درآمد صنعت بازی در سال ۲۰۲۱ سیر نزولی خواهد داشت

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۶

نیوزوو (Newzoo)، شرکت بازی­‌های کامپیوتری و دیتای esports، سیری نزولی را برای درآمد صنعت بازی جهانی در سال ۲۰۲۱ پیش‌­بینی کرده است. این پیش­‌بینی در حالیست که صنعت مذکور در سال ۲۰۲۰ و در خلال پاندمیک جهانی COVID-19 بهترین رکوردها را به ثبت رساند. در طی سال­‌ها، این اولین سالی­ست که صنعت بازی‌­های کامپیوتری به جای پیشرفت، روند نزولی گرفته است.

هرچند این اخبار در ابتدا بدبینانه به نظر برسد، اما نیازی به نگرانی از جانب کاربران نیست. این گزارش همچنین خاطر نشان کرده است که درآمدزایی این صنعت به ۲۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ خواهد رسید. شرکت نیوزوو احتمال رسیدن به رکوردهای ثبت شده در سال ۲۰۲۰ را حداقل برای سال ۲۰۲۱ پایین می‌­بیند. هر چند پاندمیک جهانی زمان عرضه بسیاری از بازی­‌ها، به خصوص سه بازی از کمپانی برادران وارنر (Warner Bros) را با تاخیر مواجه کرده است، اما به طور کلی این صنعت از درآمدها تاثیر مثبتی پذیرفته است.

سرپرست تجاری شرکت نیوزوو، تام ویجمن (Tom Wijman)، به سایت VentureBeat اعلام کرده است که درآمد صنعت بازی­‌های کامپیوتری در سال ۲۰۲۱ به رقم ۱۷۵٫۸ میلیارد دلار خواهد رسید. این رقم ۱٫۱ درصد کمتر از رقم ۱۷۷٫۸ میلیارد دلار ثبت شده در سال ۲۰۲۰ است. چند عامل برای ثبت چنین آماری دخیل هستند که یکی از این موارد کمبود چیپ­‌های semiconductor می­‌باشد. موارد دیگر هم دخیل هستند، از جمله اختلال در زنجیره تامین جهانی، تصمیم شرکت اَپِل (Apple) مبنی بر اولویت­‌بندی حریم­‌های خصوصی نسبت به بازاریابی­‌های تعیین شده قبلی و مهمترین عامل که زمان­بندی­‌ است.

انتظار می­‌رود که تاخیرهای بیشتری در راه باشد و بر عرضه بسیاری از بازی­‌های نسل جدید تاثیرگذار باشد. یکی از این بازی­‌ها، بازی God of War: Ragnarok است که بر طبق گزارش‌ها قرار بر عرضه آن در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ بود و به نظر می­‌رسد تا سال ۲۰۲۲ عرضه آن با تاخیر مواجه خواهد شد.

در بلندمدت شرکت نیوزوو معتقد است که نگرانی درباره مشکلات صنعت بازی­‌های کامپیوتری وجود ندارد و هنوز رشد صعودی خوبی برای آن در بازار طی چند سال آینده پیش­‌بینی شده است. این شرکت معتقد است که پاندمی جهانی در سال ۲۰۲۰ فرصت خیلی خوبی را در این صنعت برای سودآوری به وجود آورد، اما در سال ۲۰۲۱ مشخصاً دوره اُفتی را به خاطر شرایط موجود تجربه خواهد کرد تا مجدداً بازار به شرایط عادی خود بازگردد.

این عامل به کاربران اطمینان خاطر خواهد داد که شرکت­‌های بازی­‌سازی در تلاش هستند تا خود را با چشم‌­انداز جدید بازاریابی تمام دیجیتال وفق دهند، وظیفه­‌ای که برای بعضی از آن­ها موفقیت­‌آمیزتر از سایر است. به عنوان مثال، براساس گفته یک اینسایدر، شرکت ماکروسافت (Microsoft) در نظر دارد که ایکس‌باکس و برنامه‌­های کنفرانس مطبوعاتی شرکت بتسدا (Bethesda) را با یکدیگر در کنفرانس E3 2021 متحد کند.

سال گذشته نیز صنعت بازی­‌های کامپیوتری رشد مقطعی بزرگ به دلیل عرضه پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس و اس و همچنین تقاضای بالا برای خرید در یک چهارم پایانی سال تجربه کرد. در مجموع، بر اساس گزارش شرکت نیوزوو، بازار بازی­‌های کامپیوتری درآمدزایی ۱۷۷٫۸ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۰ را تجربه کرد که ۲۳٫۱ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ بود. این بیشتری میزان رشد بازار ثبت شده مذکور از سال ۲۰۱۲ که در آن رسماً درآمدزایی این صنعت مورد بررسی قرار می­‌گرفت، بوده است. بعد از سال فوق­‌العاده‌­ای که گذشت، طبیعی‌ست که در این شرایط رشد نزولی کوتاهی را شاهد باشیم.

8
0
برچسب‌ها: ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید