جیم رایان: مردم خاورمیانه پیش از پلی استیشن هیچ بازی‌ای را تجربه نکرده بودند

20 مهر 1400 - 14:49

مدیرعامل پلی استیشن یعنی جیم رایان که به اظهارات جنجالی مشهور است، اخیراً ادعا کرده که مردم خاورمیانه پس از عرضه‌ی پلی استیشن اولین بار بازی‌ها را تجربه کردند.

جیم رایان (Jim Ryan) به عنوان مدیر عامل بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی، هفته‌ی گذشته طی مصاحبه‌ای اظهاراتی به زبان آورد که شدیداً مورد انتقاد کاربران خاورمیانه‌ای و روسی پلی‌استیشن و گیمرهای این مناطق جغرافیایی شد.

وی در این مصاحبه چنین گفت که:

یکی از مواردی که من به آن افتخار می‌کنم، این است که ما به نوعی بازی‌ها را در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف در دسترس قرار دادیم. ما در کشورهایی بازار بازی راه انداختیم که بازی در فرهنگشان جایی نداشت. خاورمیانه جایی است که مردم آن پیش از پلی استیشن هرگز بازی نکرده بودند. اسپانیا و روسیه نیز پیش از پلی استیشن از بازار بسیار کوچکی در زمینه‌ی بازی برخوردار بودند. بنابراین، ما بازی را در موقعیت‌های مختلف جغرافیایی پراکنده کردیم.

در متن فوق، وی خاورمیانه را به عنوان منطقه‌ای که پیش از پلی استیشن بازی کردن در فرهنگ آن منطقه جایی نداشت معرفی می‌کند. همچنین، وی صراحتاً اعلام می‌کند که در این منطقه‌ی جغرافیایی، مردم “هرگز بازی نمی‌کردند” و به نوعی حتی نمی‌دانستند بازی چیست. البته، ادعاهای وی در مورد بازار بازی در اسپانیا، روسیه را به جملات فوق بیفزایید تا به کلی این ادعا از ریشه غلط و نادرست باشد.

البته، در حالی که رسانه‌های غربی بنا به دلایل مختلف از جمله نبود اطلاعات کافی در مورد بازارهای بین‌المللی بازی به این موضوع نپرداختند، اما نشریات خاورمیانه و افراد مطرح خاورمیانه‌ای صنعت بازی از جمله رامی اسماعیل (Rami Ismail) از رایان خواستند تا علم خود در این زمینه را افزایش داده و عذرخواهی کند.

در ادامه برخی از توییت‌های کاربران در پاسخ به اظهارات جیم رایان را می‌توانید مطالعه کنید:

رفیق

ما هم همزمان با غرب گیم‌نت و مکان‌های اختصاصی بازی داشتیم و با NES ROM بازی می‌کردیم.

ما مجبور بودیم بازی‌های کرک شده‌ی پلی استیشن را بخریم، زیرا شما در کشور ما آن ها را نمی‌فروختید.

رامی اسمائیل (موسس مصری-هلندی استودیوی بازی‌سازی فلامبر، سازنده‌ی عنوان Serious Sam: The Random Encounter)

اشتباهه، جیم ما در خاورمیانه از دهه 80 در حال تجربه‌ی بازی‌های ویدئویی هستیم. Atari ،NES ،Sega Genesis و بقیه کنسول های بازی را داشتیم.
گفتن اینکه “مردم خاورمیانه تا پیش از پلی استیشن بازی‌های ویدئویی انجام نداده بودند” نشان می دهد که ادعای این فرد چقدر از واقعیت‌ها به دور است.

محمد محمود الشريف (فعال رسانه‌ای در حوزه‌ی سیاست)

اما جالب بدانید که این ادعا در حالی مطرح شد که چندی پیش وبسایت IGN ریزبینانه زمان ورود صنعت بازی‌های ویدیویی به خاورمیانه را واکاوی کرده بود. همچنین، علاقه‌مندان ایرانی بازی‌های ویدیویی نیز آگاه هستند که اولین وسیله‌ی بازی در ایران با نام “تی‌وی گیم شهاب” در دهه‌ی 50 و زمانی که جیم رایان در نوجوانی به سر می‌برد عرضه شده است. در واقع این کنسول‌ها با نام اصلی مگناویس ادیسه از ایالات متحده وارد ایران شدند و سپس شرکت شهاب نیز تصمیم به تولید نمونه‌ی مشابه داخلی ایرانی از آن گرفت.

علاوه بر این، قطعاً بسیاری از افراد ایرانی حتی پیش از زمان خلق شدن برند پلی استیشن سال‌ها اوقات فراغت خود را با کنسول‌های آتاری، سگا و نینتندو گذرانده‌اند و در بین برخی از آن‌ها نیز می‌توان به سهولت گیمرهای حرفه‌ای که برای رسیدن به امتیازهای بالا تلاش می‌کردند را یافت.

اما علاوه بر خاورمیانه، کاربران روسی ResetEra نیز در پیام‌های نسبت به ادعای جیم رایان اعتراض کردند. یکی از این کاربران گفت:

جیم در مورد روسیه نیز کاملاً اشتباه می‌کند. مدت‌ها پیش از پلی استیشن روس‌ها به بازی علاقه‌ی شدیدی داشتند. مردم روسیه بیشتر از رایانه‌های خانگی از C64 گرفته تا PC به جای کنسول‌ها استفاده می‌کردند و البته همواره تجربه‌ی عناوین کرکی در این کشور مرسوم بوده است.

این تصور که بازار بازی‌ها در یک کشور را فقط می‌توان با معیار تعداد فروش کنسول‌ها در آن موقعیت جغرافیایی سنجید کاملاً اشتباه است. اگر اینگونه باشد بازار بازی‌ها در انگلستان در دهه‌ی 80 تقریباً وجود نداشت اما در عین حال بسیار وسیع بود و افراد بی‌شماری C64 ،ZX Spectrum ،Amiga داشتند و روی آن‌ها بازی‌ها را تجربه می‌کردند.

علاوه بر این، کاربران روسی در جواب جیم رایان اشاره کردند که کنسول بازی دندی در این کشور محبوبیت فراوانی داشت. البته، طرح این ادعا از سوی فردی که در مقام مدیر عاملی برند پلی استیشن است بسیار بعید و عجیب بود. در واقع، همه مطلع هستند که بازی جریان‌ساز تتریس برای اولین بار توسط الکسی پاییتنوف (Alexey Pajitnov) در شوروی سابق ساخته شد و این موضوع می‌تواند نشانگر علاقه‌ی مردم این کشور به بازی باشد.

به هر ترتیب، با اینکه صحبت‌های رایان مربوط به گذشته است، اما همانطور که اشاره شد، به عنوان یک مدیر عامل این اشتباه بسیار جدی است و امیدواریم که وی در اسرع وقت توضیحاتی در مورد صحبت‌های خود ارائه کند.

Lucciola BalladAlirezaBadBoy-17GAME-SOLDIERDARKSIRENReversepointمحمد کرامت‌ فرBookerneverdiesHosseinmiddle ageOld_axeJavad62StarwarszeroDon't underestimate MiyazakigamerXbox one s pro gamershadowmeysambAHM.GamerArt Pro Of Ragnarok The 2022 Goty Editionmore
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Skull گفت:

  چرا ادم باید ی حرفی بزنه ک همه قهوه ایش کنن؟

  • sonicer گفت:

   حق گفته برای اوناییکه تا قبل پلی استیشن موز بودن! والا برای هر انسان واضحه که وقتی 1 تکنولوژی بیاد، به همه جا سرایت میکنه.
   ایشون هم 3 تا حالت بیشتر براشون متصور نیستم: 1-خاورمیانه رو بلد نیست، 2- بازی ویدئویی رو نمیشناسه 3- بازاریابی کرده که خیلی افتضاح بوده. در هر صورت حرف مفت زده که برای شخصی در این سطح خیلی زشته.

 • GG گفت:

  خیلی ببخشید ولی مردک حالش خوش نیست وقتی ما نینتندو بازی میرکدیم تو کجا بودی سال ها بعد از گیمر شدن ما ps1 اومد

 • Samul گفت:

  نمیشه یه سخنگو واسه پلی استیشن انتخاب کنن؟
  این ResetEra هم که فکر کنم یه گروه هکره فکر کنم سونی باید آماده حمله به سروراش باشه

 • naryhd گفت:

  جان؟!!!!! داداچ چی زدی ؟! 😂
  دوم تحت داس بازی های کنسول کمودور ، یا اون بازی تو دی ها اونم رو بیگ دیسک رو بابا بزرگت بازی نکرده ها ، ما بودیم

 • alucard گفت:

  بچه پایین سس شعر نگو بابا

 • Aiden pearce گفت:

  قیافه اونایی که nes(میکرو خودمون) بازی میکردن😐

 • این مردک ابرو ما سونی فنا برده یه بار میگه بازی های psهمه تجربه کنند .
  یبارم چنین زری میزنه اخه احمق کومودور ۶۴
  میکرو وmsxو سگا جنسیس و اتاری ۲۶۰۰ همه تو ایران فراوان بودند.

 • Black Knight گفت:

  نمیدونستم واقعا همچین حرفی زده !
  فکر کردم منظورش این بوده که بازار های نوپا که هنوز گیم اونقدر توش پیشرفت نکرده منظورش بوده که مثل اینکه کلی گفته
  جیم رایان به نظرم کلا مصاحبه نکنه به جاش بدن هرمن هالست و بقیه خیلی بهتره

  • HALO گفت:

   میدونستی ولی خودتو زده بودی به اون راه و سایت و مقاله نشون میدادی🤣🤣🤣

   • Black Knight گفت:

    حالا من کار به حرف جیم رایان ندارم ولی همه که دیگه خدایی میدونن چه ترولی هستی مخصوصا با اون دمیج کنترل هایی که تو پست پیش خوردی حداقل بزار اینارو بقیه بگن که سابقه خوبی دارن نه تو با اون سباقه درخشانت 😂

  • حاجی تو همون لینکی که خودت فرستادی همین رو نوشته بود د😑

   • Black Knight گفت:

    میدونم ولی فکر کردم منظورش این هست که سونی تو اون جاها تاثیر گذار بوده و صرفا تو بازار های نوپا تاثیر داشته که نگو گفته کل خاورمیانه تا قبل از این اصلا بازی نمیکردن !
    که اینجا هم تاییدش کرد که قبول دارم حرف اشتباهی زده و من هم اشتباه برداشت کردم

  • Dhdh گفت:

   اتفاقا خوب میدونستی. کار همیشگیته، تا جایی‌ که بتونی رو حرف ‌خودت پافشاری ‌میکنی. اصلا یک درصد احتمال نمیدی که حرف ‌طرف مقابل هم درست باشه.

   • Black Knight گفت:

    خداوکیلی کمتر شعر بگو 😂
    من تو کامنتای اون پست هم منظورم از حرفای جیم رایان رو نوشتم و براش حتی اسکرین دادم و فکر میکردم منظورش اون کشور های نوپا هست با استناد به اون چیزایی که قبلا گفتم
    حالا تو فرض کن من خواستم پافشاری بکنم
    من اگه میخواستم پافشاری بکنم همچنان هم مثل بعضیا سر حرفم وایساده بودم ولی چون میدونستم اشتباهه و به اشتباهم پی بردم تو همینجا بهش اعتراف کردم
    هیچ ترسی هم از گفتن این چیزا ندارم
    نیست بقیه میدن

 • اوسعلی گفت:

  عجب..! 😐
  بیشتر قدیمی ها به کنسول های بازی میگن آتاری که این نشون میده ویدئو گیم قبل از PS حداقل تو ایران وجود داشته.
  مشخصه که فکر می‌کنه مردم تو خاورمیانه تو چادر زندگی می‌کنن و با شتر جابه‌جا میشن. به هر حال چه بخوایم چه
  نخوایم نگاه دنیا به خاورمیانه به همین شکله. مخصوصا الان با وضعیت افغانستان. (البته افغانستان جزو خاورمیانه نیست.)
  فقط در یک حالت صحبت های رایان منطقی میاد اونم فروش رسمی کنسول و بازی تو خاورمیانست. در هر صورت همین الان هم کشوری مثل ایران صنعت ویدئو گیم نداره چون هیچ شرکتی به طور قانونی ازش حمایت نمیکنه. تا قبل از PS هم شرکت های بازی سازی از خاورمیانه و زبان های رایج تو این منطقه حمایت نمیکردن ولی با ورود PS همه چیز تغییر کرد. ( غیر از ایران)
  با همه اینا جیم رایان خیلی بد حرف میزنه و شکی تو این موضوع نیست.

  • دقیقا درسته ، ما تو چشم اونا یه کشور جهان سومیم که با شتر رفت و آدم میکنیم و هیچی نداریم!
   ( البته اونا هم تو چشم ما دو حالت داره ، یا پولدار بی دردن ، یا خیلی بدبختن😂)

  • Nietj گفت:

   یه قاره رو زیر سوال بردن حاجی 😀
   سگا که قبلش بود بعدشم پلی استیشن یکسره تو لااقل خاور میانه وجود داشت کنسولش حالا کرکی یا هرچیزی که اسمشو بزاری اونطوری نبود که کسی بازی نکرده باشه به یه طریقی بازی کردیم همه از زمان سگا و پی اس 1 و 2 تا اخرش همه رو داشتیم فکر میکنم تو کشور های دگ که از ایران وضعیت بهتری دارن مثل روسیه حتما بوده …..

   به نظرم اگر میگفت پلی استیشن تا جایی میشد قبول کرد چون توی کشور هایی مثل ایران به صورت رسمی فروش نداشته (نمایندگی) ولی اینکه میگه بازی نکرده بودین خیلی حق گفته

 • OXONE گفت:

  اظهاراتش بسیار زشت و نژاد پرستانست !
  امیدوارم ی نفر بیاد ی دادگاه قلمبه راه بندازه قشنگ چند هزار دلار پباده کنه مردک رو

 • farshadx گفت:

  کجاست اقای black با اکانت فیکش
  کجاست 2 تا سایتی که سند کرده بود
  حرف خود جیم رایان رو براش لینک کردم برگشته میگی تو ترول میکنی و هیت سونی میدی
  دیگه کارش به جایی رسیده که میخواد حرفهای ریس پلی استیشن رو هم عوض کنه
  جالبه اخرش هم ما هیتر و ترول میشیم

  • Black Knight گفت:

   من نه فیک اکانت دارم نه چیزی پس کمتر شعر بگو
   من گفتم اونجا منظورم اون بود و با استناد به اون حرف و اون پادکست های معتبر که قبلا دیده بودم این حرف رو زدم که کامنت هام هم هست میتونی بری دوباره ببینی که الان اینجا خبر آورد قانع شدم و اشتباه برداشت کرده بودم از حرفش
   برخلاف یه سری ها که یه حرفی میزنن و وقتی خلافش ثابت بشه دیگه نمیان من همیشه هستم تا جایی که بتونم و باشم اگه کامنتی اشتباه گفته باشم بهش اعتراف میکنم
   برخلاف تو که سر در دست ساخت بودن PS5 از زمان PS4 با وجود اینکه آقای کریمی داشت برات منبع میاورد و حرف منطقی میزد همچنان پای حرف اشتباه خودت بودی

   • Nietj گفت:

    ببین داداش خراب کردی …. بوش همه جارو برداشته میتونی با عدم حضورت تا حدی دمیج کنترل کنی

   • farshadx گفت:

    کسی که اشتباه میکنه به دیگران تهمت میزنه اینجوری کامنت نمیده
    “”من نه فیک اکانت دارم نه چیزی پس کمتر شعر بگو””
    منم اشتباه کردم همین دیروز پریروز ولی تا فهمیدیم تو کامنت بعدی گفتم “”ببخشید””
    “”برخلاف تو که سر در دست ساخت بودن PS5 از زمان PS4 با وجود اینکه آقای کریمی داشت برات منبع میاورد و حرف منطقی میزد همچنان پای حرف اشتباه خودت بودی””
    چون من هم دلایل قانع کننده ای داشتم و به حرف خود اون شرکت هم باور نمیکنم
    تمام منابعی که اقای کریمی میگفت از خود شرکت سونی بودن مثلمآ سونی نمیاد بگه ماست ما ترشه
    چیزی که من میگفتم هیچ ربطی به سونی نداشت و فکت بود

    • Black Knight گفت:

     آره سونی و شخصی مثل شاون لیدن که از خیلی وقت قبل تو سونی کار میکرده و خیلی چیزا ازش میدونه داره شعر میگه و میخواد همینطوری یه چیزی برای خودش بگه ولی شما که نه از آینده و برنامه ریزی و بیزینس چیزی نمیدونی بهتر میدونی
     خوبه همین کار رو مایکروسافت هم برای ایکس باکس سری ایکس انجام داده پس یعنی اونا هم دارن الکی میگن !!!
     آقای کریمی فقط از سونی منبع نمیزاشت به صورت کلی داشت بحث میکرد که تو فقط جواب بی طرب میدادی و دمیج کنترل میکردی

     • farshadx گفت:

      “”آره سونی و شخصی مثل شاون لیدن “”
      خودت داری جواب خودت رو میدی
      اون منابعی که داری ازش حرف میزنی هم حرفهای مارک سرنی و شان لیدن و بقیه مدیرای سونی بودن
      ماکرو هم که گفته باشه حرف مفت زده
      نه من از هیچ کدوم از اینا سر در نمیارم ولی تاریخ دقیق این تکنولوژی هارو میدونی کی معرفی شدن و کی به بازار اومدن
      نهایتآ 1 سال قبل از معرفی به شرکتهای همکارشون هم نشون داده باشن میشه 3 سال نه 7 سال
      7 سال هنوز خیلی از نسل های قبلی این تکنولوژیها معرفی هم نشده بود چه برسه به خودشون
      اون تاریخ هام همه فکت هستن
      شان لیدن مگه نگفته بود بازیهای سونی برای pc نمیاد؟!
      مگه بعدش نگفته بود بعد از مدتی ریلیز میشن؟! (یعنی حرف خودش رو نقض کرد)
      مگه همین جیم رایان بعدش نیومد نفگت ما میخوایم 100ها میلیون نفر بازیهامون رو بخرن؟؟!
      مگه همین جیم رایان (شان لیدان نمیدنم کدومشون) نگفت برای سونی نمیصرفه بازیهای 200 میلیونی شون رو روز عرضه بزارن رو سرویس 10 دلاری؟!
      مگه بعدش نگفتن میخوان جوابی برای گیم پس بسازن با همکاری نت فلکس
      و…………………
      یه تومار باید اورد نه فقط مدیرای سونی مدیرای ماکرو هم همین هستن
      این که بیش از حد رو حرفشون حساب کنی به خودت ربط داره
      در کل هیچ شرکتی نمیاد بگه ماست ما ترشه همه سیع میکنن بگن ماست رقیب ترشه
      اگر همین یک دون جمله رو بتونی درک کنی 90% مشکلاتت حل میشه

      • Black Knight گفت:

       این شما نیستی که تعیین تکلیف کنی کی راست میگه کی دروغ !
       شاون لیدن از هر فرد دیگه ای بهتر سونی رو میشناسه وگرنه مطمئن باش این همه رسانه باهاش مصاحبه نمیکردن بعد از خروجش از سونی !
       حالا اینکه به شما فشار میاد بدونی سونی اونقدر برنامه ریزی دقیقی داشته که از یه نسل زودتر به فکر کنسول بعدیش باشه مشکل خودته
       وقتی صحبت های آقای کریمی هم درمورد این موضوع قبول نداری دیگه همه چی مشخصه

       • farshadx گفت:

        من که تعیین تکلیف نکردم گفتم هم شما باور داری به خودت ربط داره
        به ما فشار نمیاد به شما فشار میاد وقتی دروغ های سونی رو نشونت میدن
        دقیقآ همه چیز مشخصه بالا مثال های نقض حرفهای جیم رایان و شان لیدان برات گذاشتم جوابی نداری بدی
        وقتی هم جوابی نداری بدی فشار فشار میکنی
        شما فن سونی هستی هر کی کوچکترین نظر منفی نسبت به یکی از کارهای سونی بگه بهش میگی هیتر و ترول فشاری
        مثلمآ کسی که از این کلمات استفاده میکنه خودش بهشون دچاره

  • Nietj گفت:

   قبولت داریم سلطان ….

  • GOD OF JEFRI گفت:

   اینو ول کن بیچاره معلوم نیست چی میگه

 • Aiden pearce گفت:

  یه پیام دارم برا جیم رایان عزیز

 • واقعا حرف نامناسب و ناجوانمردانه ای بود
  یعنی شما(جیم رایان) به حداقل 160-70 میلیون نفر توهین کردید
  یک گونه ای صحبت شد که خاورمیانه ای ها از قدیم الایام عقب هستند از جهان و همیشه در فقر هستند
  به نظر من میتونستن بگن ما با عرضه پلی استیشن 1 در جامعه گیمینگ خاورمیانه تاثیر زیادی گذاشتیم
  این قابل قبول و راست بود(تمام این ها با لحن بدون فن بوی و هیتر)
  پ ن:ما قبل از PS1 حداقل با میکرو یا سگا یا آتاری بازی میکردیم بعضی ها هم با سگاهای جدید تر و سوپر نینتندو و گیم بوی و کمودور 64

 • Wild Rage گفت:

  اقا خدایی بدین سخنرانی ها و صحبت های مدیا رو هرمن هولست بکنه. اون رئیس بخش استودیو های پلی استیشنه و واقعا هم وارد تره و میدونه چی میگه.

  • Black Knight گفت:

   هرمن هالست و مارک سرنی خیلی خوبن ولی این جیم رایان لعنتی تو فن بیان مزخرف خالصه

   • Wild Rage گفت:

    اره خدایی. باز بیزنس من خیلی خوبی هست. ولی مصاحبه ها رو واقعا باید بده دست هرمن هولست و مارک سرنی.

    • Black Knight گفت:

     آره از نظر بیزینسی انصافا مدیر خوبی بوده ولی تو دوتا بخش شدیدا مشکل داره یکی قیمت گذاری بازی ها مثل هورایزن یکی هم همین فن بیان که اگه با امثال اسپنسر و هرمن هالست و مارک سرنی مقایسه بکنی میبینی عمق فاجعست متاسفانه

   • Nietj گفت:

    فن بیان چیه … راجب چیزی که اطلاع نداره داره نظر میده از قدیم گفتن یه چیزی رو نمیدونی نگو اول بپرس

    • Black Knight گفت:

     فقط بحث اون نیست کلا تو فن بیان اونقدر خوب نیست برو مصاحبه های اسپنسر رو با مصاحبه های جیم رایان ببین متوجه حرفم میشی یا اصلا چرا اسپنسر برو مصاحبه مارک سرنی و هرمن هالست رو ببین یا خود شاون لیدن رایان تو بخش مصاحبه های و فن بیان واقعا خیلی ضعیف تر از امثال ایناست
     چند وقت پیش در مورد بازی های قدیمی PS هم حرف های چرت و پرتی زده بود میگفت هیچکی دیگه براش بازی های قدیمی PS مهم نیست و این بازی ها عتیقه هستن !

 • SHadDelZero گفت:

  اخه مرغ سوخاری بچه سال بودی تو ایران کنسول داشتیم ، میکرو ، سگا ، اتاری ، دستگاه های ارکید و فلان بهمان نه فقط تو ایران بلکه تو همه کشور ها بوده ، همه بازی کردن ، بمولا نمیفهمم چرا اینطوری گفته ، یکی اینو بیاره پایین سرمون پوکید

 • mehdi_1981 گفت:

  استاد رایان اینجا به ps5 میگن آتاری 😂🤣😜

 • علاقه‌مندان ایرانی بازی‌های ویدیویی نیز آگاه هستند که اولین وسیله‌ی بازی در ایران با نام “تی‌وی گیم شهاب” در دهه‌ی 50 و زمانی که جیم رایان در نوجوانی به سر می‌برد عرضه شده است
  .
  این بند خیلی خوبه ، ولی بزارید ترجمش کنم براتون
  وقتی جیم رایان موز بود ما بازی میساختیم😂

 • همینه میگن قبل از اینکه حرفی بزنی بهش فکر کن بعد به زبون بیارش، الان همین بخش از حرفش رو نمیزد آسمون به زمین میومد؟ اصلا میگفتی آفریقا (که همونا هم احتمال زیاد قبل از ps یه تجربه هایی از گیمینگ هم داشتن) به خاورمیانه چیکار داری؟

 • خیلی خوبه این پست رو رفتین 🤣🤣👍👍

  من اولین دستگاه عمرم ، از اون آتاری ها بود که دسته خلبانی داشت

  • Nietj گفت:

   حاجی یه دستگاهی بود قبل اینکه حتی به سگا برسی و شاید همزمان بوده یا شایدم قبلش بوده
   یه چی مثل دستگاه پخش فیلم سی دی بودش که پشتش 2 تا دسته میخورد و یه سری بازی خاصی داشت که ایندی بودن یه بازی شبیه به سوپر ماریو هم داشت اسم اونو هیچوقت نفهمیدم ولی خیلی حق بود اولش ازونجا شروع شد …
   بعدش رسید به اتار و سگا بعد پیشرفت کردیم شد پی اس 1و2 و3 و ایکس باکس 360 .. عجب دورانی بود ها

 • Mohsenj74 گفت:

  حرف جالبی نزده ، متاسفانه معلوم هست اطلاعی در مورد اوضاع گیمینگ در این منطقه جغرافیایی نداره ، من خودم با اتاری شروع کردم و یک دوران بی نظیر گیمینگ رو ما قبل از پلی استیشن شاهد بودیم گیمر های قدیمی خوب میدونن بازی تو اون دوران چقدر فوق العاده بود و هرگز و هرگز فراموش نمیشه تازه این یک بخش داستان هست اون موقع کلوپ تازه مد شده بود تو ایران و به واسطه این موضوع بسیاری از جمله خودم که پلتفرم نداشتیم ولی تو کلوپ دوران ها گذروندیم با پلتفرم ها و بازی های مختلف ، جزو شیرین ترین خاطرات زندگی ماست و بعد تر پلی استیشن اومد …..
  .
  .
  من ناراحت نشدم چون مطمئن هستم جیم رایان اطلاع درستی نداشته در این مورد ولی توقع دارم اگر خبر دار شد و تحقیق کرد و یا مطلعش کردن عذر خواهی کنه

  • SOAD2282 گفت:

   اینا چونکه توی ایران بازار ندارن. منظورم از نوع قانونیشه… برای همین ایرانو حساب نمیکنن که. وگرنه این حرفتون بسیار بسیار درسته که ایرانی ها از همون اول ها نینتندو و آتاری رو داشتن

 • Mobin گفت:

  الحق که جیم تریاکی سرباز فیل اسپنسر هست
  یک تنه بدون اینکه فیل اسپنسر کار خاصی بکنه داره سونی رو نابود می‌کنه😂
  ۵ سال پیش مایکروسافت سراغ کلاد و عرضه بازی هاش رو پیسی رفت
  الآن هم سونی به لطف جیمبو جان داره همین راه رو می‌ره
  با این تفاوت که سونی پول گذاشتن بازی هاش روی یک سرویس یک دلار مثل گیمپس رو نداره و کنسولش دیگه مفت بدرد نمیخوره و همه به جای ۷۰ دلار پول دادن میرن و رو پیسی روز عرضه رایگان کرکی تجربه میکنند🤣

  با جیم رایان سونی ۵ سال آینده رو نخواهد دید

  • arm4nii گفت:

   داداش زیاد ارزوهای قشنگی نداری و همشون به فنا خواهد رفت.
   پنج سال دیگم میبینیم سونی هست و داره عالی کار میکنه و ایکس باکس هم در رقابت خوبی با پلی استیشنه.
   راجب عرضه بازی روی پی سی هم اندازه کافی بچه های سایت حرف زدن که چه سودی عاید سونی میشه و نیتونه جامعه بازیبازهای پی سی رو ول کنه و ….
   جاده خاکی نزن بیشتر برات سم هست.

   • Mobin گفت:

    ما که بازی هاشو کرکی میزنم یک قرون هم بهش سود نمی‌رسه🤣 نهایتا بتونه از زونی فن ها ۷۰ دلار بیرون بکشه در حالی که ما با یک دلار بازی های مایکروسافت رو اوریجینال می‌زنیم
    جیم تریاکی هم بره فکر کنه قبل پلی وان کنسول دیگه ای نبوده و استودیو هاش رو مجبور کنه بازی سرویس محور و آنلاین ۷۰ دلاری بسازن و آخرش هم شکست بخوره

    انقدر اکانت هکی زدید آخرش همین شد

 • Ramin گفت:

  لابد duck hunt رو من رو ps1 بازی می کردم یادم نیست.😹

 • Nietj گفت:

  این یکی رو بد خراب کردی عمو جیمبو تا یه مدت بهتره اصلا نظر ندی راجب گیمر ها ….

 • Nathan Drake گفت:

  به احتمال زیاد از عمد نبوده و عدم آگاهی کامل یا بهتر بگم آگاهی اشتباه به تاریخ ( منظورم سی چهل سال قبله ) این مناطق این حرفو زده و به نظرم بهتره که عذرخواهی کنه تا جو منفی پاک شه

 • pegasus گفت:

  تنها خوبی پلی استیشن به خاور میانه این بود که مردم جهان عرب و مردم ترکیه بازی با دوبله ترکی و عربی اولین بار بازی کردن اونم به صورت رسمی

 • GOD OF JEFRI گفت:

  این زیادی شعار میده این روزا از لاین اپ بگیر تا اینجا😑

 • ت خاورمیانه و روسیه هیچ بازار و شعبه رسمی بازی وجود نداشته،
  فقط آمریکا بود، ژاپن و انگلیس و شاید تعداد کمی کشورهای غربی، جای دیگه هیچ شعبه رسمی از نینتندو و سگا و… نبوده

 • MahyarMsm گفت:

  نمیشه قبل اینکه بیاد حرف بزنه بفرستنش پیش یکی که اطلاع داشته باشه و حرفاشو درست کنه؟ چمیدونم بفرستنش پیش هرمن یا یه سخنگویی چیزی😐
  یا اصلا چه کاریه به جاش یکی دیگه رو بفرستن حرف بزنه
  البته قصدی نداره ها ولی اگه یکم رو حرف زدن و اطلاعاتش درست کار کنه دیگه اینطوری نمیشه
  من که تا الان ازش راضیم و مشکلی باهاش ندارم

 • Gamer 207 گفت:

  راست میگه قبل از اون سگا و نینتندو چندان ارزشی برای خاورمیانه قائل نبودند
  ولی نباید آنقدر تند می‌گفت