اپتیکال یا مکانیکال؛ کدام کیبرد گیمینگ برای شما بهتر است؟

5 مرداد 1400 - 17:18

اگر شما از آن دسته افرادی نیستید که هنگام خرید کیبرد گیمینگ تنها به نورپردازی RGB توجه می کنید، حتما برای شما نیز پیش آمده که تفاوت میان کیبرد های اپتیکال و مکانیکال چیست؟ کدام یک بهتر است و دلیل آن چیست؟ همراه گیمفا باشید تا در این مطلب به این موضوع بیشتر بپردازیم.


فرق اساسی میان کیبردهای مکانیکال و کیبردهای گیمینگ در این است که سوئیچ ها به چه شکلی ضربه هر کلیک را ثبت می کنند؛ در سوئیچ های اپتیکال این عمل توسط نور انجام می گیرد. یعنی برخلاف کیبردهای مکانیکال لازم نیست تا یک کلیک فشرده شود تا در آخر این عمل توسط برد ثبت و ارسال شود. میان سوئیچ کیبرد اپتیکال و صفحه برخورد یک نور تابیده می شود، و با پایین آمدن کیبرد این نور توسط سوئیچ قطع شده و در نهایت کلیک شما ثبت می شود در تصاویر پایین بهتر می توانید این موضوع را درک کنید و ببینید.

 

 


 

اما کارکرد سوئیچ های مکانیکال متفاوت است؛ در این دسته سوئیچ با پایین آمدن صفحه پایینی برد را لمس کرده و کلیک شما ثبت می شود. در این دسته سری هایی با رنگ های متفاوتی عرضه می شوند که هر کدام ویژگی های خاصی دارند. برای مثال همیشه نسخه های قرمز محبوب گیمرهای سبک شوتینگ است چرا که در این کیبرد ها شما در سریعترین زمان ممکن کلیک می کنید و همینطور حس خوب و صدای دلنشین کیبردهای مکانیکال را نیز درک می کنید. تصویر پایین نمونه ای از یک سوئیچ مکانیکال است.

 

 

حال بر می گردیم به سوالی که در تیتر مطلب به آن اشاره کردیم؛ اپتیکال یا مکانیکال؛ کدام کیبرد گیمینگ برای شما بهتر است؟

 

در جواب: همه چیز بستگی به شما دارد! بله، این به نحوه استفاده شما بستگی دارد که کدام یک از این سوئیچ ها و کیبردهای گیمینگ برای شما بهتر است. اگر قصد خرید محصولی با دوام بسیار بالا دارید قطعا کیبردهایی که سوئیچ مکانیکال دارند برای شما بهتر است؛ اما اگر تنها و تنها به کارایی و سرعت بالا فکر می کنید، سری اپتیکال سرعت بیشتری دارند. این دو تفاوت سرعت و عملکرد در طولانی مدت کاملا چشمگیر است.

فرض کنید مشغول یک بازی سبک شوتینگ هستید و از کنار دیوار هر بار برای چند لحظه کوتاه به دشمن خود نگاه می کنید و سعی می کنید در این فاصله کوتاه هدشات خود را عملی کنید. این عمل به اصطلاح پیک دادن شما تنها زمانی به درستی انجام می شود که شما دقت از سمت ذهن خود و سرعت کافی از سمت کیبرد خود داشته باشید.

کیبرد گیمینگ بیشترین و مهم ترین تاثیر خود را این لحظه ثبت می کند؛ کسانی که تنها و تنها به رقابت بازی اهمیت می دهند قطعا کیبردهای اپتیکال برای آنها ساخته شده است. اما یک نکته در این قسمت جای صحبت دارد. پیش از این اشاره کرده ایم که سری مکانیکال به مراتب طول عمر بیشتری دارد، اما نباید فرض را بر این بگیرید که سری اپتیکال نیز طول عمر بسیار کمی خواهد داشت بلکه این کیبردها در صورت استفاده صحیح به خوبی می توانند شما را در میدان نبرد همراهی کنند. به فرض مثال، کیبردهای جدید ایسوس که با سوئیچ های اپتیکال انحصاری ROG RX RED عرضه شدند طول عمر مفید ۱۰۰ میلیون کلیک را دارند.

در سمت دیگر مکانیکال حس و حال بهتری برای شما رقم می زند. ساختار این سری باعث می شود تا حس کاربری و صدای دلنشین تری را تجربه کنید. به فرض مثال اگر شما خیلی بر روی رقابت های داخل بازی و پیک دادن ها حساس نیستید، این کیبردها برای شما مناسب تر هستند. مکانیکال ها می توانند برای تولید کنندگان محتوا هم بسیار جذاب باشد. به فرض مثال اگر دوست دارید در هر دو حالت تایپ و گیمینگ از کیبرد خود استفاده کنید، سوئیچ های مکانیکال آبی بسیار بهتر هستند.

تا به اینجا سعی شد به زبانی بسیار ساده فرق کلی این دو نوع سوئیچ رایج در بازار را برای شما عزیزان شرح دهیم؛ اگر سوالی دارید و یا نکته در این مطلب ذکر نشده، می توانید در کامنت های این پست مطرح کنید.

MahyarMsm
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید