گزارش: مایکروسافت سود خود از بازی‌ها را کاهش می‌دهد؛ بازی STALKER 2 برای سه ماه در انحصار ایکس‌باکس خواهد بود [تکذیب شد]

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۵

مبارزه حقوقی شرکت‌های اپیک گیمز (Epic Games) و اپل (Apple) باعث شده است که اطلاعات جالبی پیرامون موضوعات دیگر به اشتراک گذاشته شود. مدتی پیش وبسایت تحقیقاتی حقوقی کورت‌لیسنر (CourListener) تصویری را منتشر کرد که برخی از برنامه‌های آینده مایکروسافت را نیز فاش می‌کند. بر اساس اطلاعات تکمیلی فاش شده، بازی STALKER 2 نیز باید تا سه ماه در انحصار ایکس‌باکس باشد.

اگر یادتان باشد، چند ماه پیش شرکت مایکروسافت در رقابت میان اپیک و اپل سمت اپیک گیمز را گرفت. این اتفاق زمانی رخ داد که اپل قصد داشت دسترسی توسعه دهندگان بازی‌ها بر روی موتور گرافیکی آنریل انجین (Unreal Engine) را قطع کند. هفته گذشته، مایکروسافت به صورت رسمی اعلام کرد که از تاریخ ۱۰ مرداد سال ۱۴۰۰ (۱ آگست ۲۰۲۱) سازندگان بازی‌هایی که عناوین خود را بر روی فروشگاه مایکروسافت منتشر می‌کنند، ۱۸ درصد سود بیشتری دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر مایکروسافت به جای ۷۰ درصد، ۸۸ درصد از سود بازی‌ها را به سازندگان می‌دهد. آغازگر این رویکرد اپیک گیمز بود و حالا می‌بینیم که مایکروسافت نیز این رویه را پیش گرفته است.

همچنین اطلاعات تکمیلی این موضوع را روشن می‌کند مایکروسافت قصد دارد به زودی همین رویکرد را در قبال ایکس‌باکس نیز پیش بگیرد. احتمالاََ تاریخ آغاز مراحل عملی این تصمیم همزمان با فروشگاه مایکروسافت بر روی رایانه‌های شخصی رخ دهد و به همین دلیل باید به زودی اخبار رسمی را بشنویم.

به طور حتم انتشار چنین خبری به طور جدی صنعت بازی‌های ویدیویی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای سالیان متمادی دارندگان پتلفرم‌ها سود خود را بر روی ۳۰ درصد قرار داده‌اند و مطمئناََ کاهش این مقدار به ۱۲ درصد باعث می‌شود که بسیاری از توسعه‌دهندگان پلتفرم ایکس‌باکس را در اولویت قرار دهند. به طور حتم واکنش نینتندو و سونی به این خبر جذاب و دیدنی خواهد بود.

در یک پرونده اطلاعاتی داخلی دیگر از سوی مایکروسافت، جزئیاتی از عناوین ID @ XBOX نیز به اشتراک گذاشته شده است. یکی از مهم‌‎ترین عناوینی که در این برنامه قرار می‌گیرد S.T.A.L.K.E.R. 2 است. سازندگان بازی تا ۳ ماه تعهد دارند که بازی را در انحصار پلتفرم‌های مایکروسافت نگه دارند، پس از آن می‌توانند این اثر را بر روی کنسول پلی‌استیشن ۵ نیز به انتشار برسانند.

همچنین در پرونده مذکور، تاریخ احتمالی “سه ماهه چهارم ۲۰۲۱” برای S.T.A.L.K.E.R. 2 ثبت شده است، اما احتمال تاخیر خوردن آن وجود دارد. همچنین در جریان پرونده نوشته شده است که چند به‎‌روزرسانی برای Tetris Effect و همچنین یک قرارداد انحصاری خاص برای The Gunk بسته شده است.

به‌روزرسانی:

مایکروسافت در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که سهم بازی‌سازان از انتشار بازی بر روی فروشگاه ایکس‌باکس زیاد نخواهد شد.

41
5
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید