بازی‌های ترد-پارتی بیشتری در زمان عرضه بر روی سرویس گیم‌پس منتشر خواهند شد

۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۸

پیرس هاردینگ-رولز، مدیر تحقیقات و تجزیه و تحلیل شرکت امپر اذعان کرده است که به احتمال زیاد در ادامه شاهد عرضه‌ی بازی‌های خاص بیشتری در زمان انتشار بر روی سرویس گیم‌پس خواهیم بود.

امروزه بسیاری از بازی‌بازان از عرضه‌ی بازی‌ها در زمان انتشار خود بر روی سرویس گیم‌پس به عنوان یکی از مزیت‌های بزرگ این سرویس یاد می‌کنند و شاید همین ویژگی نیست باعث شود تا مشترکین بیشتری در آینده جذب آن شوند. اما اخیراً گزارش‌های منتشر شده از سوی ناشران عناوین ترد-پارتی که در زمان عرضه راهی سرویس ایکس باکس گیم‌پس شدند، حاکی از آن هست که این موضوع باعث رشد چشمگیر و استقبال فراوان بازی‌بازان از آن‌ها شده است. در واقع، بازی‌های Outriders و MLB The Show 21 را می‌توان از جمله عناوین فوق قمداد کرد که پتانسیل‌های آن‌ها با توجه به قرارگیری بر روی این سرویس در زمان عرضه، بیش از پیش نمایان شد. همچنین، شاهد تشکر شرکت اسکوئر اینکس بابت استقبال بی‌نظیر بازی‌بازان از بازی Outriders بودیم که بدون تردید سرویس گیم‌‌پس یکی از عاملان اصلی این اتفاق و حتی ترند شدن این بازی و معرفی شدن آن توسط مشترکین این سرویس به پلتفرم‌های دیگر بوده است.

به دنبال این موضوع، پیرس هاردینگ-رولز (Piers Harding-Rolls)، مدیر تحقیقات و تجزیه و تحلیل شرکت امپر (Ampere) در آخرین اظهارات خود گفت که این موضوع و موفقیت عناوین ذکر شده باعث خواهند شد تا بازی‌های ترد-پارتی بسیار بیشتری در آینده تصمیمی مشابه گرفته و از زمان عرضه در سرویس ایکس باکس گیم‌پس قرار بگیرند. در واقع، وی افزود که برخی از بازی‌های کمتر شناخته شده و حتی آی‌پی‌های جدید، احتمال می‌رود تا فروش کمتری نسبت به بازی‌های پرطرفدار داشته باشند. در نتیجه این امر، قرار گیری آن‌ها در زمان عرضه بر روی سرویس گیم‌پس می‌تواند ریسک شکست خوردن و نادیده گرفته شدن را تا حدود زیادی برطرف کرده و حتی در موارد مشابه بازی Outriders، باعث شوند تا بازی رشد کرده و سازندگان آن با خرسندی از پشتیبانی و عرضه‌ی محتویات الحاقی آن سخن بگویند.

همچنین، وی در صحبت‌های تکمیلی خود افزود که:

برای برخی از بازی‌ها، قرار گرفتن در زمان عرضه بر روی سرویس گیم‌پس یک استراتژی خوب برای کمتر کردن احتمال نایده گرفته شدن و شکست آن‌ها قلمداد می‌شود. در واقع آن‌ها با ورود در زمان عرضه به سرویس گیم‌پس در اختیار ۱۸ میلیون کاربر قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، این ناشران علاوه بر قابلیت درآمدزایی از درون بازی، پیش پرداختی از سوی مایکروسافت نیز دریافت می‌کنند و از آن گذشته، آن‌ها در صورت عدم تمایل به حضور در این سرویس می‌توانند قرارداد خود را که مقطعی است را تمدید نکرده و یا در بندهای آن تغییر ایجاد کنند. همچنین، وی ادامه داد که از دید شرکت مایکروسافت، پرداخت مبالغ هنگفت برای تامین محتوای سرویس گیم‌پس هیچ ممانعتی ندارد و آن‌ها این هزینه‌ها را “ارزشمند” قلمداد می‌کنند؛ چرا که مایکروسافت به سودهای برگشتی در کوتاه مدت چشم ندوخته و روی رشد بلند مدت این سرویس تمرکز دارد.

شرکت مایکروسافت در جواب سوالی مبنی بر “دیدگاه شما برای پرداخت مبالغ قابل توجه برای انتشار بازی‌ها در زمان عرضه بر روی این سرویس چیست؟ چنین جواب می‌دهد که “ارزشش را دارد”. در واقع، این شرکت به فکر سود در کوتاه مدت نیست و به شکل تهاجمی همچنان به خریدهای خود و جذب مشترک سرویس گیم‌پس ادامه خواهد داد. از نظر رقابتی نیز این حرکت بسیار هوشمندانه است و باعث می‌شود که سراشیبی مسیر مخاطبین به گیم‌پس تند تر شود.

در پایان نیز لازم به ذکر است که گزارش‌های اخیر، نشان‌دهنده‌ی احتمال انتشار بازی Battlefield 6 بر روی سرویس گیم‌پس در زمان عرضه وجود دارد. حال اگر این گزارش حقیقت داشته باشد، جالب است بدانید که بازی‌های شرکت EA در زمان عرضه بر روی سرویس EA Play Premium قرار می‌گیرند و کاربران سرویس پایه‌ی شرکت ناشر بازی یعنی EA Play از تجربه‌ی آن در زمان عرضه‌اش محروم خواهند بود و این موضوع به ماه‌ها پس از عرضه موکول می‌شود. از طرفی دیگر، سرویس گیم‌پس که به صورت رایگان سرویس EA Play را در خود جای داده است، بدون در نظر گرفتن ادغام شدن این سرویس در خود، به کاربرانش اجازه خواهد داد تا به صورت رایگان به تجربه‌ی این بازی بپردازند.

در مجموع، به نظر نمی‌رسد که مقاومت بازی‌بازان و حتی برخی از ناشران بزرگ در مقابل سرویس محور شدن صنعت بازی‌های ویدیویی به طول انجامد؛ چرا که سرویس‌های اینچنینی در صنعت سینما امتحان خود را پس داده و با درنظر گرفتن این موضوع که صنعت بازی‌های ویدیویی به مراتب چند لایه‌تر و سودآور تر از سینما است، احتمالاً به زودی تمامی بازی‌بازان و ناشران به سمت چنین سرویس‌هایی سوق پیدا کنند.

25
2
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید