احتمالا Resident Evil: Village به سرویس گیم‌پس اضافه نخواهد شد[به‌روزرسانی شد]

۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۴

با تلاش‌های اخیر مایکروسافت (Microsoft) برای اضافه شدن بازی‌های پرطرفدار جدید به سرویس ایکس‌باکس گیم‌پس (Xbox Game Pass)، محبوبیت این سرویس پیوسته در حال افزایش است. در همین راستا، بازی‌های پرطرفداری همچون عنوان AAA لوتر شوتر Outriders و بازی MLB The Show 21 (که توسط سونی توسعه داده شده است) هم در هفته‌های گذشته به این سرویس افزوده شدند. حال طبیعی است که با نزدیک شدن به تاریخ عرضه‌ی عنوان Resident Evil: Village، برای برخی سوال شود که این بازی به سرویس گیم‌پس افزوده خواهد شد یا خیر.

متاسفانه، اگر منتظر تجربه‌ی Resident Evil: Village بر روی سرویس ایکس‌باکس گیم‌پس بوده‌اید، باید بگویم که این اتفاق، حداقل در سال اول عرضه‌ی بازی، رخ نخواهد داد. چراکه برخی اسناد تایید نشده، از قراردادی میان سونی (Sony) و کپ‌کام (Capcom) حکایت می‌کنند که مانع از پیوستن عنوان Resident Evil: Village به سرویس گیم‌پس در سال اول عرضه می‌شود. برخی از افشاگران قابل اطمینانی که در گذشته هم اطلاعات درستی را فاش کرده‌اند، قانونی بودن این سند را با ریتوییت کردن توییت‌های مربوط به آن ضمانت کردند. اما درست پس از این اتفاق، توییت‌های مذکور حذف شدند.

هرچند این یک افشای اطلاعاتی کاملا مطمئن به حساب نمی‌آید، اما حقیقت داشتن آن هم خیلی دور از انتظار نیست. هم سونی و هم مایکروسافت اخیرا قراردادهایی را برای انحصاری کردن موقت برخی از بازی‌ها امضا کرده‌اند؛ به عنوان مثال، می‌توان به عناوین GhostWire Tokyo و Deathloop اشاره کرد. هردوی این بازی‌ها که توسط استودیو بتسدا (Bethesda) توسعه داده می‌شوند، پس از عرضه موقتا در انحصار پلی‌استیشن ۵ خواهند بود و پس از پایان این انحصار، امکان عرضه‌ی آن‌ها برای کنسول‌های دیگر هم وجود خواهد داشت.

پیش از این شایعاتی به دست می‌رسید که به برنامه‌ی سونی برای مقابله با سرویس ایکس‌باکس گیم‌پس اشاره می‌کرد، اما اگر چنین باشد، هنوز نوبت به اجرای آن برنامه نرسیده است. در حالی که به نظر می‌رسد تقویت ایکس‌باکس گیم‌پس و افزایش هرچه بیشتر تعداد اعضای این سرویس اشتراکی، استراتژی اصلی مایکروسافت برای رقابت در نسل نهم باشد، سونی برای عرضه بازی‌های انحصاری برنامه‌ریزی می‌کند. و علاوه‌بر اینکه در حال تولید عناوینی فرست پارتی برای پلی‌استیشن است، به بستن قرارداد با برخی توسعه‌دهندگان عناوین ترد پارتی هم فکر می‌کند تا با این کار، ترکیب بازی‌های انحصاری خود را کامل کند.

با توجه به دلایلی که پیش از این ذکر شد، امضای قرارداد سونی با استودیو کپ‌کام برای جلوگیری از پیوستن Resident Evil: Village به سرویس ایکس‌باکس گیم‌پس در سال اول عرضه، خیلی هم دور از انتظار نیست. هرچه که باشد، سونی و کپ‌کام پیش از این هم در رابطه با Resident Evil: Village، قراردادهایی را با یکدیگر بسته‌اند که موجب انتشار انحصاری دموی این بازی با نام Maiden بر روی پلی‌استیشن شد و دومین دموی این بازی را هم پیش از اینکه روی سایر پلتفرم‌ها در دسترس قرار بگیرد، برای پلی‌استیشن عرضه کرد.

همچنین لازم است تاکید کنم که امضای این قرارداد بدان معنا نیست که مایکروسافت برای افزودن Resident Evil: Village به سرویس گیم‌پس مصمم بوده است. در واقع، اگر این قرارداد حقیقت داشته باشد، تنها از پیوستن بازی موردبحث به سرویس ایکس‌باکس گیم‌پس در طول سال اول عرضه‌اش جلوگیری می‌کند و اصلا به این معنا نیست که مایکروسافت، تصمیم به افزودن Resident Evil: Village به سرویس اشتراکی خود داشته و یا اینکه با کپ‌کام در این رابطه مذاکره کرده باشد.


ظاهرا اسنادی قانونی از استودیو کپ‌کام فاش شده است و به دنبال آن، برخی از افراد که از مسائل حقوقی سر در نمی‌آورند، جزئیات این اسناد را به اشتباه متوجه شده‌اند و برداشت‌های اشتباه خود را، در اینترنت هم به اشتراک گذاشته‌اند.

 ادامه‌ی خبر تکذیب این شایعه را می توانید از اینجا مطالعه کنید.

25
4

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید