سونی همراه با TSMC به دنبال ساخت کارخانه تولید تراشه است

19 مهر 1400 - 08:00

کمپانی سونی (Sony) و شرکت تایوانی TSMC، بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه‌ی جهان، در حال مذاکره برای ساخت یک شرکت تولید تراشه در کشور ژاپن با کمک مالی دولت هستند.

این کارخانه که احتمالاً بودجه‌ای ۵.۲۴ میلیارد یورویی نیاز خواهد داشت، تا سال ۲۰۲۴ افتتاح خواهد شد. تولیدات این کارخانه قطعات نیمه‌هادی خواهد بود که در دوربین‌ها، اتوموبیل‌ها و دیگر دستگاه‌ها استفاده می‌شوند.

ظاهراً شرکت TSMC از کاهش توان تولید تراشه در تایوان در نتیجه فشارهای چین ترسیده و به دنبال داشتن کارخانه‌ای خارج از کشور تایوان است.

تولید کنسول‌های بازی تحت تاثیر کمبود تراشه قرار گرفته‌اند و هر سه شرکت سونی، مایکروسافت (Microsoft) و نینتندو (Nintendo) با مشکل عرضه روبه‌رو شده‌اند. علاوه بر آن‌ها ساخت کارت‌های گرافیک نیز کاهش پیدا کرده است.

کمی پیش‌تر رئیس ایکس‌باکس، فیل اسپنسر (Phil Spencer)، خبر داد که مشکل کمبود کنسول‌های بازی، در سال ۲۰۲۲ میلادی ادامه پیدا خواهد کرد و کمبود تراشه تنها دلیل ایجاد مشکل عرضه برای کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و اس در بازار نبود.

ماه قبل، تاکشی کامبوچی (Takeshi Kamebuchi)، مدیر مسئول نیمه‌هادی‌ها در یکی از واحدهای شرکت توشیبا (Toshiba)، گفت که عرضه‌ی تراشه‌ها حداقل تا سپتامبر سال آینده‌ی میلادی بسیار محدود خواهد بود و حتی در برخی موارد ممکن است به برخی از مشتریان تا سال ۲۰۲۳ به طور کامل خدمت رسانی نشود.

در مرداد سال جاری جیم رایان (Jim Ryan)، مدیرعامل بخش پلی‌استیشن سونی، اعلام کرد که کمبود تراشه چالشی است که همه‌ی ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، اما با این حال هم کنسول پلی‌استیشن ۵ توانسته با فروش ۱۰ میلیون نسخه‌ای، سریع‌ترین فروش جهانی در بین کنسول‌های این شرکت را به دست آورد.

ShahabDayanSpider-Mah04meysambBlack KnightAli984Ali Hassan nejadMsadeq361کاپتان استخونیThe Cat LadyMatin_khHossein_KingP.morganElliefarshadxMax22SAMAN Ghost of Sparta
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید