ماینینگ ارز دیجیتال با استفاده از SSD و HDD به زودی موجب نایاب شدن این قطعات خواهد شد

۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴

اگر پیرامون کمبود و به دنبال آن گران شدن قطعاتی مانند کارت‌ گرافیک در بازار جهانی عصبانی هستید، باید بگویم که خبر بد دیگری برای شما داریم. به نظر می‌رسد که ماینرهای چینی جدیداََ درایو SSD و HDD را در تعداد بسیار بالا خریداری می‌کنند. این خرید عمده موجب کم‌یاب شدن شدید در چین شده است و احتمالاََ به زودی این کمبود موجودی به کشورهای دیگر نیز برسد.

چیا (Chia) یک ارز دیجیتال است که در حال حاضر چینی‌ها به آن علاقه پیدا کرده‌‎اند، ارزی که برای استخراج آن به ASIC ،GPU و CPU نیازی نیست، بلکه برای استخراج آن از SSD و HDD استفاده می‌شود. چیا برعکس بیتکوین که از مدل کارایی بهره می‌برد، از مدل زمان و فضا استفاده می‌کند. چیا توسط خالق بیت‌تورنت (BTT)، برم کوهن (Bram Cohen)، با این ایده به به وجود آمده است که بهره‌گیری از HDD و SSDها بازدهی بهتری دارند و قدرت کمتری مورد نیاز است، بنابراین ماینینگ باید ارزان‌تر تمام شود. نه تنها درایوهای HDD و SSD قیمت کمتری نسبت به CPU و GPU دارند، بلکه قدرت و گرمای کمتری نیز به وجود می‌آورند.

ماینرهای چینی در حال حاضر HDD و SSDهای بازار را به صورت عمده خریداری می‌کنند و اکثر بسته‌های خریدی HDD آن‌ها شامل مدل‌های ۴ و ۱۸ ترابایتی می‌شود. در حال حاضر قیمت HDD و SSD در چین با افزایش شدیدی مواجه شده است و به نظر می‌رسد به زودی کشورهای دیگر نیز با این مشکل رو‌به‌رو شوند.

روز گذشته شرکت جیاهه جینوی (Jiahe Jinwei)، یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های عمده در چین، اعلام کرد که تمامی SSDهای ۱ و ۲ ترابایتی آن‌ها به فروش رسیده است. به دنبال این موضوع، شرکت جیاهه جینوی به دنبال تولید بیشتر و تمرکز بر مشتری‌های عادی است. از طرفی به نظر می‌رسد که آن‌ها قصد دارند درایوهایی تولید کنند که مناسب ماینینگ باشند.

8
6
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید