بین بازار سیاه و ارزهای دیجیتال چه ارتباطی وجود دارد؟

24 مهر 1400 - 11:54

اگر شما هم در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشید، شاید در سایت‌های مختلف خوانده باشید که میان آن با بازار سیاه، ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. عده زیادی درباره این رابطه غیرقابل انکار، توضیحات متعدد و گوناگونی ارائه داده‌اند.

ما در این مطلب قصد داریم به جزئیاتی از ارتباط بازار سیاه و ارزهای دیجیتال اشاره کنیم که تا به امروز درباره آن هیچ چیزی نشنیده باشید.

معرفی بازار سیاه

قبل از استفاده از سیگنال کوکوین باید بدانید بعضی از ارزها وجود دارند که در بازار سیاه یا دارک وب کاربرد زیادی دارند. اما ابتدا بهتر است بازار سیاه را بهتر بشناسید.

عده زیادی از مردم عادی بر این تصور هستند که بازار سیاه تنها به قاچاق مواد مخدر، خرید فروش اسلحه و بسیاری از فعالیت‌های مشابه مرتبط است. اما این طور نیست و این بازار فراتر از تصور شما گستردگی دارد.

اگر به سایت Investopedia مراجعه کرده باشید، متوجه می‌شوید طبق تعریف بازار سیاه در این سایت دولت‌ها روی کانال‌های مختلفی نظارت و کنترل دارند. اما یک سری فعالیت‌های اقتصادی هستند که خارج از محدوده این کانال‌ها اتفاق می‌افتند. به این فعالیت‌های اقتصادی، بازار سیاه گفته می‌شود.

جدا از این که بعضی از این فعالیت‌ها در حوزه‌های قضایی ممنوع شده‌اند، اما اکثرا به منظور فرار از پرداخت مالیات در بازار سیاه انجام می‌شوند. البته بین این فعالیت‌ها که به‌صورت گسترده اتفاق می‌افتند و کارهای روزمره‌ای که شما هم بابت انجام آن مالیاتی پرداخت نمی‌کنید، از زمین تا آسمان فرق وجود دارد.

بدترین و تاریک‌ترین کارهایی که در بازار سیاه این روزها انجام می‌شود، عبارت هستند از:

 • روسپی‌گری
 • تولید و فروش داروهای تقلبی و غیراصل
 • تولید و فروش لوازم الکترونیکی تقلبی
 • فروش مواد مخدری از قبیل ماریجوانا، کوکائین، هروئین و سایر موارد
 • جعل مدارک
 • خرید و فروش اعضای بدن

اگر مطالب یک پکیج آموزش ارزهای دیجیتال و آموزش بای بیت را بررسی کنید، متوجه نام بردن از ارزهایی مانند مونرو خواهید شد که غیرقابل پیگیری هستند و معمولا برای کارهای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ارتباط بازار سیاه و ارزهای دیجیتال چیست؟

در بازار ارزهای دیجیتال، این امکان برای کاربران وجود دارد تا تراکنش‌ها را به‌صورت شبه ناشناس یا ناشناس امن انجام دهند.

ارزهای دیجیتال سعی کردند تا نرم‌افزارهای مخفی نگه‌دارنده هویت اشخاص را توسعه و به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دهند. چرا که این نرم‌افزارها کمک می‌کنند تا تراکنش‌ها خارج از محدوده نظارت و کنترل دولت اتفاق بیافتند.

روزبه‌روز به تعداد بازارهای سیاه در دارک وب افزوده می‌شود که اگر بخواهیم مشهورترین آن‌ها را نام ببریم، باید به سیلک رود که با عبارت انگلیسی The Silk Road شناخته می‌شد، اشاره کنیم.

اما سیلک رود تنها بازار سیاه در این محیط نبوده است (چون همان‌طور که می‌دانید مدیر آن دستگیر شد). در زیر به بازار سیاه‌هایی در دارک وب اشاره کرده‌ایم که زمان به وجود آمدن آن‌ها به قبل از اختراع بیت کوین بر می‌گردد و اکثرا مرتبط با تولید، خرید و فروش مواد مخدر با خرید ارزهایی هستند که پس از آموزش بای بیت می‌توانید آن‌ها را بخرید (البته امیدواریم شما برای فعالیت قانونی از این ارزها استفاده کنید).

 • The Farmer’s Market
 • The CyberArms Bazzar
 • The Hive

همچنین لازم به ذکر است که خیلی طول نکشید که این بازارهای سیاه توسط سازمان‌های قوانین بین‌المللی و ملی شناسایی و تعطیل شدند و دلیل آن هم چیزی جز قابل پیگیری بودن تراکنش‌های مالی در فضای آنلاین نیست.

از زمانی که بیت کوین اختراع شد، افراد نسبت به محیط دارک وب و همچنین بازار ارزهای دیجیتال آگاه‌تر شدند و انجام خدمات غیرقانونی در فضای آنلاین شدت گرفت.

آمارها نشان می‌دهد خرید فروش مواد، تولید و عرضه داروهای تقلبی در بازار، منتشر شدن مقالاتی در رسانه‌های مختلف به‌صورت آنلاین و آفلاین و مواردی از این قبیل، بعد از اختراع بیت کوین در فضای مجازی توسعه یافتند.

داستان از این جا شروع شد که در سال 2011، سایت Gawker مقاله‌ای را منتشر کرد و بعد از آن به خاطر افزایش جستجوهای مربوط به بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال در گوگل، قیمت بیت کوین در محدوده زمانی 7 روزه، از 10 دلار به 30 دلار افزایش یافت.

این مساله باعث فروپاشی بازارهای سیاهی از قبیل سیلک رود شد. زمانی که Ross Ulbricht مدیر سیلک رود را دستگیر کردند، متوجه شدند تراکنش‌ها آن طور که تصور می‌رفت، ناشناس نبوده‌اند و هویت افرادی که در دارک وب فعالیت داشته‌اند، قابل افشا است.

در حال حاضر تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال با افتخار از ویژگی‌های امنیتی خود از قبیل حفظ حریم خصوصی یاد می‌کنند و این نوید را به کاربران می‌دهند که احراز هویت آن‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود. بعضی از این ارزهای دیجیتال را در ادامه نام بردیم:

 • Zcash
 • PIVX
 • Monero
 • Dash
 • CloakCoin

با شرکت در یک دوره ارز دیجیتال و آموزش بای بیت و دریافت سیگنال کوکوین می‌توانید این ارزها را بیشتر بشناسید.

چه ارزی بیشترین حکم‌فرمانی را بر بازار سیاه دارد؟

حالا که متوجه نوع ارتباط بازار سیاه و ارزهای دیجیتال شدید، بد نیست بدانید دلار بیشترین میزان حکم‌فرمانی را روی بازار سیاه دارد.

البته در سال‌های گذشته تحقیقات متعددی شده است که هر کدام به خاطر داشتن منابع اطلاعاتی گوناگون، نتیجه‌های متفاوتی ارائه داده‌اند.

محققان یکی از این تحقیقات اعلام کرده‌اند از 100 درصد تراکنش‌های بیت کوین، چیزی حدود 44 درصد آن‌ها به تراکنش‌های غیرقانونی اختصاص پیدا می‌کند. پس طبیعی است بسیاری از افراد پس از دریافت سیگنال کوکوین و خرید بیت کوین آن را به کارهای غیرقانونی اختصاص دهند.

اما باید بدانید که FBI طبق منابع اطلاعاتی موثق، تایید کرده است که رمز ارزها در بازار ارزهای دیجیتال بیشتر برای فعالیت‌ها و تراکنش‌های قانونی استفاده می‌شوند و تنها 10 درصد از این فعالیت‌ها غیرقانونی خواهند بود.

برای این که بتوانید به درک بهتری از این موضوع برسید، بد نیست بدانید طبق آمارهای موجود، ارزش معاملاتی که در سال جاری در بازار سیاه به کمک ارزهای دیجیتال اتفاق افتاده است، به 150 میلیارد دلار می‌رسد. البته در مقایسه با مجموع ارزش بازار سیاه که در ابتدای متن به آن اشاره شد و مقداری برابر با 1.63 تریلیون دلار داشت، مبلغ ناچیزی است.

در نتیجه می‌توان گفت قسمت اعظم پولی که در بازار سیاه رد و بدل می‌شود، فیات مانند دلار، یورو و ارزهای کاغذی دیگر است.

نقش تامبلر در بازار سیاه

برای نحوه استفاده از ارزهای دیجیتال در بازار سیاه و پوشاندن رد پاها بهتر است نقش تامبلر را بشناسید. تامبلر در اصل به عنوان یک سرویس پاکسازی شناخته می‌شود و نقش پررنگی در از بین بردن ارزهای آلوده دارد. این سرویس در مقابل هزینه‌ای که دریافت می‌کند، باعث ادغام ارزهای آلوده و استخر ارزهای تمیز می‌شود. تامبلر با این کار به نوعی منجر به گم شدن ارزهای آلوده خواهد شد.

شاید بپرسید ارز آلوده چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم ارزهایی که سرقت شده‌اند یا از راه غیرقانونی به دست آمده‌اند، ارز آلوده نام می‌گیرد که نقطه مقابل آن‌ها، ارزهای تمیز و کاملا قانونی است.

در نتیجه می‌توان گفت بخش بزرگی از کم بودن تاثیر بازار سیاه روی ارزهای دیجیتال، وجود این سرویس پاکسازی است.

مطالب مرتبطنظرات

دیدگاهتان را بنویسید