت بگذارد.Grid 2 را میشود تمام تابستان بازی کرد و از آن لذت برد. یک بازی ریسینگ عالی با حداقل مشکلات و حداکثر جذابیت …

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید