مقایسه پلی استیشن ۵ با ایکس باکس سری ایکس؛ اکنون کدام را بخریم؟

۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰
مقایسه پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس

اکنون بیش از شش ماه از عرضه کنسول‌های نهمی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس می‌گذرد. همان‌طور که احتمالاً تا به این‌جا متوجه شده‌اید، هر دو کنسول یاد شده به شدت در میان کاربران محبوب شده‌اند.

به همین ترتیب و با توجه به مشکلاتی که همه‌گیری بیماری کرونا ایجاد کرده است، یافتن این کنسول‌ها چه در خارج و چه در داخل ایران حداقل با قیمت منطقی بسیار دشوار تلقی می‌شود. بنابراین اگر به فکر انتقال به نسل نهم هستید، از همین حالا باید تصمیم خود را بگیرید تا زمانی که شرایط فراهم شد، شاهد هیچ تعویق یا سردرگمی نباشید.

از عناوین انحصاری نظیر Demon’s Souls و Returnal روی پلی استیشن ۵ تا ویژگی‌های جدیدی مانند Quick Resume و FPS Boost روی ایکس باکس سری ایکس، همه از مواردی به شمار می‌روند که سونی و مایکروسافت به وسیله آن‌ها قصد تصاحب ذهن و قلب بازی‌بازان نسل جدید را دارند. حتی گاهی اوقات به نظر می‌رسد که این دو غول آمریکایی و ژاپنی در تقابل با یکدیگر، هر هفته یک عنوان انحصاری، قرارداد، به‌روزرسانی یا برگ برنده دیگری را برای کنسول جدیدشان معرفی می‌کنند.

جدای از تکنیک‌های بازاریابی قابل توجه دو شرکت مذکور، باید به یک مورد اذعان کرد؛ هر دو کنسول پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس، محصولاتی فوق‌العاده قدرتمند، قادر به اجرای بازی‌ها روی رزولوشن ۴K با حداکثر ۱۲۰ فریم، همراه با پشتیبانی از ری تریسینگ (Ray-Tracing) و بارگذاری‌های کاملاً سریع هستند. با این اوصاف، جزئیات بسیار کوچکی نتیجه کار را تغییر خواهند داد که همین جزئیات شما را در تصمیم‌گیری راهنمایی خواهند کرد.

مشاهده این جزئیات به عنوان نقاط ضعف و قوت از طریق ظاهر کنسول‌های مذکور عملاً غیرممکن است. همچنین به عنوان یک کاربر عادی که به دنبال یافتن پرسش پاسخ ساده خود است، شما راه زیادی را پیش‌رو دارید؛ راهی که نهایتاً به جمع‌آوری قطره‌ای اطلاعات از صدها منبع مختلف ختم می‌شود. در این بین موارد زیادی برای بحث و گفت‌وگو وجود دارد.

نسل بعد در یک عبارت، درون قدرت، سرعت و سطحی باورنکردنی از جزئیات خلاصه می‌شود که پیش از این به هیچ وجه قابل دست‌یابی نبودند. در حالی که مقایسه این موارد به قسمت مشخصات می‌رسد، کنسول‌های پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس حقیقتاً تفاوت چندانی ندارند و شاید تنها به توان به برتری محصول مایکروسافت روی کاغذ اشاره کرد.

از سوی دیگر مولفه‌های بسیار زیادی روی کیفیت و کارایی یک کنسول تاثیرگذار هستند. شما هم به دنبال تهیه کنسول نسل بعدی هستید؟ همچنین نباید از یاد ببریم که مایکروسافت نماینده دیگری به نام ایکس باکس سری اس را نیز در چنته دارد. با پاسخ این سوال یک بار برای همیشه همراه ما باشید.

مشاهده ادامه مطلب در تکفارس

18
16
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید