قسمت ۶ سریال Squid Game؛ ضروری‌ترین قسمت دنیای سریال سال ۲۰۲۱

علی محمدپناه
۲۲ مهر ۱۴۰۰ - 21:00

ششمین قسمت از سریال Squid Game، ضروری‌ترین قسمت در دنیای سریال در سال ۲۰۲۱ به شمار می‌رود.

در طی سال ۲۰۲۱ میلادی، سریال‌های بسیار زیادی از شبکه و سرویس‌های آنلاین مختلف منتشر شدند. از جلمه این سریال‌ها نیز می‌توان به سریال وانداویژن (WandaVision)، سریال لوکی (Loki)، سریال نیلوفر سفید (The White Lotus)، سگ‌های ولگرد (Reservation Dogs) و تنها قتل در درون ساختمان (Only Murders In The Building) اشاره کرد.

عناوین مختلف بسیار دیگری نیز همچون تد لاسو (Ted Lasso)، میر اهل ایست‌تاون (Mare of Easttown) و عشاء ربانی در نیمه شب (Midnight Mass) پخش شدند اما در این میان، سریال بازی مرکب (Squid Game) جایگاه خاصی بدست آورده است. از همین رو، می‌توان گفت که ششمین قسمت از سریال بازی مرکب، اساسی‌ترین و ضروری‌ترین قسمت در میان تمام سریال‌های سال ۲۰۲۱ تا به امروز است.

قسمت‌های اساسی و ضروری در دنیای سریال بسیار نادر هستند. در سال ۲۰۲۱ سریال‌های برجسته و خوبی پخش شدند اما هیچ کدام آنها دارای قسمتی اساسی و ضروری نبودند. سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) در طی هشت فصل خود تنها چند قسمت اساسی انگشت شمار داشته است. سریال سیمپسون‌ها (The Simpsons) نیز با تمام آن کیفیت برجسته خود، نیز تنها دارای چند قسمت ضروری و اساسی است.

منظور از قسمتی ضروری و اساسی نیز قسمتی است که بسیار خوب باشد. قسمت ضروری، قسمتی است که اگر شما آن را از دست بدهید، بخشی کلیدی و مهم از دنیای سریال را از دست دادید. قسمت ضروری، قسمتی است که هیچ چیزی شبیه به آن قبلا در دنیای سریال ساخته نشده است. البته باید توجه داشت که قسمت ضروری، همیشه قسمت محبوب بینندگان در سریال نیست. با تمام این تفاسیر، قسمت ششم سریال بازی مرکب با عنوان گانبو، ضروری‌ترین قسمت دنیای سریال در سال ۲۰۲۱ به شمار می‌رود.

هشدار اسپویل

سریال بازی مرکب در مورد ۴۵۶ نفر از افراد بی‌پول است که برای بازی در یک رقابت دعوت می‌شوند. این رقابت شامل بازی‌های بچه‌گانه با پیامدی مرگبار است. برنده این رقابت مرگبار نیز در نهایت برنده جایزه بزرگ و بسیار زیاد آن خواهد شد. در این رقابت، شرکت‌کنندگان در بازی‌های بچه‌گانه حضور پیدا می‌کنند. برنده‌ها به مرحله بعدی می‌روند و بازنده‌ها نیز کشته می‌شوند. لحظه به لحظه اکشن سریال در مورد انجام بازی‌ها و نمردن است.

قسمت ششم سریال بازی مرکب به خوبی این الگو را به اجرا در می‌آورد. تا این مرحله، افراد بسیار زیادی مردند و بقیه نیز گروه‌هایی تشکیل دادند و با وجود پیوندهای محکم خود، به خیانت به یکدیگر روی می‌آورند. قبل از اینکه بازی این قسمت سریال شروع شود، از بازیکنان خواسته می‌شود تا تیم‌های دو نفره تشکیل دهند.

در بازی قبلی، آنها در تیم‌های ده نفره در کنار یکدیگر به رقابت پرداختند و یک رابطه غیررسمی و دوستانه شکل دادند. از همین رو، آنها فکر می‌کردند که در این تیم‌های دو نفره نیز یار یکدیگر هستند اما در نهایت مشخص می‌شود که آنها رقیب خود را مشخص کرده‌اند. در اینجا، پویایی قبلی سریال به طور کامل معکوس می‌شود.

سونگ جی هان سعی کرد تا با دوست کودکی خود تیم شود اما او زودتر با کس دیگری تیم شده بود. او در ادامه در درون اتاق به دنبال یک هم تیمی می‌گردد و در نهایت، پس از اینکه متوجه می‌شود که بازیکن شماره ۰۰۱ تنها است، تصمیم می‌گیرد تا با ضعیف‌ترین و آسیب‌پذیرترین شخص این رقابت در یک تیم قرار بگیرد.

او این کار را از روی خودگذشتگی انجام داد و سعی داشت تا با وجود خطرات بسیار زیاد، از این پیرمرد محافظت کند. اما زمانی که بازی شروع می‌شود و آنها متوجه می‌شوند باید با هم تیمی خود رقابت کنند، جی هان به ناچار به شخصی خودخواه تبدیل می‌شود و از آلزایمر بازیکن ۰۰۱ استفاده می‌کند تا در این بازی برنده باشد.

مطمئنا تعریف کردن تمام جزئیات این قسمت از سریال بازی مرکب، هدف کلی سریال را آشکار خواهد کرد. دیگر تیم‌های دو نفره نیز قانع‌کننده بودند. در یکی از تیم‌ها، یک زن و شوهر در مقابل هم قرار گرفتند. در تیم دیگر، سرسخت‌ترین و بی‌رحم‌ترین بازیکن در مقابل نوچه خود قرار گرفته است. دو زن نیز که اغلب توسط مردان به عنوان هم‌تیمی‌های ضعیف کنار زده شده بودند، با یکدیگر در یک تیم قرار گرفتند.

چو سونگ وو نیز با مرد پاکستانی به نام علی که دانش بسیار اندکی از بازی‌های کودکانه کره‌ای دارد، در یک تیم قرار گرفته است. سونگ وو ظاهرا بر این باور است که علی یک یار بهتر نسبت به جی هان خواهد بود. سونگ وو همچنین در گذشته از علی حمایت و پشتیبانی کرده است و به نظر می‎‌رسد یک حرکت نیکوکارانه در تیم شدن او با علی وجود داشته است.

در داخل بازی، سونگ وو در حال باختن از علی است اما با حرکتی متقلبانه و غیر اخلاقی، سر علی کلاه می‌گذارد. قسمت گانبو سریال بازی مرکب، با برخی شیوه‌ها، انتظارات ما از هر کدام از کاراکترها را به نحوی واژگون کرد و با شیوه‌های دیگری، ذات و ماهیت حقیقی آنها را آشکار نموده است.

نقطه برجسته قسمت ششم سریال بازی مرکب البته تعاملات بین دو زن به نام‌های جی یونگ و سای بایوک است. سریال بازی مرکب با وجود ایده‌های بزرگ و جالب خود، در نحوه استفاده از کاراکترهای زن در سریال دچار مشکل می‌شود؛ با این حال، در این قسمت، تصمیم گرفته تا کانون توجه را بر روی آنها قرار بدهد و بدین ترتیب، یکی از نقاط برجسته فصل اول سریال بازی مرکب رقم خورده است. جی یونگ و سای بایوک تصمیم می‌گیرند تا همانند بقیه با یکدیگر رقابت نکنند و در عوض، بیشتر زمان خود را به صحبت کردن بپردازند و در پایان، تنها با یک شرط ساده، فرد برنده را مشخص کنند.

این قوس داستانی سبب شده تا قسمت ششم سریال بازی مرکب، ضروری‌ترین قسمت دنیای سریال در سال ۲۰۲۱ باشد. در سریالی که پر از صحنه‌های پر از اضطراب و خشونت‌آمیز است، جی یونگ و سای بایوک فرصت آن را پیدا کردند تا اندکی آرامش تجربه کنند. دیالوگ‌های بخش‌های دیگر سریال اکثرا هجومی و عجولانه است. در اکثر صحنه‌های سریال، بحث مرگ و زندگی در جریان است. هر صحنه سریال با مفهوم بکش یا کشته شو پر شده است.

جی یونگ و سای بایوک در مقابل این مفهوم قرار گرفتند. پس از اینکه سای بایوک گارد محافظه کارانه خود را پایین می‌آورد و در مورد دلیل اصلی‌اش برای انجام این بازی‌ها و تلاش برای بردن جایزه آن صحبت می‌کند، جی یونگ تصمیم می‌گیرد تا خودش را فدا کند تا هم‌تیمی‌اش از این بازی جان سالم به در ببرد.

فصل اول سریال بازی مرکب پر از انواع مختلف مرگ است و قسمت ششم سریال با عنوان گانبو، تنها قسمتی است که می‌توان حس فقدان و مرگ را به خوبی احساس کرد. سریال بازی مرکب به خاطر خشونت خود محبوب است. اما این سریال به این دلیل یک شاهکار است که می‌داند در چه زمانی، این خشونت را حذف کند و چه زمانی، آن را به نمایش بگذارد. از همین رو، قسمت گانبو مهم‌ترین قسمت در دنیای سریال سال ۲۰۲۱ به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط سایت

تبلیغات

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • ninja07 گفت:

  این قسمت بازی ضعف داره یعنی میشه گفت برای بازیکنی که داره برنده میشه ناعادلانه باشه
  به این صورت که:کسی که داره میبازه یعنی یک تیله براش باقی مونده و امیدی به برنده شدن نداشته باشه شرط و شروط بزاره برای رقیبش و بگه که اگه نصف تیله هاتو بهم ندی بازی نمیکنم اینطوری حریفشم کشته میشه بعد از اتمام وقت…طبق قانون بازی هم خشونت غیرمجاز بود
  حالا خر بیار باقالی بار کن!..😁😁😁

 • آرین گفت:

  سلام
  این حرفا چیه! ذات و ماهیت گی‌هون سانگ‌وو از اول معلوم بود.
  اولا چطور می‌تونید راجب گی‌هون اینطوری صحیت کنید؟ بسیار شخصیت دوست‌نداشتنی‌ای ست.
  کار چندان بدی نکرد، رو موج سیاه‌نمایی و سانتی‌مانتال و این حرفا قرا نگیریم.
  سانگ‌وو کار زشتی کرد که ازش برمیومد، قضیه بازی دوم، چتر.
  سه‌بیوک هم همچین سفره دلش رو وا نکرد، یه قطره‌چکانی اطلاعاتی داد که ما همه رو می‌دونستیم.
  فقط حیف علی و پیرمرد، مرگ علی که دردناک بود و مرگ پیرمرد هم بسیاز زیبا تصویر شد و این دو جا خصوصا پیرمرد عالی بودند.

  • آرین گفت:

   قبلا گفته‌بودم سریال ضعفی داره و اونم خشونت، الآن مطمئن‌تر شدم.
   کار درستی که کرد این بود که از سه شخصیت مهمی که باختند، مرگ هیچکدوم رو خشن تصویر نکرد و نه صورتی نشان داد و نه خونی بلکه فقط صدای گلوله و واکنش یارشون بود که این سه صحنه واقعا عالی و انسانی بود.
   بخاطر اینه که سازنده احترام قائله برای شخصیت‌هایش وگرنه مثل لحظات و قسمت‌های قبلی، خشونت غیرانسانی‌ای اجرا می‌کرد.
   قسمت پنجم یه صحنه داره که رئیس بازی خنجرش رو تو صورت سرباز فرو می‌کنه و می‌چرخونه (با صداگذاری) تا گلوله رو از صورتش دربیاره.
   اینجور صحنه‌ها همه زائد اند و نشون‌دهنده علاقه اثر به خشونت.