تفاوت قابل توجهی میان نحوه‌ی اجرای Mass Effect: Legendary Edition در پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس وجود دارد

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۸

چندی پیش الکترونیک آرتس (Electronic Arts)، ناشر بازی Mass Effect: Legendary Edition، جزئیاتی را از نحوه‌ی اجرای این بازی در پلتفرم‌های مختلف منتشر کرد. در میان این جزئیات، تفاوت قابل توجهی میان نسخه‌ی پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس بازی موردبحث دیده می‌شود.

سه‌گانه‌ی بهبودیافته‌ی Mass Effect: Legendary Edition که قرار است در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه (۱۰ مه) برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان و پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر شود، با کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس/سری اس و پلی‌استیشن ۵ هم سازگار خواهد بود.

طبق اطلاعات تازه‌ای که از سوی الکترونیک آرتس منتشر شده است، بازی Mass Effect: Legendary Edition با نرخ حداکثر ۱۲۰ فریم بر ثانیه در کنسول ایکس‌باکس سری ایکس، و نرخ حداکثر ۲۴۰ فریم بر ثانیه در پلتفرم رایانه‌های شخصی اجرا خواهد شد. این در حالی است که سایر کنسول‌ها، نهایتا قادر به اجرای بازی موردبحث با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه خواهند بود.

کاربران همه‌ی کنسول‌های خانگی می‌توانند هر زمان که لازم دیدند اجرای بازی را میان حالت‌های Favor Quality و Favor Framerate سوییچ کنند.

نسخه‌ی مخصوص رایانه‌های شخصی این بازی هم از رفرش ریت (Refresh Rate) حداکثر ۲۴۰ هرتزی پشتیبانی می‌کند. همچنین گزینه‌های مختلفی هم برای کاربران این پلتفرم در نظر گرفته شده است تا با تغییر آن‌ها، به تنظیمات گرافیکی بهینه‌ی سیستم خود دست یابند.

جزئیات کامل نحوه‌ی عملکرد بازی Mass Effect: Legendary Edition در پلتفرم‌های مختلف را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

Mass Effect: Legendary Edition اولین بازی چندپلتفرمی و نسل قبلی سازگارشده با کنسول‌های نسل نهم نیست که در کنسول ایکس‌بکس سری ایکس از عملکرد بهتری بهره‌مند است. ظاهرا دلیل این موضوع هم محدودیت‌هایی است که سونی (Sony) در زمینه‌ی بهینه‌سازی بازی‌ها برای کنسول نسل جدید خود، با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند.

بر اساس گزارش‌هایی که تا کنون به دست رسیده است، فعال‌سازی قابلیت‌های اجرایی کنسول‌های نسل نهمی همچون نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه برای بازی‌های نسل قبلی که به‌روزرسانی نسل جدید خود را دریافت کرده‌اند، در پلی‌استیشن ۵ با فرآیند نسبتا دشواری همراه است. این درحالی است که مایکروسافت (Microsoft) تنها با استفاده از یک بهینه‌ساز، سازگاری بازی‌های نسل قبلی با این قابلیت‌ها را فراهم می‌کند.

از زمانی که مایکروسافت و سونی کنسول‌های نسل نهمی خود را وارد بازار کردند، نسخه‌ی سازگار با ایکس‌باکس سری ایکس شماری از بازی‌ها همچون Cyberpunk 2077 ,Star Wars: Squadrons ,Call of Duty: Warzone و Rocket league عرضه شده است، اما همچنان خبری از نسخه‌ی مخصوص پلی‌استیشن ۵ بازی‌های ذکرشده به دست نمی‌رسد.

در ماه ژانویه بود که الکترونیک آرتس بهینه‌سازی را برای سازگاری عنوان Star Wars Jedi: Fallen Order با کنسول‌های نسل نهمی منتشر کرد. اگرچه در طی این بهینه‌سازی، نسخه‌ای هم برای سازگاری بازی مذکور با پلی‌استیشن ۵ عرضه شد، اما باز هم تفاوتی میان این نسخه از بازی با نسخه‌ی مخصوص ایکس‌باکس سری ایکس دیده می‌شد.

در حالی که پلی‌استیشن ۵ نرخ فریم Star Wars Jedi: Fallen Order را از ۴۵ به ۶۰ فریم بر ثانیه و وضوح تصویر پس از پردازش آن را به ۱۴۴۰P افزایش داد، ایکس‌باکس سری ایکس دو حالت مختلف را برای این بازی در نظر گرفت؛ حالت پرفورمنس (Performance Mode) که نرخ فریم این بازی را از ۴۵ به ۶۰ فریم بر ثانیه و محدوده‌ی وضوح تصویر پویای آن را از ۱۰۸۰P به ۱۴۴۰P افزایش می‌دهد، و حالت معمولی (Normal Mode) که وضوح تصویر پس از پردازش Star Wars Jedi: Fallen Order را به ۴K و محدوده‌ی وضوح تصویر پویای آن را از ۱۵۱۲P به ۲۱۶۰P افزایش می‌دهد.

33
5

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید