استودیو‌های داخلی مایکروسافت روی چه بازی‌هایی کار می‌کنند؟

8 آذر 1400 - 17:30

هر چقدر که در نسل هشتم شاهد رقابت یک طرفه میان سونی و مایکروسافت از بابت توسعه و انتشار بازی‌های انحصاری بودیم، کاملا مشخص است در نسل نهم شرایط بسیار متفاوت خواهد بود. مایکروسافت با خرید استودیوهای مستعد و توانمندی مثل Ninja Theory و Obsidian و هم‌چنین اضافه کردن کل استودیوهای داخلی Bethesda به مجموعه Xbox Game Studios برای سونی در نسل نهم خط و نشان کشیده است.
اکنون مایکروسافت از لحاظ استودیوهای داخلی، هم کمیت را در اختیار دارد و هم کیفیت. مراسم E3 امسال خود گواهی بر این ادعا است.
حال با‌ توجه یه این مسأله، در ادامه نگاهی خواهیم داشت به استودیوهای داخلی یا همان فرست پارتی مایکروسافت و خانواده ایکس باکس.

نام استودیو: 343 Industries
مهم‌ترین اثر عرضه شده: Halo 4 و Halo 5
پروژه در دست ساخت: Halo: Infinite (یک عنوان دیگر در دنیای هیلو بنابر شایعات)
استودیو 343 Industries تنها به یک دلیل تأسیس شد. به دست گرفتن آینده فرنچایز هیلو بعد از قطع همکاری بانجی و مایکروسافت. پس از Halo: Reach، این استودیو وظیفه توسعه نسخه‌های مختلف این سری محبوب را بر عهده داشته است و در کل عملکرد قابل‌قبولی از خود به جای گذاشته. هر چند کاملا مشخص است مهم‌ترین آزمون این استودیو عرضه‌ی موفق Halo: Infinite خواهد بود …

نام استودیو: Compulsion Games
مهم‌ترین اثر: We Happy Few
پروژه در دست ساخت: نامعلوم
این استودیو در جریان خرید‌های متعدد مایکروسافت در سال ۲۰۱۸ به جمع خانواده پیوست. شناخته شده‌ترین اثر این استودیو بازی We Happy Few به شمار می‌رود. اطلاعات خاصی در مورد پروژه بعذی این استودیو در دسترس نیست و به نظر می‌رسد آن‌ها با تمرکز کامل و به دور از حاشیه مشغول توسعه عنوانی انحصاری برای خانواده Xbox هستند.

نام استودیو: Double Fine Production
مهم‌ترین اثر: Psychonauts 2
پروژه در دست ساخت: نامعلوم
خرید این استودیو در جریان کنفرانس مایکروسافت در E3 2019 اعلام شد. جالب است بدانید بسیاری از آثار کوچک این استودیو هیچ‌گاه برای پلتفرم‌های Xbox منتشر نشدند. آخرین پروژه این استودیو یعنی Psychonauts 2 با تحسین منتقدان همراه بود و در چند بخش در مراسم Game Awards کاندید شده است. پروژه بعدی این استودیو نیز نامشخص است هر چند برخی گمانه‌زنی‌ها خبر از توسعه نسخه دوم Brutal Legned می‌دادند.

نام استودیو: inExile Entertainment
مهم‌ترین اثر: Wasteland 3
پروژه در دست ساخت: نامشخص
این استودیو نیز در جریان خرید‌های گسترده مایکروسافت در سال ۲۰۱۸ به جمع استودیوهای داخلی مایکروسافت پیوست. آخرین اثر منتشر شده این استودیو عنوان Wasteland 3 بود که از روز اول بر روی Xbox Game Pass نیز در دسترس قرار گرفت. بنابر شنیده‌ها به نظر می‌رسد این استودیو مشغول کار بر روی یک نقش‌آفرینی بزرگ برای Xbox Series S|X و PC است هر چند این خبر هنوز به طور رسمی تأیید نشده است.

نام استودیو: Mojang Studios
مهم‌ترین اثر: Minecraft و Minecraft Dungeons
پروژه در دست ساخت: نامشخص (آپدیت‌های مختلف برای Minecraft)
خرید این استودیو به سال‌ها قبل یعنی سال ۲۰۱۴ باز می‌گردد. از آن موقع Mojang به شکل فوق‌العاده‌ای IP ماینکرفت را به محبوبیت رسانده و چندین نسخه فرعی و Spin-off از این سری منتشر کرده است. با توجه به محبوبیت خیره‌کننده‌ Minecraft این استودیو فعلا مشغول کار بر روی آپدیت‌های مختلف برای این عنوان است ولی با این وجود ممکن است پروژه دیکری نیز در دست ساخت باشد

نام استودیو: Ninja Theory
مهم‌ترین اثر: Hellblade: Senua’s Sacrifice
پروژه در دست ساخت: Senua’s Saga: Hellblade II و Project: Mara
این استودیو نیز در سال ۲۰۱۸ توسط مایکروسافت خریداری شد. استودیو Ninja Theory به عنوان یک تیم خلاق و مستعد مهارت خود را با عرضه Hellblade Senua’s Sacrifice به رخ کشید و به لطف سرمایه عظیم مایکروسافت، به نظر می‌رسد دنباله این IP بسیار بزرگ‌تر از نسخه اول خواهد بود. هم‌چنین این استودیو مشغول کار بر روی عنوانی نامعلوم است که با اسم رمز Project: Mara شناخته می‌شود.

نام استودیو: Obsidian Entertainment
مهم‌ترین اثر: Fallout: New Vegas, Pillars of Eternity و The Outer Worlds
پروژه در دست ساخت: The Outer Worlds 2 و Avowed
بدون هیچ شکی یکی از بهترین و آینده دار‌ترین خرید‌های مایکروسافت در سال ۲۰۱۸، همین خرید Obsidian بود. این استودیو در ساخت انواع و اقسام آثار نقش‌آفرینی فوق‌العاده ماهر است و IP‌های مختلف این استودیو همواره مورد تحسین منتقدان و مخاطبان قرار گرفته‌اند. این استودیو را شاید بتوان تا حدی با Insomniac مقایسه کرد چرا که هر دو استودیو در آن واحد بر روی پروژه‌های متعددی کار می‌کنند و سرمایه‌گذاری عظیمی روی آن‌ها صورت گرفته است. از یک سو شاهد معرفی The Outer Worlds 2 با یکی از خلاقانه‌ترین تریلر‌های تاریخ بودیم و از طرف دیگر عنوان Avowed نیز توجه طرفداران کلاسیک نقش‌آفرینی را به خود جلب کرده است. هم‌چنین به نظر می‌رسد به غیر از این دو عنوان این استودیو بر روی پروژه دیگری نیز کار می‌کند. در هر صورت باید گفت Obsidian استودیو فوق‌العاده‌ای برای مایکروسافت به شمار می‌رود.

نام استودیو: Playground Games
مهم‌ترین اثر: Forza Horizon 5
پروژه در دست ساخت: Fable
استودیو Playground چندی پیش بود که با عرضه Forza Horizon 5 بار دیگر استعداد فوق‌العاده خود را نشان داد. حال با انتشار این عنوان، به نظر می‌رسد تمرکز بعدی این استودیو ریبوت سری Fable باشد. در نسل هفت سری Fable فوق‌العاده موفق و محبوب بود و حال به نظر می‌رسد مایکروسافت بازگشت بزرگی برای این فرنچایز‌ تدارک دیده است.

نام استودیو: Rare
مهم‌ترین اثر: Sea of Theives
پروژه در دست ساخت: Everwild
استودیو Rare یکی از قدیمی‌ترین استودیوهای فرست پارتی مایکروسافت به شمار می‌آید. این استودیو در گذشته بر روی آثار مربوط به کینکت کار می‌کرد اما امروز شرایط کاملا متفاوت است. عنوان محبوب Sea of Theives که همچنان پرطرفدار است مهم‌ترین اثر این استودیو به شمار می‌رود و از سمت دیگر آن‌ها بر روی Everwild نیز کار می‌کنند که به نظر می‌رسد تا عرضه‌ی آن فاصله بسیار زیادی داریم.

نام استودیو: Coalition
مهم‌ترین اثر: Gears 5
پروژه در دست ساخت: Gears 6 و یک عنوان دیگر (شایعه)
استودیو Coalition تمام تمرکز خود را در چند سال اخیر بر روی گسترش سری Gears گذاشته است و حال به نظر می‌رسد پروژه بعدی آن‌ها قطعا نسخه بعدی Gears خواهد بود. البته چندی پیش شایعه شده بود که آن‌ها روی یک IP کاملا جدید نیز کار می‌کنند که این مورد هنوز تأیید نشده است.

نام استودیو: The Initiative
مهم‌ترین اثر: –
پروژه در دست ساخت: ریبوت Perfect Dark
از زمان تأسیس این استودیو اطلاعات بسیار کمی از این تیم منتشر شده است. تنها چیزی که می‌دانیم این است که آن‌ها بر روی Perfect Dark کار می‌کنند و احتمالا مدت‌ها تا انتشار این بازی فاصله خواهیم داشت.

نام استودیو: Turn 10 Studios
مهم‌ترین اثر: Forza Motorsport 7
پروژه در دست ساخت: نسخه بعدی Forza Motorsport
این استودیو نیز جزو قدیمی‌ترین استودیوهای Xbox است و هر دو یا سه سال یک عنوان از Forza Motorsport منتشر می‌کند. با توجه به انتشار Forza Horizon 5، می‌توان انتظار داشت تا دو سال بعدی این استودیو Forza Motorsport 8 را منتشر کند.

نام استودیو: Undead Labs
مهم‌ترین اثر: State of Decay 2
پروژه در دست ساخت: State of Decay 3
این استودیو نیز کاملا با سری State of Decay شناخته می‌شود. این سری هیچ‌گاه به موفقیت عظیمی دست پیدا نکرده است اما همیشه تعداد مخاطبان بسیار قابل‌توجهی جذب کرده است تا حدی که چندی پیش اعلام شد بیش از ۱۰ میلیون نفر State of Decay 2 را تجربه کرده‌اند. حال این استودیو با تمام قدرت بر روی State of Decay 3 کار می‌کند.

‌‌

نام استودیو: World’s Edge
مهم‌ترین اثر: Age of Empire 4
پروژه بعدی: نامشخص
این استودیو در سال ۲۰۱۹ تاسیس شد و چندی پیش عنوان Age of Empire 4 را عرضه کرد که می‌توان گفت عرضه‌ی موفقیت‌آمیزی داشت. در مورد پروژه بعدی این استودیو چیزی نمی‌دانیم اما به نظر می‌رسد فعلا اولویت آن‌ها پورت Age of Empire 4 برای Xbox Series S|X باشد.

نام استودیو: id Software
مهم‌ترین اثر: Doom Eternal
پروژه در دست ساخت: ؟
این استودیو یکی از قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین استودیو‌های تاریخ به شمار می‌رود و محبوبیت شوتر اول شخص را باید تا حد قابل‌توجهی مدیون این استودیو بدانیم. پروژه بعدی این استودیو نامعلوم است اما می‌توان احتمال داد احتمالا آن‌ها روی نسخه بعدی Doom کار می‌کنند.

نام استودیو: Machine Games
مهم‌ترین اثر: Wolfenstein 2: New Colossus
پروژه در دست ساخت: Indiana Jones و Wolfenstein 3(شایعه)
این استودیو نیز مانند id Software در خلق شوتر‌های اول شخص جذاب بسیار ماهر و توانا است.  استودیو Machine Games مشغول کار بر روی Indiana Jones است که البته به نظر می‌رسد مدت زیادی تا انتشار آن فاصله داریم. از طرف دیگر برخی شایعات به توسعه‌ی نسخه بعدی Wolfenstein هم اشاره می‌کردند که البته این شایعات فعلا تأیید نشده‌اند.

نام استودیو: Tango Gamework
مهم‌ترین اثر: سری The Evil Within
پروژه در دست ساخت: Ghostwire: Tokyo
به خاطر قرارداد بسته شده میان بتسدا و سونی پیش از خریداری شدن توسط مایکروسافت، عنوان بعدی این استودیو یک سال در انحصار PS5 خواهد بود اما در کل این استودیو و آثارش متعلق به خانواده Xbox هستند. به شخصه امیدوارم روزی شاهد The Evil Within 3 نیز باشیم.

نام استودیو: Zenimax Online Studios
مهم‌ترین اثر: The Elder Scrolls: Online
پروژه در دست ساخت: نامشخص
همان‌طور که از اسم این استودیو مشخص است، این استودیو تمرکز خود را بر روی توسعه عناوین آنلاین محور گذاشته است. فعلا این استودیو روی محتوای آینده The Elder Scrolls: Online تمرکز کرده است.

نام استودیو: Bethesda Game Studios
مهم‌ترین اثر: The Elder Scrolls V: Skyrim
پروژه در دست ساخت: Starfield و The Elder Scrolls 6
شاید مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سود مایکروسافت از خرید شرکت مادر بتسدا، تصاحب همین Bethesda Game Studios باشد چرا که این استودیو بعضی از پرافتخارترین آثار در تاریخ بازی‌های ویدئویی را ساخته است. سال آینده باید منتظر انتشار عنوان به شدت مورد انتظار Starfield باشیم.

نام استودیو: Arkane
مهم‌ترین اثر: Dishonored و Deathloop
پروژه در دست ساخت: Redfall
بدون هیچ شکی استودیو Arkane یکی از خلاق‌ترین استودیو‌های بازی‌سازی جهان است که بار‌ها در زمینه طراحی مراحل و مبارزات المان‌های فوق‌العاده‌ای را خلق ساخته است. آخرین اثر این استودیو یعنی Deathloop مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و حال باید منتظر ماند و دید که آیا Redfall نیز می‌تواند انتظارات را برآورده سازد یا خیر.

نگاهی تحلیلی به آثار انحصاری آینده Xbox
اول از همه قبل از آن که به بررسی آثار آینده استودیو‌های داخلی Xbox بپردازیم، باید به یک نکته‌ی مهم اشاره کنم. اکنون PC نیز عضوی از اکوسیستم مایکروسافت است بنابراین وقتی صحبت از آثار انحصاری می‌شود، منظور آثار انحصاری کنسولی نیست چرا که دیگر چنین مفهومی وجود ندارد و تمام آثار پیش‌رو هم برای Xbox Series S|X و هم برای PC منتشر خواهند شد.
ابتدا باید نگاهی بیاندازیم به سیاست جدید مایکروسافت در قبال آثار انحصاری. در نسل هشتم مایکروسافت از بعد بازی‌های انحصاری هیچ حرفی در مقابل سونی برای گفتن نداشت و حتی بزرگ‌ترین IP‌های انحصاری Xbox مانند Halo نیز بسیار از دوران طلایی و اوج خود دور بودند. اما پس از روی کار آمدن فیل اسپنسر و خلق سرویس اشتراکی گیم پس، سیاست‌های کلان مایکروسافت در قبال Xbox کاملا تغییر کرد. جمله‌ای وجود داشت که می‌گفت: از همه می‌توان سبقت گرفت به جز کسی که به راه خود می‌رود … حال کاملا مشخص است سیاست مایکروسافت در نسل نهم حول محور همین جمله است. مایکروسافت دیگر به دنبال رقابت مستقیم با سونی و پلی‌استیشن نیست. بلکه با به حداکثر رساندن پتانسیل گیم پس از یک سو، و توسعه و انتشار آثار انحصاری متعدد از سوی دیگر در تلاش است هم مخاطبان کژوال و هم مخاطبان حرفه‌ای‌تر را به سمت اکوسیستم Xbox جذب کند. اکنون گیم پس امکان تجربه بیش از ۴۰۰ اثر مختلف در ژانر‌های گوناگون را برای گیمر‌ها فراهم ساخته است. به آثار شوتر خطی علاقه دارید؟ ولفنشتاین و دووم را تجربه کنید و لذت ببرید. به دنبال ترس و اضطراب هستید؟ Outlast, Alien: Isolation و The Evil Within آماده پذیرایی از شما هستند. از آثار Co-op لذت می‌برید؟ Remnant: From The Ashes، Back 4 Blood و The Elder Scrolls: Online را از دست ندهید. دلتان برای آثار ژاپنی و شرقی تنگ شده است؟ کالکشن یاکوزا، Scarlet Nexus و‌ Code Vein آماده تجربه شدن هستند. به دنبال تجربه‌ی سولز لایک چالش برانگیز هستید؟ The Surge و Mortal Shell را دانلود کنید. از همه مهم‌تر، تمام آثار استودیوهای داخلی Xbox که در آینده منتشر می‌شوند را نیز روز عرضه بدون هزینه اضافی تجربه کنید. از State of Decay 3 گرفته تا Starfield و Indiana Jones و ده‌ها اثر بزرگ و کوچک دیگر.
گیم پس به ثبات بسیار خوبی رسیده است و عرضه Forza Horizon 5 و تا چند وقت دیگر Halo: Infinite نیز به محبوبیت بیش از پیش گیم پس کمک شایانی خواهد کرد. در واقع سرویس گیم پس در راه تبدیل شدن به نتفلیکس دنیای گیم است هر چند هنوز فاصله زیادی با این عنوان دارد.
آثار آینده انحصاری استودیوهای مایکروسافت تمرکز ویژه‌ای بر روی آثار نقش‌آفرینی دارند. Starfield، Avowed، Fable و چند عنوان شایعه شده‌ی دیگر همگی آثار نقش‌آفرینی هستند که در روز عرضه بر روی گیم پس قرار می‌گیرند. از طرف دیگر به نظر می‌رسد مایکروسافت برای آثار آنلاین محور نیز برنامه دارد و توسعه‌ی Redfall خود گواهی بر این مدعا است. به شخصه فکر می‌کنم اگر مایکروسافت یک یا دو IP ماجراجویی بزرگ بتواند در این نسل خلق کند دیگر جای بحثی باقی نمی‌گذارد. البته استودیوهای داخلی مایکروسافت پروژه‌های معرفی نشده متعددی در دست ساخت دارند و احتمالا در آینده بازی‌های بزرگ بیشتر و سوپرایز‌های جذاب‌تری را مشاهده کنیم.

نظر شما در مورد استودیوهای داخلی مایکروسافت چیست؟ برای تجربه کدام یک از عناوین آینده استودیوهای فرست پارتی مایکروسافت اشتیاق بیشتری دارید؟امینժ๏ςτ០я នτяคղցҽAli Hassan nejadmollypopDARKSIREN......PC gamer ;)NVIDIA GeForce GTXvergil2maxbearer of the ashen undeadmatrix4221489FanresidentevilStarmanChiefmohsenj74Daenerys TargaryenOmid_Fshاینسایدر استخونیamir_hasanpoorStarwarszeromore

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Ali984 گفت:

  برای پروژه های ماشین گیمز خیلی هایپم. هم ایندیانا جونز و هم ولفنشتاین ۳. فقط امیدوارم ایندیانا سوم شخص باشه.

  Acc.Com gameJavad BarshoeeiDARKSIRENPC gamer ;)RaminAnti LgbtFlatSjwBlmVeganJewsMoReKaChiefماریو(ناراحت از گمنامی در بین گیمر های داخلی)Y & Ymore
  • دقیقا اخه میشه اولین پروژه سوم شخصش باید دید چه جوری کار میکنن اسم فرنچایز ایندیا جونز خیلی بزرگه امیدوارم حداقل اندازه فرنچایزش خفن باشه تا الان با ولف فقط اول شخص کار کردن باید دید چیکار میکنن من خودم انتظار کشف غارها و معبد ها حتی اهرام مصرو دارم امیدوارم اکشنش اونطوری نباشه که به تجربه گشت و گزارش ضربه بزنه البته تا چیزی از بازی نیاد نمیفهمیم

   Ali Hassan nejadJavad BarshoeeiPC gamer ;)RaminWild RageChiefاینسایدر استخونیHossein_Kingگیمر عادیStarwarszeromore
 • Ryder گفت:

  همونطور که اسپنسر گفت اونا به بدنبال ساخت کپی از بازیای کمپانیهای دیگه نیستن
  اینو از اونجا میشه فهمید که تقریبا کل ژانر شوتر و ریسینگ و آرپیجی رو قبضه کرده هرچند استودیوهایی مثل آرکین و ماشین گیمز و اینیشیتو و کامپلوشن و نینجا تئوری رو هم داره که براش اکشن ادونچر بزنن
  برا من که استارفیلد و پرفکت دارک از همه مورد انتظار ترینن(هیلو هم که اومده حسابش میکنم)

  Ali Hassan nejadJavad BarshoeeiDARKSIRENPC gamer ;)Amir1990Hossein RahmatiChiefAlireza32000=1اینسایدر استخونیmore
 • be name pc گفت:

  بیشتر منتظر perfect dark و fable و hellblade و پروژه ی midnight استودیو کامپالشن هستم ولی پرفکت دارک یه چیز دیگست

  Ali Hassan nejadJavad BarshoeeiPC gamer ;)Hossein Rahmatishir taziyehChief0=1اینسایدر استخونیStarwarszeroHossein_Kingmore
 • shir taziyeh گفت:

  استودیو مورد علاقم از اکس باکس id software هست بعدش آرکین و بتسدا و پلی گراند و نینجا تئوری
  این نسل پلی گراند با فیبل به حق واقعیش میرسه
  همینطور نینجا تئوری
  بتسدا هم که دیگه خیلی وقته به حقش رسیده 😂😂
  انیگزایل هم بنظر خیلی جاه طلبن
  بازیای مورد انتظارم از استودیو های اکس باکس هم در درجه اول استارفیلد هلبلید و هیلو اینفینیت و بازی کامپالشن هست
  هنوز زیاد تا الدر مونده

  Ali11086Javad BarshoeeiPC gamer ;)Hossein RahmatiChiefAlireza32000=1اینسایدر استخونیAj kingHossein_Kingmore
 • T800 گفت:

  بتسدا 1 استدیو دیگه هم داشت که اسمش یادم نیست
  شایعه شده بود داره روی ریبوت بازی prey کار میکنه

  Ali Hassan nejadJavad BarshoeeiPC gamer ;)FanresidentevilChiefAlireza32000=1اینسایدر استخونیAj kingfarshadxmore
 • البته نینجا تئوری یه پروژه سوم دیگه هم داره که خودشون طی اخرین توییت توقف حمایت از بلیدینگ اج نوشتن
  و ابسیدین هم یک پروژه چهارم داره که پروژه جاش ساویر هست

  Ali Hassan nejadJavad BarshoeeiChiefAlireza32000=1اینسایدر استخونیfarshadxHossein_Kingshadowژنرال اردک (پادشاه دلها = پور*نگ ساما❤👑)more
 • Kuros گفت:

  تو را خدا بازی ها رو نگاه 🤣🤣😂… البته برای گیم پس و طرفداراش خوبن …کلا ماکرو علاقه به بازیهای بچه گونه داره …

  halkerժ๏ςτ០я នτяคղցҽAli Hassan nejadXbox one s pro gamerDipper pines (s-n)Javad BarshoeeiDARKSIRENPC gamer ;)masoud pc gamerAmir1990more
 • Kuros گفت:

  تا وقتی طرفدارهاش از این شرایط راضی ان گول وعده های پوچ ماکرو رو میخورن وضعیت بهتر نمیشه .هر بار قول ماه بعد رویداد بعد یا سال بعد رو میدن الانم مد شده قول چند سال دیگه و بازی اصلا مشخص نیست چی هست رو میدن…از اون طرفم ی عده تینیجر عاشق و منتظر که درست شه …
  اما رقیبش سونی میاد شاهکاری مثل دث استراند رو میده با اون کیفیت ولی بازهم ی عده هستن انتقاد میکنن و توقع دارن نسخه بعدی بهتر باشه مسلما سونی هم گوش میده و نسخه بعدی بهتر میشه یا بازی شاهکاری مثل لست ۲ که نهایت شاهکاره ولی بازهم طرفدارهای سن کمتر انتقاد میکنن که ما داستان رو درک نکردیم و مطمعنا نسخه بعد بهتر میشه .یا حتی شاهکاری مثل دیمن سولز که بعضی گیمرهای سن کمتر روی سختیش ایراد گرفتن میازاکی اومد شاهکار بلادبورن رو ساده تر و بهتر و بهینه تر کرد و الانم الدن رینگ که تقریبا عامه پسند شده.
  تا وقتی شرایط ماکرو و طرفداراش مثل سونی نشه همینجور عقب میمونه و درجا میزنه…

  halkerժ๏ςτ០я នτяคղցҽAli Hassan nejadXboxgamerPC gamer ;)DARKSIRENmasoud pc gamerAmir1990bearer of the ashen undeadPcMastermore
  • Ryder گفت:

   داش وعده پوچ چیه
   ۲۰۲۱ که توش هستیم رو یادت رفته؟
   بیشترن متای سال(فورتزا و فلایت و بزودی هیلو)
   بیشترین نامزدی گیم آواردز
   از ۱۲ بازی با بیشترین متا فعلا ۴تاش(با دثلوپ که میتونین حذفش کنین) برا اکس باکسه و بزودی هیلو هم میاد ولی اونور فقط رچت رو داشتیم تو ۱۲تای اول

   هم تو کیفیت (هیلو پرچمدار شوترا،ایج آو ایمپایر پرچمدار فعلی استراتژی،فلایت بهترین شبیه ساز فعلی و فورتزا پرچمدار ریسینگا)هم کمیت امسال برترین ناشر بوده
   دیگه بهتر از اکس باکس ناشر نداشتیم تو ۲۰۲۱

   halkerAli Hassan nejadXboxgamerPC gamer ;)DARKSIRENTang Hao......ChiefAlireza3200ETERNAL_MAN (از بن بازگشته)more
  • farshadx گفت:

   داری چی میگی؟؟!
   این دو کلمه “”شاهکار”” و “”دث استراند”” تو یک خط نمیگنجن
   نهایتآ میتونی بگی بازی خیلی خوب نه بیشتر
   دیمن سولز و بلادبورن و الدن رینگ سونی نساخته که ازشون بری بالا مخصوصآ الدن رینگ که مولتی پلتفرم هست شما نهایتآ میتونی از ریمیک دیمن سولز بری بالا

   Ali Hassan nejadPC gamer ;)PcMasterAmir1990MoReKaChief......Alireza3200ETERNAL_MAN (از بن بازگشته)اینسایدر استخونیmore
   • ASHEN ONE گفت:

    در رابطه با جمله اول.
    اون‌نظر شخصی خودشه که شاهکاره یا نه.
    در رابطه با بند آخر.
    دیمون سولز و بلادبورن با همکاری سونی و فرام سافتور ساخته شده و توسط خود سونی‌ برای پلی استیشن منتشر شدند.
    در مورد الدن رینگ قبول دارم‌که مولتیه

    Ali Hassan nejadPC gamer ;)Amir1990Mateus......گیمر عادیETERNAL_MAN (از بن بازگشته)Ali984SamulRyder
    • farshadx گفت:

     با همکاری سونی تا سونی ساخته زمین تا اسمون فرق داره
     سونی فقط پشتیبانی این بازی هارو داشته
     داستان و گیم پلی و …. همه اورجینال از خود میازاکی بوده نه سونی
     همون دث استراند هم واسه کوجیما هست
     این بازیها تو کارنامه استودیوهای خودشون نوشته میشن نه سونی
     بله الآ ip واسه سونی هست ریمیک و director’s cut هم پای سونی نوشته میشه
     البته سونی بازی کم نداره که ایشون داره بازیهای تردپارتی رو علم میکنه
     در کل خالق این ip ها سونی نبوده

     Ali Hassan nejadXboxgamerPC gamer ;)Amir1990Chief......Alireza3200گیمر عادیETERNAL_MAN (از بن بازگشته)Hossein Rahmati
     • aliboostani گفت:

      البته بلاد سکند پارتی هست نه ثرد پارتی

      farshadxXboxgamerPC gamer ;)
      • farshadx گفت:

       یعنی داری میگی FromSoftware رو سونی خریده
       یا زیر مجموعه سونی هست؟!

       • aliboostani گفت:

        ربطی نداره ، سکند پارتی به خریده شدن مربوط نیست
        برای مثال کوانتیک دریم و ردی ات داون زمانی استودیوی سکند پارتی سونی بود ، زیر مجموعه سونی بودن ؟
        یکیشون رو فیسبوک خرید ، اون یکی هم بخش زیادی از سهامش خریداری شد.
        از اون طرف هوسمارک و بلوپوینت استودیو های سکند پارتی بودن و بعد از اینکه سونی خریدشون ، شدن فرست پارتی

     • homoface69 گفت:

      با سلام، دوستان ، چرا باید وقت خودمون رو بزاریم برای اثبات چیزی که از نظر هر شخص متفاوت هست، هر کدوم از ما با یک کنسول راحتیم و یا بازی های اون کنسول نظرمون رو جلب کرده دلیل نمیشه بگیم اون بده یا این، من خودم پلی استیشن دارم چون بازی هاش رو دوست دارم دلیل نمیشه بازی های ماکروسافت برام زننده باشه یا توهین کنم من گیم پس رو روی پی سی دارم استفاده میکنم و اگر پول دستم بیاد ایکس باکس هم میگیرم ولی خوب انتخاب اولم برای خرید سونی بوده همیشه ولی هیچکس نمیتونه منکر ثروت و خلاقیت شرکت ماکروسافت بشه لطفا به هم احترام بزارید ،با تبلیغ هر کدوم از این دو کنسول یک سنت هم تو جیب هیچکدوم از ما نمیره تنها وقت و عمرمون هست که داره برای بحث بیخود از بین میره،موفق باشید

      Xboxgamer
   • آقا فرشاد ریپلای نکن …
    اگه با این کامنتهای پوچ حالش خوب میشه ،بزار تو حال خودش باشه …

    Ali Hassan nejadXboxgamerA dead man......ChiefTang Haoگیمر عادیETERNAL_MAN (از بن بازگشته)Hossein Rahmatifarshadxmore
  • 0=1 گفت:

   زجه بزن، زجه بزن که زیبا زجه میزنی

   Ali Hassan nejadPC gamer ;)A dead manmasoud pc gamer......ChiefETERNAL_MAN (از بن بازگشته)اینسایدر استخونیTang HaoHossein_Kingmore
  • Wild Rage گفت:

   مایکرو که والا این نسل تا حالا استودیو هاش خیلی خوب تحویل دادن.
   اون از فورزا و اون از ایج اف امپایرز و سایکوناتز (که مایکرو بخشی از هزینه ساخت رو داد و طبق گفته شیفر بدون مایکروسافت بازی باس فایت نمیداشت و ضعیف تر از وضع فعلی میشد). من نمیدونم منظور شما از وعده دروغ چیه
   من نمیدونم این چجوری میازاکی رو به سونی ربط داد.
   و دث استرندینگ رو هم که مال کوجیما هست رو باز اومد به سونی ربط داد (میدونم تو ساختش کمک کرده سونی و موتور دسیما رو در دسترس قرار داده). در ضمن شاهکار بودنشم حالا فکت نیست و بیشتر نظر شخصیه (خیلی ها بدشون اومده و خیلی ها خوششون اومده).
   به خدا که میازاکی و کوجیما بازیاشونو خودشون میسازن. منتظر امثال جیم رایان و استودیو های دیگه نمیشن تا نظر اختصاصی بدن چون به هیچ جاشون نیست.
   والا شرایط خیلی خوبه. گیم پس داره هر روز بهتر از قبل میشه. استودیو های ایندی و بااستعدادی که مشکل مالی دارن خریداری میشن و رشد میکنن. بازی های بسیار جالبی هم داره میاد.
   من والا نمیدونم یه فن بوی که احتمالا کنسول ایکس باکس رو از نزدیک هم ندیده چجوری میاد و درس پیشرفت میده؟؟ خب وقتی چشم هات رو ببندی بخاطر فن بوییسم معلومه که پیشرفت مایکرو رو نمیبینی

   Ali Hassan nejadPC gamer ;)DARKSIREN......Amir1990FanresidentevilTang HaoChiefاینسایدر استخونیHossein_Kingmore
  • شاهکار فقط لول ، تامام😎 زیادم حرف بزنید میدم تمساحای سایت بخورنتون

   Ali Hassan nejadPC gamer ;)FanresidentevilLucciola BalladKuros......Chiefگیمر عادیاینسایدر استخونی
  • Hadro گفت:

   اوکب سونی خیلی شاهکار میسازه اصن اگه سونی نباشه گیم نیست سونی و پلی استیشنو باید پرستید و ایکس باکس و مایکروسافت رو ترول کرد!

   Lucciola Ballad
 • Kuros گفت:

  اگه یک نسخه حتی یک نسخه از فرنچایز گاد اف وار بهترین بازی سال نباشه یا کیفیتش بالاتر از همه بازی ها نباشه طرفداران پلی استیشن سونی رو آتش میزنن .ولی ماکرو میاد بهترین فرنچایزش که هیلو هست رو به گند میکشه و نسخه ای مثل هیلو انفینتی و اون گیم پلی مسخره بیرون میده طرفدارهاش به جای اینکه انتقاد کنن چشمشون رو واقعیت میبندن و به به و چه چه میکنن تازه یکی هم میخواد از خواب بیدارشون کنه میگن هیتره…. قبول دارم بیشتر طرفدارهای جعبه و گیم پس تینیجر هستن ولی اینقدرم دیگه نه !!!!

  halkerժ๏ςτ០я នτяคղցҽPcMasterPC gamer ;)BAXY bachsDARKSIRENmasoud pc gamerAmir1990bearer of the ashen undeadFanresidentevilmore
  • ببین اون دهنو می بندی یا میام یه چیزی میگم تا ۳ سال بنم کنن
   بازی تو بکن کاری به بقیه نداشته باش

   PC gamer ;)BAXY bachsA dead manDARKSIRENAmir1990FanresidentevilChief......Alireza3200ETERNAL_MAN (از بن بازگشته)more
  • اونی که داده مولتی پلیرش بود بعد شوتره بازی توقع داشتی چه شکلی باشه ماهیت هیلو از اولم نگاه کنی همیشه سای فای تم فضایی و اول شخص بوده اول بزار کمپین بیاد داستانشو ببینم افتضاح بود میزنیم تو سر مایکروسافت😐 بعد انتقاد میکنن بچه ها اونایی که حداقل بازی کردن بازیو مولتی ش بیشتر مشکلش بتل پسه و چیزی نیست که درست نشه من پبشنهادم اینه یک بار حداقل نصبش کن مولتی شو بعد تجربه تو بگو گرافیک بازی واقعا بهتر شده از اونی که پارسال نشون دادن بعد اینا همش بتا بوده تا الان عرضه واقعی بازی هم نبوده انلاین همیشه اینطوری بوده دیگه خودت میدونی دیگ بعد مقایسه کردن دو تا بازی که اصن تو ژانر همدیگه هم نیستن کار درستی نیست میخوای عملکرد شرکت ها رو بگی معلومه واقعا سونی با قاطعیت نسل ۸ و برنده بود اما بخواهیم با بازی های لانچ کنسول سونی کل نسل و پیش بینی کنیم یکم زوده

   PC gamer ;)Amir1990KurosChief......اینسایدر استخونیWITCHERRyderگیمر عادیHossein_King
  • Wild Rage گفت:

   گاد اف وار جز سال 2018 کی شد بازی سال؟؟؟ اصلا از کی تا حالا مردم بخاطر بردن گوتی یا نبردن گوتی یه بازی شرکتا رو اتیش میزنن؟؟
   مایکرو هم قبول دارم هیلو 5 رو گند زد و هیلو 4 هم خوب بود ولی در حد قبلیا نبود (نظر شخصی)
   ولی هیلو اینفینیتش نظر خیلی ها رو جذب کرده. هر کی که مولتی پلیر رو تا الان بازی کرده چیزی جز تعریف نداشته (اگه انتقاد های بتل پس بازیو نادیده بگیریم چون اون نیاز به پیشرفت داره).
   همه ی اینایی که گفتی هیچکدوم فکت نبودن. حتی یکیشون.
   حداقل در انتها بنویس نظر شخصی که مردم رو گیج نکنی.

   PC gamer ;)Fanresidentevil......ChieffarshadxETERNAL_MAN (از بن بازگشته)
  • کوچولو حروقت سنت دو رقمی شد حرف بزن برو بشین درستو بخون بل بل زبونی نکن

   PC gamer ;)......
  • shir taziyeh گفت:

   حاجی پست پسته اکس باکسه گاد او وار چی میگه ؟؟

   PC gamer ;)FanresidentevilHossein Rahmati......Chiefاینسایدر استخونی
  • shir taziyeh گفت:

   داداش حیا کن سایت سرگرمی و بازی و اینطور حرف ها ارزش فحش اینطوری رو نداره اصن کل مایکروسافت سونی تیکه تیکه شن از بین برن ارزش داره به هموطنت چون به یه شرکت اونور دنیا هیت کرده همچین حرفی بزنی ؟؟

   MR.AChiefاینسایدر استخونی
  • ...... گفت:

   تو بین این بازیا در دست ساخت فرست پارتیای مایکرو که فعلا بالای ۹۰ درصدشون کاملا به مخاطب بزرگسال اختصاص دارن، چشمتو باز کن انقدر خودتو تحقیر نکن ما که بدمون نمیاد بهت بخندیم ولی به فکر خودت باش حیفه اینجوری فشارت جار میزنی
   والا تا اونجا که ما یادمونه از همون قدیما هر چی بچه دبستانی بود منتظر بود کارنامه شو بده دست باباش تا براش پلی استیشن بخرن بچه هنوز نمی‌دونست گیم چیه میگفت پلی استیشن میخوام D:
   خوشم میاد کامیونیتی پلی استیشن این همه ادعا دارن که سنشون سر به فلک کشیده پس چرا تعداد زیادشون انقد رفتار بچه گانه ای دارن؟( قبل اینکه سونی فنا جبهه بگیرید دقت کنید دارم میگم تعداد زیادی، یعنی همه رو جمع نبستم مثل آقای علی پاور که به کل اکس باکس فنا توهین میکنه حتی استثناء هم قابل نمیشه)
   بعدشم تو میخوای کسیو از خواب غفلت بیدار کنی؟ میدونی حرفات منو یاد اون عزیزان دل نگرونی میندازه که میخوان یه جماعتی رو به زور بفرستن تو بهشتی که خودشون میشناسن، حالا من به تو میگم بدار ما تو خواب غفلت ن بمونیم، شما برو به بهشت خودت( سونی و انحصاریاش) و بذار ما هم بریم تو جهنم خودمون( اکس باکس و گیم پس و انحصاریاش)، پس بیا پایین لطفا انقدر چرند نگو هر کسی خودش بهتر میدونه چی براش بهتره بچه از همه اون شخصیه که به سلایق و علایق دیگران توهین میکنه، نه اونی که فقط صرفا چیزیو انتخاب کرده که تو دوستش نداری، هر وقت تونستی این چیزا رو که ریشه ای ترین الزامات یک فرد بزرگسال هست رو بفهمی و بهشون پایبند باشی بعد بیا اینجا سنتو به رخ بقیه بکش و بقیه رو بچه خطاب کن

   PC gamer ;)BAXY bachs......Amir1990FanresidentevilHossein Rahmati
  • Chief گفت:

   فقط میتونم بهت بخندم😂🤣
   چشماتو باز کن یه دنیا رو ببین الان همه جا دارن از هیلو کف میکنن میتونی بری نقد هارو بخونی که رسانه ها بعد از تجربه چهارساعته بازی داشتن
   از سطح فشارت همین بس که نصف کامنتای این پست مال توعه و همش دیسلایک بارون شده😂

   PC gamer ;)Fanresidentevilاینسایدر استخونیHossein Rahmati......
 • یه چیزی خود پرفکت دارک من فک میکردم خود Rare ریمیک داره میکنه انا مث اینکه دست Initiative خود Rare یکی از خفن ترین شرکت ها بود اگر استدیوش اون موقع نمیپاشید الان خفن ترین ای پی ها رو میداد البته با دادن sea of thieves خودشو دوباره نشون داد ماشینز گیم با اینکه با ولفنشتاین خیلی خوب خودشو نشون داد اما این اخریه youngblood که با همکاری ارکین ساخته بود خیلی تو دیوار بود امیدوارم بازم برگرده به سری خفنش مخصوصا ولفنشتاین ۲ استار فیلد بتسدا و الدر اسکرول که مورد انتظار ترینشه که خیلی منتظرشم ببینم مخصوصا استار فیلد دنیاش و گیم پلی و مکانیک بازی چه جوریه تا الان کانسپت ارت های خیلی خفن از بازی دادن بیرون استدیو پلی گراندم بعد ساخت یکی از بهترین فرنچایز ریسینگ دوباره بر میگرده سراغ فیبل که یکی از بازی های مورد انتظار خودمه خیلی دوس داشتم تانگو رو اویل ویتین ۳ کار کنه اما ساخت گوست وایر توکیوش که گیم پلی اش با اون حسی که با تریلر اولش داده بود انتظارمو برده بود بالا ولی الان زیاد خوشم نیومد کلا هم سونی هم مایکروسافت این نسل قراره رقابت جذابی داشته باشن خود سونی با خرید اینسامیاک گیمز واقعا نشون داد استدیو خوب خریداری کرده تا الان تو لانچ های پلی استیشن بازی های فوق العاده داده و همینطور استدویو بلو پوینت ناتی داگ و سانتا مونیکا هم بازی هاشون تا الان هم فروش خوبی داشته هم سیستم سلر بوده امیدوارم رقابت خوبی ببینیم سال ۲۰۲۲ تازه نسل ۹ شروع میشه جدال این دو تا کمپانی واقعا جذاب قراره باشه چیزی که مایکروسافت عقب انداختش نداشتن برنامه درست تو لانچ کنسولش بود اما از اونور سونی حساب شده کارشو شروع کرده اما تا پایان نسل خیلی مونده باید ببینم این دو تا کمپانی چی کار میکنن

  Amir1990FanresidentevilChiefMR.Aاینسایدر استخونیAj kingTang HaoHossein_Kingshadowalinerd2more
 • ShinjiMikami گفت:

  پروژه های عالی مایکروسافت:

  فیبل
  الدر ۶
  استارفیلد
  اوود
  پرفکت دارک
  هلبلید ۲
  ایندیانا جونز
  .
  این ۷ پروژه برترین پروژه های مایکروسافت هستن. بهم همین ترتیبی که گفتم منتظرشون هستم.
  فیبل و الدر یچیز دیگه هستن برای من💛🤎
  البته در مورد موفقیت بازی ها استارفیلد بهتر از همه هست بعد فیبل و الدر. استارفیلد بسیار نوآورانه هست.

  PC gamer ;)BAXY bachsAmir1990Fanresidentevil......MR.AAlireza3200shir taziyehاینسایدر استخونیAj kingmore
  • ShinjiMikami گفت:

   راستی :
   ابسیدین دو پروژه دیگه ای داره. البته کوچیک
   ارکین هم همینطور در کنار ردفال بازی دیگه ای داره.
   نینجا تئوری پروژه سوم هم داره.
   در کل تا الان شمردم(به جز بالایی هایی که گفتم) ۲۹ آیپی داره مایکرو که عالیه و کافی
   .
   منتظر خرید جدید مایکرو هم هستم تا ببینیم چی میخرن. احتمال زیاد گیم اواردز مشخصش میکنن

   ......FanresidentevilChiefاینسایدر استخونیHasanگیمر عادیHossein_Kingژنرال اردک (پادشاه دلها = پور*نگ ساما❤👑)نمسیس ( این اکانت به قیمت ۱۰ دلار توسط مایکروسافت خریداری شد)
   • اره منم شنیدم که یه آی پی خیلی خفن و البته ریشه دار رو انحصاری کرده ( تایید شده )؟ یعنی چیه ؟
    تایید شده که یه استودیو هم خریدن

    Fanresidentevilگیمر عادیShinjiMikamiAj kingAlirezaHasan
    • Tang Hao گفت:

     تایید شده که یه استدیو خریدن؟
     اون ای پی هم ممکنه Splinter Cell باشه

     PC gamer ;)BAXY bachsFanresidentevilChiefگیمر عادی
    • نه آقا کجا تایید کردن استودیو خریدن؟ همچین سوپرایز هایی رو که نمیان تایید کنن، یهو میان میگن اینو خریدیم مبارکمون باشه🥳😅

     PC gamer ;)Amir1990Fanresidentevilگیمر عادی
    • ShinjiMikami گفت:

     من اطلاعاتم دقیقا درست نیست ولی شنیدم اینجور میگن که :
     مایکروسافت خرید جدید داره این به کنار
     ثرد پارتی ها هم به کنار
     .
     ثرد پارتی مربوط میشه به سه تا rpg که یکیش از سازنده هیتمنه و یکیش به گروه هیپ هاپ مربوط میشه و یکیشم سرویس محوره دست استدیوی فنلاندیه.
     این از ثردپارتی ها
     در مورد استدیو هایی که خریده اطلاعاتی نیست ولی عجیب ترین چیزی که شنیدم از برخی کاربران در یوتیوب کپکامه🤦🏻‍♂️ فکر نمیکنم این اتفاق بیفته ولی میگن مایکرو دراگون دگما ۲ رو میخواد انحصاری کنه.
     بنظرم خرید هاش آوالانچ و استدیو های دیگه میتونن باشن نه یک ناشر.
     ولی شایعه ی خرید تیک تو و کپکام شنیده میشه.
     باید صبر کرد و دید چه میشه
     .
     هرچی گفتم شایعه هست و تایید نشده. ولی اینکه مایکرو خرید داره فکر کنم اسپنسر تایید کرده.

     PC gamer ;)Fanresidentevilshir taziyehChiefگیمر عادی
     • shir taziyeh گفت:

      خرید کپکام توسط مایکروسافت غیر قابل ممکن ترین خرید ممکنه
      بخاطر قوانین ژاپن

      PC gamer ;)ShinjiMikamiFanresidentevilChief
      • ShinjiMikami گفت:

       موافقم
       ولی اینکه میگن یک ایپی ریشه دار رو انحصاری کرده یا خریدش آسیایی هستش و فلان
       بخاطر همین میگن تیک تو و gta یا کپکام و ایول
       بعد در مورد دراگون دگما ۲ هم میگن که یا بصورت ثرد پارتی میخواد انحصاری کنه یا میخواد بخره
       یاهم یه قرارداده چبدونم
       .
       بنظر من مایکرو حتی به خرید نیازی نداره چون به اندازه ایپی داره ولی خود اسپنسر گفته خرید داریم. من که میگم استدیو هایی مثل اوالانچ و رمدی و کوچیک رو خریده. یکی دو تا استدیو کافیه
       اینکه میگن اسیایی هست شاید کونامی باشه چبدونم عجیبه
       شاید هم دروغی بیش نیست

       PC gamer ;)Fanresidentevilshir taziyeh
       • shir taziyeh گفت:

        قرار داد رو که هر دو شرکت دارن با ناشرا سر انحصاری میبندن خرید رو هم بنظرم اسوبو موون و اوالانچ رو خریده
        اما رمدی خیلی گرونه ارزشم داره و اصلا کوچیک نیست

        ShinjiMikami
       • کونامی داداش خیلی گرونه اصن بعد خودش نمیفروشه تازه خبر ریمیک هاشم اومده خیلی بعیده شاید تیم نینجا رو بخره که بتونه یه حقی از آیپی هاش در بیاره و گیم پسشو بزرگ تر کنه من باشم رو فرام سافتور شرط میبندم بخرنش تموم شه بره😂 بلاد بورن و نمیدن ببین به چه روزی افتادیم

        PC gamer ;)گیمر عادیShinjiMikami
        • ShinjiMikami گفت:

         خیلی جا ها هست که میتونه بخره😂
         مایکروسافت شرکت عجیبی شده. نمیشه پیش بینی کرد. اینکه بتسدا رو با اون حجم بازی یدفعه خرید و همه شوکه شدن.
         من خودم زیاد چیزی نمیگم در مورد خرید مایکرو چون واقعا غیر قابل پیش بینیه.
         .
         خیلیا از آوالانچ و سازنده هیتمن میگن ولی اینارو بخره ثرد پارتیارو خریده پس ثرد پارتیا چی میشن؟!!!
         پروژه فرام سافتور رو که میگی اره شایعه بود که داره واسه مایگرو یه rpg میسازه و بلادبورن ۲ رو نمیسازه و دادن این ایپی رو کلهم دست بلوپینت

         PC gamer ;)گیمر عادی
     • aliboostani گفت:

      بازی پروژه دراگون که IO Interactive میسازه سکند پارتی حساب میشه نه ثرد پارتی چون خود مایکروسافت ناشر بازی هست و تو ساخت بازی دست داره

   • فکرکنم کرایتیک خریده باشه ناشرم که نمیدونم چی بگم ممکنه یکی خریده باشه باید صبرکرد خودم دوس دارم کرایتیک بخرن احتمالشم هست

    PC gamer ;)گیمر عادیShinjiMikami
 • کل استودیوی ۳۴۳ دخترن؟🤔 ینی یه آقا توشون پیدا نمیشه؟🧐

  Amir1990FanresidentevilChief......0=1Nietjاینسایدر استخونیAj kingHossein_Kingshadowmore
 • farshadx گفت:

  اقای زاهدی این ادامه همون مقاله ای هست که برای سونی کار کردین؟! (عنوانش رو دقیق یادم نمیاد)

  FanresidentevilChief......Omid_FshNietjاینسایدر استخونیAj kingHasanگیمر عادیHossein_Kingmore
 • ASHEN ONE گفت:

  جالبه که نویسنده مقاله با چه شور و هیجانی این مقاله رو نوشته که تابلوعه ایکس باکس فنه.
  واس همین هم میاد تو مقاله ها لست آو آس ۲ رو هیت میکنه خصوصا پایانش رو.(‌تو ۱۰ تا پایان ناامید کننده بازی)
  بعد اینجا میگند نع ما بی طرفیم.
  آره‌جون‌خودتون.
  تایید لطفا

  Johan LieberthalkerPC gamer ;)DARKSIRENmasoud pc gamerAmir1990bearer of the ashen undeadFanresidentevilChief......more
  • شور و هیجان؟؟؟
   استودیو‌های داخلی رو نوشتم با توضیحاتشون. شما شور و هیجان رو کجا دیدی من نمیدونم
   من چهار ماه قبل همین مقاله رو برای سونی نوشتم.
   من لست دو رو هیت نکردم. بحثم سر پایانش بود. اونم با دلیل گفتم. در فوق‌العاده بودن لست دو شکی نیست.

   Johan LiebertPC gamer ;)DARKSIRENmasoud pc gamerAmir1990FanresidentevilChiefMR.A......Omid_Fshmore
 • Tang Hao گفت:

  سلام و تشکر از آقای زاهدی بالاخره این مقاله رو کار کردید
  اینم اطلاعاتی تکمیلی واسه علاقه مندان
  پروژه بعدی Compulsion Games یا همون Project Midnight:
  یه بازی داستانی سوم شخص با محیط های دارک و فانتزی و طبق صحبت های هد استدیو تمرکز روی روایت داستانه

  از پروژه بعدی Double Fine می دونیم که بخش مولتی پلیر داره

  و اما استدیو inXile: فکر کنم دومین بودجه بزرگ استدیو های ایکس باکس رو داره و بازی بعدیشون Project Cobalt که یه بازی اول شخص با المان های استیم پانکه

  Obsidian: خوب Grounded اشاره ای نشده بود که احتمالا اوایل 2022 نسخه کامل ریلیز میشه
  Project Missouri هم هست که Josh Sawyer روش کار میکنه

  Turn 10:
  خیلی سرشون شلوغ بوده تو این چند سال با این که بازی خاصی ندادن بیرون
  پشتیبانی پلی گراند برای فورزا هورایزن 5 و 4
  آسوبو از موتور فورزا تک استفاده کرده پس طبیعتا یه تیمی از اون ور هم کمک می کرده برای MSFS
  پشتیبانی فورزا 7
  و ریبوت سری
  فک کنم به 343 هم کمک کردن
  خیلی خوبن!

  id Software : به نظر میاد روی ریبوت Quake کار می کنن نه DOOM

  Roundhouse Games: فک کنم بد ترین استدیو ی ایکس باکس باشه که حتی تو لیست هم نیومده بود lol
  اگه بسته بشه اصلا تعجب نمی کنم

  Tango Gameworks: دارن روی بازی های دیگه کار می کنن طبق حرفای خود شینجی میکاکی (the real one)

  Zenimax Online: اینا هم طبق لینکدین دارن روی پروژه های معرفی نشده کار می کنن با توجه به این که بزرگ تر هم شدن چیز عجیبی نیست و فکر کنم مایکرو سرمایه گذاری زیادی هم روی اینا انجام بده چون طبق شایعات برای بازی های MMO با IOI و Mainframe داره همکاری میکنه، خوب وقتی استدیو سازنده برای این ژانر رو داری چرا ولش کنی؟

  Alpha Dog Game هم هست که بازی موبایلی میسازن و فکر نمی کنم تغییری کنه

  Fanresidentevil......Omid_Fshاینسایدر استخونیSamulamir_hasanpoorAlirezaگیمر عادیHossein_Kingalinerd2more
 • هر سه شرکت عالی هستن در زمینه انحصاری و دیگه ناشر ضعیف نداریم بین مایکرو و نینتندو و سونی.امیدوارم همه بتونیم هرچی دلمون میخواد بخریم و لذت ببریم و محدودیت نباشه که الان متاسفانه هست و قیمت ها واقعا خنده داره و حتی پول دار هم باشی باید متوجه بشی داری پول زور میدی

  PC gamer ;)FanresidentevilChiefMR.A......اینسایدر استخونیAlirezaگیمر عادیTang HaoHossein_Kingmore
 • Little∞God گفت:

  فقط fable

  دنیای زیبا پر از عشق و …

  من که خیلی دوست دارم تجربش کنم

  PC gamer ;)FanresidentevilChiefMR.A......Omid_Fshاینسایدر استخونیSamulAlirezaگیمر عادیmore
 • Hasan0930 گفت:

  جالبه اصلا نامی از استودیوی رندهاوس و الفاداگ بتسدا نبردین 😕😕

  رندهاوس: مارو دور ننداز ما اونقدر ها هم بد نیستیم 😭😭

  الفا داگ شاید بگین داره بازی موبایل می زنه ولی ظاهرا دارن رو یک بازی کنسولی هم کار می کنن…

  ای کاش استودیوهای سکندپارتی مثل اوالانچ رو هم نام می بردین که مقایسه کاملتر می شد…

  PC gamer ;)Fanresidentevilalinerd2Chief......WITCHERگیمر عادیHasan0930Hossein_King
 • farshadx گفت:

  Brutal Legned عالیه
  نمیدونستم دست ماکرو هست خدا کنه که نسخه بعدی رو بسازن واقعآ منتظرش هستم
  تو تمام این بازیها من بیشتر از همه با دو عنوان Fable و The Elder Scrolls حال میکنم
  هنوز از استارفیلد و اوود چیزی ندیدیم به اینا هم امید دارم ولی هیچی برام Fable و The Elder Scrolls نمیشه
  من دعا دعا میکنم شایعه ها درست باشه 🙏🙏🙏 Fable زودتر بیاد

  PC gamer ;)Wild Ragealinerd2Lucciola BalladChiefMR.A......Alireza3200گیمر عادیاینسایدر استخونیmore
  • ShinjiMikami گفت:

   فیبل اواخر ۲۰۲۳ یا اوایل ۲۰۲۴ میاد. بنظر میرسه در گیم اواردز امسال ازش خبری نشه. رو فیبل از ۲۰۱۷ کار میکنن و تا زمان انتشارش، ۶ و خرده ای و یا ۷ سال روش کار میکنن. بنظرم همین تاریخ انتشار لیک شده عالیه و پلی گراند باید زمان زیادی برای ساخت این بازی اختصاص بده.
   فیبل گرافیگ بسیار تمیز و عالی با دنیای روشن و رنگارنگ و فانتزی خواهد داشت. پر از جزئیات و ساده و قابل فهم.
   .
   اوود از ۲۰۱۸ ساخت اصلیش شروع شده و میگن ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ هدف انتشاره براش، یعنی روش ۵ ۶ سال کار میکنن که اینم خوبه و ایده آل.
   .
   استارفیلد اوود فیبل الدر
   به این ترتیب طبق لیک ها منتشر میشن.
   منم به فیبل خیلی زیاد ایمان دارم مثل استارفیلد و الدر، سلیقمون مثل همه 😂

   PC gamer ;)Little∞GodLucciola BalladChiefMR.A......گیمر عادی
 • بابت مقاله ممنون.خدا قوت
  با بخش اخر صحبتتون هم موافقم.جز هل بلید و ایندیانا جونز ماکرو بازم اکشن ادونچر خصوصا نوع سینمایی ترش رو لازم داره
  در کل این نسل دستش پره

  PC gamer ;)alinerd2ChiefMR.Aگیمر عادیاینسایدر استخونیRyderHossein_King
 • Nathan گفت:

  تو فکر اینم یه سری اس بخرم و نسل بعد رو هردو کنسول رو داشته باشم حیفه این بازی هارو از دست داد ( البته تو ps5 اش موندم 😂)

  masoud pc gameralinerd2گیمر عادیاینسایدر استخونی
 • Samul گفت:

  فقط الدر ۶ که نمیشه تا اومدنش صبر کرد😍😍
  و مخصوصا نسخه جدید فیبل که دست پلی گراند افتاده. زیاد نمیخوام درگیر گرافیک شن و بیشتر روی گیم پلی و داستان وقت بزارن

  PC gamer ;)Tang Haoalinerd2MR.A......Alireza3200گیمر عادیاینسایدر استخونیfarshadx
 • لعنتی جالبیه قضیه اینجاست که همشون میان رو گیم پس 😆
  با اینکه احترام زیادی به پلی استیشن دارم اما این نسل سمت اکوسیستم ایکس باکس میرم
  پلی ۴ رو هم نگه میدارم تا بتونم بعضی از انحصاری های سونی رو بازی کنم از جمله گاد رگناروک
  خودم برای
  ایندیا جونز
  هلبیلد ۲
  تمامی پروژه های شوتر مایکرو 😅
  پرفکت دارک
  فیبل
  هایپم

  PC gamer ;)Hossein RahmatiChiefMR.Aگیمر عادیOmid_Fshاینسایدر استخونیETERNAL_MAN (از بن بازگشته)amir_hasanpoor
 • ۲۴ ساعت پیش به آقای شریعت گفتم این جور تیترها رو که کار می کنید یه سری فن بوی ها بهشون فشار میاد و میان میگن نویسندگان فن بوی هستن و فلان ؛ الان هم یارو داره به جناب زاهدی میگه مایکرو فن و طوری هم اینو میگه که انگار جرمی مرتکب شدن با نوشتن این مقاله! تنها کسی هم که قندش افتاده و هی پشت سر هم کامنت ترول داده یکی از کاربران هست که احتمالا آکانت شخص شخیص علی پاوره – سهامداران و تخریبچی های گرامی! بالا برید پایین بیاید واضحه که اکس باکس داره بهتر عمل می کنه و این امر اینقدر واضح هست که نیازی به توضیح و توجیه نداشته باشه – الان شرایط شرایط ۲۰۱۳ نیست و این حقیقت با دعوا با این و اون یا تهمت زدن به نویسنده فلان سایت عوض نمیشه – منتها یه سری هنوز تو این خیال سیر میکنن که اکس باکس هنوز تو همون شرایطه و برای اینکه حرفشون پیش بره خودشون رو در گذشته حبس کردن – صرفا جهت اطلاع این افراد بگم که ما در نوامبر ۲۰۲۲ میلادی و ۱۴۰۰ ه.ش زندگی می کنیم و نه ۲۰۱۳ یا سال ۹۲ – بیدار شید بعد این همه وقت

  ......PC gamer ;)Amir1990FanresidentevilChiefMR.Ajohn117گیمر عادیfarshadxOmid_Fshmore
 • چه وضعشه همه تو ۳۴۲ خنم هستن😐😅 البته که پونصد ششصد نفر آدم اونجان این ها احتمالا خانم های یک بخشش هستن ولی اول فکر کردم عکس دست جمعیه اما بعد هرچی دقت کردم و زوم کردم دیدم نه مثل اینکه عکس دورهمی خانم هاست😅 دمشون گرم خداییش خسته نباشن.

  FanresidentevilChiefLucciola BalladMR.AETERNAL_MAN (از بن بازگشته)ShinjiMikami
 • دستتون درد نکنه
  به نظرم مایکروسافت و بقیه رقابت به شدت سختی در نسل نه دارن
  مثل سال 2022 که خودش گویای همه چیزه
  و همچنین در آبسدین اثر های در حال ساخت گرایندد رو جا انداختید
  فقط ممنون میشم پاسخ بدید همچین مقاله ای رو برای نینتندو میدید یا نه؟
  چون استودیو های نینتندو بر خلاف مایکرو و سونی در ایران به شدت ناشناخته اند

  PC gamer ;)FanresidentevilChiefماریو(ناراحت از گمنامی در بین گیمر های داخلی)MR.Aاینسایدر استخونی
  • farshadx گفت:

   تو مقاله اول گفتن برای هر سه یدونه کار میکنن
   بعدی میشه نینتندو
   ولی واقعآ استودیوهای نینتندو رو نمیشناسم
   Nintendo Entertainment Planning & Development این مثلآ استودیو نینتندو هست؟!
   واسه سازندهای زلدا میاد تا جایی که یادم میاد خیلی از ip هاشون نینتندو برون سپاری میکنه

   ماریو(ناراحت از گمنامی در بین گیمر های داخلی)BAXY bachsAmir1990گیمر عادیFanresidentevilChief
 • Aiden pearce گفت:

  نیازی به مقاله نبود بخدا
  شینجی جان تمام بازی های آینده ایکس باکس رو گفته برامون

  PC gamer ;)FanresidentevilChiefماریو(ناراحت از گمنامی در بین گیمر های داخلی)اینسایدر استخونیY & Y
 • Chief گفت:

  خیلی ممنون از اقای زاهدی بابت این مقاله توپشون🙌🌹

  برای خودم پرفکت دارک و استارفیلد بیشترین هایپ رو ایجاد کردن😍🔥

  PC gamer ;)BAXY bachsگیمر عادیاینسایدر استخونی
 • Amir گفت:

  چرا استدیو 343 industries همشون زن هستن؟

  Hossein_Kingگیمر عادی
 • BAXY bachs گفت:

  کم کم به جایی خواهیم رسید که ناشران برای قرار گرفتن بازی هاشون تو گیم پس با هم یقه به یقه بشن….

  PC gamer ;)
 • Hadro گفت:

  چشمم وقتی بتسدا رو دید برق زد این ایپی های عظیم مهم ترین های ایکس باکس خواهند بود

  PC gamer ;)