چرا پردازنده‌ی اختصاصی تصویربرداری، نبرد بعدی در عکاسی روی موبایل است

1 مهر 1400 - 12:36
چرا پردازنده‌ی اختصاصی تصویربرداری، نبرد بعدی در عکاسی روی موبایل است

در این مقاله بررسی می‌کنیم که چرا تولید پردازنده‌‌ی اختصاصی تصویربرداری در بین تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند اهمیت زیادی پیدا کرده است. در واقع رقابت بعدی بازار گوشی‌های هوشمند به تراشه‌های اختصاصی تصویربرداری بستگی خواهد داشت.

تعداد شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند که به‌دنبال ساخت پردازنده‌‌ی سفارشی برای تصویربرداری هستند روز‌به‌روز درحال افزایش است؛ اما دلیل داغ شدن این روند چیست؟

مطالب مرتبط:

هرچه توان عکاسی گوشی‌های هوشمند بیشتر باشد، آن گوشی‌ها فروش بیشتری را تجربه خواهند کرد. در حقیقت شاید از چند سال قبل تا کنون بزرگ‌ترین مشخصه‌ در ایجاد تفاوت بین گوشی‌های هوشمند بازار، بخش دوربین بوده است.

استفاده از دوربین‌های مختلف در کنارهم باعث شده تا شاهد تعداد زیادی از بهترین و جذاب‌ترین پکیج‌های تصویربرداری روی گوشی‌های هوشمند باشیم. اما نبرد بعدی سازندگان گوشی‌های هوشمند روی تراشه‌های موبایلی اختصاصی برای تصویربرداری خواهد بود.

شرکت‌های چینی مثل ویوو و شیائومی از فناوری‌های اختصاصی پردازش سیگنال تصویر که ISP نامیده می‌شود استفاده می‌کنند. بدین ترتیب این فناوری در کنار تراشه‌ی مرکزی (SoC) قدرت گوشی‌های هوشمند را در بخش تصویربرداری ارتقاء می‌دهد.

همچنین شایعه شده که اوپو درحال ساخت تراشه‌ی اختصاصی خود است. البته گوگل نیز به‌دنبال بهبود قابلیت‌های تصویربرداری گوشی‌ هوشمند پیکسل ۶ است. پرچمدار جدید گوگل از قابلیت‌های یادگیری ماشینی که در پردازنده‌ی اختصاصی تنسور این شرکت تعبیه شده است بهره می‌برد.

برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید