سقوط هوآوی؛ سرنوشت این شرکت چه خواهد شد؟

۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰
سقوط آزاد هوآوی

در ماه می سال ۲۰۱۹، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده ضربه اصلی خود را به هوآوی وارد کرد. او این شرکت چینی را در لیست سیاه آمریکا قرار داد تا حداکثر فشار ممکن به هوآوی وارد شود. با این وجود، در سال ۲۰۲۰،‌ هوآوی از سامسونگ پیشی گرفت و به بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشی‌های هوشمند جهان تبدیل شد. این رکورد، ادعای قدیمی شرکت را در رسیدن به چنین حایگاهی تأیید کرد.تنها حدود یک سال بعد، نه‌تنها هوآوی جایگاه اول صنعت خود را از دست داده است، بلکه حتی در بین ۵ شرکت برتر گوشی‌های هوشمند قرار ندارد.

هرچند این اتفاق بعد از اعمال تحریم‌ها چندان دور از ذهن نبود و با قطع همکاری هوآوی با شرکت‌های آمریکایی، مخصوصاٌ گوگل که اکوسیستم اندروید به شدت به آن وابسته است، زمان کمی برای کاهش محبوبیت هوآوی نیاز بود. نکته قابل توجه، عدم تغییر در لیست سیاه آمریکا در دولت بایدن است که برخلاف نظر اکثر کارشناسان، این وضعیت موقتی نخواهد بود.

با گذشت دو سال از قرار گرفتن هوآوی در لیست تحریم‌های آمریکا، صنعت گوشی‌های هوشمند پذیرفته است که نقش این شرکت چینی در بازارهای جهانی کم‌تر از همیشه شده است و وقت آن است تا ببینیم با افت هوآوی چه تغییراتی در این صنعت رخ داده است و مهم‌تر از همه، چه اتفاقی در انتظار این غول چینی است.

دو سری بزرگ هوآوی، یعنی سری میت (Mate) و سری P، همواره از سخت‌افزار و کیفیت بالایی در تمامی جنبه‌ها برخوردار بوده‌اند و با تنوع بالای محصولات هوآوی، این شرکت را می‌توانستیم در گزینه‌های موجود هر خریدار گوشی هوشمندی ببینیم اما با توجه به وضع کنونی این شرکت و عدم همکاری گوگل با آن‌ها، پیشنهاد خرید گوشی‌های هوآوی به افرادی که خارج از چین هستند، چندان منصفانه نیست.

سقوط هوآوی بر روی کل صنعت گوشی‌های هوشمند تاثیر خواهد گذاشت. بدون هوآوی، سایر شرکت‌‌های این حوزه به ویژه سامسونگ، حاشیه امنی را احساس می‌کنند و از بین رفتن جدی‌ترین رقیب آن‌ها در زمینه گوشی‌های اندرویدی، ممکن است که این شرکت و سایر پیشتازان گوشی‌های هوشمند را به سوی سیکل تکراری و بدون نوآوری گوشی‌های سالانه سوق دهد.

برای مثال، می‌توان هواوی میت X2 را جدی‌ترین رقیب گوشی‌های تاشوی سامسونگ دانست و با کنار رفتن هوآوی از دور رقابت‌ها، سامسونگ در این زمینه یکه‌تاز می‌شود و امیدواریم از سرعت پیشرفت و خلافیت خود نکاهد. اما دیگر عواقب بزرگ سقوط هوآوی چه خواهد بود؟ در ادامه همراه ما باشید.

مشاهده ادامه مطلب در تکفارس

17
4
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید