حداکثر کارایی و سازگاری رم های DDR5 با قابلیت MEMORY BOOST

24 مهر 1400 - 17:18

زمانی تا عرضه اولین پلتفرم های سازگار با نسل بعدی حافظه‌های رم یعنی DDR5 باقی نمانده و بسیاری از سازندگان نسل جدید رم‌های خود را معرفی و آماده عرضه به بازار کرده اند. پردازنده‌های Alder Lake اینتل اولین پلتفرم‌های سازگار با رم‌های DDR5 محسوب می‌شوند که احتمالا تا یک ماه آینده معرفی و راهی بازار خواهند شد. این پردازنده‌ها از رم‌های DDR4 نیز پشتیبانی می‌کنند و طبق گمانه زنی ها، مادربردهای با چیپست‌های رده بالا در نسل بعدی از DDR5 و چیپست‌های میان رده و پائین رده به پشتیبانی از DDR4 ادامه خواهند داد. مسلما سازندگان مادربرد برنامه های ویژگی‌های برای نسل حافظه‌های DDR5 دارند. MSI به عنوان یکی از مهم‌ترین بازیگران صنعت مادربرد با تکنولوژی Memory Boost نوید حداکثر فرکانس و سازگاری را به کاربران مادربردهای نسل بعد خود می‌دهد.

تکنولوژی Memory Boost مادربردهای MSI برای حافظه های DDR5​

MSI، این سازنده سرشناس تایوانی همکاری خود با برخی از مهم‌ترین سازندگان رم از جمله G.Skill، Kingston Fury، Micron، Corsair و ADATA XPG را تائید کرده است. هدف از این همکاری اطمینان از نهایت سازگاری و پشتیبانی مادربردهای MSI از رم های DDR5 با بالاترین فرکانس کاری برای پلتفرم‌های نسل‌های بعد اینتل و AMD بوده است. MSI از تکنولوژی Memory Boost به عنوان یکی از کلیدی ترین قابلیت‌های نسل بعدی مادربردهای خود یاد می‌کند و معتقد است این فناوری در تجربه کاربری کاربران مادربردهای این شرکت نقش بسزایی خواهد داشت.البته Memory Boost منحصر به رم‌های DDR5 نیست و MSI همین حالا نیز از این تکنولوژی برای رم‌های DDR5 در نسل فعلی مادربردهای خود بهره می‌برد که به رسیدن به نهایت سازگاری و راندمان رم‌ها کمک می‌کند. کاری که با رم‌های DDR5 انجام خواهد شد دقیقا همان کاریست که در حال حاضر مموری بوست با رم‌های DDR4 انجام می‌دهد. ADATA نیز ضمن تائید همکاری خود با MSI اعلام کرده در تلاشند که مطمئن شوند به حداکثر سرعت 8400 مگابیت بر ثانیه بر روی مادربردهای MSI دست پیدا می‌کنند. هدفی که در حال پیشرفت می‌باشد.

Alder Lakeها و پشتیبانی از هر دو نسل رم‌های DDR4 و DDR5​

همان طور که در ابتدای مطلب هم اشاره شد، نسل دوازدهم پلتفرم‌های اینتل که با عنوان Alder Lake شناخته می‌شوند از هر دو نسل حافظه‌های رم DDR4 و DDR5 پشتیبانی می‌کنند. این بدین معناست که سازنده مادربرد تعیین می‌کند که یک مادربرد از کدام نوع حافظه‌ها پشتیبانی کند. در حالی که پهنای باند اولین نسل از رم‌های DDR5 به طور قابل توجهی افزایش یافته اما زمان تاخیر این رم‌ها کمی بالاتر از حافظه‌های DDR4 نیست. اما انتظار می‌رود سال آینده رم‌های با مشخصات فنی بهتری از راه برسند. ضمن اینکه سازندگانی همچون MSI با فناوری‌هایی همچون Memory Boost تلاش می‌کنند که زمان تاخیر را تا حد امکان کاهش دهند.

به طور کلی پتانسیل رم‌های DDR5 بسیار بالاست و همین حالا هم گزارشاتی مبنی بر اورکلاک این حافظ‌ها به فرکانس بیش از 10 هزار مگاهرتز نیز منتشر شده، پس در سال‌های آینده شاهد کیت‌های اورکلاک شده با فرکانس‌های خیره کننده خواهیم بود.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • say2731 گفت:

  خواندم خبر را / شاد کرد من را
  دست در جیب خود کردم/ در آوردم چند سر نوشابه از آن
  غمگین شدم اما /رم دی دی ار سه به من گفت
  غم مخور که من هستم /پی اس شیش رو اجرا کن که من هستم

  • Dragon گفت:

   احسنت
   ولی توی بازی فال اوت میتونی سر نوشابه ها رو به بیت کوین تبدیل کنی!

 • Dragon گفت:

  چه خبر عاالیی
  قدرت رمها توی نصب بازی و فشرده سازی و اکسترکت دو برابر میشود..