پیش نمایش نسخه بتای ویندوز ۱۱؛ قدیمی یا جدید؟

18 تیر 1400 - 22:35
پیش نمایش نسخه بتای ویندوز ۱۱

اولین نسخه از سیستم عامل مایکروسافت بیش از ۳۵ سال پیش عرضه شد و اکنون به عنوان پراستفاده‌ترین سیستم عامل رایانه‌های شخصی شناخته می‌شود. این سیستم عامل محبوب طی سه دهه گذشته زندگی بسیاری را تغییر داده و از زمان معرفی ویندوز ۹۵ (به استثنای ویندوز ۸) هرگز شاهد تغییرات تمام عیاری در آن نبوده‌ایم. به همین شکل ویندوز ۱۱ نیز تغییرات فوق‌العاده‌ای را به نمایش نخواهد گذاشت و در حقیقت قرار هم نبوده که چنین اتفاقی رخ دهد. مایکروسافت قصد دارد بیشتر از هر چیز احساس یکپارچه‌ای را برای کاربران فراهم کند.

ویندوز ۱۱ دقیقاً همان حسی که ذکر شد را ایجاد می‌کند. مایکروسافت در این نسخه از یک طراحی، منوی استارت و همچنین فروشگاه جدید رونمایی کرده است اما همه آن‌ها هنوز هم همان حسی را منتقل می‌کنند که طی سالیان گذشته در این پلفترم شاهدش بودیم. به طور خلاصه، ویندوز ۱۱ رویکردی تازه و جدید بر یک خانه قدیمی است.

بزرگ‌ترین تغییراتی که شما می‌توانید آن‌ها را سریعاً در ویندوز ۱۱ تشخیص دهید، کاملاً آشکار و در اولین نگاه قابل مشاهده هستند. یک منو استارت که در کنار یک نوار وظیفه قرار گرفته در قسمت میانه ظاهر می‌شود. مشخصاً مایکروسافت در طراحی این بخش‌ها از مک او اس، کروم او اس و حتی اندروید و iOS الهام گرفته است.

لایو تایلس (Live Tiles) و ظاهر ویجت مانند آن‌ها که برای ارائه اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گرفتند اکنون با یک لانچر و زبانه نمایش اسناد و فایل‌ها جایگزین شده است. به نظر می‌رسد که بسیاری از کاربران می‌توانند با این ویژگی‌های جدید بیش از قابلیت‌های پیشین ارتباط برقرار کنند، با این حال همه چیز به سلیقه شما و همچنین کارایی طولانی مدت این بخش‌ها بستگی دارد.

اما جدای از همه چیز، سادگی زمانی شروع به ظاهر شدن می‌کند که شما وارد بخش تنظیمات می‌شوید. مایکروسافت از زمان عرضه ویندوز ۸ به تدریج به دنبال دور شدن از طراحی سنتی کنترل پنل بوده است و اکنون نزدیک به ۱۰ سال بعد سرانجام ما رابط تنظیماتی را شاهد هستیم که سادگی در استفاده درون آن احساس می‌شود.

در تلاش‌های اول چندین ساعت طول می‌کشد تا شما تمام بخش‌های تنظیمات را مرور کرده و آن‌ها را با دانش گذشته خود وفق دهید اما می‌توان مایکروسافت را به خاطر رویه جدیدش تمجید کرد. با ورود به هر گزینه کماکان یک بخش ناوبری در سمت چپ صفحه قرار می‌گیرد که شما می‌توانید به وسیله آن، به سرعت میان گزینه‌های دیگر جابه‌جا شوید. اساساً انجام این کار در ویندوز ۱۰ غیرممکن بود و شما برای دست‌یابی به تنظیمات قسمت‌های دیگر، مجبور بودید که به صفحه آغازین باز گردید.

مشاهده ادامه مطلب در تکفارس - مایکروسافت ویندوز ۱۱

 

P.morgan
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید