نظر منتقدان در مورد فیلم Eternals

14 آبان 1400 - 20:22
فیلم اترنالز (Eternals)

منتقدان نظرات متفاوتی نسبت به جدیدترین فیلم دنیای سینمایی مارول یعنی فیلم Eternals دارند.

فیلم اترنالز (Eternals)، جدیدترین فیلم ابرقهرمانی از دنیای سینمایی مارول به شمار می‌رود. منتقدان در مورد این فیلم، نظرات متفاوتی را داشتند و برخی از آنها نیز انتقادهای شدیدی نسبت به آن دارند. از همین رو، این فیلم نمرات نسبتا پایینی نسبت به دیگر فیلم‌های مارول بدست آورده است.

فیلم اترنالز توسط برنده جایزه اسکار کلویی ژائو (Chloé Zhao)، کارگردانی شده است. فیلم‌نامه فیلم اترنالز را نیز کلویی ژائو به همراه پاتریک بورلی (Patrick Burleigh)، رایان فیرپو (Ryan Firpo) و کاز فیرپو (Kaz Firpo) قلم زده‌ است.

این فیلم با بازی جما چان (Gemma Chan)، ریچارد مدن (Richard Madden)، کیت هرینگتون (Kit Harington)، کمیل نانجیانی (Kumail Nanjiani)، لیا مک‌هیو (Lia McHugh)، آنجلینا جولی (Angelina Jolie)، سلما هایک (Salma Hayek)، ما دانگ سوک (Ma Dong-seok)، بری کیوگان (Barry Keoghan)، لورن ریدلوف (Lauren Ridloff) و برایان تایری هنری (Brian Tyree Henry) است.

فیلم اترنالز در مورد ده ابرقهرمان جدید است که حدود هفت هزار سال پیش به سیاره زمین آمده‌اند. با اینکه آنها برای قرن‌های متوالی، شاهد نبردها و جنگ‌های انسان‌ها بودند اما هیچ دخالتی نکردند. در این فیلم، آنجلینا جولی نقش دختر عموی تانوس به نام تنا را به تصویر می‌کشد. این فیلم، اولین فیلم از دنیای سینمایی مارول به شمار می‌رود که در آن، یک ابرقهرمان ناشنوا به نام ماکاری حضور دارد.

اولین واکنش‌ها نسبت به فیلم اترنالز، به نظر مثبت می‌رسیدند و جلوه‌های بصری منحصربه‌فرد این فیلم را می‌ستودند اما با این حال، به نظر می‌رسد که فیلم اترنالز، از آن دسته فیلم‌هایی است که نظرات متفاوتی در مورد آن وجود دارند؛ برخی آن را فیلمی عالی می‌دانند و برخی دیگر نیز آن را یک آشفته بازار خطاب کردند.

فیلم اترنالز کاراکترهای زیادی را معرفی می‌کند اما با توجه به نقدهای منتشر شده، این فیلم قادر نبوده تا به خوبی به این کاراکترها بپردازد و داستانی در خور آنها به تصویر بکشد. برخی منتقدان اظهار کردند که سبک کارگردانی طبیعی‌گرایانه و متمایز کلویی ژائو در تضاد با درون مایه غلیظ و مبالغه‌آمیز دنیای سینمایی مارول قرار دارد.

در وب سایت راتن تومیتوز، از 153 نقد منتشر شده برای فیلم اترنالز، این فیلم امتیاز 53 درصد را بدست آورده است. این فیلم در وب سایت متاکریتیک، امتیاز 54 از صد را کسب نموده است. این امتیاز بر اساس 36 نقد است. از این 36 نقد، 15 نقد مثبت، 19 نقد متوسط و 2 نقد منفی بوده است.

در زیر، نظرات برخی از منتقدان برتر جهان در مورد فیلم اترنالز قرار دارد.

فیلم اترنالز (Eternals)

«88/100 Observer | منتقد: الیور جونز»

فیلم اترنالز، اثری است که به سوالات و موضوعاتی بزرگ و برجسته‌ای می‌پردازد که ما هر روزه درگیر آنها هستیم. این فیلم به این می‌پردازد که چرا با وجود اینکه ما انسان‌ها نسبت به دیگر انسان‌ها ارزشی قائل نیستیم اما به انسانیت اهمیت می‌دهیم.

«80/100 Screen Rant | منتقد: مالی فریمن»

با اینکه فیلم اترنالز بسیاری از معیارهای یک اثر از دنیای سینمایی مارول را دارا است اما این فیلم حماسی و ابرقهرمانی گسترده به کارگردانی کلویی ژائو اصلا شبیه به آثار قبلی مارول نیست و با آنها متفاوت است.

«75/100 Entertainment Weekly | منتقد: لی گرینبلات»

ساختار حلقه‌ای صحنه‌های فلش‌بک و سرعت داستان آرام آن تاثیر عجیبی بر داستان دارد و سبب شده تا خطر و تهدید مد نظر در فیلم، کمتر اضطراری و مهم جلوه کند. علاوه بر این، این فیلم در اکثر موارد در قالب استانداردهای آثار کمپانی مارول نمی‌گنجد. از طرفی دیگر، این فیلم، یک درام خانوادگی ماوراء طبیعی به شمار می‌رود که ظاهرا، شخصیت آرام آن، تانوس است!

«70/100 Variety | منتقد: اوون گیلبرمن»

درک و احساس کارگردان کلویی ژائو را می‌توان در انسانیت غیر عادی کاراکترها، در جریان کنایه، نبرد و اشتیاق، در زیبایی جلوه‌های بصری مشاهده کرد. کلویی ژائو یک کارگردان ماهر و چیره‌دست به شمار می‌رود. با اینکه فیلم اترنالز، بیش از حد نیاز طولانی است، اما همچنان اثری سرگرم‌کننده و لذت‌بخش به شمار می‌رود.

«70/100 The Hollywood Reporter | منتقد: دیوید رونی»

بخش‌های آرام فیلم اترنالز در مقایسه با بخش‌های اکشن و کامپیوتری آن، سر زنده‌تر است. دلیل آن نیز توجه به کاراکترها، پویایی گروه و بافت احساسی درون فیلم است. این عمق احساسات کمک کرده تا این روایت تازه و اندکی متلاطم در دنیای سینمایی مارول بازگو شود.

«58/100 IndieWire | منتقد: دیوید الریچ»

طرفداران دنیای سینمایی مارول و در کل، تمام طرفداران فیلم‌های ابرقهرمانی و اقتباسی از روی کتاب‌های کمیک، این فیلم را به عنوان یک اثر برجسته خواهند دید و از عیب‌ها و نواقص آن چشم‌پوشی می‌کنند. آیا این سبک فیلم‌ها، می‌توانند کار دیگری انجام دهند؟ این سبک از سینما و فیلمسازی تسلط بسیار زیادی بر روی این صنعت پیدا کرده است و واقعا لازم است تا آنها به شیوه‌ای مهم‌تر و قابل‌توجه‌تر، خود را به چالش بکشند و اوضاع را تغییر بدهند.

«56/100 Polygon | منتقد: جاشوا ریورا»

فرمول فیلم‌سازی کمپانی مارول برای بیش از یک دهه است که بر روی آثار آن سلطه پیدا کرده و از همین رو، تلاش فیلم اترنالز برای دست یافتن به ژرفا درست درک نشده است. اغلب اوقات تماشای فیلم‌هایی که با تجربیات دشوار دست و پنجه نرم می‌کنند، بسیار سخت است. فیلم اترنالز، اثری جسورانه و نامتجانس نیست و به زبان ساده‌تر، یک آشفته بازار به شمار می‌رود.

«40/100 The Guardian | منتقد: استیو رز»

این فیلم کسل‌کننده نیست و موارد جدیدی وجود دارند که می‌توان از آنها لذت برد. اما فیلم اترنالز، اصلا هیجان‌انگیز نیست و لطافت و شادی‌بخشی دیگر آثار برتر مارول را دارا نیست. یکی از نقاط قوت دنیای سینمایی مارول تا به امروز این بوده است که آنها هر کاراکتر و داستان مربوط به آن را به صورت جداگانه و به طور کامل بازگو می‌کردند. آنها در طی فیلم‌های بزرگ و متوالی، داستان‌های بزرگتری را ترسیم می‌نمودند و لایه به لایه جلو می‌رفتند و یک جریان را شکل می‌دادند. با این حال، در فیلم اترنالز، تمام روایت‌ها و کاراکترها به یکباره تعریف می‌شوند و نتیجه آن نیز، آشفتگی و به هم ریختگی است.

meysambیوحانآرینStarmanP.morgan

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Amiragha گفت:

  دث استرندینگ دنیای سینما اینه
  ینی یکی اومده میگه عجب داستانی
  یکی اومده میگه میگه داستان بیش از حد طولانی
  بعضی از منتقدین خیلی حال کردن
  بعضی ها میگن از این بدتر مگه میشه؟
  اصلا خود دث استرندینگ سینماس این لعنتی

  Hasan0930Mr.timeDarkstalker KaatheیوحانT800REAL Morgan
 • آرین گفت:

  سلام
  بابا دست مریزاد! حداقل حاج مسعود یه صفر مطلق می‌داد شرف داشت به 4 و 5.
  من نفهمیدم چی دیدن و چطوری اعتماد کردن که فیلم رو دادن دست خانم ژائو، اثر آخر ایشون “سرزمین آوارگان” بود که هیچ مشابهی با این ژانر و فیلم‌های دیگر مارول نداشت.
  معلومه روحیه و سلیقه ایشون هم تو اثر نفوذ کرده.

  Tlou part 2 game of the centuryreza_tportیوحانAlucard64
 • Man1380 گفت:

  Lgbt و بازیگر سیاه پوست خودش 50 نمره داره با وجود اینها این نمره یعنی فاجعه

  ُScytheTlou part 2 game of the centuryreza_tportPlaystation TیوحانT800Alucard64Reversepoint
  • دیشب فیلم رو دانلود کردم برم ببینم چیه
   از قدیم زیاد به نمرات منتقدین اعتماد نداشتم مهم بیننده و تماشاگر هستش که راجع به فیلم نظر بده

   VampireTlou part 2 game of the centuryMan1380
 • یوحان گفت:

  کی فیلمش اومد که من نفهمیدم😕
  تو سایت imdb هم فعلا با ۱۶ هزار رای امتیاز ۶.۸ رو کسب کرده و از متاکریتیک هم ۵۳
  معلومه ملت بيشتر از منتقدین با فيلم حال کردند😏

  Tlou part 2 game of the centuryAlucard64Vampire