نقد و بررسی بازی Monster Hunter Rise؛ رستاخیر شکارچی‌ها

26 دی 1400 - 10:00

عنوان Monster Hunter: Rise برای پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر شد، اما سوالی که مطرح می‌شود این است که سازنده تا چه میزان در پورت بازی موفق بوده است.

چیزی که باعث می‌شود دنیای بازی‌های ویدیوئی برای مخاطبان جذاب باشد تنوع و تفاوت‌هایی است که بین عناوین مختلف وجود دارد و همین تنوع باعث می‌شود که مخاطبین بازی‌های ویدیوئی تا این حد زیاد باشند و سبک‌های مختلف به وجود آیند. Monster Hunter از آن دسته عناوینی است که به لطف نسخه‌ی World توانست به اوج خود برسد و بین پلیر‌هایی که طرفدار این گونه بازی‌ها نیستند محبوب شود، اما متاسفانه وجود یک نسخه‌ی بسیار موفق در مجموعه، مثل یک چاقوی دو لبه عمل می‌کند و نسخه‌های بعدی سری به صورت مستقیم با آن مقایسه شده و ممکن است تا همیشه زیر سایه‌ی آن قرار بگیرند. درست مثل اتفاقی که پس از عرضه‌ی Far Cry 3 برای قسمت‌های بعدی آن مجموعه رخ داد.

آیا تجربه‌ی اثر Monster Hunter: Rise برای افرادی که هزاران ساعت نسخه‌ی World را بازی کرده‌اند یک چیز خاص و متفاوت خواهد بود؟ برای کسانی که به تازگی با مجموعه آشنا شده‌اند چطور؟ این اثر چه میزان محتوایی را ارائه می‌دهد؟ و آیا برای رایانه‌های شخصی به خوبی بهینه شده است یا خیر؟ این‌ها مهم‌ترین سوالاتی هستند که ممکن است برای اکثر پلیر‌ها پیش بیاید و قصد داریم در این نقد و بررسی به تمامی آن‌ها پاسخ دهیم.

نقطه‌ی تعادل

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که توسعه دهندگان سری عناوین مختلف با آن مواجه می‌شوند، طراحی بازی به گونه‌ای است که هم انتظارات طرفداران قدیمی را برآورده کند و هم بتواند برای پلیر‌هایی که به تازگی با آن مجموعه آشنا شده‌اند لذت بخش باشد. Monster Hunter :Rise برای گیمر‌های تازه‌وارد بهترین فرصت را فراهم می‌کند تا با مجموعه آشنا شوند و لذت ببرند. یکی از مواردی که به تحقق یافتن این موضوع کمک می‌کند قسمت آموزشی این بازی است که به خوبی بازیکن را با المان‌های این اثر آشنا کرده و خیلی سریع او را آماده‌ی ورود به دنیای Monster Hunter: Rise می‌کند. اتفاقی که در آثار قبلی این مجموعه به خصوص Monster Hunter: World به مراتب کند‌تر رخ می‌داد.

علاوه بر شخصی سازی ظاهر شخصیت خود، می‌توانید ظاهر حیواناتی که در طول بازی با شما همراه هستند را نیز به دلخواه خود تغییر دهید

اولین ساعات از تجربه‌ی Monster Hunter: Rise برای پلیر‌هایی که به تازگی با این مجموعه آشنا شده‌اند ممکن است بسیار گیج کننده باشد اما نگران نباشید، مشکلی در این عنوان وجود ندارد که با کمی صبر و حوصله حل نشود. با این که بخش آموزشی این نسخه از دیگران عناوین این سری کوتاه‌تر است، اما در معرفی المان‌های پایه‌ی گیمپلی عمیق Monster Hunter: Rise به خوبی عمل می‌کند و پلیر‌های تازه وارد را با محیط بازی آشنا می‌کند.

Monster Hunter
اولین باری که وارد بازی می‌شوید، این عنوان به شما اجازه می‌دهد که آیکون‌های مخصوص کنترلر را انتخاب کنید

وضعیت فنی

بازی Monster Hunter: Rise اولین بار برای پلتفرم نینتندو سوییچ منتشر شد و برای اجرای نسخه‌ی مخصوص رایانه‌های شخصی نیازی به سخت افزار‌ قدرتمند و رده بالا ندارید و یک سیستم عادی برای اجرای این اثر با نرخ فریم مناسب کافی است. با این وجود، توسعه‌دهندگان نسخه‌ی رایانه‌های شخصی در تنظیمات گرافیکی کوتاهی نکرده‌اند و اگر مایل باشید، می‌توانید گزینه‌های مختلف را امتحان کرده و وضعیت گرافیکی را به دلخواه خود تنظیم کنید. لازم است بدانید که حتی در بهترین شرایط ممکن، Monster Hunter: Rise نمی‌تواند به وضعیت فنی نسخه‌ی World برسد و بهتر است که توقعات خود را از گرافیک فنی این عنوان کمی پایین بیاورید.

همان طور که انتظار می‌رفت، کیفیت برخی بافت‌ها نسبت به نسخه‌ی سوییچ ارتقا پیدا کرده است؛ اما تفاوت بین نسخه‌ی سوییچ و رایانه‌های شخصی این عنوان آنطور که باید و شاید محسوس نیست. لازم به ذکر است که زمان بارگذاری محیط‌های بازی بسیار کوتاه بوده و اگر از حافظه‌های SSD استفاده کرده باشید تقریبا با صفحه‌ی لودینگ مواجه نمی‌شوید.

صدا، تصویر، شکار!

طراحی صدا در اثر Monster Hunter: Rise را در بهترین حالت می‌توان معمولی دانست، برخی از دیالوگ‌ها صداگذاری نشده‌اند و خودتان باید آن‌ها را بخوانید و آن‌هایی هم که صداگذاری شده‌اند کیفیت چندان بالایی ندارند، به صورت کلی در زمینه‌ی گرافیک فنی و صداگذاری از اثر Monster Hunter: Rise نباید توقع عناوین سینماتیک را داشته باشید وگرنه به کلی از بازی ناامید خواهید شد. جایی که Monster Hunter: Rise جادوی واقعی خود را نشان می‌دهد، هنگامی است که موارد پایه‌ی گیمپلی بازی را فرا گرفته و اولین کوئست خود را آغاز می‌کنید.

NPC‌های زیادی در بازی وجود دارند که صحبت با آن‌ها خالی از لطف نیست و دیالوگ‌های برخی از آن‌ها بسیار جالب است

در دنیای بازی‌های ویدیوئی برخی از آثار هستند که یا نباید آن‌ها را تجربه کنید یا اگر آن‌ها را تجربه می‌کنید، باید آماده‌ باشید که صدها ساعت از وقت خود را پای آن‌ها بگذارید. Monster Hunter: Rise در همین دسته قرار می‌گیرد. مبارزات هک اند اسلش این بازی بسیار اعتیاد آور هستند و وجود سلاح‌های مختلف باعث می‌شود که از مبارزه لذت ببرید. لازم به ذکر است که هر سلاحی درخت مهارت مخصوص خود را دارد و حتی می‌توانید تا جایی آن را ارتقا بدهید که نحوه‌ی عملکرد سلاح به کلی تغییر کند. دشمنان و هیولا‌های موجود در بازی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و تنوع آن‌ها مثال زدنی است. این دقیقا همان چیزی است که طرفداران پروپاقرص Monster Hunter: Rise انتظار آن را دارند.

بخش تمرینی بازی کیفیت مناسبی دارد

به نظر می‌رسد که هدف توسعه دهندگان عنوان Monster Hunter: Rise خلق اثری بوده است که بتواند مخاطب خود را صد‌ها ساعت سرگرم کند، محتوای این بازی بسیار غنی بوده و توسعه‌دهندگان در این مورد برخلاف صداگذاری، کم کاری نکرده‌اند. محتوایی که Monster Hunter: Rise ارائه می‌دهد چه در کیفیت و چه در کمیت “کم‌نظیر” و حتی “بی‌نظیر” است و مراحل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت بازی به صورت تک نفره نیز تجربه‌ی بسیار مفرحی خواهید داشت (هر چند که به نظر من ارزش واقعی عناوین Monster Hunter وقتی مشخص می‌شود که کنار دوستان خود آن را تجربه کنید).

نکته‌ای که باید به آن اشاره نمود، اضافه شدن بسته‌های الحاقی مربوط به نسخه‌ی نینتندو سوییچ، به ورژن مخصوص رایانه‌های شخصی است. کسانی که نسخه‌ی مربوط به رایانه‌های شخصی این اثر را خریداری کرده‌اند دقیقا همان محتوایی را تجربه می‌کنند که دارندگان نسخه‌ی سوییچ تجربه کرده‌اند و هیچ عنوانی در این میان منحصر به یک پلتفرم خاص نشده است.

هویت

Monster Hunter: Rise بازی‌ای با کیفیت قابل قبول است، اما این سوال مطرح می‌شود که آیا در مقایسه با نسخه‌ی World که سرآمد این سری محسوب می‌شود محتوای خاصی ارائه می‌دهد؟ گیمپلی Monster Hunter: Rise در پایه و اساس خود همانند قسمت‌های قبلی سری عمل می‌کند، اما برخی از المان‌های گیمپلی نسبت به دیگر عناوین این سری جدید بوده و وجود این مکانیسم‌ها باعث شده که Monster Hunter: Rise علاوه بر حفظ کردن هویت خود به عنوان یک نسخه‌ از Monster Hunter، حرف‌های جدیدی برای گفتن داشته باشد. به همین دلیل است که Monster Hunter: Rise برای کسانی که تا به حال هیچکدام از عناوین این سری را تجربه نکرده‌اند، بهترین فرصت برای آشنایی با این فرنچایز با سابقه است.

وجود قابلیت سوار شدن روی حیوانات به پلیر‌ها اجازه می‌دهد زمان کمتری را برای رسیدن به اهداف خود اختصاص دهند و قابلیت Wire Bug به شما اجازه می‌دهد در حین مبارزات از آن برای اجرای کومبوهای مختلف استفاده کنید.

سخن نهایی

نکات منفی: صداگذاری شخصیت‌ها در بعضی موارد ناقص است.

نکات مثبت: وضعیت پایدار فنی، تنوع مثال زدنی در سلاح‌ها و دشمن‌ها، کمیت و کیفیت بسیار بالای بازی.

Monster Hunter Rise

Monster Hunter: Rise عنوانی برای همه‌ی سلیقه‌ها نیست و صبر و حوصله‌ی زیادی می‌طلبد، اما توسعه دهندگان تمام تلاش خود را کرده‌اند تا عنوانی بسیار مناسب و ایده‌آل برای طرفدار‌های جدید و پلیر‌هایی که به تازگی با مجموعه آشنا شده‌اند بسازند. Monster Hunter: Rise شاید در زمینه‌ی صداگذاری و گرافیک فنی بهترین نباشد، اما به جرئت می‌توان گفت که در زمینه‌ی محتوا بسیار قدرتمند عمل کرده و می‌تواند مخاطب خود را صد‌ها ساعت سرگرم کند.


نکات مثبت:

  • وضعیت فنی پایدار
  • تنوع مثال زدنی در سلاح‌ها و دشمنان
  • کمیت و کیفیت بسیار بالای بازی

نکات منفی:

  • صداگذاری شخصیت‌ها در بعضی موارد ناقص است

9

Amir hossein (I'm back)DARKSIRENSamadmario🅹🄰🆅🄰🅳 6҉ 2҉P.morganO2Spider-Mah04Mohsenj74Floch the BurgeristGAMER 1995KurosGoodbye everyoneP224.یوهانMETROID(ماریوی سابق)nima_nz09alinerdLucciola Balladfarshadxmore
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید