چرا حالت ناشناس مرورگر گزینه‌ی امنی نیست؟

۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰

اگر انتظار دارید با روشن کردن حالت ناشناس (incognito mode) مرورگر همه‌ی اطلاعات و داده‌هایتان کاملاً خصوصی شوند، بهتر است دوباره در این رابطه فکر کنید.

مهم نیست که مرورگرتان چقدر امن و مطمئن باشد و یا این که از حالت ناشناس استفاده می‌کنید یا نه. در هر صورت هنگامی که پای خود را به وب‌سایت‌های مختلف بگذارید، همچنان توسط ترکرهای زیادی تعقیب خواهید شد؛ به عبارت دیگر، تنها استفاده از مرورگر امنیت چندانی برای شما نخواهد داشت.

در این مقاله، ابتدا نگاهی کوتاه به مشکلات حالت‌های مخفی و امنیتی مرورگرها خواهیم داشت و سپس به موقعیت‌هایی اشاره خواهیم کرد که استفاده از این حالت منطقی و یا غیرمنطقی خواهد بود. در نهایت نیز می‌توانید راهکارهایی برای به دست آوردن حریم خصوصی واقعی به شما خواهیم داد تا با نگرانی کمتری از مرورگر موردعلاقه‌ی خود استفاده کنید.

مرورگرها مدت زیادی است که همگی با حالتی به نام حالت ناشناس یا حالت امن منتشر می‌شوند که همان‌طور که می‌توان از نام این حالت‌ها حدس زد، به شما اجازه‌ی حفظ حریم خصوصیتان در اینترنت را می‌دهند.

اما متأسفانه این حالت‌ها چندان هم خصوصی و امن نیستند. با وجود این که مرورگرهای مختلف، عملکردهای مختلفی را در این حالت ارائه می‌دهند ولی در نهایت تمامی مرورگرها در حالت ناشناس دو عملکرد اصلی مشترک دارند:

  • پاک کردن کوکی‌های مرورگر
  • پاک کردن تاریخچه‌ی مرورگر

این موارد شاید برای شروع خوب باشند چرا که بسیاری از ترکرها از طریق همین دو عامل می‌توانند اطلاعات مرتبط با شما را جمع‌آوری کنند اما تنها بسنده کردن به این دو مورد به هیچ وجه کافی نیست. با این حال بسیاری از افراد درباره‌ی نحوه و میزان تأثیر عملکرد حالت ناشناس همواره گمراه می‌شوند. در ادامه ما این گمراهی را رفع خواهیم کرد.

مشاهده ادامه مطلب در تکفارس

5
3
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید