گپفا ۳# | چه پلتفرمی را برای نسل نهم انتخاب کرده‌اید و علت آن چیست؟

14 مرداد 1400 - 18:05

سلام به همگی، پنجشنبه‌ای دیگر و در نتیجه گپفایی دیگر فرا رسید. در گپفا فرصتی فراهم می‌شود تا با یکدیگر پیرامون موضوعات مختلف پیرامون بازی‌های ویدیویی صحبت کنیم و با رعایت احترام به سلایق یکدیگر نظرات خود را به اشتراک بگذاریم.

اگرچه شاهد جمع کثیری از بازی‌های میان‌نسلی هستیم، اما در هر صورت مدتی می‌شود که وارد نسل نهم شده‌ایم و بخشی از سیاست‌های آینده‌ی شرکت‌هایی که پلتفرم دارند مشخص شده است. مایکروسافت بخشی از برنامه‌ی خود را برای چند سال ابتدایی نسل نهم رونمایی کرده ، اما سونی بیشتر بر روی آینده‌ی نزدیک تمرکز داشته است. به غیر از محتوا که بخش بسیار مهمی برای انتخاب پلتفرم نسل بعدی به شمار می‌رود، باید قابلیت‌های مختلف را نیز در نظر بگیریم. شاید برجسته‌ترین ویژگی ایکس‌باکس سرویس ایکس‌باکس گیم پس (Xbox Game Pass) و پشتیبانی کامل از بازی‌های نسل قبلی باشد.

از طرفی پلتفرم رایانه‌های شخصی جذاب‌تر از همیشه به نظر می‌رسد، به غیر از ویژگی‌های جذابی مثل بازی آنلاین بدون پرداخت اشتراک و ماد‌ها، حالا بیشتر از هر زمانی شرکت‌های سونی و مایکروسافت تمایل دارند بازی‌های خود را به این پلتفرم بیاورند. ابتدا با نظرات تیم گیمفا پیرامون این موضوع همراه باشید.

محمد حسین کریمی؛ سردبیر بخش خبری

Playstation 5: انتخاب کنسول نسل نهمی برای من چندان سخت نبود و شکی نداشتم که انتخاب من کنسول پلی‌استیشن ۵ است. برای من محتوای تازه در اولویت قرار دارد و بازی‌های در دست ساخت شرکت سونی و همچنین اهمیت آن‌ها به برخی بازی‌های خاص باعث می‌شود که انتخاب من پلی‌استیشن ۵ باشد. به عنوان مثال تجربه‌ای که از Returnal داشتم واقعاََ منحصر به فرد و جذاب بود، به شکلی که فکر نمی‌کنم بر روی پلتفرم دیگری بتوانم این تجربه را دریافت کنم. به طور حتم ایکس‌باکس عناوین درجه یکی را برای نسل نهم تدارک دیده است، اما به جز چند پروژه، بازی‌های در دست ساخت استودیوهای ایکس‌باکس یا بتسدا به هیچ عنوان نظر من را به خود جلب نکردند.

از آنجایی که عناوین جذاب ایکس‌باکس ۳۶۰ را قبلاََ تجربه کرده بودم، قابلیت بکوارد نیز برای من چندان جذاب جلوه نمی‌کند. از طرفی تجربه‌ی چندین ساله‌ی من از کنسول‌های پلی‌استیشن، باعث شده است که به این اکوسیستم عادت کنم؛ تمامی تروفی‌ها و اطلاعات ثبت شده، بازگشت به اکوسیستم را می‌طلبند.

گزینه‌ی خرید ایکس‌باکس در آینده ایده‌ی چندان بدی نیست، زیرا اکثر پروژه‌های بزرگ آن‌ها در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ آماده خواهند شد، اما در حال حاضر خرید ایکس‌باکس، با توجه به اولویت‌ها و علایق‌ام، چندان جذاب به نظر نمی‌رسد. با این وجود، بعد از پلی‌استیشن ۵ که مدتی پیش با یک برنامه‌ریزی چند ماهه توانستم یکی را تهیه کنم، مطمئناََ خرید یک نینتندو سوییچ OLED در برنامه‌ام وجود دارد.

مرصاد قدیری؛ سرپرست بخش خبری

Xbox Series S: هشت ماه از عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی می‌گذرد و تاکنون شاهد انتشار بازی‌های محدودی بوده‌ایم. با این که سخت افزار‌های نسل نهمی دارای قدرت بسیار زیادی هستند و از حافظه‌های سریع بهره می‌برند، اما حسی به من می‌گوید که به این زودی به این کنسول‌ها نیازی نخواهم داشت. رایانه‌ی شخصی من هنوز هم می‌تواند برخی از بازی‌هایی که منتظرشان هستم را با کیفیت متوسط اجرا کند. از طرف دیگر، نینتندو همچنان در حال انتشار بازی‌های جدید است و نینتندو سوییچ هم حداقل تا یک یا دو سال بعد پشتیبانی خواهد شد.

با این وجود، کنسول‌ها همیشه راحت‌ترین راه دسترسی به بازی‌ها بوده‌اند و به همین خاطر، به نظرم ایکس‌باکس سری اس می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی برای ورود به نسل نهم باشد. علاوه بر پشتیبانی کامل از سوی مایکروسافت و استودیو‌های ترد پارتی، این کنسول به سرویس اشتراکی گیم پس هم دسترسی دارد. با ارائه‌ی هزاران بازی مختلف از جمله عناوین فرست پارتی ایکس‌باکس، گیم پس از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

البته من بیشتر وقت خود را مشغول تجربه‌ی تعدادی از بازی‌های قدیمی هستم که به هر دلیل قادر به بازی کردن آن‌ها نبودم. کنسول‌های قدیمی دارای عناوینی هستند که امروزه دیگر چیزی مانند آن‌ها تولید نمی‌شود.

به طور خلاصه، نینتندو سوییچ و رایانه‌های شخصی برای زمان نامعلومی به عنوان پلتفرم‌های بازی من باقی خواهند ماند. با این حال، احتمالاً در دو سال آینده یک ایکس‌باکس سری اس نیز تهیه خواهم کرد.

محمد سعیدی؛ سرپرست بخش خبری

Xbox Series X: انتخاب من برای نسل نهم، ایکس باکس سری ایکس است و دلایلی هم برای آن دارم. نخستین دلیل، سرویس گیم پس آن است که باعث می‌شود با مبلغی پایین، به آرشیو قابل توجهی از بازی‌ها دسترسی پیدا کرد. قابلیت Backward Compatibility ایکس باکس هم دلیل دیگری است که دسترسی به عناوین نسل‌های قبلی را برایمان فراهم می‌کند. در نهایت موضوع قدرت سخت‌افزاری ایکس باکس که این روزها مطالب زیادی هم پیرامون آن منتشر می‌شود نیز حائز اهمیت است. با این سخت‌افزار، خیال بازی‌بازان از کیفیت اجرایی بازی‌ها هم راحت خواهد بود.

گپفا

 

ابوالفضل مناف‌ زاده؛ خبرنگار

PC: بر خلاف تصورات اکثر بازی‌بازان، شخصاً معتقدم که خرید کنسول بازی و رایانه‌های شخصی از نظر هزینه پرداختی (حتی با رعایت قوانین) در دراز مدت تفاوت چندانی با یکدیگر نخواهند داشت. در واقع اگر هزینه‌های که کنسول‌ها از جمله خرید سرویس‌های مختلف برای انجام بازی‌های آنلاین را جمع‌آوری کنیم، این عدد به همراه عوامل دیگری نظیر قیمت بسیار پایین بازی‌ها در فروشگاه استیم آرژانتین در طول چند سال جایگزین آن چند صد دلار بیشتر خواهد شد که برای خرید رایانه‌های شخصی به جای کنسول‌ها پرداخت شده است.

در نتیجه، کنسول بازی در طول چند سال به صورت اقساطی تقریباً همان پولی را از جیب شما بیرون خواهد کشید که رایانه‌های شخصی در ابتدا و یکجا از شما طلب می‌کنند.
از طرفی دیگر، آن آزادی عملی که یک رایانه‌ی شخصی چه در بازی‌ها و چه در کارهای روزمره حتی با قدرت گرافیکی چند سطح پایین‌تر از کنسول‌های بازی در اختیار شما قرار می‌دهد، دیگر دلیل محکمی است که خرید آن را عاقلانه‌تر جلوه می‌دهد.

علاوه بر این، عرضه‌ی تمامی بازی‌های انحصاری ایکس‌باکس، در دسترس قرار گرفتن ویژگی‌های دوال‌سنس در فروشگاه استیم که به مرور زمان پررنگ‌تر خواهد شد، عرضه‌ی برخی از عناوین پلی‌استیشن برای رایانه‌های شخصی، بهره‌مندی از سرویس گیم‌پس و ده‌ها دلیل دیگر، از جمله مواردی هستند که بیش از پیش تهیه‌ی یک رایانه‌ی شخصی را حداقل برای من منطقی‌تر می‌کنند.

در نهایت، خرید و تهیه‌ی این پلتفرم آن‌چنان هم دور از ذهن نیست و با توجه به کمبود کنسول‌ها تا یک یا دو سال آتی، شما در ازای پرداخت هزینه‌ی دو تا دو نیم برابر یک کنسول بالارده‌ی نسل نهمی، می‌توانید ده‌ها برابر مزیت و ویژگی مختلف دریافت کنید. در واقع، خرید پردازنده، ماردبرد، رم، پاور و حافظه‌ی پر سرعت در سطح کنسول‌های نسل نهم و حتی بالاتر، در این مقطع زمانی و در دل این بازار پر آشوب حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان هزینه در پی خواهد داشت.

اما این کارت گرافیک است که به لطف ماینرها اندکی معادله را پیچیده می‌کند و با توجه به اینکه کارت گرافیک کنسول پلی‌استیشن ۵ چیزی معادل ۲۰۷۰ Super است، باید یک کارت گرافیک معادل ۳۰۶۰ یا ti 3060 و حتی ۳۰۷۰ (برای جایگزینی با بهینه‌سازی بهتر کنسول‌ها) خریداری کنید که به ترتیب در حالت عادی قیمت‌هایی معادل ۳۳۰، ۳۹۹ و ۴۹۹ دلار دارند. در نتیجه، شما به راحتی می‌توانید به جای پرداخت ۲۳ میلیون تومان برای کنسول پلی‌استیشن ۵ در مقطع فعلی، دو تا دو نیم برابر هزینه کرده و ده‌ها برابر مزیت دریافت کنید.

آرش بوالحسنی؛ خبرنگار

Xbox Series S: با وجود قدرت کمتر نسبت به سری ایکس، به نظرم سری اس اون قدر ویژگی‌های جذاب داره که بتونیم اون رو یک کنسول نسل بعدی به حساب بیاریم. به علاوه با توجه به قیمت خیلی مناسب‌تر، این کنسول با Game Pass یک ترکیب خیلی خوب برای شرایط فعلیه. برای منی که از مانیتور ۱۰۸۰p استفاده می‌کنم هم خیلی رزولوشن ۴K مهم نیست. پس منطقی بود که سری اس رو به سری ایکس ترجیح بدم.

حالا نوبت شما است. مشتاقانه منتظریم تا ببینیم کنسول انتخابی شما برای نسل بعد چیست؟ شما می‌توانید از پست قبلی گپفا را نیز مشاهده کنید.

محمد کرامت‌ فرMehran.BaThe hunt is comingBookerneverdies-amirhosein-X.gamerآرینP.morganTineoneplayamirZELDAAHM.GamerAli Hassan nejadHossein_KingMahyarMsmDARKSIRENA²S²pidey
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • انتخاب من پلی استیشن ۵ هست امید وارم سال بعد بخرم ps4 رو میفروشم کلی پول می‌زارم کنار بعد میخرم اگه خدا بخواد

 • من هم ps5 رو در ماه اول عرضه خیلی سریع ، فوری و انقلابی خریدم.

 • mamad1166 گفت:

  انتخاب من هم بیرون اومدن از این بدبختیه شاید بتونم سه سال دیگه کنسول بخرم !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ERFAN103079 گفت:

  PS5 چون حجم زیادی از بازی های PS4 رو دارم که با قابلیت بکوارد قابل اجران و ویژگی های دوال سنس منو جذب خودش کرده و تقریبا ۸ ماهی هست در تلاشیم تا تهیه اش کنیم ولی قیمتا خیلی نجومین

 • amazon گفت:

  قطعا پلی استیشن ۵. به دلیل اینکه چیزهایی داره که کنسول ایکس باکس در تهیه کردنش برام ناتوان بوده و مجبورم کرده به سمت کنسول سونی بیام(که در نسل ۸ اومدم) از جمله کنترلر حرفه ای، انحصاری های قوی، انجام دانلود و بازی انلاین بدون دردسرهای تغییر دی ان اس و قیمت به صرفه بازی ها (منظور سرویسی مانند گیمپس با بازی های ایندی و حوصله سربر نیست، منظور بازی های به روز فیزیکی هستش که میشه دست دوم تهیه کرد و بعد فروخت و به صورت رندوم هزینه هر بازی ۳۰ الی ۵۰ هزار تومان در میاد. قیمت بازی های فیزیکی ایکس باکس به شدت زیاد هستش و دست دومش هم اصلا پیدا نمیشه چون کاربران بسیار کمی داره این کنسول)

  • amazon گفت:

   کامنت هارو میخوندم برام خیلی جالب بود. حتی فن های دواتیشه ماکروسافت هم جرعت نکردن بنویسن ایکس باکس و نوشتن پی سی. به این دلیل که شروع افتضاحی رو داشته این کنسول و همه قبولش دارن. واقعا فیل اسپنسر داره چیکار میکنه من نمیدونم. وقتی باد میندازه تو غبغبش و با سینه ستبر میاد از هیلو حرف میزنه و اون نمایشی که دیدیم رو نشون میده دلم میخواد زمین دهن باز کنه برم زیر زمین! امیدوارم هرچه زودتر از بخش ایکس باکس جدا بشه این بشر. حیف برند ایکس باکس هستش که اینجوری بخواد نابود بشه.

   • arm4nii گفت:

    من انتخابم سری ایکس هست.
    دلایل خودمم دارم چون تلویزیونم فورکی هست و دلایلمم من جمله گیم پس.پرقدرت ترین کنسول موجود و اجرای بهتر بازیها و رزولوشن بالاتر.علاقه به گیرز و هیلو و فورزا و فیبل و … از قدیم.
    دوم اینکه اینده ایکس باکسو خیلی روشن میبینم با گیم پس و خرید بتسدا و استدیوهایی که خریده.
    از لحاظ بصرفه بودنم واقعا عالیه با وجود گیم پس کلی بازی شاهکار با هزینه کم تجربه میکنم.
    قصدم خرید پلی ۵ هم هست منتهی نه با این قیمت نجومی چون ارزش نداره الان اما انشالله بالاخره میگیرم چون بازیهای سونی هم دوست دارم و همیشه گفتم.

 • Good Hunter گفت:

  با توجه به اینکه میگیم نسل نهم باید تجربه‌ی نسل نهمی داشته باشیم که ضعیفترین کارت نسل بعدی پیسی برای تجربه‌ی واقعی نسل نهمی ۳۰۶۰TI دقت کنید نسل نهمی همراه با Ray Tracing بسیار بهینه شده و با بلوغ کامل هست چه در تولید محتوای گیمینگ با موتور های گرافیکیشون و چه در سخت افزاری که قراره اون ها به نمایش بذاره، نکته بعدی میتونه برای کارت های انویدیا قطعا DLSS2 باشه که بیشک یکی از معجزه های این نسل گیمینگ هست که با درگیر کردن بسیار کمتر گرافیک قادر هست تا دوبرابر و بعضا بیشتر به شما فریم ریت بده آن هم به قدری زیبا این عمل UpScale هوشمند انجام پذیرفته که در خیلی از جهات از خود ۴K Native باکیفیت تر جلوه میکنه. فکر کنید بازی بدون دی ال اس اس مثلا Control یا Cyberpunk رو دارید اجرا میکنید روی ۴K Native و ۴۰فریم میگیرید بعد با DLSS2 فریم شما با توجه به حالت های انتخابی بین ۷۶ تا ۱۱۶ فریم باشه روی اون رزولوشن حتی در حالت کوالیتی با کیفیت بافت بهتر از ۴K Native عجیبه حالا FidelityFX ای ام دی هم که سخت افزار خاصی نمیطلبه باز جالبه و با اینکه جای پیشرفت زیادی داره اما کم نظیره
  به هر حال گفتم داریم درباره نسل نهم صحبت میکنیم و قدرت واقعی و به روز برای کاربر میتونه از مهم‌ترین دلایل این گوچ پلتفرم باشه حالا عده ای هم هستن که اصلا با استاندارد های این نسل کاری ندارن و اعتقادشون بازی های انحصاری مثلا گوست آو سوشیما، آنچارتد، بلادبورن، گاد آو وار، لست آو آس، درایوکلاب خودشون به تنهایی حتی همین حال باعث میشن که حتی من هم چشم بسته پلی۴ رو انتخاب کنم جلوی وان ایکس که بسیار کنسول باکیفیت تر و قدرتمند تری هست با کلی ویژگی جذاب قدرتی …
  الان هم خبری از هیچ بازی چندان ارزشمندی برای پلی استیشن ۵ نیست ولی خب بزودی کم کم وارد میشن. منکه کار خودم هم روی نمایشگر ها و تلویزیون ها و قطعات و بررسیشون هست قطعا بدون شک انتخاب فعلی من ایکس باکس سریز ایکس خواهد بود جالبه این کنسول با کیفیت ساخت بالاتر، بسیار قدرتمند تر بودن و به نمایش گذاشتن هرچی که باید نسل ۹ داشته باشه مثل VRR و ۴K@120hz و حتی ۴K@120Hz + HDR10 or Dolby Vision که پهنای باند واقعا زیادی رو از HDMI 2.1 جدید اون ها میطلبه میتونه به نمایش بذاره روی نمایشگر های فعلی و قدرتمند بدون هیچ نقصی البته که بازی ها هنوز اونقدر بهینه نیستن برای این پرفرومنس اما ازونور پلی استیشن ۵ بشدت ضعیف عمل کرده و واقعا شرم آوره بگیم بهش نسل نهمی، این کنسول حتی نمیتونه یک گیم رو درست و فقط روی ۴K@120hz سالم و بدون فریم اسکیپ و حالت داینامیک رزولوشن و تاری ممتد نمایش بده دقیقا حالتی که حتی در تلویزیون های سونی هم میبینیم، تلویزیون های سونی بالارده در کنار اینکه کیفیت بشدت بالای از لحاظ تصویر دارن اما استاندارد گیم ۰ هستن مثلا تنها تلویزیون HDMI 2.1 دار و با قابلیت پشتیبانی از ۴K@120hz سونی X9000H بود الان هم مدل های ۲۰۲۱ تقریبا بیشترشون دارن این استاندارد رو اما هنوز نه ۴K@120hz به درستی کار میکنه (فریم اسکیپ بشدت زیاد و کاهش رزولوشن خروجی برای نمایش در نتیجه تاری نسبت به Native) هنوز VRR و ALLM و حتی HGIG برای محتوای HDR گیمینگ و اپتیمایز اون ها به صورت کاملا خودکار برای نمایشگر هست که در واقع Dynamic Tone Mapping اون رو اصلاح میکنه و گاما رو نیز با توجه به محتوا فیکس میکنه … سونی : بله خبری ازینا نیست و خب وقتی نیست چرا پلی استیشن ۵ رو با این استاندارد ها بدیم بیرون ؟ همینطوری خوبه
  ازونور ایکس باکس سریز ایکس نماد قدرت کامله و حتی میتونید مثل من اگر امکانش رو داشتید بشینید یک هفته تمام از اولد C1 با کنسولتون با گیم ها و تعامل ها و کالیبره در هر کیفیت و رفرشی لذت ببرید و وقتی سووییچ کنید روی پلی ۵ یاد نسل ۸ بیوفتید
  در حال حاضر بازی انحصاری خاصی برای پلی ۵ نیست و کنسول ایراد های زیادی هنوز برای بهتر شدن و جم و جور شدن با سیستم تهویه و خنک کننده بهتر داره که اون زمان که قراره مشخصات سخت افزاری و استتانداردی اون به روز بشه بازی ها میان و این کنسول ها میشه نسل ۹ – حالا ببینید کنسولی که پهنای باند HDMI 2.1 اون ۳۲گیگ ثانیه هستش (ایکس باکس سریز X حدودا ۴۲گیگ ثانیه و استاندارد HDMI 2.1 حدود ۴۸٫۴ گیگ ثانیه که حتی تلویزیون ها هم ندارن تمام این پوشش رو در حال حاضر) بدون گیم خاص، مشکل دار، با قیمتی خنده دار ارزش خرید در حال حاضر رو داره ؟ چرا پلی ۴ خودتونو نگه ندارید و منتظر نمونید ؟ اگر دنبال کنسول نسل بعدی هستید پلی ۵ انتخاب شما نباید باشه بهیچ‌وجه – درحال حاضر با ارفاق میشه ۳۰۶۰TI و Xbox Series X رو از نظر استانداردی و پرفورمنس یک پلتفرم نسل نهمی دونست …
  شما حداکثر تا یکی دوسال دیگه تلویزیونتون رو هم برای بهترین تجربه مجبورید ارتقا بدید … خیلی قشنگ میشه ۴۰درصد قابلیت های نسل بعدی که تلویزیونتون میگیره و HDMI 2.1 و گیم ارائه میدن کنسولتون نده نه ؟
  انتخاب منم اول قطعه نسل نهمی اگر قیمت ها متعادل بشه و اگر نشه قطعا درحال حاضر “ATM” سریز ایکس هست بدون شک و پلی ۴ پرو خودمم کفاف رو راحت میده تا خیالم از بابت نسل نهمی بودن کنسولی که تهیه میکنم راحت باشه، به هر حال پول هزینه میکنیم اندازه جونمون باید اونچیزی باشه که ارزشش رو داشته باشه حداقل یکم نسل نهمی باشه بشه باهاش تفاوت رو دید که متاسفانه این اتفاق برای PS5 هنوز نیافتاده

 • Dragon گفت:

  اول پی سی بعد پلی استیشن
  سوم ایکس باکس
  البته با وجود پی سی نیازی به ایکس باکس نیس

  • Good Hunter گفت:

   میتونید یه پیسی پیشنهاد بدید که با قیمت ۱۸ تومن سریز ایکس که یک کنترلر فوق ‌آلعاده هم باهاشه هم قدرت تهیه کنیم ؟
   که میگید با وجود پیسی نیازی به ایکس باکس نیست ؟‌
   قبلا این حرف شما واقعا صدق میکرد سر انحصاری ها که واقعا هم انحصاری ماکروسافت هستن تا کنسول و پیسی هم بهره‌منده ۹۰درصدشونو
   شما پیسی ۱۸ تومنیتونو پیشنهاد بدید به من با قدرت سریز ایکس ممنون میشم
   اگر ۱۸ نمیشه این سیستمو جمع کرد پس چیزی جاشو نمیگیره

   • Dragon گفت:

    پی سی رو اگه بخوای از تمام بازیهای آفلاین لذت ببری خیلی بهتر و بصرفه تره
    ولی اگه مقصود آنلاین بازی کردنه بله کنسول خیلی بهتر و بصرفه تره
    ۳۰ یا ۴۰ یا ۵۰ تومن بابت pc میدی ولی هزاران بازی رو کرکی و مجانی میزنی!
    من خودم ۱۱ ترابایت بازیهای آرشیو پی سی دارم
    اونم نه آشغال بلکه گلچین شده!
    بالای ۶۰۰ تا بازی عالی با متای متوسط به بالا دانلود کردم..
    هیچی رو نمیتونم با پی سیم عوض کنم .. هیچی

    کنسول مگه سالی چند تا بازی میتونی باهاش بازی کنی؟
    همش میخواد پول بازی بدی

   • Dragon گفت:

    اگه درست حساب کنی یه کنسول با پول بازیهاش آخر نسل قیمتش سه تا چهار برابریه پی سی خوب میشه..

 • من که برنامه ریزی کردم تا یه ۶-۷ سال دیگه بازی نسل ۸ فقط بازی میکنم
  واسه همین حالا حالا ها عجله ای ندارم و صبر میکنم هر وقت قیمت pc تا جایی که میشد پایین اومد ارتقا میدم بعدش

 • Ramin گفت:

  به عنوان کسی که هفت سال ps4 داشتم(و هنوز هم دارم) اول ps5 خریدم ولی بعد از ۳ ماه فروختمش و سری ایکس خریدم.ps5 من صدای کویل واین زیادی داشت مخصوصا شب ها که برا دانلود روشن می ذاشتم خیلی رو مخ بود.نمی دونم همه شون اینطوری هستند یا نه.کنترلرش هم ایراد پیدا کرد اداپتیو تریگر سمت راستش شل شده بود یکم و کلا خاموشش کرده بودم اواخر.یجورایی دلم رو زد

 • انتخاب من پلی استیشن ۵ هست چون این کنسول به نظرم یه نسل بعدی واقعی هست اون از اون دوال سنسش که حس بازی ها رو انتقال میده .
  اون از اون اس اس دیش که توی رچت اند کلنک سریع منتقلتون میکنه .
  عالیع به نظرم