ایکس باکس باید از کمیک‌های DC برای رقابت با مارول و پلی‌استیشن استفاده کند

28 شهریور 1400 - 12:30

همکاری پلی‌استیشن و مارول به ساخته شدن عناوین ممتازی منجر شده است و ایکس باکس نیز می‌تواند از پتانسیل‌های کمیک‌های DC برای رقابت با آن‌ها استفاده کند.

پلی‌استیشن به تازگی اعلام کرد که دو عنوان جدید انحصاری از مارول (Marvel) توسط استودیوی اینسامنیاک گیمز (Insomniac Games) در حال توسعه است. البته، در گذشته نیز عناوینی از مارول توسط استودیوهای دیگر توسعه یافتند که مطلقاً بازخورد Marvel’s Spider-Man از بسیاری از آن‌ها مثبت‌تر بوده است. در نتیجه‌ی این استقبال بازی‌بازان و آشکارشدن استعدادهای سونی و اینسامنیاک گیمز برای بهره‌گیری کارآمد از پتانسیل‌های کمیک‌های مارول، به نظر می‌رسد که همکاری بین پلی‌استیشن و مارول در آینده گسترش یابد.

اما در نقطه‌ی مقابل، ایکس باکس حتی با وجود تصاحب شرکت بتسدا (Bethesda) و ساخت عناوین متعدد در آینده، همچنان در زمینه‌ی تولید بازی‌هایی با محوریت شخصیت‌های ابرقهرمانی ضعف اساسی‌ای دارد. البته، امروز بیش از هر زمان دیگری فرصتی عالی برای مایکروسافت و ایکس باکس برای پوشاندن این خلا در بین عناوین اختصاصی ایکس باکس وجود دارد و کافی است تا بخشی ناچیز از هزینه‌هایی که شرکت مایکروسافت در جهت گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های خود انجام می‌دهد، به حساب صاحب امتیاز کمیک‌های DC روانه شود.

هرگز نباید فراموش کنیم که مارول و DC از دیرباز با یکدیگر رقابت سختی داشته‌اند و همانند پلی‌استیشن و ایکس باکس، همواره به دنبال فرصتی برای پیشی گرفتن از یکدیگر هستند. امروزه تنها شباهت ایکس باکس و پلی‌استیشن به عرضه‌ی کنسول‌های خود در زمانی مشترک خلاصه می‌شود و در باقی موارد، سیاست‌های این دو برند کاملاً در تضاد با یکدیگر هستند. در واقع، در حالی که پلی‌استیشن با وسواس، آنالیزها و برنامه‌ریزی‌های متعدد خریدهای خود را انجام می‌دهد، ایکس باکس قصد دارد تا با انجام خرید ناشرین بزرگ، تمامی دارایی‌های آن‌ها را تصاحب کند.

البته، هیچ‌گاه نمی‌توان یکی از این دو روش را برتر از دیگری خطاب کرد اما سیاست‌های مارول با پلی‌استیشن و سیاست‌های DC با ایکس باکس کاملاً همخوانی دارند.

همکاری مارول و پلی‌استیشن

DC ایکس باکس
با شروع توسعه‌ی بازی Marvel’s Wolverine می‌توان چنین حدس زد که احتمالاً در آینده عناوین جدیدی از مارول توسط استودیوهای دیگر سونی توسعه خواهند یافت.

همکاری پلی‌استیشن و مارول با توسعه‌ی بازی انحصاری Marvel’s Spider-Man وارد فاز جدید و جدی‌ای شد. این بازی اکشن جهان آزاد با استقبال بسیار خوب منتقدین و بازی‌بازان نیز روبرو شد تا در نهایت علاوه بر پلی‌استیشن 4، نسخه‌ای ارتقا یافته و یا اصطلاحاً ریمستر شده‌ای از آن برای کنسول پلی‌استیشن 5 نیز عرضه شود. علاوه بر این، بازی مستقل دیگری با نام Marvel’s Spider-Man: Miles Morales به عنوان نسخه‌ی فرعی این عنوان منتشر شد و همانند بازی اصلی، مورد استقبال قرار گرفت.

علی‌رغم موارد ذکر شده، اخیراً طی رویداد پلی‌استیشن بازی Marvel’s Spider-Man 2 معرفی شد تا مارول همچنان سونی را به عنوان اولین انتخاب برای ساخت بازی‌ای با محوریت شخصیت Spider-Man قلمداد کند. از آن گذشته، همکاری سونی و مارول گاهاً به عناوین تردپارتی نظیر Marvel’s Avengers نیز ختم شده است. در این بازی شخصیت Spider-Man منحصر به دارندگان کنسول پلی‌استیشن بود.

البته، در انحصار بودن شخصیت Spider-Man برای کنسول‌های شرکت سونی، موضوع چندان عجیبی نیست. با اندکی تحقیق در می‌یابیم که امتیاز این شخصیت از آن سونی است و به طور کلی دو نام Spider-Man و سونی به یک‌دیگر گره خورده‌اند. اما نکته‌ای که ابعاد جدید همکاری مارول و سونی را نمایان می‌کند، این است که استودیوی اینسامنیاک گیمز علاوه بر Spider-Man قصد دارد تا به سراغ شخصیتی دیگر از مارول رفته و بازی جدیدی بر اساس Wolverine تولید کند.

در حالی که توسعه‌ی دو عنوان بزرگ جدید توسط استودیوی اینسامنیاک گیمز اندکی نگران کننده است، اما به هر حال ثابت می‌کند که همکاری‌های سونی و مارول تنها به استفاده از یک شخصیت محدود نخواهند بود. در واقع، با شروع توسعه‌ی بازی Marvel’s Wolverine می‌توان چنین حدس زد که احتمالاً در آینده عناوین جدیدی از مارول توسط استودیوهای دیگر سونی توسعه خواهند یافت.

چرا ایکس باکس باید با DC به رقابت با مارول و پلی‌استیشن بپردازد؟

DC ایکس باکس
به لطف سرویس گیم‌ پس تیم‌های کوچک‌تر می‌توانند روی ساختن عناوینی با بودجه‌های کمتر از شخصیت‌های فراموش شده‌ی DC مشغول باشند و نگرانی‌ای بابت جبران هزینه‌های ساخت بازی خود حس نکنند.

DC Comics در سال‌های اخیر چندین بازی مختلف از جمله مجموعه‌ی Batman Arkham و دو عنوان Injustice را تولید و منتشر کرده است. همچنین، فهرست اسامی قهرمانان و اشرار DC نیز حتی گاهاً تنوع بیشتری از مارول دارد و می‌تواند عناوین بسیار متعددی در ژانرهای مختلف از آن‌ها تولید کرد. از طرفی دیگر، با توجه به شعار ایکس باکس مبنی بر تولید بازی‌های مختلف از هر ژانر، به سادگی می‌توان آینده‌ی همکاری مایکروسافت و DC را روشن پنداشت.

در واقع، وجود طیف گسترده‌ای از شخصیت‌ها و حتی تیم‌هایی متشکل شده از چندین شخصیت ابرقهرمان مانند Suicide Squad ،Hellboy و Teen Titans در DC، همه‌ی امکانات و فرصت‌های مورد نیاز برای ساخته‌شدن طیف وسیعی از بازی‌ها در سبک‌های مختلف را در اختیار ایکس باکس قرار می‌دهند. علاوه بر این، تولید شدن آثار انحصاری شاخص و پرطرفدار توسط یک استودیوی خارجی، جو سنگینی علیه استودیوهای زیر مجموعه‌ی ایکس باکس ایجاد می‌کند تا تلاش خود را برای ارتقای سطح کیفی بازی‌هایشان به کار بگیرند.

ایکس باکس همچنین می‌تواند از امتیاز بسیار ویژه‌ای به نام محبوبیت در جهت جذب بازی‌بازان به پلتفرم‌های خود استفاده کند. واقعیت امر این است که DC علی‌رغم تمامی مزایای ذکر شده، حتی می‌تواند این نقطه‌ی اتکای بسیار کارآمد و تعیین کننده را برای ایکس باکس به ارمغان بیاورد. به عنوان مثال، در انحصار بودن عنوان مورد انتظار Injustice 3 برای پلتفرم‌های ایکس باکس و یا حتی ساخته‌شدن بازی جدیدی از شخصیت Batman به صورت انحصاری، می‌تواند برای ایکس باکس و سرویس گیم‌ پس بسیار مفید واقع شود.

از طرفی دیگر، عامل بسیار مهمی به نام ایکس باکس گیم پس می‌تواند DC را بیش از پیش به همکاری با ایکس باکس سوق دهد. کمیک‌های DC مملو از شخصیت‌هایی نظیر هارلی کویین است که می‌توانند بازی اختصاصی خود را داشته باشند، اما به دلیل ریسک بالا و هزینه‌های سرسام‌آور تولید بازی، به دست فراموشی سپرده شده‌اند. در واقع، به لطف سرویس گیم‌ پس تیم‌های کوچک‌تر می‌توانند روی ساختن عناوینی با بودجه‌های کمتر از شخصیت‌های فراموش شده‌ی DC مشغول باشند و نگرانی‌ای بابت جبران هزینه‌های ساخت بازی خود حس نکنند.

بازی‌هایی که با همکاری احتمالی ایکس باکس و DC می‌توانند ساخته شوند

DC ایکس باکس
علاوه بر بازی‌های اپیزودیک، ایکس باکس می‌تواند یکی از استودیوهای خود نظیر آبسیدین انترتینمنت را (Obsidian Entertainment) مسئول ساخت یک بازی نقش‌آفرینی گسترده‌ی جهان آزاد در زیر اقیانوس از شخصیت آکوآمن (Aquaman) کند.

چندین گزینه به عنوان خروجی حاصل از همکاری احتمالی ایکس باکس و DC وجود دارد. یکی از بازی‌هایی که می‌تواند در پلتفرم‌های شرکت مایکروسافت عملکرد خوبی داشته باشد، عنوانی مشابه با Batman: The Telltale Series است. این بازی یکی از بهترین عناوین ساخته شده توسط استودیوی تل‌تیل گیمز (Telltale Games) است که می‌توان با استفاده از فرمول ساخت آن برای سایر شخصیت‌های DC نیز بازی‌های مستقلی ساخت.

در واقع بازی‌هایی که ساختار اپیزودیک دارند، به اصطلاح خوراکی لذیذ برای سرویس ایکس باکس گیم‌ پس هستند. معمولاً بازی‌بازان قسمت‌های اول این دسته از عناوین را تجربه کرده و در صورت مواجه شدن با اثری با کیفیت، به سراغ تجربه‌ی سایر قسمت‌های آن می‌روند. حتی در مثالی مرتبط می‌توان عنوان Life is Strange را مثال زد که بخش اول بازی خود را در فروشگاه پلی‌استیشن به صورت رایگان منتشر کرد تا خلا نبود این سرویس در اکوسیستم پلی‌استیشن را این گونه رفع کند. اما در ایکس باکس، سرویس گیم‌ پس به راحتی می‌تواند با حذف کردن دغدغه‌های مالی از استودیوهای کوچک و طلب کردن پول بیشتر از بازی‌بازان، تمامی مجموعه را به صورت رایگان عرضه کند.

یا حتی در احتمالی جذاب‌تر، ایکس باکس می‌تواند یکی از استودیوهای خود نظیر آبسیدین انترتینمنت را (Obsidian Entertainment) مسئول ساخت یک بازی نقش‌آفرینی گسترده‌ی جهان آزاد در زیر اقیانوس از شخصیت آکوآمن (Aquaman) کند. این همکاری می‌تواند در آینده گسترش یافته و برخی از پروژه‌های ناتمام DC از جمله Batman: The Dark Knight جانی تازه گرفته و روزی در دسترس بازی‌بازان علاقه‌مند قرار بگیرند.

تنها زمان می‌تواند به ما ثابت کند که آیا DC و ایکس باکس تمایلی به همکاری با یک‌دیگر دارند یا خیر، اما صادقانه بگویم، خرید شرکت‌هایی حتی در ابعاد اکتیویژن، تیک تو و متعاقباً راکستار، تنها به جذب مخاطب بیشتر به یک اکوسیستم منجر می‌شود. در نتیجه، ممکن است که سود یک خرید پر سر و صدا از سوی ایکس باکس برای بازی‌بازان، بسیار کمتر از بستن قراردادی نظیر قرارداد همکاری بین DC و ایکس باکس باشد.

Moein MM2امینDARKSIRENMonekyPlusmeysambAlireza0047P.morganmhmteamEternal MananimalsCole TrainBookerneverdiesعلیآرینمنتقد بزرگ صنعت گیمینگmugiwara07PARASITE EVE 2Screaming DemonStarwarszeroSpider-Mah04more
برچسب‌ها: ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

  • Omidsoltani7 گفت:

   معلومه که عالی میشه و خیل عظیمی از کمیک‌بازا فیلم‌بازا توو ژانر ابرقهرمانی به دنبال‌ همگروهی با سونی و مایکرو به دو تیم دی‌سی‌فن و مارول‌فن تقسیم میشن
   جنگ دی‌سی‌فنا و مارول‌فنا کم از جنگ کنسولی گیمرا نداره و این باعث هیجان بیشتر هستش
   در حال حاضر توو دوره‌ای هستیم که مایکروسافت بیشتر از هر وقت دیگه‌ای داره توو موضوع گیمش ولخرجی میکنه و دست به جیب شده
   اصلا کاری به اینکه سونی و یا نینتندو چجوری به جایگاه امروزی‌شون رسیدن و مایکرو داره از یه راه فرعی خودشو به اونا میرسونه ندارم چون به هر حال پووول داره ، اونم خیلی بیشتر از تصورات منو شما
   خرید وارنر یا تیک‌توو قطعا امکان‌پذیر هستش اگه تووش چیزی ببینن که به نفعشان هست
   اگه قراره سونی به کمک مارول و اینسومنیاک دنیای ابرقهرمانی خودشو بسازه هیچ کسی نمیتونه ایراد بگیره که چرا مایکرو با وارنر و راکستدی دنیای خودشو دارن میسازن

   • GAME گفت:

    یکی از بهترین کاربر های گیمفایی
    همیشه از خوندن کامنت هات لذت میبرمم
    💚

   • Alireza گفت:

    اولین باره که میبینم یه سونی فن (فقط با توجه به نظرات و پروفی که توی این سایت دارید) حرف منطقی میزنه..درود👌👌👌

   • Hope گفت:

    در مورد اینکه شرکتای کنسول ساز چجوری خودشونو به اینجا رسوندن باید بگم در مورد نینتندو حرفت درسته که از راه فرعی که خرج کردن پول باشه خودشو به اینحا نرسونده ولی نه در مورد سونی! چون نینتندو به صورت کلی یه شرکت گیمینگه و از گیم و سرگرمی خودشو به اینجا رسونده، ولی سونی مثل مایکروسافت یه بخش کوچیکش گیمینگه (خصوصا قبلا که غولی بود برای خودش خصوصا وقتی که وضع فروش گوشی تلویزیون و کلا لوازم خانگی و صوتی تصویریش خوب بود بخش بازی خیلی کوچیک دیده میشد داخلش برعکس الان) سونی هم مثل مایکروسافت میلیاردی پول خرج کرده که به اینجا رسیده، از تبلیغات تو فیلما و سریالای معروفی مثل فرندز بگیر تا بیلبوردهای زمینای فوتبال لیگ قهرمانان اروپا، از ساخت بازیای ۱۰۰ میلیون دلاری بگیر تا خرجای سنگین برای انحصاریای زمانی چپ و راستی که از زمان ps1 انجام میداد مثل تومپ رایدر، فاینال فانتزی و… که تا الانم ادامه داره،
    سگا رو سونی رسما با پول زیادی که داشت ورشکست کرد و شکست داد! اگه تاریخچه سگا رو بخونی میفهمی که کنسول آخرشون یه شکست نبود فقط یه موفقیت بزرگ هم نبود و دیگه پولشون ته کشیده بود برای ساخت انحصاری و تبلیغات کردن و فهمیدن که دیگه در ادامه توانایی رقابت با شرکت ثرتمندی مثل سونی رو ندارن پس کنار کشیدن!
    نینتندو هم بدبخت به زور خودشو نجات داد با انواع نوآوری توی کنترل کنسول وی و رفتن به سبک فان و گرافیک هنری که سونی داخلش فعالیت نمیکرد آنچنان و خلاصه راهشو جدا کرد که دیگه مجبور نباشه بخاطر رقابت سر انحصار کردن بازیای ترد پارتی با سونی در بیفته که بدونه در نهایت بازندست تو این مورد مثل فاینال فانتزی ۷!
    و اینو بدون هر شرکت دیگه ای جای سونی بود (یعنی فقط بخش گیمینک بود و کمپانی مادر ثروتمندی نداشت) زمان ps3 رسما ورشکست میشد با اون همه ضرری که کرد سر سخت افزار و نخریده شدن بازیای ترد پارتی روی کنسولش و…
    پس سونی و مایکروسافت جفتشون با پول به اینجا رسیدن، فقط سونی خیلی بهتر مدیریت کرد و استراتژی بهتری داشت نسبت به بخش گیمینک در نسل هشت خصوصا، یعنی جفتشون پولدارن(خصوصا قبلا که سونی وضعش خیلی بهتر از الان بود) فقط مایکروسافت پولدار تره!

    • Layman گفت:

     بیشتر صحبتتون رو قبول دارم.
     فقط خواستم بگم که خارج شدن سگا از گود دلایل زیادی داره از جمله ورود مایکروسافت با توپ پر به بازار کنسول ها ( قبل از وارد شدن می خواستن نینتندو رو بخرن). نینتندو هم به دلایل زیادی خودش رو جدا کرد از جمله حضور مایکروسافت.

  • Sina Mohseni گفت:

   بچه ها من یه ایکس باکس سری اس گرفت با اینترنت مخابرات به استور وصل نمیشه dns هم میزنم سرعتش خیلی پایینه از یه طرفم یه بار وصل میشه یه بار نمیشه چیکار کنم دوستانی که ایکس باکس داشتن لطفا بگید شما چیکا میکنید؟
   ببخشید که ریپ کردم داداش

  • Amir Reza گفت:

   ایکاش مایکروسافت همه شرکت ها و ناشر های بازیسازی رو بخره تا هم مشکل بودجه نداشته باشن و هم راحت روز عرضه رو گیمپس بازی کنیم👍

 • با سلام و عرض ادب خدمت آقای مناف زاده عزیز. من هم به شدت با نظر شما موافق هستم و ماکروسافت باید بازی های ابر قهرمانی زیادی بسازه که باعث جذب کردن طرفداران کمیک و فیلم های ابر قهرمانی میشه درست مثل سونی که خیلی ها شاید زیاد اهل گیم نباشن اما به خاطر بازی های اسپایدرمن یا ولورین دست به خرید این کنسول میزنن و تعداد این افراد خیلی زیاده.

  • فرض کنید یک بچه 10 ساله با پدرش میرن به یک مغازه کنسول بازی و در اونجا جعبه کنسول بازی میبینن که عکس یکی از ابر قهرمان های معروف در فیلم ها یا کمیک روش هست خب در اینجاست که اونها زود اون کنسول میخرن .

   • ShinjiMikami گفت:

    حرف خوبی زدید ولی بچه های امروز دنبال فورتنایت و پابجی و gta و … هستند.
    یه بچه شاید تا چند سال با این قهرمانا حال کنه ولی فقط بعد چند سال با اشنایی با gta، اونارو ول میکنه. الان خیلی از افراد در سنین بالای ۱۰ دنبال gta و بازی های انلاین هستن. چون آینده ی دنیای بازیسازی به طرف بازیای جهان باز و rpg و انلاین حرکت میکنه.
    داداش بنده ۱۰ سالشه و کل بازی هارو تجربه کرده و منتظر gta و رد دد بعدیه.

    • MahyarMsm گفت:

     دیدگاهتون کاملا اشتباهه
     طرفدارای مارول خیلی زیادن و حاضرن برای یه بازی با کیفیت از یک شخصیت مارول یه کنسول تهیه کنن
     همین الان فروش اسپایدرمن رو یه نگاه بکنید
     با حضور شخصیت هایی مثل ونوم و پیتر و مایلز توی نسخه بعد طرفدارای اسپایدرمن و کمیک هاش هرجوره حاضرن براش یه کنسول تهیه کنن (حالا میگیم تعداد خیلی زیادشون)
     کسی قرار نیست وقتی با gta اشنا شد بقیه بازی هارو ول کنه!

     • ShinjiMikami گفت:

      جناب طرفداران gta خیلی زیاد تر از قهرمانان ماروله. حال من با رد دد کاری ندارم.
      در دنیای فیلم ها و سینما همین الان طرفداران مارو خیلی کم شده و مثل قبل ازش صحبت نمیکنن چون چند تا قهرمان رو میندازن یجا و هرکدوم یطرفی میپرن و از ابهت قهرمانان کاسته میشه.
      بچه های روزمره به فکر gta هستن بیشتر. اینطور که اگر بچه ای بخاطر اسپایدر و بتمن کنسولی بخره و بعد ببینه دوستش gta رو بازی میکنه حال چه انلاینش چه افلاینش دیگه میره سراغ gta و کسی که رفت سراغ gta و طعم بازیای راک استار رو چشید. میفته دنبال بازی های جهان باز و rpg.
      من خودم هم شخصا با قهرمانان چه اسپایدر و چه بتمن بیشتر از gta و لست و الدر و ایول و اساسین و … حال نمیکنم. البته باید بگم اگر میگم خودم، سن ۸ ۹ سالگیم رو در نظر میگیرم که بنده با مکس پین ۲ و لاک پشت های نینجا شروع کردم که خیلی برای من لذت بخش بود. بعدا dmc 3 و gta san Andreas و … رو که تجربه کردم، از همون اول چسبیدم به این سبک بازی ها و لاک پشت های نینجارو هم فراموش کردم که خیلی دوسش داشتم.

      • MahyarMsm گفت:

       بازهم میگم دید اشتباهی دارید
       همه اینطور نیستن
       اقا اصلا خود من اسپایدرمنو اول تموم کردم با اینکه rdr2 رو هم داشتم
       کسی به خاطر اینکه gta دیده و بازی کرده بقیه بازی هارو ول نمیکنه و تجربشون میکنه مخصوصا اون مارول فنا
       تعداد ویو های تریلر اسپایدرمن نو وی هوم توی ۲۴ ساعت ۳۵۵ میلیون بوده!!!
       ما میگیم اصلا نصفشون مارول فن هستن و به کمیک های اسپایدرمن علاقه دارن. به نظرت با دیدن تریلری که توش هم ونومه و هم پیتر و مایلز جوگیر نمیشن؟
       دارید فروش یه بازی مولتی پلتفرم رو که برای چندین پلتفرم منتشر شده رو با یه بازی که روی ps4 و ps5 فقط قابل اجراس مقایسه میکنید!
       تازه طبق اماری که مربوط به سال پیشه نه الان اسپایدرمن بیش از ۲۰ میلیون فروش داشته (بدون حساب کردن مقدار فروش روی ps5)!!!

     • ShinjiMikami گفت:

      یادم رفت این رو هم بگم.
      من نمیگم اسپایدر فروش نداره. فروش داره خوبم داره.
      ولی به فروش gta هم دقت کنید ببینید کدوم طرف خیلی بیشتره.
      ایپی gta چه از بازیای قهرمانی چه ایول که خودم دوسش دارم. طرفدار و خریدار زیاد تری داره. راکستارو که الکی بازی نمیسازه.

     • GAME گفت:

      طرفدار مارول از Gtaبیشتره؟؟؟؟؟

      ببین ۲سال این سایت گیمفا میرم میام کامنت میخوندم و اخبار ومقاله هارو ولی سر این حرفت واقعا بهم زور اومد
      اکانت ساختم بیام این حرف بهت بگم ببینم میتونی قبول کنی یا نه؟؟؟

      اکس باکس راکستار بخره بعد جی تی ۶ و ردد۳ انحصاری کنه
      سونی ام کل مارول برداره روشم دو تا استودیو بدن سونی بازی مارول رو براش بسازن به جز اینسامنیاک
      قبوله ؟؟؟
      بعدش خیلی دوست دارم ببینم قیافه تو
      بازم میایی نظرات عجیب کامنت بدی یا نه

      • MahyarMsm گفت:

       سلام دلاور
       دوست عزیز
       فن بیس مارول خیلییییی بزرگه
       فکرشو بکن توی ۲۴ ساعت تریلر فیلم اسپایدرمن ۳۵۵ میلیون ویو بخوره!!!!
       gta بازی مولتی پلتفرمه و روی چندین پلتفرم پورت شده
       پلفترم هایی که الان روشون میشه جی تی ای وی رو تجربه کرد: ps3، xbox 360، xbox one، ps4، و pc و بعد ها برای ps5 و اکس باکس سری اکس و اس
       پلتفرم هایی که میشه روشون اسپایدرمن رو بازی کرد: ps4 و ps5
       اصلا مقایسه درست نیست
       الان خیلی ها برای چندمین بار دارن gta v بازی میکنن
       من خودم gta رو دو بار تهیه کردم یکی با ps3 یکی با ps4

       • GAME گفت:

        مهندس
        اسپایدرمن فیلمهههههه هیچ پلتفرم مقصدی نداره فیلم میتونی تو گوشی ببینی تا گیم با سینما یکی کردی؟؟؟؟؟؟؟؟

        میخوای بهت ثابت کنم مارول جلوی راکستار اینو سوسکه؟؟؟؟

        بهترین بازی مارول اسپایدرمن یک بود؟؟روی پلی فورچ ندتا فوخت کلا۲۰میلیون همینننن😂😂 تورو با امار فروشه هفتگی پلی استیشن تنها میزارم
        فقط بیین اخرسن بار که اسپایدرمن توییی لیست ده تا بوده برای جن وقته پیشه(اینم درنظر بگیر دکتر جون اسپایدرمن محصول۲۰۱۸ جی تی دقیقا برای۸سال پیشه
        خیلی فرق دارن

        • MahyarMsm گفت:

         من فقط خواستم بهت بگم مارول فن بیس عظیمی داره من نه حرف از فیلم زدم نه گیم
         فروش بازی که برای سه نسل و تمام پلتفرماش اومده رو با بازی که فقط روی دو کنسول قابل اجراس مقایسه میکنید!!!
         در ضمن من فقط گفتم که سونی با اینکارش کلی بازی باز سمت خودش جذب میکنه بنده به هیچ عنوان اسپایدرمنو به gta ترجیح ندادم
         من داشتم سر یه چیز دیگه با اون دوستمون بحث میکردم که شما اومدید یه چیز دیگه گفتید و من جواب دادم

    • AliReza گفت:

     یعنی الآن گفتی GTA و ردد بعدی انحصاری اکس باکس بشه و همه بخاطرش برن کنسول مایکروسافت رو بخرن؟

 • بله به شرط این که استودیو مناسب وجود داشته باشه. درحال حاضر راکستدی و اینسومنیاک فقط هستن. یه بازی اپیزودیک مثل Batman: The Telltale Series میتونه با اسپایدرمن رقابت کنه؟ معلومه که نه

  • Layman گفت:

   نکته خیلی ظریفی بود.
   همین الان اسکوئر دو تا از بهترین استودیو هاشو مسئول ساخت اونجرز و گازدینز کرده ولی یکی از یکی بدتر در اومدن. استودیوی سازنده واقعا باید علاقه مند به اون کمیک بوک و اون شخصیت باشه که به قول شما الان فقط دو تا استودیو ان که کارشون عالیه تو این زمینه.

 • وارنر رو بخره تقریبا تمام نگرانی هاش به پایان میرسه

  به ندرلم میگه اینجاستیس۳ بساز

  راک استدی هم که هرچی بسازه ساخته چون تمام بازی های ابر قهرمانین

  بهttهم که میگه لگو سوپر هیروز۳ رو بساز

  تامام تامام.

  • P.morgan گفت:

   بنظرم یک آیپی جدید هم در کنارشون باشه بد نیست
   مثل
   ددشات: فضای دارک (عجب چیزی میشه بازیش! تازه به حالت مخفی کاری هم میشه درش آورد)
   یا
   شزم: فضای فان
   هارلی کوئین هم میتونه گزینه جالبی باشه…
   ممنون از آقای مناف زاده بابت مقاله 🍺

   • اخ اخ از ددشات خیلی خوب میشه بازی ساخت قشنگ یه گان پلی خفن هم داشته باشه که پشم ریزون میشه

    هارلی هم اره داستان خوب میشه ازش دراورد

    بالاخره هارلی و ددشات رو تو سویساد اسکواد راک استدی میبینیم

  • AliReza گفت:

   همون طور که سگا رو خرید وارنر رو هم میخره😂😂😂
   خودشون گفتن قصد فروش ندارن هنوز یکسری ها توهم خریدش رو توسط ماکرو دارن

   • GAME گفت:

    توهم ندارن
    چون واقعیت حتی شایعه ام نیستتت
    ده بار خود متی بوتی گفت
    نادلا گفت کل ماکروسافت هدف شون روی گیم هستش ما استودیو های با استعداد رو میخریم
    یعنی تو بچه سال فهمیدی نمیخره مدیریت کل ردموندی ها نفهمیده؟؟؟؟؟

    جان مادرتون قبل کامنت دادن فکر کنید
    پسر جان تو بگی نگی ماکروسافت وسونی راه شونو میرن خودتو اسباب خنده کاربرها نکن😒

    • AliReza گفت:

     پسرم بشین تا مایکروسافت برات سگا و تیک تو و وارنر رو بخره و تو‌ خواب بشینی بازی هاشو رو‌گیمپس بازی کنی
     جان مادرت بشین خبر ها رو بخون خود وارنر و سگا گفتن ما قصد فروش نداریم

  • گل گفتی از نظر من بهترین خریدی که مایکروسافت میتونه الان انجام بده همین وارنره اصلا شما فکرشو بکن راک استدی با بودجه ی مایکروسافت میتونه چه بازیهایی خلق کنه اصلا مایکرو میتونه با خرید وارنر و ip هاش ارکام یونیورس رو ادامه بده و یه یونیورس گیمنگ عظیم رو برای dc خلق کنه باور کنید به عنوان یک گیمر و دی سی فن آرزو دارم مایکرو هر چه سریع تر بیاد استودیوهای مثل راکستدی و ندرلم رو از دست وارنر نجات بده

  • Alireza گفت:

   TT یکم سرش شلوعه..ولی اگر بخردش و بازیای ان۸صاری خوب لگویی هم برای ایکس باکس و شلیدم پی سی (چون مایکرو خیلی از بازیاش رو یا پروت و یا برای پی سی هم میده)

 • soheil گفت:

  ایکس باکس تو ساخت بازی معمولیش مونده
  همین مونده بیاد بازی کمیکی بسازه 😂😂😂🖐

 • وای بازم دارم از اسم خودم میترسم ولی یونیورس جدا گونه برای ایکس باکس خیلی خوب میشه. ببخشید هل بوی برای دیسی نیست. اون شخصیت یک دی ال سی هستش .

  • pegasus گفت:

   واقعا اون موقع این رقابت خیلی جذاب میشه
   ولی قبول کنین درصورتی که بازی ها در حد همون اسپایدی و نسخه های قبلی بتمن باشه
   واقعا فکر رقابت بازی بتمن ایپزودیک با اسپایدی شوخی میشه

 • Star1 گفت:

  ایکس باکس در زمینه‌ی تولید بازی‌هایی با محوریت شخصیت‌های ابرقهرمانی ضعف اساسی‌ای دارد؟ 🤔

  می‌نشینید برا خودتون ضعف میتراشبن برا ایکس باکس؟ قطعا بازیهای سبک Action-adventure زیادی در آینده برا ایکس باکس منتشر میشه ولی سراغ این مدل عناوین تینیجری و تبلیغاتی نمیره

 • ShinjiMikami گفت:

  بازی های مایکرو حتی بدون همین قهرمان های DC به شدت زیاده و میتونه جلوی بازی های اینسامنیاک بایسته. حال از اینده بازی های اینسامنیاک خبر نداریم که میتونه دوباره بازی های خوبی بسازه یا خیر.
  مایکرو اگر همین تیک تو رو بخره، نقطه ی آخر جملشو گذاشته ولی اگر با DC هم همکاری کنه و بازی های قهرمانی بسازه که دیگه مایکرو اونوقت از هر بابتی جلوی سونی ایستاده و خیلی بازیای زیادی در دستش خواهد داشت.
  حال ببینیم چه میشود

  • Ali984 گفت:

   تا الان که چیزی از مایکروسافت ندیدیم. از اون طرف سونی پشت هم بازیای باکیفیت و با متای بالا منتشر می کنه. حرف با عمل خیلی فرق داره عزیز…

   • متا۹۲،۸۶،۸۸ اصلا چیزی نیستن؟؟

    امسال دست مایکرو خالی بود تا سال بعد صبر کن….

    مایکرو تازه از۲۰۲۲استارت جدی میزنه

    استارفیلد،ردفال،اوتر ورلدز۲، هلبلید۲،پرفکت دارک،اوود،الدر اسکرولز۶،فیبل،پروژه اینگزایل و کوالیشن،گیرز۶هیلو اینیفنیت،فورزا۵و موتور اسپورت،اوروایلد…..

    • SiRSiNa گفت:

     حرفت حسابه و مطمئنا طرف نمیتونه جواب بده مگه اینکه بپیچونه که البته پیچوندن کار همیشگی سونی فن بویاس

     • MahyarMsm گفت:

      چندتا بازی ایندی و یه شبیه ساز که قبلا برای pc منتشر شده و فقط یه بازی فرست پارتی که برا پلی استیشن هم اومده ولی خب ما بالاخره حسابش میکنیم دیگه
      من منکر کیفیت هیچکدومشون نمیشم
      خودم خیلی دوست دارم فلایت سیمولاتور و سایکونات ۲ رو بازی کنم
      ولی اکس باکس بد شروع کرده
      اینو هیچ جوره نمیشه انکار کرد
      حالا تو چرا دشمن سونی فنا شدی؟😂😂

      • SiRSiNa گفت:

       به هر حال اینا هم بازی هستن ، پس نمیشه گفت مایکرو “هیچی” نداره ، هرچند لانچ به شدت ضعیفی بوده….
       “دشمن سونی فنا”
       فنا نه و فن بویا ، چون یه سریا واقعا از حدشون گذشتن…..

    • ببین اینا رو ول کن نمیخواد اینا رو ریپلای کنی فایده ای نداره اینا 60 میلیون بار هم ریپلای کنی به حرفت گوش نمیدن ولشون کن بیا یک کامنت بده نظرتو بگو بعد ادامه اخبار سایتو دنبال کن. اینا هر چقدر کامنت بدن هیچ فرقی به حال مایکروسافت و سونی نمیکنه . ولشون کن فقط داری اعصاب خودتو خرد میکنی.

    • Adler گفت:

     نه از اخرای ۲۰۲۱ هیلو فورتزا

    • Ali984 گفت:

     همین ۱۵ تا رو تا آخر نسل دارید؟ حالا بازیای منتشر شده و معرفی شده سونی رو یه نگاه بنداز:
     Demon’s Souls (92)
     Final Fantasy VII Remake Intergrade (89)
     Ratchet & Clank: Rift Apart (88)
     Ghost of Tsushima Director’s Cut (88)
     The Nioh Collection (88)
     Deathloop (88)
     Guilty Gear -Strive- (87)
     Returnal (85)
     Marvel’s Spider-Man Miles Morales (85)
     Astro’s Playroom (83)
     F.I.S.T.: Forged in Shadow Torch (81)
     Sackboy A Big Adventure (79)
     The Pathless (77)
     Bugsnax (75)
     Destruction AllStars (62)
     Godfall (61)
     Kena: Bridge of Spirits
     Death Stranding Director’s Cut
     Solar Ash
     Horizon Frobidden West
     Sifu
     Gran Turismo 7
     Forspoken
     Uncharted Legacy of Thieves Collection
     Ghostwire Tokyo
     Stray
     God of War Ragnarok
     Tchia
     Marvel’s Spider-Man 2
     Marvel’s Wolverine
     Star Wars KotOR Remake
     Final Fantasy XVI
     حرفی سخنی؟!😂

   • ShinjiMikami گفت:

    فعلا نسل ۹ که عملی ندیدیم نه از مایکرو و نه از سونی چون تازه شروع شده. فقط معرفی دیدیم که معرفی اوود و ایندیانا جونز و ردفال و اوتر ورلدز ۲ و فورزا و پرفکت دارک رو در نظر بگیرید. کنار اینا الدر و استارفیلد و هیلو و فیبل و ولفنشتاین هم هستن. حال میگن تیک تو هم خریداری میشه که اگر بشه. حرفای راکستار زیاد تر میشه به مراتب 😂

   • ShinjiMikami گفت:

    همچنین بنظر شخصی بنده نه اینکه مایکرو به فکر خرید استودیوی جدید یا همکاری با DC باشه بلکه سونی باید به فکر ساخت عناوین rpg باشه.
    مایکرو بتسدارو خرید. تیک تو رو هم بخره و بعد بره سراغ DC. دیگه خیلی دستش پر میشه. بنظرم سونی الانا باید حرکتی بزنه تا مایکرو. مایکرو خیلی ماشالا حرکت زده. خبر خرید تیک تو بیاد. همه جا میترکه.

    • Black Knight گفت:

     مایکرو هم از اونطرف تو سبک اکشن ادونچر و JRPG و سولز و روگ لایک و Interactive Drama و هک اند اسلش و ابرقهرمانی و غیره کمبود داره چه ربطی داره ؟
     یه جوری وانمود میکنید هر کی ندونه انگار همه این بازی ها الان عرضه شدن !!!
     کل کمبود سونی در مقابل مایکرو همون RPG که باید برطرفش بکنه تو ژانر شوتر هم که کلی قرارداد بسته و داره بازی میسازه خوبه خبرش هم هست تو ریسینگ هم که خودش بازیش رو داره و خبر اومده میخواد دو بازی خودش یعنی وایپ اوت و توییستد متال رو احیا بکنه البته که یه ریسینگ آرکید هم میخواد اینطور که شما سهامدار بازی درمیارید و خدا خدا میکنید تا مایکرو تیک تو رو بخره خود سران مایکروسافت زور نمیزنن !
     یکم بزرگ بشید واقعا کسی که گیمر باشه همچین آرزویی نمیکنه که بقیه نتونن بازی های مولتی پلتفرم رو تجربه بکنن

     • GAME گفت:

      همین که هستتتتتتت

      ناراحتیییییی؟؟؟؟

      برو سازمان ملل شکایت کن
      ولی قبلش وسایل مدرسه تو خریدی؟😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

     • ShinjiMikami گفت:

      😂 این شمایید که یجوری وانمود میکنید که شینجی میکامی میخواد فلان فلانی رو بخره. کجا همچین حرفی رو زدم که کاش بخره؟
      این کاش کاشارو شما میگید که کپکام یا فرام سافتور رو بخره. البته سونی چند بازی از فرام و اسکوئر و حتی از ارکین رو انحصاری خودش کرده. الان تازگیا رفته رسیده به کپکام. اینا رو هم ملاحظه کنید.
      سونی خیلی وقته اسپایدر و خیلی بازیارو از دست گیمرا گرفته. سبک هایی مثل هک اند اسلش و سولز و رو گ لایک و … که سبک پرطرفداری نیستن. بیا منم صد تا سبک از مایکرو بگم از شوتر بگیر برو تا ریسینگ و …
      سبک rpg پرطرفداره یا سبک روگ لایک؟
      سبکایی که گفتی خیلیاشون از طریق بتسدا و تیک تو که اگه خریده بشه به مایکروسافت تزریق میشه عزیز. بتسدا خودش کلی استودیو داره که هرکدوم به سبک های متفاوتی بازی درست میکنن. حال بین سبک ابر قهرمانی و rpg کدوم مهمه بماند. جلوی من که ویچر ۳ یا اسکایرم و اسپایدر رو بذارن یقینا ویچر و اسکایرم رو برمیدارم.

   • Eternal Man گفت:

    آره از کنفرانس اخیر سونی معلوم بود چقدر دستش پره! – خودتونو گول می‌زنید یا جدی جدی اینقدر متعصب هستید؟ کنفرانس E3 2021 مایکرو رو ببین ، بعد کنفرانس اخیر سونی رو هم ببین بعد دو سال غیبت از همهٔ مراسم ها – خودت خندت نگرفت از این حرفی که زدی؟ امان از برند

  • Reciver گفت:

   همان گونه که بازی های اینده اینسامنیاک از دید فن بویی همچون شما معلوم نیست چه میشود این وضعیت بسیار بدتر برای بازی های اینده مایکروسافت صدق میکند حتما میدانید که ایکس باکس تخصص در نابود کردن بازی های بزرگ دارد و نابود کردن استودیو ها.شما بهتر است نگران بتسدا باشید که با مدیریت ایکس باکس حتی از نسل ۸ هم بیشتر سقوط نکند.فکر میکنید درست میگویید ولی توهم و تعصب قدرت اندک تفکر شما رو محو کرده است.هر دفعه یک نوب جدید در این سایت متولد میشود😑😑😑

  • Black Knight گفت:

   داداش جدیدا خیلی حق میگی یعنی خیلی !!!
   نگران سهامت نباش باور کن افت نمیکنه

 • Amir_Liberty گفت:

  اگر چنین اتفاقی بیفته برنده واقعی گیمرا هستن.
  انحصاری که رقابت سازنده ایجاد کنه به نظرم به نفع ما گیمرا هست.
  خودم اکس باکس دارم در حال حاضر ولی راهی که اینسامنیک داره میره رو خیلی پسندیدم. امیدوارم بازیای مارول محور بیشتری بسازه. از اون طرف مایکروسافت رو DC سرمایه‌گذاری کنه عالی میشه.

 • Mohsenj74 گفت:

  مقاله و ایده جالبیه اینکار و خیلی به تولید آثار متنوع و رقابت در دنیای ابر قهرمانی و به ویدیو گیم کمک میکنه ، اینو خیلی میپسندم همکاری ایکس باکس با DC و اون قسمت آخر مقاله رو شدیدا موافقم و خوشحال هستم که نویسنده های سایت دید باز تری دارن به این خرید های هنگفت و خطرناک، حقیقت اینه که تیم ایکس باکس با هزینه های خیلی کمتر میتونه محتوای بسیار درجه ۱ تولید کنه برای طرفداراش و همه جوره پتانسیلش موجوده اما ظاهرا سیاست های کلان ایکس باکس رو حداقل من درک نمیکنم و حتی نگرانم میکنه ، با پول خرید راکستار میشه چه آثاری تولید کرد و چقدر به ویدیو گیم کمک کرد ، متاسفانه عقیده دارم اگر تیک تو خودش رو بفروشه تبدیل میشه به یک دست کت و شلوار شیک داخل کُمُد ایکس باکس ، به نظرم قرار داد با DC حتی از خریده شدن تیک تو برای ایکس باکس و فن های ایکس باکس و در نهایت ویدیو گیم سودمند تره

  • Ali984 گفت:

   مایکروسافت پول زیاد داره ولی استعداد خلق استودیو و آیپی جدید قدرتمند نداره. برا همینه دست به دامن ناشرای بزرگ مثل بتسدا میشن و حاضرو آماده چند تا استودیو و آیپی میخرن. البته بتسدا هم بیش از ۱۰ ساله که بازی با متای بالای ۹۰ نداشه. (هر ۱۰ سال یک بازی که احتمالا بعدیش استارفیلد باشه). استودیوهای خودشم که بجز بازیای شبیه ساز هواپیما و ماشین و…. نمی تونن بازی با متای بالای ۹۰ بسازن.

   • SiRSiNa گفت:

    باشه
    به مایکرو میگم
    حالا بای بای کن همه ببینن و یکم صبر کن که مایکرو بیفته رو دور (تا ۲۰۲۳)

   • K_R12 گفت:

    کی میخواین متوجه بشین نه خود مایکروسافت نه خود سونی بازی رو نمیسازن . اون استودیو هست که بازی میسازه (برای بار هزارم ) درک کنین لطفا

    دوما که پشتوانه حرفتون که میگین استودیو های مایکروسافت توانایی ساخت بازی های با کیفیت نداره از کجا اومده؟ از سال ۲۰۱۸ که مایکروسافت حالا چه تاسیس کرده چه خریده کدومشون تا الان بازی عرضه کردن که شما متوجه همچین چیزی شدین؟(به غیر از کوالیشن و 343 که از قبل دست خود مایکروسافت بودن )

    شما احتمالا گوشتون به استودیو هایی مثل اینگزایل و پلی گراند و ابسدین و دابل فاین و نینجا تئوری … نخورده که احتمالا نمیدونین اینا جزو با استعداد ترین و با کیفیت ترین استودیو صنعت گیم هستن

    بعدشم از کی تا حالا کیفیت بازی هارو با متای ۹۰ به بالا بودن میسنجن ؟؟

    یعنی بازی تو بازه ۸۰ تا ۸۸ یا ۸۹ نمیتونن بازی های با کیفیتی باشن ؟؟😐

    اینو بدون شرکتی دو تریلیون دلاری بیشتر از چیزی که فکرشو کنی توانایی این حرفایی که میزنی رو داره وگرنا پفکی همچین جایگاهی پیدا نمیکرد . اگه میبینی مایکروسافت رو آورده به خرید استودیو بخاطر اینکه دیگه تو این وضعیت مایکروسافت دیگه زمان کافی واسه ساخت استودیو و به وجود آوردن ایپی رو نداره چون از اونور سونی نسل هشتم رو کاملا متعلق به خودش کرده و تمام فن بیس گیمینگ تقریبا سمت سونی هستن و اینکه مایکروسافت اگه بخواد استودیو تاسیس کنه و تا بره افراد رو جذب استودیو بکنه و شروع به ساخت ایپی بکنن سونی این نسل هم میتونه خیلی راحت فن بیس گیمینگ رو بکشونه به سمت خودش و از اونجایی که مایکروسافت نمیخواد دوباره اتفاقات نسل قبل رو رقم بزنه مجبوره که همچین راهی رو طی کنه (نمونش استودیو اینشتیو که از سال ۲۰۱۸ تاسیس شده ولی هنوز بازیشون حتی یک گیمپلی هم ندیدیم و طبق شایعات بازی واسه اواخر سال ۲۰۲۳ برنامه ریزی شده که یعنی ۶ سال و به طور دقیق نصف نسل این استودیو درگیر ساخت بازیشون هستن . حالا خودت فکر کن مایکروسافت چجوری میتونه با وجود تمایل فن بیس گیمینگ به سونی بیاد همچین برنامه ای رو پیش ببره ؟)

   • Reciver گفت:

    کاملا با شما هم عقیده هستم آنها هیلو و گیرز را کشتند استودیو های آنها را نابود کردند و مثل یک ویروس به جان این صنعت افتاده اند تا نابودش کنند بسیار بی عرضه تشریف دارند ولی فن های آنها در توهم سیر میکنند و پی سی گیمرهای نوب هم برای آنکه کرکی و یا با گیم چس بازی های ایکس باکس را انجام دهند پاچه خواری میکنند.برایشان متاسفم.

    • Sam_fisher_47 گفت:

     درسته شما با رعایت تمام قواعد نگارشی تایپ می کنید ولی دلیل نمی شود جو شما را بگیرد که خیلی شاخ هستید و تنها متفکر سایت

     اولا که استودیو های گیرز و هیلو هنوز پا برجا هستند و نابود نشده اند
     دوما اگر با چند خرید کوچک و یک خرید بزرگ این صنعت بخواهد نابود شود که باید درش را گل گرفت گل پسر
     در آخر بیاموز که فن بوی یک شرکت نباشی و برای پایین آوردن رقیبش به مردم توهین نکنی چون با این کار شعور نداشته خود را نشان می دهید و نوع تایپ شما نمی تواند پنهان کننده آن باشد
     با تشکر
     پ . ن : تایید کنید

   • GAME گفت:

    خخخخ
    میدونم سنت کمه ها ولی بزار یه چیز بگم بزرگ شدی به حرفم میرسی
    سخت ترین کار دنیا داشتن پول زیاده
    بااستعداد ترین کار دنیا درامد زیاده
    حالا من نمیدونم چطور این ماکروسافت بی استعداد شده۲تریلیون دلار با درامد سالیانه بالای۱۰۰میلیارد دلار بعد سونی و خیلییی برندهای با استعداد درامدشون اصلا جلوی اون بی استعداد کمه؟

    نکنه باباش داده؟ارثی بهش دادن؟؟

   • Arno گفت:

    دست به دامن ناشرای بزرگ مثل بتسدا میشن؟ بتسدا جزئی از ایکس باکس استودیو هست مث اینه بگی سونی دست به دامن استودیو های دیگه مث اینسامنیاک و هوسمارک میشه و خودش استعداد نداره

   • MahyarMsm گفت:

    اکس باکس هم میتونه استودیو های با استعدادی بگیره و پرورششون بده و یا تاسیسشون کنه
    ولی زمان نداره
    چون باید خودش رو زودتر میرسوند به پلی استیشن

  • ShinjiMikami گفت:

   جناب اقای محسن پست قبلی با یه شخص پاشدی اومدی برای من ادب یاد بدی. من برای اولین و اخرین بار برات میگم به ادب من نرس بدو برو به ادب دوستای خودت برس که به پیسی توهین کردن. به دوستتم بگو پیام منو با ایول ویلیج چند ماه قبل ریپلی نکنه و بعد صدات نزنه که بیا به میکامی جواب بده و دیس بده بهش تا همه بگن جناب محسن و فلانی کاربرای قدیمی سایت به شینجی میکامی جواب پس دادن و تخریبش کنن.
   من به هیچکس اگر توهین نکنه جواب پس نمیدم.
   همون روز به استارفیلد توهینی کردی که یادم نرفته. پس رعایت کن
   من خودم میدونم چند تا دوست قدیمی و سونی فن هستید که اینجارو در بر گرفتید و بلدید چیکار کنید.
   پس کافیه. حتی کامنت منو هم ریپلی نکنید
   من به خودم لایک میدم کار خیلی خوبیم میکنم و به کسی ربطی نداره. مثل شما اکانت فیک ندارم که زیر پست ایکس باکس و سونی به کسی ۱۰۰ الی ۲۰۰ دیسلایک و لایک بدم.

   • Mohsenj74 گفت:

    اولا من به استارفیلد که هیچ بلکه به هیچ بازی تو عمرم توهین نکردم و نخواهم کرد در مورد استارفیلد فقط گفتم بازیه مورد انتظار من نیست و بازی های دیگه فعلا تو اولویت هستن برام مثل رگناروک و الدن رینگ و هورایزون لطفا از خودت حرف درست نکن ، در مورد داستانی هم که پیش خودت ساختی در مورد من و دوستم 😂 خدایی میگما برو یه فکری به حال خودت بکن من با فایت کلاب نه اشنایی دارم نه رفاقت تو همین گیمفا میشناسمش در حد خیلی اندک ، یعنی درجه توهم و داستان پردازی رو به حد اعلاء رسوندی نمیدونم چرا فکر کردی اصلا برا من اینا مهمه این شماها هستید که به خاطر یک بازی یا یک پلتفرم توهین میکنید اگر کسی از من توهینی دیده بیاد همین الان بهم بگه ، راجب لایک و دیس لایک و اکانت فیک ! و این خزعبلات هم دیگه حرفی ندارم واقعا ، موفق باشی 🙂 و با کمال میل دیگه هرگز بهت ریپلای نمیدم بسیار باعث خوشحالیه مگه اینکه بخوای بازم به کسی توهین مستقیم کنی مثل کاری که با فایت کلاب کردی در این صورت اگر ببینم تو که سَهلی شینجی جان هیچ کسی تو دنیا نمیتونه جلوم رو بگیره نه از کسی ترس دارم نه چیزی برام مهمه تا اخرشم هستم ، حالا برو برا خودت خداحافظ برا همیشه 💀

    • ShinjiMikami گفت:

     من میگم ریپلی نکن شما ریپلی کردی باز که.
     اون شما بودی که میگفتی استارفیلد هیچ عددی و هیچ چیزی نیست و براتون اصلا مهم نیست که بیاد یا نیاد و به حد کافی خیلی از افراد بهت جواب داده بودن بخاطر اینکه استارفیلد رو اصلا گیم حساب نکردی. اگر براتون هیچی مهم نیست پس چرا زیر پست استارفیلد میای و تیکه میندازی.
     ثانیا اگر هیچ چیزی برات مهم نیست چرا بین بحث من و فایت کلوپ یدفعه میپری و اون همه ادم رو ول کردی. با اینکه چندین ساعت از اون پست گذشته.
     .
     من به هیچ پلتفرمی توهین نکردم. بار ها گفتم. شما فقط یک توهین منو نشونم بدید. حتی از سونی طرفداریم میکنم صد تا دیس میدن بهم. حال اگر پلتفرما برات خیلی مهمن به اون شخصی که به پیسی توهین کرد جواب بده نه من.
     به اون شخصی که به پیسی توهین کرده بود چندین نفر جواب پس داده بودن و در مورد سونی حرف زده بودن ولی شما و اون فایت کلوب فقط منو دیدی و به من جواب دادی؟؟ فقط من؟ اونم وقتی با یکی که بعد دو سه ماه هنوز چسبیده به ایول ویلیج و توهین به من میکنه و منو متعصب و متوهم خطاب میکنه صحبت میکردم و چندین ساعت ازش گذشته و کسی به اون پست سر نمیزنه. شما اومدی درست رو کامنت من تیر زدی و دیسلایکتو دادی و بین اون همه ادم به من جواب دادی؟!!!
     از توهین و بی ادبی حرف نزنید اقا. توهین رو شما به استارفیلد و پیسی و ایول ویلیج میکنید. اون دوستت ادب نداره که خانواده رو میاره وسط. منو بی وجود و خر خطاب میکنه. حال با متوهم و متعصب خطاب میکنه.
     شمایید که بخاطر یه ایول ویلیج و یه پیش بینی، بچه شدید و اومدید بعد چند ماه میپرید به من. به دوستت بگو بعد سه چهار ماه باز زیر پست ایکس باکس برگرده و از پیش بینی من صحبت کنه مشکلی نیست.
     من با هیچ گیم و پلتفرمی مشکلی ندارم. شما با استارفیلد و خرید مایکرو مشکل داری.
     من با ایول ویلیج مشکل ندارم. دوست شماست که بعد چند ماه با ایول ویلیج مشکل داره و میخواد ثابت کنه که ایول ویلیج بازی بدی بوده.
     دیگه ریپلی نکن.

     • MahyarMsm گفت:

      جناب ایشون فقط گفتن اصلا استارفیلد براشون مهم نیست ولی برای بازی ارزوی موفقیت کردن
      تازه گفتن که بعد ها هر وقت شد یه اکس باکس میخرن و تجربش میکنن
      من هیچ توهینی از ایشون ندیدم

      • Mohsenj74 گفت:

       بیخیال مهیار جان ، من کار دارم با این حالا ، اول گفتم بیخیال شده مثل اینکه ول کن نیست باز اومد به امیر این پایبن ریپلای داد حرف بیخود زد ، منم سرم درد میکنه واسه این افراد یه مدت تو هر پستی که اومد گفت ویلیج رو لیکاش دیدم هی متای ۹۰ به بالا میگیره انقدر بچست که نمیدونست که اصلا اویل رو کسی به خاطر نمره متاش بازی نمیکنه الانم تا گند نزنه به استار فیلد ول کن نیست حالا هر جا میره فقط میگه استارفیلد متا بالا ۹۰ میگیره اخه لامصب اگر متا ۸۰ هم بگیره همه بازیش میکنن ، اینطور ادما رو خوب میشناسم تا موقعی که باهاشون خوبی باهات خوبن کافیه یکبار بهشون یه چی بگی سریع رنگ عوض میکنن ، من زوم کردم رو این از به بعد ول کنش نیستم ، خدا رو شکر پلی استیشن نداره مگرنه تو هر پستی باید میومد میگفت فلان بازی متاش فلانه من میدونم من لیکاشو دیدم و هی مغز همه رو میخورد ، اطلاعتم که زیر صفر میگفت ویچر ۳ گوتی نشده 😆 همچینم با اطمینان میگه که ، بابا بیا پایین سرمون درد گرفت 😁

      • ShinjiMikami گفت:

       من میدونم طرف اینی. من نه میخوام اسکرین بدم نه میخوام کپی پیست کنم.
       ایکس باکس رو هم سال ۲۰۲۹ با ۲ تومن میخره؟؟؟
       با اون حرفاش چنان با متا ۹۰ و ۸۰ حرف میزنه که به دروغ میخواد بگه من طرف استارفیلدم. هر از گاهی اشتباهی رنگش عوض مششه رو رنگ خودش بعدنا زود عوض میکنه میشه شخص منطقی. هر کامنتش هم به مایکرو تیکه میندازه.
       نمیدونم چیشد که بین بحث من و فایت کلوب این یدفعه پیداش شد اومد وسط. از این بعید بود.
       من میدونم شما طرف اینی چون شما همون روز به ایشون جواب دادی و نوشتی اون بتسداس که ضرر میکنه.
       این حرفای شما هیت کردنه و مسخره کردن. ولی حرفای من در گذشته در مورد ایول ویلیج که چند ماه ازش میگذره و نه هیته نه مسخره. فقط بر اساس لیکا که بعضیاشون اشتباه در اومد و بخاطر حرفای بیهوده بعضی افراد بود.

       • MahyarMsm گفت:

        تو فکر کن من طرف ایشونم
        والا من از این کاربر این چیزایی که گفتی رو ندیدم ولی یادمه گفت که براش مهم نیست اما ارزوی موفقیت کرد
        والا من از همه چیز خبر ندارم که چیشده
        اما اون روزی واقعیت رو گفتم
        میدونی که تعداد کسایی که با ps الدر رو بازی کردن بیشتر از اکس باکسه؟
        بتسدا این همه از پلیر هارو از دست میده. ضرر رو کی میکنه؟ بتسداس که کلی مخاطب رو از دست میده

  • ShinjiMikami گفت:

   پس یبارم میگم یادت بمونه اون دوستت و خودت پیام بنده رو ریپلی نکنید. حتی اگر میگم فلان بازی متای بالای ۱۰۰ میگیره. پیام منو ریپلی نکنید. نظر شخص بندس. مثل نظری که گفتی استارفیلد هیچه و من ریپلی نکردم.
   از این به بعد به همه و خودت و دوستت میگم بدونین که من کامنت خودم رو لایک میکنم و کامنتایی که برخلاف نظر شخصیمه رو دیسلایک میکنم. همین الانم هرکدوم از کامنتام که رو که لایک نکرده بودم رو لایک کردم.
   تمام

   • GAME گفت:

    باو اون محسن رو ول کنید اون از شایعه خرید راکستار تو فشاره

    از همین اینجا به تمام سونی فنای عزیز چه منطقی چه غیر منطقی نمیدونم چه اکس باکس فن اینو میگم
    چه خوب چه بد ماکروسافت به خریدش ادامه میده شاید امسال نگه ولی سال بعد میگه و این چرخه حداقل تابه ۳۰ استودیو برسه ادامه داره

    حالا یه عده تون میخوایید حرص بخرید میخوایید خوشحال شید ولی این اتفاق داره انجام میشه!!!!

    • Black Knight گفت:

     انقدر که فن بویایی مثل شما حرص خریداری ناشر و بازی های مولتی رو میزنن تا بقیه نتونن تجربشون بکنن مطمئن باش ما حرص نمیزنیم
     جدی چه قدر سهام داری اینطوری داری برای خودت اعداد وارقام میبافی ؟

 • Dhdh گفت:

  چرا واسه اینکه ps بازی ابرقهرمانی انحصاری داره xbox هم باید داشته باشه؟ چه لزومی داره؟

  • MahyarMsm گفت:

   جذب و طرفدار ها!
   فکر کنید سوپرمن یا بتمن یا…. انحصاری اکس باکس بشه
   میدونید اگه اینکارو واقعا بکنه چقدر از فن های دی سی و فن های اون شخصیت هارو میتونه به سمت خودش بکشونه؟
   به عنوان مثال خودم😁😁
   مثلا اگه بتمن انحصاری اکس باکس بشه من میرم کنسولش رو تهیه میکنم حتما

  • چون که یک شرکت محبوب دیگه غیر از مارول هم وجود داره که ایکس باکس میتونه ازش استفاده کنه. وقتی یک موقعیت برای کسب و کار و خلاقیت وجود داره باید ازش بهره برد. مارول تنها شرکت با ابرقهرمانهای محبوب نیست. یه دونه Spider-Man و Wolverine میتونه از مجموع خیلی از پروژه‌های ایکس باکس (مثل Hellblade یا Avowed یا redfall که نام‌های شناخته شده‌ای در سطح ابرقهرمان‌ها ندارن) بیشتر مخاطب جذب کنه. حالا چرا مایکروسافت باید بذاره که سونی تنها با ساخت یه دونه ولورین بخش بزرگی از بازار رو در دست بگیره وقتی اون بیرون کلی قرارداد میتونه بسته بشه و کلی فرصت وجود داره؟ مایکروسافت کلی وقت و بودجه بذاره روی یک آی پی پیچیده نقش آفرینی و کلی ریسک کنه و در نهایت شاید حتی نزدیک فروش Marvel’s Spider-Man هم نشه. (پروژه‌ای که مطمئناََ نیاز به تایم و درگیری اثری مثل Avowed یا TES رو نداره) در اون سمت سونی از نام این ابرقهرمان استفاده و راحت 20 میلیون فروش می‌کنه. این که آی پی جدید خلق کنی بهترین رویکرد به حساب میاد، اما باید کنارش از پتانسیل ابرقهرمان‌ها و نام‌های مشهور استفاده کرد تا یه Boost برای فروش کنسول و تامین سرمایه باشه. همین الان مایکروسافت قصد داره از اسم ایندیانا جونز استفاده کنه. اگر شرکت دیگری جز مارول وجود نداشت، میگفتم مایکروسافت این فرصت رو از دست داده، اما الآن اینطور نیست و پتانسیل زیادی وجود داره.
   Spider-Man پرفروش‌ترین انحصاری پلی استیشن 4 بود. ابرقهرمان‌هایی مثل Batman و Superman هم چیزی کم ندارن. مایکروسافت قطعاََ چه به صورت سفارشی و چه به صورت تشکیل یک استودیوی خبره در زمینه بازی‌های ابرقهرمانی میتونه حداقل استارت این کار رو بزنه.
   ایرانی‌ها اصولاََ قدرت بازاریابی ابرقهرمان‌ها و محبوبیتشون در سطح جهان رو خیلی دست کم میگیرن. یه دوره خیلی سخت بود ساختن چنین آثاری و یک دلیلش هم تکنولوژی بود و hit and miss بودن به عبارتی. اما حالا تکنولوژی پیشرفت کرده و میشه دنیاهای عظیم، افکت‌های جذاب و شخصیت‌های پرجزئیات خلق کرد و تازه شرکت‌ها میتونن از این پتانسیل استفاده کنن. قطعاََ مایکروسافت به یه نحوی وارد این زمینه خواهد شد. خداروشکر مایکروسافت به صحبت‌هایی مثل “لزومی داره یا نه” توجه نمیکنه چون فن بوی‌ها که از همون اول میگفتن لزومی نداره همین فورزا و گرز و هیلو رو داریم، اما حرکت صحیح رو انتخاب کردن.

   • AliReza گفت:

    استاد سونی نیومد به زور پول از بازی های مارول انحصاری بسازه
    خود مارول میخواست از کارکتر هاش بازی ساخته بشه و سراغ سونی اومد
    تیم اول اینسامینیاک کرکتر اسپایدرمن رو برداشت
    تیم دوم هم کرکتر ولورین
    .
    دیسی هم تا وقتی استودیو های وارنر هست دلیلی نداره سراغ مایکروسافت بره

    • اصلا لزومی نداره دی سی سراغ مایکروسافت بره. مایکروسافت میره سراغ دیسی و با یه پیشنهاد دهن پُر کن و سپردن بازی‌ها به یک استودیوی ماهر ورود میکنه به این زمینه. قرار نیست رویه‌ای که مارول و سونی پیش گرفتن تکرار بشه.
     موضوع دوم:
     استعداد استودیوهای وارنر توسط خود وارنر کور شدن. اولاََ که Montreal باید خودش رو ثابت کنه. دوما راکستدی با کلی مشکل دست و پنجه نرم کرده و تا حالا چندین پروژه لغو شده داشته. وارنر خودش با کلی مشکل روبه‌رو هستش. مایکروسافت با بودجه و تیم‌هایی که در اختیار داره قطعاََ میتونه حرکت‌هایی بزنه. موضوع فقط تایمه.

     • AliReza گفت:

      خود فیل اسپنسر بار ها اعلام کرده دنبال ورژن اکس باکس هر گیمی که سونی میسازه نباشید
      اینکه سونی سراغ بازی ابرقهرمانی رفته دلیل نمیشه مایکروسافت هم بره
      همون طور که سونی دنبال ساخت ریسینگ آرکید نمیره واسه رقابت با فورتزا هورایزون نمیره

      • چه ربطی داره؟ چون سونی آنچارتد ساخته پس مایکروسافت نباید ایندیانا جونز بسازه؟ ساخت بازی ابرقهرمانی اونقد مبحث بزرگ و گسترده‌ای هست که ربطی به سونی پیدا نمیکنه. قبل از این که سونی بازی ابرقهرمانی بسازه استودیوهای دیگه هم این کارو میکردن و مطمئناََ سونی شروع کننده‌ی این ماجرا نیست. اسپنسر داخل اون مصاحبه میگه صرفا قرار نیست مثلا چون سونی The Last of Us میسازه ما حتما بریم دنبال چنین اثری. دلیل ساخت یک بازی به منابعی بر میگرده که تحت اختیار دارن. منظورش این نبود هر کار سونی بکنه ما خلافشو انجام میدیم. پس این بیانیه رو نگیرین دستتون همه جا پخش کنین. ساخت بازی ابرقهرمانی یک مبحث مختص به سونی نیست و یک استراتژی مخصوص و اختصاصی هم به حساب نمیاد. این یک نوع از بازی هستش و هر شرکتی میتونه از پتانسیل‌ها استفاده کنه.

       • AliReza گفت:

        اولا منظورم بازی انحصاری ابرقهرمانی بود
        دوم هم هنوز سبک ایندیانا جونز مشخص نشده چجوری با آنچارتد مقایسه میکنی؟
        اگر مثل بقیه بازی های ماشین گیمز شوتر اول شخص بود چی؟

        • ایندیانا جونز کلمه “ماجراجویی” رو معنا میکنه. دقیقا منظور همینه اول شخص باشه تا سوم شخص هیچ فرقی نداره. قضیه ابرقهرمان هم همینه مثل اینه بگی مایکروسافت بازی سوم شخص نمیسازه چون فیل اسپنسر گفته ما از سونی پیروی نمیکنیم. سونی اصلا کاره‌ای نیست در این زمینه و سونی تنها شرکتی نیست که بازی ابرقهرمانی تولیدکنه. ساختن بازی ابرقهرمانی توسط مایکروسافت یا هر شرکت دیگری چیزی نیست که تقلید از سونی به حساب بیاد.

     • GAME گفت:

      حرف شما کاملا درست آقای کریمی
      این چند وقته خیلی تویتر رو نگاه میکردم بخش کامنت های کلوبریل و چندتا از اعضای اکس باکس رو خیلییی از مردم وطرفدارهاش میخوان Super hero ولی جالبه جواب مسئولین اکس باکس فقط یه چیزه ما کارکتر های خودمان را پرورش میدیم!!!!!
      امیدوارم این حرفشون فقط برای قایم کردن سوپرایز یه اتفاق مهمی باشه

      اما حرف من یه چیز دیه اس آقا کریمی
      ابرقهرمان ساختن شبیه پرتاب یک تاسه برای تیم اسپنسره که احتمال بازی خفن شدن اون سبک براشون اینو آوردن۶ هستش که اگه بگیره اکس باکس با دیسی نونش تو روغنه که اگه نگیره آبرو ریزی نیشه وترول میکننش

      من تا اونجایدکه زیاد درباره استودیوهای اکس باکس میخونم مطالب به نظر شخصی من استودیو های اکس باکس خودشون توانایی درست کردن یک سوپر هیرو موفق ندارن(شاید آبسیدین بتونه یک ار پی جی ناب از تویی یه کارکتر دی سی دربیاره ولی بقیه شون بعید میدونم)
      نمیدونم ماکروسافت الان نیاز داره به راکستدی نمیدونم چرا وارنر از قدرت راکستدی استفاده نمیکنه!!!
      اگرم نمیخواد خو بفروشه که خیلی بهتره؟
      ممنون نطر منو خوندید💚

   • Dhdh گفت:

    با بخش کثیری از حرفاتون ‌موافقم، ولی یه تفاوت بین مارول و دی سی هست اونم اینه ‌که رایت بازی های دیسی دست وارنره، هم آیپی مال خودشه و هم استودیو کاربلد داره، چرا باید برون سپاری‌ کنه؟ دیزنی ‌این کار رو میکنه چون بخاطر دنیای سینماییش به اسپایدرمن نیاز داره و برای راضی کردن سونی باید بهش امتیاز بده.

    • مارول:
     Avengers برونسپاری شده به اسکوئر انیکس
     Midnight Suns برونسپاری شده به 2K
     Guardians of Galaxy برونسپاری شده به اسکوئر انیکس
     Wolverine برونسپاری شده به سونی
     Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order برونسپاری شده به نینتندو
     و …
     مارول کلی برونسپاری انجام داده، موضوع سه تا استودیوی اصلی که دی سی داره نیست، موضوع اینه که این همه کمیک و شخصیت جذاب پتانسیل شدیدی برای تبدیل شده به ویدیو گیم دارن، صنعتی که از سینما بیشتر درآمد زایی میکنه. دی سی میتونه و باید به زودی مسیری مشابه رو پیش بگیره. راکستدی چندین سال ازش خبری نیست و بعد از لغو چند پروژه تازه یه Suicide Squad توسعه میدن دو سه استودیوی دیگر هم همینطور. ندررلم که نصف پروژه‌هاش از کمیک ها بهره نمیبره.
     این همه پتانسیل با عدم برونسپاری نابود میشه و دی سی باید به زودی این کار رو انجام بده و یه نگاه به رقیبش بندازه که چجوری داره وارد صنعت گیم میشه. حالا چه شرکتی بیشتر از مایکروسافت نیاز و پتانسیل بهره‌گیری از دی سی رو داره؟
     در حقیقت استودیوها و عوامل دی سی کفاف اون محتوا و کارکترهای ناب رو نمیدن. استودیوهای زیرمجموعه‌ هم جوری برنامه‌ریزی و سازماندهی نشدن که این کار رو انجام بدن. استودیوی وارنر اصلا در وضعیت خوبی قرار ندارن و به نظرم قصد فروش بخش گیمینگ در گذشته گویای این مسئله هستش.

     البته دی سی هم در طول تاریخ به غیر از استودیوهای خودش برونسپاری داشته مثل Watchmen و بتمن Telltale Games اما متاسفانه با استودیوی درست حساب و شرکت مناسب همکاری نداشتن. و این همکاری‌ها نشون میده کاملا توانایی برونسپاری وجود داره.

   • Sina_2081 گفت:

    بله اگه بازیهای جدید و اختصاصی از این شخصیتها برای خودش بسازه نه تنها مشکلی نداره ، خیلی هم خوبه که بازیهای باکیفیتی از اونها داشته باشیم . اما اگه قرار باشه با خرید بخش گیمینگ وارنر ، بازیهایی مثل mortal kombat و injustice مثل doom و wolfenstein انحصاری بشه ، جالب نخواهد بود . جالبه که خیلیها سر انحصاری بود شخصیت spider-man (که برای خود سونی هم هست) در بازی avengers تمامی القاب انحصارطلبی رو به سونی دادن . اما حالا با خرید دوتا از بزرگترین ناشرهای این صنعت (درصورت خرید احتمالی ناشر بعدی) هیچ مشکلی نیست ؟

    • اگر خرید راکستدی توسط مایکروسافت به معنای بودجه‌ی بیشتر برای راکستدی، برنامه‌ریزی دقیق‌تر، افزایش نیروی کار مجرب و در نتیجه ساخت بازی‌ها بهتر و بیشتر در بازه‌های کوتاه باشه. من ترجیح میدم مایکروسافت بخره این استودیو رو و شاهد بازی‌های بهتر باشیم.

     • Sina_2081 گفت:

      پس اینطوری دیگه هرنوع انحصارطلبی ضرری نداره چون اگه خریدار کار بلد باشه معمولا همه مواردی که گفتید رو در اختیار اون استودیو میزاره

      • “برای من” کیفیت و رویکرد اولویت اول رو داره. من میتونم به نحوی بازی انحصاری با کیفیت رو تجربه کنم. (حالا خرید ایکس باکس، دوستی اشنایی یا گیمنت) ولی یه بازی چند پلتفرمی بی‌کیفیت رو اصلا خریداری نمیکنم و در قبالش کاری هم نمیتونم انجام بدم. اگر شرکتی راکستدی رو بخره، بازی با کیفیت ارائه بده و مجبورشون نکنه اثر سرویس محور بسازن یا با تزریق بودجه و نیروی کار و چند تیمه شدن باعث بشه به طور مداوم بازی ارائه بدن. چرا که نه؟ از چنگ WB درش بیارین و یه بازی انحصاری بسازین که حداقل کیفیت داره.
       انحصار طلبی در راستای کیفیت رو قبول دارم ولی انحصار طلبی فقط برای محض انحصاری شدن جالب نیست. به عبارتی این که پولی که تزریق کردی صرف کیفیت بازی نشه انحصار طلبی صحیحی نیست، اگرچه در دنیای تجارت میتونم درکش کنم. همه‌ی شرکت ها هم این کار رو انجام دادن.
       در کل این که راکستدی فقط وجود داشته باشه که هر 7 سال یه بازی بسازه که اونم با استرس که آیا سرویس محور هستش یا نه به درد نمیخوره، ترجیح میدم مایکروسافت این استودیو رو خریداری کنه. تازه به نظرم اگر چند تا شرکت بزرگ جذب مایکروسافت بشن چندان بد هم نیست، گیم پس میخریم همه رو بازی میکنیم :دی

       • Sina_2081 گفت:

        باحرفهاتون موافقم اما درباره جمله آخرتون که چندتا شرکت به مایکروسافت اضافه بشه ، خوب الان بحث من هم همینه که میگم این ادغامهای بزرگ ، انتخاب رو از مخاطب میگیره و رقابت رو کم میکنه و فقط بحث اینه که هرکس پول بیشتر بده ، پس بیشتر هم میخره و بدنبال اون مخاطب جذب میکنه . و اینجاست که در سالهای آینده دیگه کیفیت حرف اول رو نمیزنه ( هرکس بیشتر استودیو داره و بیشتر بازی میسازه میشه خوبتره )

       • گل گفتی اقای کریمی از نظر من هم اگه بازی بعدی راک استدی انحصاری xbox باشه خیلی بهتره تا اینکه این استودیوی با استعداد توسط وارنر به گند کشیده بشه

       • Black Knight گفت:

        برای همه کیفیت مهمه آقای کریمی ولی به شرطی که به انحصارطلبی بیش از اندازه تبدیل نشه اگه قرار باشه همه شرکت ها صرفا به خاطر این موضوع خریداری بشن هم دیگه چیزی به اسم رقابت و شرکت های متفاوت تو صنعت گیم نمیمونه و همگی مجبور میشیم تابع قوانین همون شرکت باشیم که الان به قدرت رسیده

   • pegasus گفت:

    حالا از کجا معلوم سونی میخواد دی سی رو از دست بده
    شاید سونی قرار داد با دی سی بست
    کنار اسپایدی بتمنم انحصاری کرد؟
    واقعا ترسناک میشه

 • Hope گفت:

  شخصیت اسپایدرمن فقط توی سینما متعلق به سونیه و توی ویدیو گیم لایسنس شده است، مثل ولورین که اونم لایسنس شدست و قراردادیه،
  اما با توجه به همکاری هایی که من دیدم بین مایکروسافت و دیزنی میشه مثل تبلیغ دیزنی پلاس از طریق گیم پس یا تبلیغ گیم پس و ایکس باکس توی ویدیو کاپیتان آمریکا و غیره، مایکروسافت هم داره با مارول همکاری میکنه ولی فعلا رونمایی نشده ازش، اولین بازیشون هم احتمالا ماندولورین باشه توسط کوآلیشن،
  dc چون خودش استودیوهایه بازی سازی ای مثل راک استدی و wb monteral داره فک نمیکنم منطقی باشه لایسنس کنه ip هاش رو.

 • به نظر من این درسته ، خرید شرکتی مثل تیک تو دیوانه کنندس ….

  آیپی ، الان مایکرو کلی استودیو داره ، باید فقط به فکر تولید باشه و تمرکزش رو روی لین بخش بذاره …..

  ولی با این حرکت و قرارداد با dc فن بیس عظیمی سرازیر میشن به طرف مایکرو ، اینم خیلی حرکت خوبیه ، من تقابل با سونی در نظرم نیست اما خود مایکرو عالی میشه

 • JUST* گفت:

  dc…
  شخصا عاشق کمیک سندمنم. کرکترای dc و دنیاسازیش رو کلا بیشتر میپسندم.
  ازون طرف اسپایدرمن هم دوست داشتنیه.
  برای تقابل فکر کنم ایده جالبی باشه.

 • عرض ادب و احترام خدمت جناب آقای ابوالفضل مناف زاده . امیدوارم روز خوبی داشته باشید . مقاله ی تحلیلی حضرتعالی را به دقت مطالعه نمودم و باید اذعان نمود زیبایی قلم حضرتعالی غیر قابل انکار می باشد .
  موضوع تحلیل فوق یکی از بهترین و البته ناب ترین مواضع تحلیلی این چند وقت اخیر می باشد , علی ایحال اگر به بنده نیز اجازه ای بدهید چند خطی در مورد شرایط فوق برای خوانندگان بنویسم .
  مالکیت معنوی و حقوقی تمامی شخصیت های DC ( چه در قالب کتاب های مصور و فیلم و بازی ) همگی در اختیار بخش سرگرمی های Warner Bros می باشد که البته بخش سرگرمی های تعاملی ایشان نیز با نام Warner Bros. Home Entertainment فعالیت می نماید .
  علی ایحال حوزه ی سرگرمی های تعاملی شرکت Warner Bros شامل شرکت ها و توسعه دهندگان زیر می شود :
  1 – WB Games
  2 – Avalanche Software
  3 – Monolith Productions
  4 – NetherRealm Studios
  5 – Portkey Games
  6 – Rocksteady Studios Limited
  7 – TT Games Limited
  باید اذعان نمود با توجه به اخبار پیرامون بخش سرگرمی های تعاملی شرکت Warner Bros همگی اطلاع داریم این بخش به هیچ وجه شرایط خوبی را به لحاظ مالی و سوددهی تجربه نمی کند ، که قطعاً باید در آینده شاهد تعدیل نیروهای زیادی در این حوزه باشیم و شاید در نهایت ادغام بخش های مختلف این مجموعه ی وسیع .
  همه ی موارد فوق را بیان نمودم تا به این مهم برسیم بر خلاف Marvel متأسفانه DC آنچنان که باید نمی تواند خوب بفروشد ، حتی با وجود آثاری به مراتب با کیفیت تر از دنیای Marvel .
  همه ی ما می دانیم عناوین BATMAN: ARKHAM CITY و BATMAN: ARKHAM ASYLUM به لحاظ جلب نظر منتقدین و اصحاب رسانه ، در بین عناوین قهرمانی همچنان می درخشند و یکه تازی می کنند ، اما امروزه فقط با سایه ای از ایشان در صنعت بازی های ویدیویی طرف هستیم ، از طرفی نیز همه ی ما می دانیم تمامی عناوینی که نام مرد عنکبوتی را قبل از تهیه توسط ناشر درجه ی یک بازی های ویدیویی یدک می کشیدند هرگز در حد و اندازه ی یک بازی موفق ظاهر نشده اند .
  سونی خالق انواع و اقسام سرگرمی است اما در نقطه ی مقابل ایشان مایکروسافت غول نرم افزاری جهان قرار داشته که متأسفانه کمتر توانسته در حوزه ی سرگرمی برای خود اسم و رسمی دست و پا نماید . کاملاً طبیعی است تا سونی همیشه در این حوزه با توجه به قدمت خود و تجربه ای که داشته و دارد ، چنیدن قدم از شرکت مایکروسافت جلوتر باشد ، پس باید این حق را به بخش سرگرمی های تعاملی مایکروسافت داد تا از بازوی مالی خود در جهت به جلو راندن خود استفاده نماید ، کما اینکه امروزه نتایج آن را به خوبی مشاهده می نماییم و البته معتقدم در آینده نیز این مهم ادامه خواهد داشت .
  جهان عناوین ابرقهرمانی همیشه این پتانسیل را داشته اند که بتوانند سود سرشاری را سرازیر جیب خالقین خود نمایند به آن شرط که بتوانند کیفیت درخور توجهی نیز برای مخاطب داشته باشند .
  این قهرمانان دنیاهای خیالی می توانند تقریباً در تمامی ژانرهای یک بازی ویدیویی بدرخشند .
  معتقدم که مایکروسافت می تواند برای کسب مالکیت بخشی از شرکت های فعال در حیطه ی سرگرمی های تعالمی برادران وارنر با ایشان وارد معامله شود تا این شرکت ها همچون سابق به تولید عناوینی مشغول شوند که در آن خبره و زبان زد خاص و عام هستند ، اما عمیقاً اعتقاد داشته و دارم هیچ یک از استودیوهای کنونی که زیرمجموعه ی مایکروسافت هستند هرگز توان خلق یک جهان ابرقهرمانی موفق را نداشته و در آینده نیز نخواهند داشت که البته این مهم به سابقه ی بازی سازی ایشان نیز بی ربط نیست .
  نکته ای که حائز اهیمت است عدم توانایی مایکروسافت و تیم مدیریتی XBOX در جهت دهی موفق و اعلان خط مشی برای استودیوهای زیرمجموعه ی ایشان در جهت پیشبرد دقیق و البته موفقیت آمیز اهداف می باشد ، حال آن که می دانیم شرکت سونی استاد تبدیل مس به طلا است ، که این مهم با کسب تجربه و دانشی طولانی به دست آمده است ، همچون نینتندو که در برخی زمینه های دیگر که بی رقیب است .

  • با پاراگراف آخر کاملا موافقم ، همیشه ترسم همینه نسبت به مایکرو و همیشه هم آزاد گذاشتن و یا سختگیری کار جالبی نیست ، به نظرم مایکروسافت به غیر از اسپنسر که واقعا موفق بوده ، به یک تیم مدیریتی فوق العاده با استعداد در زمینه جهت دهی به پتانسیل بالای استودیوهای بی شمار خودش نیاز داره ،،،، یعنی یه هسته ایی از نوابغ بیان و اعمال استودیوها رو در نظر بگیرن ، پیشرفت یا پسرفتشون رو ، نه سختگیری بیش از حد و نه انعطاف بی مورد ….. همیشه همین فکر تو سرمه که چطور میشه اون همه استودیو رو مدیریت کرد ….

 • Barny گفت:

  مایکروسافت یا سونی بعد نیست یه نگاهی هم به matrix بندازند شدیداً پتانسیل داره.
  چون فیلم ابر قهرمانی محسوب میشه

 • دنیای اسپایدرمن جذابتر و بالانس خوبی بین تاریکی و روشنایی دارد اما دنیای DC کاملا سیاه است و قشر جوانتر را به سختی به خود جذب می کند از طرفی هم دنیای سینمایی DC هم قدرت مالی و شهرت Marvel را ندارد مثلا فیلم جدید suicide squad عملکرد مالی افتضاحی داشت .

 • Adler گفت:

  من میگم خرید تیک تو کلا الکیه (حالا شاید راسته) ولی میرم با دی سی وارد مذاکره میشن تا بازی بسازن خیلی دوست دارم از سوپرمن و اکوامن بازی بسازن

 • Eternal Man گفت:

  جناب مناف زاده گرامی ، شخصیت اسپایدرمن در اختیار سونی نیست ، شخصیت مال مارول هست و امتیاز ساخت فیلم های اسپایدرمن هست که به سونی داده شده – منتها این دو شرکت قراردادی امضا کردن برای ساخت بازی از این شخصیت توسط سونی – یعنی خود کاراکتر در اختیار سونی نیست برخلاف آنچه که در متن ادعا شده – دربارهٔ اینکه مایکرو باید از DC استفاده کنه ، شخصا نظر خاصی ندارم ، ولی پتانسیل شخصیت های DC اکثرا به اندازهٔ مارول نیست و شاید به خاطر همین باشه که مایکرو تا حالا سراغ این کار نرفته – البته چرا ، مثلا بتمن پتانسیل بالایی داره – ولی در کل فک نکنم مایکرو تمایلی داشته باشه به رقابت از این طریق ، هر چند هم که به نفعش باشه – به خصوص اینکه الان تمرکزش روی بتسدا هست

  • در واقع اشتباه می کنید سونی داره ای پی های مربوط به اسپایدرمن رو تماما کسب می کند مثلا سونی قبلا فقط حق تولید فیلم داشت از اسپایدرمن ولی با گرفتن ای پی انیمیشن و سریال و حالا بازی از دیزنی در ازای دادن حق سهم بیشتر از فروش فیلم های اسپایدرمن و ماندن دنبای اسپایدرمن در دنیای MCU ای پی های از دنیای اسپایدرمن رو تماما بدست اورد که به همین دلیل چندین سریال و انیمیشن هم اکنون توسط شرکت اخیرا ایجاد شده Sony’s spiderman universe (SSU) در حال تولید است و با توجه به تغییر اسم این شرکت از «دنیای سینمایی سونی بر اساس شخصیت های مارول» نشان از بازپس گیری تمام و کمال دنیای اسپایدرمن می دهد . به علاوه سونی و مارول در حال تاسیس MGU مشترک خود نیز هستند پس از موفقیت بی‌نظیر تجاری و اعتباری اولین بازی انحصاری اسپایدرمن ، و پس از شکست بزرگ اونجرز مارول به این نتیجه رسیده که بهترین شرکت برای ساخت بازی بر اساس شخصیت های مارول سونی است که چه بسا در ساخت انیمیشن اسپایدرمن هم موفقیت بزرگی برای هم سونی و هم مارول به ارمغان آورده و روابط مارول و سونی عمیق‌تر از آن است که فکر می کنید . ولی وارنر و مایکروسافت صرفا در بحث بازی خواهد بود و یک رابطه جدید خواهد بود که قدرت رابطه دو دهه ای و رو به رشد مارول و سونی را نخواهد داشت

 • Todd Howard گفت:

  مایکروسافت اگر تیک تو رو بخره برای نسل ۹ تا تهش کافیه😍 هیچکسی جلوش نمیتونه بایسته😍

 • Alireza گفت:

  ایکس باکس چیکار کنه که علیه مارول کم نیاره!؟(که البته تا الان فقط تو نسل هشتم بخاطر افتضاح خودش آورد وگرنه تو نسل نهم نیاوره جلوی هیچی)
  معلومه از رقیب مارول برای مبارزه با مارول کمک بگیره!!!ولی خب…شدنیه!؟اصلا دی سی قرار داد می بنده!؟

  • Farid گفت:

   انشالله به امید خداوند و به نیت علو درجات ایکس باکس
   برای تطهیر روح پاک گیمر ها
   و برای تامین نیاز معنوی گیم پس
   و برای تعجیل در ترقی این سرویس
   و برای تحمیل معشوقان دی سی
   به خرید و فزون فروش این کنسول
   بنده امید خود را
   به امضای این قرارداد مبارکه
   اعلام میدارم
   امید است
   هر یک از ما
   چشممان بر مظهر پاک این
   بازی ها روشن شود

 • Black Knight گفت:

  یه موضوعی که این احتمال رو پایین میاره اینه که دی سی خودش زیر مجموعه وارنره و وارنر دیویژن گیمینگ خودشو داره و اگه بخواد بازی بسازه طبیعتا میده به استودیو های خودش که سود بیشتری هم واسش دارن به نظرم مایکروسافت باید به لوکاس فیلم و دارک هورس کامیک و غیره همکاریشو بیشتر بکنه تا بتونه تو این زمینه با سونی رقابت بکنه و شاهد رقابت جذابی باشیم

 • Farid گفت:

  خسته نباشید
  با تک تک حروف مطلب موافقم

 • موضوعی که بهش توجه نکردید اینه که همکاری پلی استیشن و مارول چطور شکل گرفته؟
  سونی بعنوان صاحب امتیاز سینمایی اسپایدرمن (و کل شخصیت های مربوط به اسپایدرمن) قدرت اینو داره که با مارول چونه بزنه ، اجازه حضور اسپایدرمن در mcu رو میده و اجازه ساخت بازی از ولورین و اسپایدرمن رو میگیره
  البته این رو هم در نظر بگیرید که خود مارول بازی نمیسازه
  حالا مایکروسافت چجوری میخواد وارنر برادرز (که خودش بازیسازه) رو راضی کنه که از خیر فروش بازی هاش روی پلی استیشن بگذره ، با اینکه آیپی رو به مایکروسافت بده در ازاش چه چیز با ارزشی به دست میاره؟

 • Sina Mohseni گفت:

  بچه ها من یه ایکس باکس سری اس گرفت با اینترنت مخابرات به استور وصل نمیشه dns هم میزنم سرعتش خیلی پایینه از یه طرفم یه بار وصل میشه یه بار نمیشه چیکار کنم دوستانی که ایکس باکس داشتن لطفا بگید شما چیکا میکنید؟

 • Omid_Fsh گفت:

  راستش من درک نمیکنم چرا مایکروسافت باید تو این بخش با سونی رقابت کنه در کل یه رقابت کلی باهم دارن ولی دلیل نمیشه هر شرکتی تو هر سبکی بازی موفق بده اون یکی شرکت هم سریع بره تو همون سبک رقیبشو بسازه حتی خوده اسپنسر هم صراحتا گفت ما قرار نیست براتون یه کپی از سونی و نینتندو تو برند ایکس باکس بسازیم و راه خودمونو میریم اما اگه کلی در نظر بگیریم جهت پوشش سلایق مختلف و رشد گیم پس خوبه که از این سبک بازیا بسازه ولی جهت رقابت منطقی نیست.

  • Tang Hao گفت:

   به نظرم بحث رقابت نیست
   قضیه اینه که وقتی میشه پول دراورد چرا که نه؟
   طبق حرفای اسپنسر قراره واسه ی تمام سلایق تو ایکس باکس و گیم پس بازی باشه که خودت اشاره کردی نکته ی خوبیه

 • Layman گفت:

  ایده قشنگیه. چرا که نه. ولی به قول آقای چمنی که خیلی خوب و مفصل توضیح دادن مایکروسافت مگه بیاد وارنر رو بخره وگرنه کار دیگه ای ازش بر نمیاد.

 • mehdi_1981 گفت:

  من که پلی استیشن فن و دی سی فن هستم چه کنم؟

 • Adler گفت:

  ببخشید آقای کریمی به نظرتون خریداری تیک تو توسط مایکروسافت تا چه حدی می‌تونه واقعی باشه یا خرید یک ناشر دیگه توسط مایکروسافت تا چه حدی می‌تونه واقعی باشه