میزان مبالغ پرداختی شرکت اپیک برای رایگان شدن بازی‌های مختلف در فروشگاه اپیک گیمز اعلام شد

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۸

در جریان دادگاه جنجالی اپل و اپیک، اسنادی از میزان مبالغ پرداختی شرکت اپیک برای رایگان شدن بازی‌های مختلف در فروشگاه اپیک گیمز منتشر شد که در بین آن‌ها اعداد و ارقام جالبی دیده می‌شوند.

بیش از همه، بازی‌بازان فروشگاه اپیک گیمز را به ارائه‌ی عناوین مختلف به صورت رایگان بر روی این فروشگاه می‌شناسند و شاید مدیران این شرکت چنین روشی را یکی از مهم‌ترین عوامل جذب بازی‌باز تلقی کرده باشند. البته، موفقیت آمیز بودن یا نبودن این مساله چیزی نیست که در آینده‌ای نزدیک مشخص شود و برای یافتن جواب این سوال (طبق گفته‌ی مدیران این شرکت) حداقل باید سه تا چهار سال دیگر صبر کنیم. البته، شاید برای شما جالب باشد که این شرکت چه میزان مبلغی را برای رایگان شدن عناوین کوچک و بزرگ در فروشگاه خود به ناشران آن‌ها پرداخت می‌کند.

در واقع، به لطف دادگاه جنجالی بین شرکت‌های اپیک و اپل، اطلاعات بسیار فراوانی پیرامون قراردادهای اپیک منتشر شد که یکی از آن‌ها مبالغ پرداختی این شرکت جهت رایگان کردن بازی‌ها را فاش نمود. بر این اساس، شاهد رقم‌های بسیار متغیری هستیم که گاهاً منطقی و گاهاً بسیار غیرمعمول برای این امر به‌نظر می‌رسند. برای مثال، عنوان ناشر عنوان Subnautica به منظور رایگان شدن بازی خود بر روی فروشگاه اپیک گیمز مبلغ ۱٫۴ میلیون دلار را دریافت کرد. البته، رایگان شدن این بازی باعث شد تا بیش از ۸۰۰۰۰۰ حساب کاربری جدید در فروشگاه اپیک ثبت شود که به صورت میانگین، شرکت اپیک برای هر کاربر جدید مبلغی معادل ۱٫۷۴ دلار پرداخت کرده است که این موضوع انجام چنین عملی را بسیار منطقی و موفقیت آمیز می‌کند. علاوه بر این، این شرکت مبلغ ۱ میلیون دلار برای بازی Mutant Year Zero که منجر به جذب ۱۹۷۰۰۰ حساب کاربری جدید شد (۵٫۰۵ دلار برای کاربر)، پرداخت کرده است و مجموعه بازی‌های Batman: Arkham نیز ۱٫۵ میلیون دلار به خود اختصاص دادند که این موضوع نیز ۶۱۴۰۰۰ کاربر جدید (۲٫۴۴ دلار به ازای هر حساب کاربری) را روانه‌ی فروشگاه اپیک گیمز نمود.

از طرفی دیگر، بازی‌هایی در این فهرست وجود دارند که سهم بسیار ناچیزی از مبالغ پرداخت شده را به خود اختصاص داده‌اند که از بین آن‌ها می‌توان به پرداخت ۵۰،۰۰۰ دلار برای بازی Super Meat Boy (0.52 دلار برای هر حساب کاربری جدید)، ۴۵،۰۰۰ دلار برای بازی RiME (0.47 دلار برای هر حساب کاربری جدید)، ۸۰،۰۰۰ دلار برای بازی Axiom Verge (0.64 دلار برای هر حساب کاربری جدید) و ۷۵،۰۰۰ دلار برای بازی Fez (0.70 دلار برای هر حساب کاربری جدید) اشاره نمود.

اما در نقطه‌ی مقابل، در این بین عناوینی نیز وجود داشتند که عدد و رقم‌های پرداختی اپیک گیمز برای رایگان نمودن آن‌ها به هیچ عنوان در قاب ذهن نمی‌گنجد؛ برای مثال رایگان شدن بازی Borderlands: The Handsome Collection در فروشگاه اپیک گیمز حدود ۱۱ میلیون دلار اعلام شده است. همچنین، رایگان شدن بازی Civilization VI نیز مبلغ هنگفت ۲۰ میلیون دلاری را برای اپیک در پی داشته که از هر جهت غیر منطقی به‌نظر می‌رسد.

اما در این بین، بازی‌های شناخته شده‌ای نیز به چشم می‌خورند که اعداد و ارقام آن‌ها بسیار پایین‌تر از چیزی است که بتوان حدس زد. در واقع، شرکت اپیک گیمز برای رایگان کردن عنوانی نظیر For Honor از یوبی‌سافت تنها ۶۳۰۰۰ دلار پرداخت کرد تا آمار نیم دلار برای جذب کاربر جدید توسط این بازی را به نام خود ثبت کند. همچنین، رایگان کردن بازی Alan Wake نیز در کمال تعجب تنها ۱۵۰۰۰۰ دلار (۲٫۳۷ دلار بر هر حساب کاربری جدید) برای اپیک گیمز خرج داشته است که چگونگی متقاعد شدن ناشرهایشان برای عقد چنین قراردادی را تنها باید از خودشان پرسید. البته، ناگفته نماند که شرکت یوبی‌سافت علاوه بر مواردی نظیر رایگان نمودن بازی‌های For Honor، Watch Dogs، Watch Dogs 2 و Steep بر روی فروشگاه اپیک، قراردادهای همکاری متعددی نیز با این شرکت دارد و احتمال می‌رود که این رقم‌ها تحت تاثیر آن قراردادها باشند.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا رایگان شدن بازی‌ها می‌تواند به رشد آن‌ها، جذب کاربران به سوی یک پلتفرم و رضایت بیشتر بازی‌بازان منجر شود؟

6
5
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید