سوپر لیگ اروپا چه بر سر بازی‌های FIFA و PES خواهد آورد؟

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۵

برگزاری سوپر لیگ اروپا هم‌اکنون به یکی از جنجالی‌ترین پدیده‌ها‌ی تاریخ فوتبال تبدیل شده است و در صورت تحقق این موضوع، احتمالاً بازی‌های شبیه‌ساز ورزش فوتبال یعنی FIFA و PES نیز از عواقب آن در امان نخواهند ماند.

در حال حاضر، جهان وسیع و سودآور ورزش فوتبال با توجه به خبر برگزاری سوپر لیگ اروپا بسیار آشفته شده و طرفداران و برخی از بزرگان این ورزش در حال ابراز خشم خود نسبت به آن هستند. از طرفی دیگر، چندین باشگاه بزرگ از جمله بایرن مونیخ به همراه فدراسیون جهانی فوتبال و اتحادیه‌ی فوتبال اروپا نیز در بیانیه‌هایی به انتقاد از برگزاری این لیگ پرداخته‌اند و به تیم‌های شرکت کننده این اخطار را دادند که حضور در این لیگ منجر به حذف آن‌ها از لیگ‌های داخلی کشورشان شده و حتی بازیکنان آن تیم‌ها نیز از حضور در مسابقات جام جهانی و یورو محروم خواهند شد.

در واقع، روز گذشته برگزار کننده‌ی ثروت‌مند سوپرلیگ اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تیم‌های بزرگ می‌توانند با پیوستن به این تورنمنت با یکدیگر در قالب یک لیگ متمرکز رقابت کنند. جالب است بدانید که پاداش حضور در این لیگ چند برابر بیشتر از قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا خواهد بود و همین موضوع باعث خواهد شد تا تیم‌های متوسط و ضعیف اروپا با اختلاف سطح بسیار وحشتناکی با تیم‌های حاضر در این لیگ روبرو شوند. البته، همین موضوع و چندین موضوع دیگر باعث شد تا فیفا و یوفا سریعاً برگزاری این لیگ را محکوم کرده و برای شرکت‌کنندگان آن نیز خط و نشان سفت و سختی بکشند.

اما نکته‌ی مهم برای بازی‌بازان در این خبر، به آن‌جایی بازمی‌گردد که تیم‌های اتلتیکو مادرید، بارسلونا، رئال مادرید، تاتنهام، لیورپول، آرسنال، منچسترسیتی، چلسی، اینتر، آث میلان، یوونتوس و تعدادی تیم شاخص دیگر، آمادگی خود برای حضور در این لیگ را اعلام کردند. همچنین، بازی‌های شبیه‌ساز فوتبال از جمله FIFA، به صورت مستقیم و با گرفتن لایسنس فدراسیون جهانی فوتبال حق استفاده از تیم‌های مذکور را از آن خود کرده‌اند. در نتیجه و با توجه به تهدید فیفا نسبت به شرکت کنندگان این لیگ، به احتمال بسیار فراوان تیم‌ها و بازیکنان حاضر در آن از تمامی رقابت‌هایی که زیر نظر FIFA برگزار می‌شود حذف و حضور آن‌ها به عنوان امتیاز در این فدراسیون باطل خواهد شد؛ بنابراین، بازی‌های فوتبالی که لایسنس تیم‌های حاضر در سوپر لیگ را از فیفا تهیه کرده‌اند، موظف به حذف کردن تیم‌ها و بازیکنان شرکت کننده‌ی این لیگ خواهند بود.

اما در میان جامعه‌ی گسترده‌ی طرفداران فوتبال در شبکه‌های اجتماعی، هم‌اکنون آشوب بزرگی به راه افتاده و بسیاری از کاربران با جملاتی نظیر “فوتبال را از محرومان نگیرید”، ” فوتبال را فقرا ساختند و ثروتمندان در حال نابودی‌اش هستند”، چه بر سر بازی‌های FIFA خواهد آمد، در حالی که بیش از ۸۰% بازی‌بازان طرفداران تیم‌های حاضر در لیگ اروپا هستند؟” و “کونامی باید از فرصت استفاده کرده و امتیاز این لیگ را از آن خود کند” نسبت به این خبر واکنش نشان داده‌اند.

از طرفی دیگر، توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدیویی نیز در پیام‌هایی اعتراض خود را این خبر نشان داده‌اند و theJackal با لحنی کنایه آمیز چنین بیان کرد که احتمالاً فیفا به زودی با الکترونیک آرتز تماس خواهد گرفت و خواستار حذف تمامی تیم‌های حاضر در سوپر لیگ اروپا خواهد شد. همچنین، لوید وودز به عنوان بنیان‌گذار بانک امریکایی تامین کننده‌ی هزینه‌ای این سوپر لیگ نیز به زودی و با آغاز سوپر لیگ، حق حضور تیم‌های حاضر در آن را از بازی‌های مربوطه سلب خواهد کرد.

به هر ترتیب، مقوله‌ی سوپر لیگ اروپا یک پرونده‌ی تمام شده نیست و هم‌اکنون مسئولان آن در حال مذاکره با تیم‌های مختلف برای شرکت در آن هستند. به دنبال این موضوع، وب‌سایت IGN در تماسی با توسعه‌دهندگان مجموعه‌ی FIFA ، PES و Football Manager جویای شرایط احتمالی این بازی‌ها در صورت برگزاری سوپر لیگ اروپا شد.

اما همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، آن‌ها بدون صحبت کردن در مورد هیچ موضوعی سریعاً چنین پاسخ دادند که “نظری در این رابطه ندارند”. البته، بدون هیچ تردیدی پیامدهای این موضوع بزرگ و مخرب خواهد بود و همان‌طور که اشاره شد، بازی FIFA با دریافت امتیاز رسمی از فدراسیون جهانی فوتبال ساخته می‌شود و در صورت برگزاری این لیگ، مطمئناً تیم‌ها و شاید بازیکنان حاضر در آن از بازی‌های FIFA حذف خواهند شد. اما پیامد بعدی این موضوع، چیزی است که استودیوی الکترونیک آرتز را به شدت نگران کرده است؛ در واقع، در صورت حذف شدن این تیم‌ها و بازیکنان از FIFA، سودآورترین بخش این بازی یعنی آلتیمیت کاملاً از بین خواهد رفت و محتوای بسیار زیادی از جمله تیم‌ها و بازیکنانی که شوق دریافت کارت‌های آن‌ها روزانه سود هنگفتی را به حساب EA واریز می‌کردند را از دست خواهد داد.

در مورد بازی‌های PES، مطلع هستیم که شرکت کونامی برعکس رقیب دیرینه‌ی خود، برای دریافت لایسنس تیم‌ها و بازیکنان از طریق فیفا اقدام نکرده و با لیگ‌های مقصد و برخی از تیم‌ها به صورت مستقیم مذاکره می‌کند. این موضوع به این معنی است که Pro Evolution Soccer که امتیاز تیم‌هایی نظیر بارسلونا و مهم‌تر از همه یوونتوس را در اختیار دارد که فارغ از هر اتفاقی که بین فیفا و سوپر لیگ اروپا بیفتد، همچنان در بازی خود حفظ خواهد شد؛ اما قطعاً تبعات فراوانی پیرامون PES نیز اتفاق خواهد افتاد که گذر زمان آن‌ها را بیان خواهد کرد.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا آینده‌ای تاریک در انتظار بازی‌های فوتبال و حتی ورزش فوتبال است؟

20
2
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید