احتمالا پلی‌استیشن ۵ با غیر فعال شدن CMOS قادر به اجرای برخی بازی‌ها باشد

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۷

طبق گزارش‌های جدید، به نظر می‌رسد کنسول پلی‌استیشن ۵ برخلاف کنسول نسل هشتمی شرکت سونی قادر خواهد بود به هنگام غیر فعال شدن باتری CMOS، برخی از بازی‌های نسل هشتمی و نهمی را به صورت فیزیکی اجرا نماید. با این حال تجربه‌ی بازی‌های دیجیتالی در این فاز در دسترس نخواهد بود.

واژه‌ی CMOS در واقع مخفف عبارت Complementary Metal Oxide Semiconductor به شمار می‌آید که به منظور دخیره‌ی برخی اطلاعات به مانند ساعت و تاریخ یک سیستم استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که تمام باتری‌های CMOS سرانجام از بین می‌روند و قابل تعویض هستند. این قطعات در مادربورد رایانه‌های شخصی وظایف بیشتری دارند اما در بیشتر کنسول‌های خانگی تنها برای تنظیم شدن خودکار ساعت و تاریخ هنگام روشن شدن سیستم استفاده می‌شود. حال اگر این باتری از بین رفته باشد، کنسول‌های شرکت سونی برای تأیید زمان و تاریخ دقیق، به سرورهای پلی‌استیشن متصل می‌شوند و کاربران می‌توانند پس از تایید، به تجربه‌ی بازی‌های دیجیتالی بپردازند.
با این حال اگر کاربران از قبل هرگز به سرورهای پلی‌استیشن متصل نشده باشند، هنگام از کار افتادن باتری CMOS دیگر قادر نخواهند بود برای تایید ساعت و تاریخ به این سرورها وصل شوند و در نهایت قادر به تجربه‌ی بازی‌ها نیز نخواهند بود. بر روی کنسول پلی‌استیشن ۳، کاربران نمی‌توانند بازی‌های دیجیتالی بارگیری شده را تجربه نمایند اما در کنسول پلی‌استیشن ۴، کاربران حتی نمی‌توانند بازی‌های فیزیکی را تجربه نمایند و باید نسبت به رفع این مشکل اقدام کنند. علت این مشکل به گره خوردن ساعت کنسول و حفظ یکپارچگی تروفی‌ها مربوط می‌شود.
حال گروه تحقیقاتی Does It Play بر روی کنسول پلی‌استیشن ۵ تست مشابهی را انجام دادند. آن‌ها ابتدا باتری CMOS را غیر فعال کرده و سپس ارتباط کنسول با سرورهای پلی‌استیشن را قطع نمودند. در نهایت نتیجه بدین صورت بود که کنسول پلی‌استیشن ۵ به مانند کنسول پلی‌استیشن ۳، در این حالت قادر به اجرای بازی‌های دیجیتالی بارگیری شده نخواهد بود اما بر خلاف کنسول پلی‌استیشن ۴ می‌تواند برخی از بازی‌های فیزیکی نسل هشتم و نهم را اجرا کند. با این حال گروه Does It Play اعلام کرد که در صورت غیر فعال شدن باتری CMOS، کنسول پلی‌استیشن ۵ در نصب برخی عناوین فیزیکی به مانند Mortal Kombat 11 با مشکلاتی مواجه خواهد شد.
16
3

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید