شکست دوباره نوکیا؛ وقتی نوستالژی کافی نیست

13 آذر 1400 - 11:05
چرا نوکیا دوباره در صنعت گوشی های هوشمند شکست خورد؟

نوستالژی چیز قدرتمندی است؛ به شدت قدرتمند. نوستالژی می‌تواند احساسات را دست‌کاری، اعتماد را باز‌آفرینی و حس همدلی را تقویت کند. چه چیزی دیگری قادر به انجام این کار است؟ به راستی که باید از نوستالژی و شرکت‌هایی مانند نوکیا که از آن استفاده می‌کنند، ترسید.

ولی قضیه به این‌جا ختم نمی‌شود. تعداد بسیار محدودی از تولید کنندگان محصولات الکترونیکی توانسته‌اند به مراحلی بالاتر از مصرف‌گرایی صرف برسند. نوکیا نه تنها مدت‌ها موفق به انجام این کار شد، بلکه به شکلی عالی آن را مدیریت هم کرد.

بخش موبایل این شرکت فنلاندی تا پیش از سال ۲۰۱۳ جسته و گریخته به همین کار ادامه می‌داد تا این که نهایتاً مایکروسافت آن را تصاحب کرد. متاسفانه مایکروسافت نتوانست شکوه سابق نوکیا را حفظ کند و نهایتاً مدتی کوتاه بعد از تصاحب گران‌قیمت خود، مجبور شد درب‌های آن را در سال ۲۰۱۶ ببندد.

مطالب مرتبط:

حال تاریخ را ۵ سال جلو بزنید تا به امروز برسیم. نوکیا تحت مدیریت شرکت HMD گلوبال عملاً همه را ناامید کرده است. این شرکت هم نمونه دیگری از برندهایی است که وعده‌های بسیاری می‌دهند اما در عمل کار خاصی نمی‌کنند. کاهش پشتیبانی نرم‌افزاری، ضعف در رقابت و مشکلات دیگر، مانع نوکیا شدند تا به روزهای خوب گذشته بازگردد.

MEYSAMB300
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • PayaCast گفت:

  خیلی حیفه من nokia 3.2 رو دارم و نسبت به شیائومی های میان رده ای که باهاشون کار کردم خیلی بیشتر دوسش دارم و واقعا حیفه. اندروید خام روش هم واقعا خوبه، صد حیف.

  PayaCastIRGCیوحان
  • adams-khersi گفت:

   منم یه گوشی نوکیا دارم پارسال اینا گرفتم، نکته جالبش اینه قیمت جهانیش ۱۰۰ دلار بود و منم ۳ اینا گرفتم ولی شیاعومی ام ۱۰۰ دلار بود ولی همون موقع ۴ و خورده ای تو ایران قیمت داشت!! گوشی دوم امه کلا تو خونه اس ولی هم باتری خوب نگه میداره هم با توجه صفحه بزرگ اش تو خونه می‌خوام سریال یا فیلم ببینم با اینه با برنامه پخش خودش تمام صفحه و صدا و نور و همه چیش ام در دسترس عه، کلا به عنوان گوشی که فقط ۳ تومن براش دادم عالی عه

   PayaCast
 • akf1383 گفت:

  الان که دارم پیام میدم کامنت می‌ذارم با نوکیا ۳ هستم خیلی گوشی خوبی بود ولی دیگه الان جوابگو یه سری نرم افزار ها یا قدرت سخت افزاری نیست الان بهترین گوشی نوکیا جی ۲۰ هست ولی در کل مثل گوشیهای سونی،هواوی جاشو به یه برند دیگه داده انگار به هر حال نوکیا جایش تو قلب همه ما میمونه

  PayaCastIRGC