هر آنچه برای رکورد زدن در اتاق فرار باید بدانید

26 تیر 1400 - 18:32

رقابت، هیجان و چالش های متنوع، اینها همه آن چیزهایی است که در بازی های مدرن امروزی می بینید. از بازی های کامپیوتری گرفته تا بازی های ورزشی، همگی از هیجان و چالش های مختلف ساخته شده اند. البته که این بازی ها طبق اصول و قواعد خاص خود طراحی شده اند تا آموزنده و قابل رقابت باشند.

یکی از بازی های مدرنی که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است، بازی های فکری و گروهی مثل بازی های اتاق فرار است. احتمالا تا حالا اسم بازی اتاق فرار به گوش شما خورده باشد؛ اما از جزئیات این بازی چیزی می دانید؟ اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد این بازی هستید همراه ما باشید تا هر آنچه که برای رکورد زدن در اتاق فرار باید بدانید را به شما آموزش دهیم.

آشنایی با اتاق فرار

اسکیپ روم یک بازی فکری تیمی است که عمر آن هنوز به دو دهه نمی رسد. این بازی برای اولین بار در ژاپن طراحی و ساخته شد. هر چند افراد دیگری نیز در دنیا، همزمان با این بازی و حتی پس از آن بازی های مشابهی را ابداع کردند. اما این کیوتوی ژاپنی بود که بیش از هر کسی توانست این بازی را معرفی کرده و گسترش دهد. عمر این بازی در ایران حتی کمتر نیز هست. اتاق فرار از سال ۱۳۹۴ وارد کشور شد و آرام آرام گسترش پیدا کرد. گرچه اتاق فرار همچنان ناشناس است اما آرام آرام راه خود را در بین ایرانی ها نیز پیدا می کند.

ترفند هایی برای رکورد زدن در اتاق فرار

هر بازی قواعد و دستور العمل های خاص خود را دارد. با رعایت این قواعد می توانید در بهترین زمان ممکن بازی را با موفقیت تمام کنید. اما برای موفقیت در اتاق های فرار، نیاز دارید تا بعضی از ترفندهای اتاق فرار را یاد بگیرید تا نتیجه بهتری را کسب کنید. از جمله نکات و ترفند های مهم برای رکورد زدن در بازی اتاق فرار، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک تیم قدرتمند تشکیل دهید

منظور از قدرتمند افرادی نیستند که قدرت بدنی داشته باشند یا هوش آنها به انیشتین تنه بزند، بلکه افرادی هستند که اولا با آنها راحت هستید و در درجه بعد هوش و حافظه نسبتا خوبی داشته باشند. اگر در تیم خود افرادی داشته باشید که اطلاعاتی در زمینه این بازی و یا سابقه انجام آن را داشته باشند، با اطمینان باید گفت: یک گام در بازی جلوتر هستید.

تمرکز کنید و از استرس دوری کنید

ذهنتان را آزاد بگذارید و اجازه دهید هر جایی سرک بکشد. اما در حل کردن معماها و یافتن سرنخ ها ساده فکر کنید. قرار نیست با حل معادلات سنگین ریاضی به جواب ها پیدا کنید. پس ذهن خود را آرام کرده و به سادگی سرنخ ها را جمع کنید و در کنار یکدیگر بگذارید. البته بهتر است در خونسردی، زیاده روی نکنید؛ چراکه زمان از مهمترین رقبای شما در این بازی است. ضمنا فراموش نکنید که به جای گشتن زیر مبل و پشت کمد، بهتر است دقت خود را روی اشیا ساده و کوچک بگذارید.

برای تیم خود مدیر تعیین کنید

یکی از ترفندهای اتاق فرار که بسیار مهم و کاربردی است، تعیین یک نفر در گروه به عنوان سرگروه و مدیر تیم است. این شخص از تیم شما، باید با تمام افراد گروه آشنایی داشته باشد و توانایی های مدیریتی بهتری نسبت به سایرین داشته باشد. وظیفه او این است که وظایف را بیم اعضا تقسیم کند و سرنخ ها را در کنار یکدیگر قرار دهد.

