سینما فارس: سینما آکادمی | شماره پنجم: میزانسن (قسمت اول)

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۰
در سری نوشتارهای پرونده «سینما آکادمی» سعی بر آن است تا با بیان و زبانی ساده به شرح اصطلاحات سینمایی بپردازیم، از میزانسن، دکوپاژ و ترکیب‌بندی گرفته تا فرم، تکنیک و هر آنچه در «هنر سینما» به‌کار گرفته می‌شود. در پنجمین شماره از این پرونده به شرح کلیت میزانسن، کارکردهای آن و شرح یکی از جنبه‌های میزانسن (کارکرد صحنه) در سینما خواهیم پرداخت.

میزانسن یک اصطلاح فرانسوی است که معنای «به صحنه آوردن یک کنش» را می‌دهد. این اصطلاح درواقع اصطلاحی است برآمده از تئاتر که بعدها به سینما نیز تعمیم داده شد. میزانسن در سینما شامل هرآن چیزی است که در قاب دوربین دیده می‌شود و کارگردان کنترل مستقیمی بر آن دارد. شاید بتوان گفت میزانسن در یک فیلم، بیش از امور تکنیکی دیگر، به یاد تماشاگر خواهد ماند. ممکن است فراموش کنیم که حرکات و زاویه‌بندی دوربین در یک فیلم از یاد ما برود اما ممکن نیست بتوان رنگ سبز لباس «کیم نوواک» در «سرگیجه» یا نورپردازی تیره «شاهین مالت» (و به طور کلی فیلم‌های ژانر نوآر) را از یاد برد.

سینما آکادمی

2
0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

  • عرض ادب و احترام. این مقاله به شدت به اهالی بازی های ویدیویی و فیلم و تئاتر توصیه می شود. لازم به توضیح است بخشی از متن با عنوان ” میزانسن در سینما شامل هرآن چیزی است که در قاب دوربین دیده می‌شود ” که باید به عرض رساند هر آن چیزی که در قاب دوربین قرار می گیرد میزانسن نیست بلکه به آن میزانشات می گویند. بین میزانسن و میزانشات ، تفاوت در طراحی صحنه و نمایش به تصویر کشیدن بخشی از صحنه توسط دوربین می باشد که می تواند در یک میزانسن شامل چندین فریم میزانشات گردد. پیروز و پایدار باشید.

    2
    2