نظر منتقدان در مورد فیلم The French Dispatch

4 آبان 1400 - 18:00
فیلم گزارش فرانسوی (The French Dispatch)

منتقدان نظرات خود در مورد فیلم The French Dispatch را اعلام کردند.

فیلم گزارش فرانسوی (The French Dispatch)، اثری کمدی و درام به نویسندگی و کارگردانی وس اندرسون (Wes Anderson) است. داستان این فیلم را وس اندرسون به همراه رومن کاپولا (Roman Coppola)، هیوگو گینس (Hugo Guinness) و جیسون شوارتزمن (Jason Schwartzman) قلم زده است.

فیلم گزارش فرانسوی دارای بازیگران بسیار زیاد و برجسته‌ای است. این بازیگران شامل بنیسیو دل تورو (Benicio del Toro)، آدرین برودی (Adrien Brody)، تیلدا سوئینتون (Tilda Swinton)، لیا سیدوکس (Léa Seydoux)، فرانسیس مک‌دورمند (Frances McDormand)، تیموتی شالامی (Timothée Chalamet) و لاینا کودری (Lyna Khoudri) است.

از دیگر بازیگران این فیلم نیز می‌توان به جفری رایت (Jeffrey Wright)، ماتیو آمالریک (Mathieu Amalric)، استیون پارک (Stephen Park)، بیل موری (Bill Murray)، اوون ویلسون (Owen Wilson)، لیو شرایبر (Liev Schreiber)، ادوارد نورتون (Edward Norton)، ویلم دفو (Willem Dafoe)، سرشه رونان (Saoirse Ronan) و الیزابت ماس (Elisabeth Moss) اشاره کرد.

فیلم گزارش فرانسوی را می‌توان یک نامه عاشقانه به روزنامه‌نگاران دانست. این فیلم در ماه ژوئن در جشنواره فیلم کن در سال 2021 میلادی به اکران در آمد. این فیلم در تاریخ 22 اکتبر سال جاری میلادی بر روی پرده سینماها اکران شده است.

داستان فیلم گزارش فرانسوی در مورد آرتور هویتزر جونیور، سردبیر روزنامه‌ای به نام گزارش فرانسوی است. او بر اثر یک حمله قبلی به طور ناگهانی از دنیا می‌رود. بنابر درخواست‌هایش در وصیت‌نامه خود، فعالیت این روزنامه بلافاصله متوقف می‌شود. به عنوان آخرین نسخه روزنامه نیز قرار است یک آگهی درگذشت به همراه سه مقاله از نسخه‌های گذشته روزنامه چاپ شود.

منتقدان باور دارند که فیلم گزارش فرانسوی، یک نامه عاشقانه و سرودی دوست‌داشتنی به روح و روان روزنامه‌نگاری است. کسانی که ظرافت طبع و توجه زیاد به جزئیات در فیلم‌های وس اندرسون را دوست دارند، پس مطمئنا از دیدن فیلم گزارش فرانسوی لذت خواهند برد.

فیلم گزارش فرانسوی در وب سایت راتن تومیتوز امتیاز 73 درصد را از منتقدان دریافت کرده است. این امتیاز از میان 160 نقد منتشر شده برای این فیلم بدست آمده است. در وب سایت متاکریتیک، برای فیلم گزارش فرانسوی، امتیاز 75 درصد ثبت شده است. این امتیاز بر اساس 51 نقد منتشر شده برای این فیلم در این وب سایت است. از این 51 نقد منتشر شده، 40 نقد مثبت، 10 نقد متوسط و 1 نقد منفی بوده است.

در ادامه نظر برخی از منتقدان برتر جهانی در مورد فیلم گزارش فرانسوی قرار دارد.

فیلم گزارش فرانسوی (The French Dispatch)

«100/100 The Independent | منتقد: کلاریس لافری»

همانند بسیاری از برترین آثار وس اندرسون، فیلم گزارش فرانسوی، بسیار نفیس و به طور فریبنده‌ای پیچیده است. فیلم گزارش فرانسوی، اثری است که پس از تماشای آن، لذت و طعم آن بهتر می‌شود.

«100/100 RogerEbert | منتقد: شیلا اومالی»

گرچه توضیح دادن فیلم بسیار دشوار است اما تماشای آن بسیار سرگرم‌کننده و لذت‌بخش است. فیلم گزارش فرانسوی، یک فیلم با سرعت بالا است که در مورد دنیایی کند و بدون تغییر است.

«100/100 Variety | منتقد: پیتر دبرو»

در گذشته، فیلم‌های وس اندرسون، آثاری بیش از حد ساختگی و تصنعی به نظر می‌رسیدند. در فیلم گزارش فرانسوی، این کارگردان از برخی از ترفندهای همیشگی خود همچون ترکیب‌بندی متقارن استفاده کرده است. این طور احساس می‌شود که در این فیلم، خارج از قاب با دقت کنترل‌شده آن، دنیایی کامل و بارور وجود دارد.

«90/100 IGN | منتقد: سیدانت آدلاخا»

فیلم گزارش فرانسوی، قصیده‌ای برای روزنامه‌نگاری چاپی به شمار می‌رود. این فیلم، یکی از آثار وس اندرسون است که در آن، به جزئیات بسیار دقت شده است.

«90/100 The Hollywood Reporter | منتقد: دیوید رونی»

در حالی که ممکن است فیلم گزارش فرانسوی همانند یک مجموعه از داستان‌های کوتاه بدون داشتن موضوعی کلی و قوی احساس شود اما هر لحظه از این فیلم، با عشق وس اندرسون برای نوشتن کلمات و شخصیت‌های عجیب مورد لطف قرار گرفته است. حس غم‌انگیزی در مورد گذر زمان و همچنین لذت‌های سفر کردن در درون داستان‌های فیلم گنجانده شده است. علاوه بر این، این فیلم ادای احترامی نسبت به خبرنگاران آمریکایی در نقاط دیگر جهان است که دیدگاه خود نسبت به دیگر فرهنگ‌ها را ارائه می‌کنند.

«83/100 IndieWire | منتقد: ارین کوهن»

فیلم‌های وس اندرسون ممکن است زیبا و عجیب باشند اما در عین حال، به کنجکاوی واقعی در مورد ماهیت عجیب روابط انسانی می‌پردازد. سرنوشت روزنامه چاپی نشان می‌دهد که این نوع نوشتار دستی نسبت به تجربیات متمایز انسانی، مدت‌ها پیش از بین رفته است. داستان‌سرایی دقیق و استدلالی فیلم گزارش فرانسوی نیز در مورد این است که این رویکرد در خطر قرار دارد. در هر صورت، وجود این فیلم لذت‌بخش، خودش نشان از آن است که هنوز این رویکرد پا بر جا است.

«80/100 The Guardian | منتقد: پیتر بردشاو»

فیلم گزارش فرانسوی ممکن است اوج فیلمسازی وس اندرسون به شمار نرود اما به عنوان یک فیلم لذت‌بخش و سرگرم‌کننده، اثری عالی است.

«75/100 Entertainment Weekly | منتقد: لیا گرینبلات»

اغلب اقات احساس می‌شود که در فیلم گزارش فرانسوی، فیلمساز در حالت تمرکز قرار دارد و بدترین و بهترین غرایز او به طرزی عجیب به نمایش در می‌آیند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

  • Ryan Bones گفت:

    دیگه کاره نوبجی بجایی رسیده که گیمفا خبرای سینمایی رو هم زودتر ازش کار میکنه🤣