از حدسیات خود هم استفاه کنید

هیچ قانونی وجود ندارد تا شما را مجبور به بررسی همه چیز و حل معماها صرفا از طریق سرنخ ها کند. بله! شما می توانید براساس روند بازی، بعضی از جواب ها را حدس بزنید. برای رکورد زدن در بازی اتاق فرار، می توانید از هر راه قانونی برای رسیدن به جواب استفاده کنید. هیچ محدودیتی به جز رعایت قوانین کلی بازی متوجه شما نخواهد بود. داستان سرایی کنید تا ببنید روند داستان باید به چه شکل پیش برود تا معماها حل شود.

روش استفاده از قفل ها را یاد بگیرید

اگر باهوش ترین فرد جهان باشید و بتوانید پاسخ معماها را در کمترین زمان ممکن پیدا کنید، باز هم تا زمانی که طریقه کار کردن با قفل ها را ندانید، نمی توانید از پس این بازی بربیایید. قفل ها یکی از مهمترین بخش های بازی برای رکورد زدن در اتاق فرار هستند. جایی که باید پاسخ ها را دسته بندی کنید تا به رمز قفل دست پیدا کنید. پیشنهاد می کنیم قبل از شروع بازی، با جستجو در محیط اینترنت به کسب اطلاعات در این زمینه بپردازید.

تک روی مطلقا ممنوع!

برای هزارمین بار تاکید می کنیم که قرار است در یک بازی تیمی شرکت کنید. پس شما جزئی از یک واحد کل هستید! تک روی در این بازی جایگاهی ندارد پس بهتر است به هر چیزی که فکر می کنید و هر پاسخی که پیدا کرده اید را با صدای بلند بیان کنید. شاید چیزی که شما پیدا کرده اید مکمل پازلی باشد که در ذهن دوستان شما قرار گرفته است.

نشانه ها چشمک می زنند!

اشیا، حروف، وسایل و هر چیزی که در داخل اتاق قرار گرفته است ممکن است با نشانه هایی خاص به شما چشمک بزنند. اعدادی که در طول یک متن قرار گرفته اند، حروف برجسته شده ابتدایی پاراگراف ها، یا حروف حذف شده از بعضی کلمات یا اضلاع اشیا هندسی در هر گوشه اتاق، همگی می توانند رمز مورد نظر شما را تکمیل کنند.

درخواست راهنمایی کنید

گرچه تمام لذت این بازی به پیدا کردن معماها به شکل تیمی و فردی است. اما گاهی ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که هیچ کدام از اعضا ایده ای درمورد رمز بازی نداشته باشند و یا قسمتی از رمز پیدا نشده باشد. در این موقعیت بهتر است روی کمک گیم مستر یا راهنمای بازی نیز حساب کنید. اینکه مدیر بازی تا چه حد تمایل به کمک  راهنمایی داشته باشد، مستقیما به خود او بر می گردد. توصیه می شود صرفا در موقعیت ها و شرایط خاصی از راهنمایی افراد بیرون از اتاق استفاده کنید.

بعضی نکات مهم در بازی اتاق فرار

  • معمولا مجموعه های بازی اتاق فرار در سانس ها مختلفی قابل رزرو کردن هستند. فراموش نکنید که دیر رسیدن به محل بازی، شاید باعث از دست دادن زمان بازی برای شما شود.
  • برای شرکت در این بازی، حداقل باید ۱۶ سال داشته باشید و دچار مشکلات و بیماری های روحی یا قلبی نباشید.
  • خروج هر یک از افراد گروه از بازی، باعث لغو کلی بازی می شود. در حقیقت خروج هر فرد، به معنای انصراف همه اعضای گروه از بازی است.
  • بازی های اتاق فرار، بر اساس شرایط و سناریوی بازی حداقل با ۴ و حداکثر با ۸ نفر قابل انجام است.

تند و خشن

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید