شرکت کونامی لایسنس باشگاه ناپولی را تصاحب نمود

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰

اخبار پیرامون بازی PES و شرکت کونامی حاکی از آن هستند که این شرکت لایسنس باشگاه فوتبال ناپولی را تصاحب کرد تا این تیم پس از باشگاه یوونتوس، به دومین تیمی تبدیل شود که الکترونیک آرتز حق استفاده از نام و پیراهن واقعی آن را در بازی‌های فیفا ندارد.

همان‌طور که مطلع هستید، دو شرکت الکترونیک آرتز و کونامی از دو دهه‌ی گذشته تاکنون به عنوان دو شرکت فعال در زمینه‌ی ساخت بازی‌های شبیه‌ساز فوتبال شناخته می‌شوند و در سراسر دنیا طرفداران بی‌شماری دارند. البته، دورانی که بازی‌های فوتبالی نظیر ۹۸ به سادگی هرچه تمام‌تر در اختیار بازی‌بازان قرار می‌گرفتند و آن‌ها نیز لذت وصف‌ناپذیری از آن می‌بردند، مدت‌ها پیش به سر آمده و چند سالی است که مسئله‌ی لایسنس به موضوع اصلی و داغ این شرکت‌ها تبدیل شده است.

البته، شرکت الکترونیک آرتز در این بین با توجه به توان مالی بالاتر به صورت مستقیم از طریق فدراسیون جهانی فوتبال یعنی FIFA برای تصاحب لایسنس‌ها استفاده می‌کند که این موضوع باعث می‌شود تا از این نظر شرکت کونامی و بازی PES چند سر و گردن پایین‌تر از همتای کانادایی خود قرار بگیرد. در واقع، سال‌ها است که بسیاری از تیم‌ها در بازی‌های PES از لباس و نام رسمی استفاده نمی‌کنند و از سال ۲۰۰۶ تا به امروز طرفداران بازی PES از داشتن لیگ آلمان در بازی خود محروم هستند. اما این موضوع در چند سال اخیر و با توجه به تلاش شرکت کونامی در حال تغییر است و چندی پیش شاهد خریداری شدن لایسنس باشگاه یوونتوس توسط کونامی بوده‌ایم و همین موضوع باعث شد تا این بار فیفا نتواند از نام رسمی و لباس‌های این باشگاه استفاده کند؛ موضوعی که از سال ۲۰۲۲/۲۰۲۳ در مورد دیگر باشگاه ایتالیایی یعنی ناپولی نیز صدق خواهد کرد.

بر این اساس، شرکت کونامی ساعاتی پیش اعلامیه‌ای با مضمون زیر را منتشر کرد:

از فصل ۲۰۲۲/۲۳، مجموعه‌ی eFootball PES به تنها بازی شبیه ساز فوتبال در جهان تبدیل خواهد شد که حق استفاده از تیم ناپولی را در خود می‌بیند.

البته، بعید است که بازی‌بازان و بخش ورزشی شرکت الکترونیک آرتز (EA Sports) نسبت به این موضوع واکنشی مشابه به خریداری شدن لایسنس باشگاه یوونتوس را نشان دهند؛ چرا که حتی با عدم وجود این دو تیم در بازی‌های فیفا، همچنان این بازی با اختلاف در وضعیت بهتری از همتای ژاپنی خود قرار دارد.

به هر ترتیب، به‌نظر می‌رسد که این موضوع در سال‌های آتی به بحث داغ بین دو شرکت مبدل شود؛ حال آن‌که با توجه به تصمیمی مبنی بر عدم ساخت بازی PES 2021 و انتقال این بازی به موتور بازی‌سازی جدید در نسخه‌ی ۲۰۲۲ نشان از تلاش‌های شرکت کونامی برای عقب نماندن از رقیب دیرینه‌ی خود دارد.

15
0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید