پرونده‌ی شکایت بزرگی بر علیه Activision Blizzard به ثبت رسید

31 تیر 1400 - 13:52

با توجه به پرونده جدید ثبت شده از سوی دپارتمان اشتغال و مسکن عادلانه کالیفرنیا، از غول تولید بازی‌های ویدیویی یعنی اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) به دلیل آزار و اذیت جنسی بر علیه زنان، پرداخت نابرابر حقوق و تلافی، شکایت شده است.

در طول یک تحقیقات دو ساله، آژانس ایالتی متوجه شد که این کمپانی از نظر شرایط کار، رده‌‌بندی شغلی، ارتقای کاری، اهدای غرامت و خاتمه دادن قرارداد، رفتاری تبعیض آمیز نسبت به زنان دارد. آژانس توضیح می‌دهد که رهبران کمپانی به طور مداوم در زمینه جلوگیری از این آزار و اذیت‌ها شکست خوردند و نتوانستند مشکلات را برطرف کنند.

بر اساس شکایت تنظیم شده، حدود ۲۰ درصد از نیروهای کاری اکتیویژن را زنان تشکیل می‌دهند و به نظر می‌رسد که کارمندان مرد نسبت به آن‌ها رفتاری نامناسب داشته‌اند. در پرونده آمده است که کارمندان مرد نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند و به دنبال آن با کارمندان زن مکالماتی نامناسب و خارج از شان محیط کاری داشته‌اند. آژانس تحقیقاتی به کارمندان مرد این اتهام را وارد کرده است که در طول ساعات کاری، سرگرم بازی‌های ویدیویی می‌شوند و کارها را به زنان می‌سپارند. از طرفی در محیط کار به طور مداوم جوک‌های جنسی پیرامون تجاوز مطرح می‌شود.

Activision

در بخشی دیگر از این پرونده‌ی شکایت آمده است که سران قسمت‌های مختلف شرکت اکتیویژن بلیزارد به دلیل احتمال بارداری زنان، جلوی ارتقای آنان را می‌گیرند، به دلیل ترک کردن کار برای برداشتن فرزندانشان از مهدکودک، آن‌ها را مورد انتقاد شدید قرار می‌دهند و همچنین آن‌ها را از اتاق‌های شیردهی بیرون می‌کنند تا همکاران مرد از این اتاق‌ها برای برگزاری جلسه‌ استفاده کنند.

همچنین این گزارش به یکی از کارمندان زن اکتیویژن اشاره می‌کند که در طول یک سفر کاری به همراه سرپرست مذکر خود، خودکشی کرد. اتهامی به کمپانی وارد شده است مبنی بر آن که قبل از مرگ، این کارمند مورد آزار و اذیت جنسی فراوانی قرار گرفته بود که یکی از آن‌ها پخش شدن تصویری نامناسب از وی در میان کارمندان شرکت بود.

یکی از سخنگویان اکتیویژن بلیزارد پیرامون این موضوع توضیحات زیر را ارائه داد:

ما برای تنوع نیروی کاری (استخدام کارمند از هر نژاد و جنسیتی) ارزش قائلیم و همیشه تلاش کرده‌ایم که یک نوع شرایط برابر برای کارمندان خود به ارمغان بیاوریم. در شرکت ما یا صنعتی که در آن فعالیت داریم یا هر صنعت دیگری، جایی برای رفتار نامناسب جنسی و آزار و اذیت از هر نوع وجود ندارد. ما هر یک از شکایت‌های وارد شده را جدی می‌گیریم و آن‌ها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در مورد رفتار نامناسب، همین حالا اقدام مناسب صورت گرفته است. باید بگوییم که پرونده‌ی تنظیم شده در بسیاری از موارد واقعیت را تحریف کرده و حتی در بخش‌هایی کاملاََ غلط است. ما در طول تحقیقات آژانس نهایت همکاری را انجام و تمامی اطلاعات خود را در اختیار آن‌ها قرار داده‌ایم، اما آن‌ها مشکلات پیش آمده را با ما درمیان نگذاشته‌اند تا به برطرف کردنشان بپردازیم. تصویری که آژانس تحقیقاتی از اکتیویژن ترسیم کرده است، امروزه دیده نمی‌شود.

مدت‌ها پیش، شرکت اکتیویژن بلیزارد به راحتی ۸۰۰ نفر از نیروهای خود را اخراج کرد که در آن زمان نیز با انتقاد شدید مواجه شد.

برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Witcher گفت:

  ایناکه اخر فمنیسم و حمایت از حقوق زنان بودن چی شد 😐 حتی کرکتر های توی ورد هم اخر فمنیسیمن

  • Star1 گفت:

   اینا همش ظاهری و برا موج سواری رو ترند های روزه که بیشترین سودو ببرند از این موضوعات.

 • Mateus_bk گفت:

  “”همچنین این گزارش به یکی از کارمندان زن اکتیویژن اشاره می‌کند که در طول یک سفر کاری به همراه سرپرست مذکر خود، خودکشی کرد. اتهامی به کمپانی وارد شده است مبنی بر آن که قبل از مرگ، این کارمند مورد آزار و اذیت جنسی فراوانی قرار گرفته بود که یکی از آن‌ها پخش شدن تصویری نامناسب از وی در میان کارمندان شرکت بود.””
  .
  :sweat: :sweat: :sweat: :sweat:

  • Mateus_bk گفت:

   به هیچ عنوان طرفدار فمنیسم و یه سری جریان های مزخرف زنان نیستم ( چون به نظرم هدفشون صرفا سواستفاده از جایگاهشونه )
   اما اینجا مسئله انسانیته …..
   .
   اینکه جو کاری به این حد سمی و مرگبار باشه ! واقعا باید یه کاری کرد ؛ برای نسل بشر توی قرن ۲۱ چنین مسائلی واقعا مایه خجالته :no:
   .
   خیلی اوقات از انسان بودنم خجالت میکشم ……

   • Playstation T گفت:

    این فرقه ها، همیشه مشکلات اصلی رو نادیده میگیرن میرن سراغ جلب توجه. همه شون همیشه حرف احترام و برابری میزنن ولی توی واقعیت آدم های به شدت مزخرفی هستن. بعضی ها تا قدرت میاد دست شون، اولین کاری که میکنن سواستفاده از اون قدرته :/

    • amir1765 گفت:

     خدا نکند گدا معتبر شود گر شود ز خدا بی خبر شود

 • انسان گفت:

  چه محیط کاری سمی ای داره.

 • Wild Rage گفت:

  چند تا از کارای کثیفی که در حق زنا شده بود رو از توییت جیسون شرایر خوندم. قشنگ از عصبانیت قرمز شدم.
  هر غلطی دلشون میخواد دارن میکنن یه سری از این شرکت های کله گنده صنعت گیم.
  بالاخره که پوزشون به خاک مالیده میشه.
  بعد اکتیویژن نوبت یوبیسافت در فرانسه هست (اونجا مثل اینکه وضع بدتر هست)
  تو توییتر هم یه سری از افراد قدیمی اکتیویژن بلیزارد (که الان اونجا کار نمیکنن) از این موضوعات … صحبت کردن.

 • soroush گفت:

  یه جایی مثل اونجا که اینهمه نظارت میشه نتیجش میشه این ببینید جاهایی که هیچ نظارتی روشون نیست چی هست :idk:

 • Playstation T گفت:

  خیلی جالبه برام شرکت هایی مثل بلیزارد و یوبی سافت که همیشه ادعای فعال حقوق زنان رو داشتن، از همه جا محیط سمی بدتر و رفتار بدتری با کارکنان شون دارن :wilt:

  • اینا فقط برا موجسواری و ترند شدن و جلب توجه چون دفت کنی کمپانی مثل یوبی یا اکتیویژن دارن ای افت میکنن و با اینکارا باید خودشون رو تو مرکز توجه بزارن

  • farshadx گفت:

   من خبر اصلی رو هنوز نخوندم
   ولی به صراحت گفتن اکتیویژن نه بلیزارد
   متاسفانه اقای اکرامی هم عکس بلیزارد گذاشته

   • بخشی از اتهام به بلیزارد (و دقیقا تیم world of warcraft) مربوطه و بخشی به اکتیویژن.
    Female employees working for the World of Warcraft team noted that male employees and supervisors would hit on them, make derogatory comments about rape, and otherwise engage in demeaning behavior, the agency alleges.
    https://news.bloomberglaw.com/daily-labor-report/activision-blizzard-sued-by-california-over-frat-boy-culture
    https://www.windowscentral.com/activision-blizzard-call-duty-wow-being-investigated-sexist-workplace-practices

    • farshadx گفت:

     بعد از این خبر امیدی که به بلیزاد داشتم نا امید شد
     عکس پروفایلم نشون میده چقدر دست داشتم این استودیو دیگه وقتشه عوضش کنم

 • solid گفت:

  امیدوارم که این اکتیویژن به سرنوشت یوبیسافت مواجه نشه