مزایا و معایب هوش مصنوعی؛ در خدمت و یا در مقابل انسان؟

30 تیر 1400 - 18:10
هوش مصنوعی در مقابل و یا در خدمت انسان

از زمان ابداع هوش مصنوعی، این فناوری روزبه‌روز در حال پیشرفت بوده و با این‌که بیشتر فیلم‌ها و داستان‌های علمی-تخیلی آن را به‌صورت ربات‌های انسان‌نما به نمایش می‌گذارند اما هوش مصنوعی می‌تواند از الگوریتم جستجو در گوگل تا خودروهای خودران و ربات‌های جنگی را شامل می‌شود.

هوش مصنوعی امروزه به‌طور دقیق‌تر با نام هوش مصنوعی محدود (یا هوش مصنوعی ضعیف) شناخته می‌شود چرا که این فناوری برای انجام وظایفی محدود (مانند تشخیص چهره، جستجو در اینترنت و یا راندن خودرو) استفاده می‌شود. با این وجود، هدف درازمدت بسیاری از دانشمندان، ساخت هوش مصنوعی گسترده (یا هوش مصنوعی قدرتمند) است. در حالی که هوش مصنوعی محدود می‌تواند عملکرد بهتری را در انجام وظایف خود، مانند حل مسئله، نسبت به انسان داشته باشد، هوش مصنوعی گسترده توانایی داشتن عملکردی بهتر در تمام زمینه‌های شناختی را خواهد داشت.

هدف حفظ تاثیر مثبت هوش مصنوعی بر بخش‌هایی از جامعه مانند اقتصاد، قانون و موضوع‌های تخصصی‌ مانند امنیت و کنترل موجب ترغیب دانشمندان بسیاری شده است. در حالی که شاید خرابی و یا هک‌شدن لپ تاپ شما اهمیتی چندانی برایتان نداشته باشد اما اگر یک هوش مصنوعی کنترل لپ‌ تاپ، خودرو، هواپیما، گام‌شمار، سیستم برق خانه و یا سیستم خرید شما را بر عهده داشته باشد، این موضوع اهمیت بالایی پیدا می‌کند. چالش کوتاه‌مدت مهم دیگر، پیش‌گیری از یک رقابت تسلیحاتی خطرناک در رابطه با ربات‌های جنگی است.

سوال مهم این است که در صورت ایجاد هوش مصنوعی قدرتمند و برتری آن در تمام بخش‌های شناختی بر انسان، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ همان‌طور که ایروین جان گود در سال ۱۹۶۵ اعلام کرد، ساخت سیستم‌های هوش مصنوعی پیشرفته‌تر، خود عملی شناختی و ادراکی محسوب می‌شود. چنین سیستمی ممکن است که بهبودهایی را در خود ایجاد کرده و از این نظر از انسان پیشی بگیرد.

مشاهده ادامه مطلب در تکفارس - هوش مصنوعی

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

  • فیلم‌هایی مثل ادیسه فضای کوبریک و یا ماتریکس و یا بلید رانر و اینها رو به خاطر بیارید، و هنچنین گیم هایی مثل سایبرپانک.. اونچه که در این آثار به عنوان مغلوب شدن انسان توسط ر‌وبات ها و کامپیوتر میبینیم، در واقع چیه؟ در واقع لِه شدن انسان توسط تفکر تکنولوژیک و عقلانیت تکنولوژیک هست، یعنی تصویر اینکه روبات ها نسل انسان ها رو نابود کرده‌اند، در واقع چنین ترجمه میشه که این انسان و دنیا و جهان اون توسط تفکر و زیست تکنولوژیک احاطه شده و چنین امری بر هر ارزش دیگه‌ای سایه انداخته.. افق آینده بشریت نوید چنین امری رو میده، نوید پیشرفت هوش مصنوعی و کامپیوتر ها و سپردن بسیاری از اعمال به دست اونها و به دنبال اون وضع قوانین مربوطه برای تنظیم روابط و نظم بخشی و… و از همین رو کسانی که چنین چیزی رو نامطلوب می‌دونند-من جمله خود من- ناامید خواهند بود. گاه به نظر میرسه که راهی جز راهی که نیکول کیدمن در فیلم داگویل فون تریه در انتها در پیش گرفت، باقی نمیمونه، هرچند که ناممکن و ترسناک به هست