راهنمای جامع شروع یادگیری طراحی، گرافیک و فتوشاپ در خانه

۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۸
آموزش طراحی گرافیک

امروزه طراحی گرافیک در دنیای مدرن ما که قسمت بزرگی از موفقیت یک برند و محصول به بازاریابی مناسب و صحیح باز می‌گردد، طراحان گرافیک جایگاه بالایی پیدا کرده‌اند. این دسته از هنرمندان با تزریق افکارشان به درون کاغذ و از همه مهم‌تر، دنیای دیجیتال، قسمتی عظیمی از تصورات ما را شکل می‌دهند.

اما اصلاً طراحی گرافیک چیست؟ اگرچه این حرفه تعریف و گستردگی بسیاری در میان زندگی روزمره مردم دارند، اما قسمت زیادی از اشخاص مفهوم ساده آن را فرا نگرفته‌اند. طراحی گرافیک به مجموعه اقدامات طراحی و تلفیق تصاویر، اشکال، نوشته ها و … که در خلق قطعه هنری جدیدی دخیل هستند، گفته می‌شود.

در نتیجه طراح گرافیک به فردی خبره و حرفه‌ای گفته می‌شود که روش و الگوی طراحی و تلفیق این موارد را یاد گرفته است و می‌تواند از آن‌ها برای طراحی گرافیک استفاده کرده و یا حتی آن‌ها را آموزش دهد.

اگر شما نیز به هنر و یا اشکال و نوشته‌هایی که در طول روز مشاهده می‌کنید، علاقه نشان می‌دهید، چه چیزی بهتر از طراحی و کسب مهارت در حوزه گرافیک قادر به کسب رضایت شماست؟ آموزش طراحی و گرافیک مجموعه فرادرس می‌تواند به عنوان بزرگ‌ترین یاری‌دهنده شما در این مسیر ظاهر شده و راه رسیدن به هدف‌تان به عنوان یک طراح گرافیک را سهل کند.

ابزار خود هدف هستند

اما چگونه می‌توانید وارد دنیای رنگارنگ طراحان گرافیک شوید و خود را جزوی از آنان معرفی کنید؟ ابزار طراحی، مهم‌ترین وسایل شما خواهند بود. شرکت‌های زیادی در تولید نرم‌افزارهای مورد نیاز این حوزه فعالیت می‌کنند.

در این بین شرکت ادوبی از چند دهه پیش تاکنون همواره در حال گسترش مرزهای خلاقیت در رسانه‌های مختلف بوده است. با استفاده از نرم‌افزارهای این شرکت خلاقیت به دو مرحله تقسیم می‌شود: زمانی که شما در حال ثبت عکس، فیلم و یا موسیقی هستید و زمانی که شما به سراغ ویرایش آن‌ها می‌روید.

در مرحله دوم نام نرم‌افزارهایی را می‌توان مشاهده کرد روزانه میلیون‌ها نفر از آن‌ها برای انتقال و پرورش دنیاهای درون ذهنشان به جهان واقعی کمک می‌گیرند. فتوشاپ بی‌شک یکی از آن‌هاست و گذراندن دوره آموزش فتوشاپ می‌تواند سهم عمده‌ای از پیشرفت شما را در این مسیر شکل دهد.

فتوشاپ در حقیقت یک نرم‌افزار ویرایش تصویر پیکسلی است که ابتدا در سال ۱۹۹۸ روانه بازار شد. از آن زمان تاکنون که بیش از سه دهه می‌گذرد، این نرم‌افزار هنوز هم به عنوان یکی از مطرح‌ترین گزینه‌های موجود برای طراحان گرافیک و تصویربرداران شناخته می‌شود.

شاید شما نیز از جمله طرفداران این اپلیکیشن محبوب و ویژگی‌های شگفت‌انگیز آن هستید اما تصور می‌کنید که آموزش و یادگیری کار با آن به سال‌ها زمان نیاز دارد. در حقیقت این‌طور نیست و با پیگیری آموزش‌های درست، می‌توانید در مدت زمان کوتاهی طراحی با فتوشاپ را فرا بگیرید. بنابراین به این ترتیب معجزه حقیقی پس از آشنایی با فتوشاپ و تجربه است که دنیای مجازی شما را به مرز حقیقت می‌کشاند.

آموزش طراحی گرافیک

پس از کسب مهارت و تجربه با فتوشاپ یا حتی حین یادگیری آن نیز می‌توانید از پیکسل‌ها فراتر بروید و دنیای وکتوری را نیز کشف کنید. در این شیوه از طراحی، نرم‌افزارهای موجود اطلاعات دقیق هر نوشته، تصویر و شکل را ذخیره می‌کنند تا شما در آینده بتوانید آن‌ها را مثل روز اول، بدون هیچ‌گونه محدودیتی ویرایش و یا منتشر کنید.

به این منظور نرم‌افزار ایلاستریتور، دیگر محصول شرکت ادوبی وارد صحنه می‌شود. این نرم‌افزار برخلاف فتوشاپ که برای انجام ویرایش روی تصاویر و تلفیق آن‌ها مناسب قملداد می‌شود، قابلیت‌های بیشتر و بهینه‌تری برای طراحی لوگو، اشکال و … با قابلیت نشر و ویرایش مجدد دارد. بنابراین لزوم توجه به آموزش ایلاستریتور نیز دست کمی از فتوشاپ ندارد و می‌تواند شما را تبدیل به یک طراح همه فن حریف کند.

با یادگیری هر دو نرم‌افزار ذکر شده و تسلط بر آن‌ها، شما تبدیل به یک طراح حرفه‌ای در دنیای مدرن خواهید شد؛ دنیایی که روز به روز بر گستره نیازهای شغلی دیجیتال نظیر طراحان گرافیک افزوده می‌شود و آن‌ها جایگاه و احترام بیشتری را به دست می‌آورند. سرانجام به نظر شما رسیدن به این درجه به چه معنایی است؟ کسب درآمد بیشتر!

‌نرم‌افزارهای دیگر و شیوه‌های جایگزین

اگرچه فتوشاپ و ایلاستریتور نه تنها درون دنیای طراحی گرافیک، بلکه حتی بین کاربران عادی نیز به عنوان دو عدد از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای موجود شناخته می‌شوند، اما گزینه‌های دیگری نیز در اختیار کاربران وجود دارند.

یکی از این گزینه‌ها، نرم‌افزار کورل دراو (Corel Draw) است. این نرم‌افزار نیز مانند ایلاستریتور قابلیت‌های وکتوری را در اختیار شما قرار می‌دهد و با وجود این که توسط شرکت ادوبی ساخته نشده، اما شیوه کار مشابه و خروجی یکسانی با اپلیکیشن مذکور دارد.

اگرچه بسیاری از طرفداران هر دو نرم‌افزار اعتقاد دارند که فرق بنیادینی بین این دو نرم‌افزار وجود ندارد اما کورل دراو برای افرادی که تازه به حوزه طراحی گرافیک ورود کرده‌اند، گزینه مناسب‌تری تلقی می‌شود. خوشبختانه این نرم‌افزار نیز پشتیبانی بسیار مناسبی دریافت می‌کند و با سابقه‌ای بیش از ۳۰ سال، اطمینان می‌دهد که توسعه‌دهندگان مجربی را در اختیار دارد. پس در نظر داشته باشید که آموزش نرم‌افزار کورل نیز یکی از بهترین پیشنهادهای موجود مخصوصاً برای افرادی است که یا سابقه بسیار کمی در این حوزه دارند یا هنوز موفق به کسب سابقه‌ای نشده‌اند.

آموزش طراحی گرافیک

اما هنوز تمام نشده است. ما تا به این‌جا در این‌باره گفتیم که شما با مشاهده آموزش‌های ویدیویی می‌توانید حتی بدون نیاز به تحصیلات در این حوزه مهارت کسب کنید و نهایتاً با به دست آوردن تجربه، درآمدی ثابت را رقم بزنید. ولی اگر هنوز مصمم به دنبال کردن تمام و کمال طراحی گرافیک و دست‌یابی به قله‌های بلندتری هستید، دانشگاه و تحصیلات رسمی نیز همیشه در دسترس است. از سوی دیگر شاید همین حالا نیز در رشته‌های مربوط به طراحی و گرافیک مشغول به فعالیت شده‌اید.

کلاس‌های مجازی و یا حتی کلاس‌های حضوری دانشگاه معمولاً محدودیت‌های زمانی، آموزش و محتوا دارند. به این دلیل پیگیری روش‌های کمک آموزشی همیشه می‌تواند یک امتیاز مثبت در روند یادگیری شما باشد.

همچنین جدای از این رشته، تمام رشته‌های دیگر دانشگاهی از محدودیت‌های چنین کلاس‌ها و جلساتی رنج می‌برند. مجموعه آموزشی فرادرس به عنوان بزرگ‌ترین وب‌سایت ارائه دهنده فیلم‌های آموزشی، افزون بر ارائه آموزش‌های گرافیک، آموزش‌های غنی را نیز در تمام حوزه‌های موجود از جمله دروس دانشگاهی، مهندسی و … ارائه می‌دهد.

شما با فراگیری و استفاده از این آموزش‌ها به دنیایی باورنکردنی و بزرگ دسترسی می‌یابید که در هر سطح از مهارت‌ها و حرفه‌ها از جمله طراحی گرافیک، مسیر روشنی را برایتان فراهم می‌کند.

4
2
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید