بررسی انیمیشن Hotel Transylvania: Transformia

5 بهمن 1400 - 12:00

سری پایانی مجموعه انیمیشن‌های هتل ترانسیلوانیا روز جمعه توسط آمازون پرایم ویدیو منتشر گردید تا برگ آخر این انیمیشن محبوب ورق خورد. در این سری دراکولا را می‌بینیم که تبدیل به پدری عصبی شده که تصمیم دارد هتل را به دختر و دامادش بدهد تا با خیال راحت بازنشسته شود. اینبار پلات انیمیشن حول محور تفنگ اشعه‌‌‌داری می‌چرخد که انسان‌ها را تبدیل به هیولا می‌کند و بالعکس.


*هشدار اسپویل*

دراک و اریکا (نتیجه شکارچی مشهور هیولا، ون هلسینگ) با هم زندگی خوبی تشکیل داده اند. میویس (دختر دراک) با انسانی به اسم جانی ازدواج کرده و ون هلسینگ در زیرزمین هتل ساکن است. تفنگ اشعه‌ای و کریستال هلسینگ، جانی را به اژدها تبدیل کرده و دراک و هیولاهای دیگر را انسان می‌کند. جانی از هیولا شدنش خوشحال و راضی است چون تنها در این صورت می‌تواند اعتماد دراک را برای داشتن هتل بعد از بازنشستگی او، جلب کند. اما دراک که اکنون به انسانی آسیب پذیر تبدیل شده، قدرتش را از دست داده است. او و جانی به منظور پیدا کردن کریستال تازه‌ای برای تفنگ اشعه‌ای راهی سفری به غاری در آمازون می‌شوند. اریکا، میویس و دیگران نیز برای کمک به آن‌ها با سفینه به آمازون می‌روند.

نیروی محرک سیتکام در هیولاها همیشه جزوی از پروژه‌های انیمیشنی بزرگ بوده اما از طرفی ممکن است این نیروهای محرک چیزی که درباره شخصیت‌ها عجیب و پیچیده است را پیش پا افتاده کنند. مجموعه هتل ترانسیلوانیا که قبلا گندی تارتاکوفسکی کارگردانی‌اش را برعهده داشت، بخش کمدی را با رنگ‌ها، خیال پردازی و مهمانی‌های رقص پوشش می‌داد. اما در این سری گویا انیمیشن دچار ریتم روتینی از پلات شده و انسان شدن را به سخره می‌گیرد و حتی با بی‌توجهی شخصیت‌ها به این موضوع پایان می‌یابد.
سری جدید به گونه‌ای است که حتی اگر آن را ندیده باشید، واقعا چیزی از دست نداده‌اید. این شیوه سری انیمیشن‌های هتل ترانسیلوانیا از سال ۲۰۱۲ است. طی سال‌های گذشته این مجموعه چیز زیادی برای ارائه نداشته جز اینکه چند جوک را که خنده‌دار هم هستند با یک داستان و لهجه آدام سندلر برای صداپیشگی دراک و جلوه‌های بصری و انیماتوری ترکیب کرده و نتیجه چیزی شده که تاکنون دیده‌ایم.

هرچند لحظات شیرینی نیز در انیمیشن بوده‌اند. تلاش دراکولا برای محافظت از خانواده‌اش به شیوه‌های مختلف چه با دور نگه داشتن دخترش از دنیای انسان‌ها چه سرگرم کردن نوه‌هایش با هیولاها، اینگونه بوده که ورژن خنده دار انیمیشن شکل گرفته است.
چیزی که در سری چهارم انیمیشن محرز است فرمول همیشگی است که سعی دارد آن را به سری‌های قبلی وصل کند. از نکات قابل توجه این سری باید به غیبت آدام سندلر اشاره کرد که جای خالی‌اش را برایان هال پر کرده است. حتی کارگردان اصلی انیمیشن، پشت دوربین نبوده گرچه نوشتن فیلم‌نامه و تهیه‌کنندگی را برعهده داشته است. نتیجه کار چیزی شبیه کپی‌برداری از یک فیلم واقعی شده چون یکی از جالب توجه‌ترین بخش‌های انیمیشن همیشه صدای سندلر بوده است.

منابع: نیویورک تایمز و والچر

DARKSIRENآرینwhitedaybreakbellPARASITE EVE 2alinerdیوهانP.morgan

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید