گزارش: قابلیت VRR در آینده نزدیک به پلی استیشن می‌آید

20 مهر 1400 - 15:24

سونی اشاره‌ای نامحسوس به پشتیبانی پلی استیشن 5 از VRR کرد. به طوری که احتمالاً به زودی در دسترس کاربران این کنسول قرار می‌گیرد.

همان‌طور که توسط کانال یوتوبی HDTV Test مشاهده شد، شرکت سونی به‌روزرسانی سیستم عامل جدید خود را در چین شروع کرده است. این به‌روزرسانی امکان پشتیبانی از VRR و ALLM را برای تلویزیون Bravia X900H فراهم می‌کند. پلی استیشن 5 از نرخ 120Hz و رزولوشن 4K پشتیبانی می‌کند. پیش از این شاهد به‌روزرسانی‌های over-the-air سونی برای صفحه نمایش‌های قدیمی بوده‌ایم. این به‌روزرسانی شامل پشتیبانی از VRR و ALLM می‌شود که به ارائه گیم‌پلی روان‌تر کمک می‌کند.

بنابراین منطقی است که هرچه تعداد صفحه نمایش‌های سونی با قابلیت پشتیبانی از VRR بیشتر باشد، سونی اضافه کردن این ویژگی به پلی استیشن 5 را در اولویت قرار می‌دهد.

با این وجود، طبق نظر برخی افراد، فعال کردن VRR در Bravia X900H عاری از مشکل نیست. در صورت استفاده از VRR، قابلیت Local dimming و x-tended dynamic غیرفعال می‌شوند. این امر برای تعدادی از صاحبان این تلویزیون ناخوشایند بوده است.

اخیراً پلی استیشن 5 یک به‌روزرسانی جدید دریافت کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد حافظه‌ی داخلی پلی استیشن 5 را افزایش دهند.

تحلیل و بررسی VRR

عدم پشتیبانی پلی استیشن 5 از VRR موضوع عجیبی است. به‌ ویژه که این فناوری از آوریل 2018 (فروردین 1397) در کنسول‌های ایکس باکس در دسترس بوده است. نرخ تازه‌سازی، مشکل انقطاع تصویر را برطرف می‌کند، مانع هرگونه افت جزئی فریم می‌شود و تجربه‌ی روان‌تری هنگام بازی ارائه می‌دهد.

قابلیت ALLM اجازه می‌دهد به صفحه نمایش کاربر یک سیگنال ارسال شود تا تنظیمات آن به صورت خودکار روی کمترین تاخیر مانند حالت Game mode قرار بگیرد.

درحالی که بیشتر گیمرها می‌دانند بهترین حالت تصویر کدام است، اما تعداد بی‌شماری از بازی‌بازها حالت تصویر را روی سینما یا فیلم قرار می‌دهند که به مراتب سطح بالاتری از تاخیر ورودی (Input lag) دارند.

ویژگی دیگری که مشتاق اضافه شدن آن به پی اس 5 هستیم، پشتیبانی از رزولوشن 1440p است. درحال حاضر، هنگامی که پلی استیشن 5 به صفحه نمایش 1440p متصل می‌شود، تنها خروجی 1080p ارائه می‌دهد اما ایکس باکس سری ایکس و اس، هردو قابلیت پشتیبانی از این وضوح تصویر را دارند. باتوجه به اینکه رزولوشن 1440p رایج‌ترین انتخاب گیمرهای رایانه‌های شخصی است، امیدواریم سونی هم به زودی از این صفحه نمایش‌ها حداکثر بهره را ببرد.

Playstation x DiscordHossein_King-amirhosein-meysamb1100Matin_khBlack Knightmohammad reza gamerPLAYSTATION ON TOPکاپتان استخونیP.morganKogamiM.MT
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید