جزئیات شکایت ولفایر گیمز از فروشگاه استیم اعلام شد

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۴

به تازگی آقای دیوید روزن (David Rosen)، مدیرعامل استودیوی ولفایر گیمز (Wolfire Games) به توضیح استدلال‌های خود در مورد شکایت حقوقی اخیر از فروشگاه استیم (Steam) و شرکت ولو (Valve) پرداخته است.

در اواخر ماه آوریل، شرکت ولفایر گیمز اعلام کرد که در حال طرح یک دادخواست قضایی بر علیه مجموعه‌ی Valve Corporation است. این دادخواست ادعا می کند که شرکت ولو با سوء استفاده از فروشگاه استیم به نقض قوانین ضد انحصارگرایی می‌پردازد و از طریق اقدامات مخفی و استثماگرانه در تلاش است تا توسعه‌دهندگان را کنترل کرده و از رقابت‌های عادلانه و شفاف جلوگیری نماید. عمده‌ی جزئیات این شکایت به سلطه‌ی فروشگاه استیم بر بازار بازی‌های رایانه‌ای و سوء استفاده‌های شرکت ولو از آن، گرفتن سهم گزاف سی درصدی از درآمد توسعه‌دهندگان و وضع قوانین استثماری برای توسعه‌دهندگانی که قصد دارد بازی‌های خود را بر روی پلتفرم‌ها یا فروشگاه‌های دیگر عرضه کنند، مربوط می‌شود. حال آقای دیوید روزن، بنیان‌گذار و مدیر عامل استودیوی ولفایر گیمز برای ارائه‌ی جزئیات بیشتر در مورد شکایت خود از مجموعه‌ی ولو و استیم، وبلاگ مفصلی را نوشته است.

آقای روزن توضیحاتش را با بازگویی تجربیات شخصی‌ خود از همکاری با استیم و ولو در عرضه‌ی بازی Overgrowth آغاز می‌کند. وی اظهار داشت که پس از عرضه‌ی بازی Overgrowth در فروشگاه‌های دیگر و آغاز تخفیفات آن‌ها، وی این مسئله را با فروشگاه استیم در میان گذاشت تا در نهایت بتواند از مزیت فروش بازی با تخفیف به بهترین شکل بهره ببرد. با این حال فروشگاه استیم به وی اعلام کرد چنان‌ چه بازی مذکور در فروشگاه‌های دیگر با قیمت کمتری به فروش برسد، استیم آن را از دسترس کاربران خود خارج خواهد نمود.

طبق گفته‌ی روزن، غیر ممکن است که توسعه‌دهندگان کوچک بتوانند مطابق قوانین استیم پیش بروند و در همین حال بیش از سی درصد درآمد خود را با آن سهیم شوند. در واقع شرکت ولو قصد دارد تا توسعه‌دهندگان کوچک خارج از پلتفرم استیم موفقیت تجاری زیادی کسب نکنند. آقای روزن اعتقاد دارد که این موضوع برای توسعه‌دهندگان دیگر نیز رخ داده و او تاکنون با بسیاری از آن‌ها گفتگو داشته است. در نهایت مدیر عامل استودیوی ولفایر گیمز پس از گفتگو با سایر توسعه‌دهندگان به واقعیت‌های زیادی در مورد استثمارگرایی فروشگاه استیم و نقض قوانین انحصارگرایی توسط آن‌ها پی برد و تصمیم گرفت تا به صورت رسمی یک پرونده قضایی را بر علیه مجموعه‌ی ولو تنظیم نماید.

مطلبی که آقای روزن مطرح می‌کند این است که شرکت ولو فضایی را با سوء استفاده از فروشگاه استیم ایجاد نموده تا توسعه‌دهندگان مجبور شوند بازی‌های خود را تنها بر روی این پلتفرم به فروش رسانند و در غیر این صورت شانس کمی برای موفقیت تجاری داشته باشند. به علاوه در صورتی که توسعه‌دهندگان بخواهند از این فروشگاه جهت عرضه‌ی محصولات خود استفاده کنند، ناچار خواهند بود دقیقا مطابق قوانین این پلتفرم رفتار نمایند. به عقیده‌ی روزن، شرکت ولو از این طریق آزادی سازندگان برای قیمت‌گذاری و اعمال تخفیفات مختلف را سلب می‌کند، بازی‌بازان را در انتخاب بهترین برچسب‌های قیمتی گمراه می‌نماید و در نهایت امکان رقابت سالم و شفاف با سایر پلتفرم‌ها را از بین برده است. همچنین آقای روزن اعلام کرد که هدف از شکایت خود این است که حداقل شرکت ولو و فروشگاه استیم حق دخالت در سیاست‌های قیمت‌گذاری سازندگان برای محصولات خود در سایر فروشگاه‌ها را نداشته باشد.

شایان ذکر است که آقای دیوید روزن، موسس فروشگاه Humble Bundle به شمار می‌آید که در سال ۲۰۱۷ آن را به وب‌سایت IGN فروخته است؛ بنابراین با توجه به سابقه‌ی وی، بسیاری از ادعاها و نگرانی‌های او می‌تواند به درستی مطرح شده باشد. اکنون بسیاری از فروشگاه‌ها، توسعه‌دهندگان و بازی‌بازان منتظر نتیجه‌ی پرونده استودیوی ولفایر گیمز بر علیه شرکت ولو و فروشگاه استیم هستند.

15
12
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • از دوران خرید های بزرگ به دوران شکایت های بزرگ وارد می شویم

  17
  2
 • farshadx گفت:

  این بنده خدا قبلآ هم با همین موضوع طرح شکایت کرده بود منتها نتونست ادامه بده
  استیم بهشت بازیهای ایندی و سازندهای کوچیک هست بعد یارو داره برعکسش رو میگه
  بله که شما رو هر پلتفرمی بخوای بازی رو منتشر کنی اون پلتفرم قوانینی داره و باید ازش تبعیت کنی
  یعنی با طرح این شکایت بیشتر خودش رو مسخره کرده
  نمونه جالب کنترل بازار تو سونی میبینم که به سازندهای کوچیک اجازه نمیده بازیشون رو تخفیف بزنن(خبرش رو هم خود گیم فا کار کرده)

  15
  37
  • Sina_2081 گفت:

   بله سازنده روی هر پلتفرمی که بخواد میتونه بازیش رو منتشر کنه و باید از قوانین اون پلتفرم تبعیت کنه ، اما این آقا میگه استیم یه جورایی از قدرتی که رو pc داره سو استفاده میکنه و این رفتارها بیشتر به ضرر سازنده های مستقله . مثلا :
   (وی اظهار داشت که پس از عرضه‌ی بازی Overgrowth در فروشگاه‌های دیگر و آغاز تخفیفات آن‌ها، وی این مسئله را با فروشگاه استیم در میان گذاشت تا در نهایت بتواند از مزیت فروش بازی با تخفیف به بهترین شکل بهره ببرد. با این حال فروشگاه استیم به وی اعلام کرد چنان‌ چه بازی مذکور در فروشگاه‌های دیگر با قیمت کمتری به فروش برسد، استیم آن را از دسترس کاربران خود خارج خواهد نمود.)

   20
   8
  • ✝NiClub✝ گفت:

   آخه چه ربطی داشت, ماله کشی هم حدی داره

   21
   15
  • Star1 گفت:

   دقیقا ولفایر گیمز به نکته درستی اشاره کرده و شکایتش بجاس.
   میگه به ولو چه ربطی داره که من بازیمو تو فروشگاه دیگه با چه قیمتی عرضه میکنم؟ – مگه ولو فضول بقیه فروشگاه هاس چرا تو کار قیمت گذاری ناشر دخالت میکنه.

   14
   7
   • farshadx گفت:

    اتفاقا والو بهترین کار ممکن رو میکنه
    وقتی یه جنسی داره تو فروشگاهش به یک قیمت فروخته میشه شما نمیتونی بری به دیگران با قیمت پایین تر بفروشی استیم میگه اگر قیمت رو میخوای کم کنی باید برا ما هم کم کنی
    Sina_2081@
    ربطی نداره ایشون داره چرند میبافه به هم وگرنه همه استودیوهای مستقل از استیم و والو خیلی راضی هم هستن برعکس سونی و ماکرو فقط تعداد بازیهای مستقل و انیدی رو استیم منتشر میشن چند برابر پلتفرهای دیگه است اگر اینجوری که این یارو میگه بود نیابد الویت بیشتر استودیوهای مستقل استیم باشه
    ✝NiClub✝@
    ربطش به اینکه داره بهت فشار میاد پاور ولس

    11
    10
  • همین چند روز پیش در مورد قوانین و ساختارها صحبت می کردیم و گفتم اگر قانونی وجود داره مبنی بر این که sony در مورد RE 8 و نیامدنش به گیم پس کار خطایی کرده، شما برو شکایت کن. یکی دو نفر از جمله شما گفتین که نه همه قوانین که صحیح نیستن و … . حالا که استیم مورد انتقاد قرار گرفته میگین هر فروشگاهی قانون خودش رو داره. آخر یک نظر یکدست داشته باشید، آها فهمیدم سونی هر کار کنه اشتباهه و قانون های ضد گیمینگ داره و شیطان بزرگ صنعت گیمینگه، اما ولو خطایی ازش سر بزنه قانونه دیگه هر کار دلش بخواد می تونه بکنه. بعد میگم فن بوی بزرگ شمایی ناراحت میشی.

   15
   11
   • Sina_2081 گفت:

    ممنون از عوامل گیمفا بخصوص شما آقای کریمی که همیشه توی کامنتها شرکت میکنید و موضوعات رو کامل تر و روشن تر میکنید . یه سایتی هم هست که هرچقدر بهشون اعتراض میکنی اصلا اهمیتی نمیدن ، چه برسه به اینکه نویسنده ها با مخاطبین گفت و گو کنن

    6
    6
   • farshadx گفت:

    ۱- من نگفتم غیر قانونی هست بهش میگن زد مشتری
    ۲- این هیچ ربطی به اون خبر نداره
    ۳- مورد سونی یه چیز کاملآ غیر عادی بود و هست
    اگر بتونین ربط این شکایت با اون خبر رو به هم بگین اون وقت حرفتون قبول میکنم
    این موضوع بار اول نیست که ازش برای کوبیدین دیگران بخواین استفاده کنین خوشبختانه حرف منطقی هم برای گفتن ندارین جز مرتبط کردن ۲ موضع که اصلآ ربطی
    از هر موضوع بی ربطی سو استفاده نکنید که بگید خودتون منطقی و دیگران غیر منطقی هستن
    فن بوی بزرگ من نیست اونی هست که ادعای منطقی بودن داره ولی خبری که نه سونی و نه کپکام تکذیب نکردن رو ماست مالی میکنه و رو حرفش هم پا فشاری میکنه
    وقتی بهش اعتراض میکنی کامنتت پاک میکنه که کسی نفهمه

    8
    7
    • ۱- ضد مشتری نه زد مشتری.
     ۲- اتفاقا کاملاََ مرتبطه، جایی که به نفعتون باشه “قوانین باید اجرا بشن.” جایی که به نفعتون نباشه و پلتفرمی که بهش هیت میدین مطرح باشه” قوانین همیشه درست نیستن باید عوض بشن” اگر واقعا سونی کاری ضد مشتری انجام میده پس اشتباه هستش و باید جوابگو باشه. در صورتی که اصلا این مبحث غلطه سونی چه کار ضد مشتری انجام داده؟ مگه مشتری های سونی دنبال گیم پس هستن؟ سونی برای رقابت این کار رو انجام داده و ضد مشتری های خودش اصلا نیست.
     ۳- مورد سونی اصلا غیر عادی نیست. کاری که سونی انجام داده در عمل هیچ فرقی با انحصاری کنسولی و انحصاری زمانی کردن نداره.
     ۴- میخواستم کامنت پاک کنم خیلی وقت پیش کامنت های هیت و فن بوی بازی های شما تایید نمیشد.
     ۵- من اون خبر رو کار نکردم و اگر هم می خواستم ماست مالی کنم که بحث نمی کردم می گفتم کل قضیه غلطه بلکه دو ساعت نشستم در مورد این موضوع صحبت کردم و موضع سونی به نظرم کاملاََ عادی هستش همیشه در صنعت گیم رخ داده یکی به اسم انحصاری کنسولی یکی به اسم منبع عرضه بر روی سرویس پلتفرم مقابل. در ضمن ما فهمیدیم استیم هیچ وقت کار اشتباه نمی کنه و قوانین باید اجرا بشن، اما سونی نه سونی شیطان بزرگ صنعت گیمه و همه باید متنفر باشن ازش. اینجوری کامنت دادن برعکس باعث شرم کامیونیتی پی سی‌بازها باید باشه.

     11
     9
   • احسنت، دقیقا همین مساله یادم اومد و اومدم کامنت کنم که حق مطلب رو ادا کردی
    بعضی دوستان شیب به سمت دلخواهشون ملایم بشه قانونا و عقایدشون هم منعطف میشن
    هم برخی از دوستان مایکرو فن و هم سونی فن دیدم که نظارت عجیبی میدن بعضی جاها که واقعا جای تعجبه

    8
    7
 • خیلی جالبه که اگه ولو سود سی درصد بگیره کار کثیفیه و ضد توسعه دهنده رفتار می‌کنه ولی اگه سونی و مایکروسافت روی کنسولشون سی درصد بگیرن صدای کسی در نمیاد

  6
  2
 • G.LN گفت:

  دقیقا ایشون واضح توضیح ندادن دلیل اصلیشون چیه.
  وقتی قراردادی میبندی و طبق اون قراره رفتار کنی خوب دیگه ینی چی شاکی باشی!
  ایشون فقط یه طرف قضیه رو گفتن.
  دقیقا بایستی یه موضوعو رسانه ای کنند که مستنداش موجود باشه و ارائه اش بدن نه اینکه چند نفر رو احساساتی کنند در حالیکه اونام بیخبرن و به نفعشون موضع بگیرن.

  6
  0