گوگل کاربران ایرانی را شناسایی و تحریم می‌کند؛ پایان عصر VPN؟

۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
گوگل

پس از تحریم کشور ایران در سال ۲۰۱۲، بسیاری از وب‌سایت‌ها از جمله گوگل، کشور ایران را در لیست سیاه خود قرار دادند. این و‌ب‌سایت‌ها از ارائه خدمات به کاربران ایرانی جلوگیری کرده و کاربران مجبور بودند تا با استفاده از VPN و تغییر آی پی خود، از خدمات چنین وب‌سایت‌هایی بهره ببرند.

در آن زمان، شرکت گوگل اجازه دسترسی کاربران ایرانی به سرویس‌هایی مانند گوگل پلی را نداده و این کار، آسیبی جدی به افرادی که از طریق این سرویس به کسب و کار می‌پرداختند، وارد کرده بود. گوگل تنها شرکتی نبود که ایران را در لیست تحریم خود قرار داده بود و شرکت‌های دیگری مانند اپل و اسنپ نیز از دسترسی کاربران ایرانی به خدمات خود جلوگیری کرده بودند.

اما این پایان ماجرا نیست و به‌نظر می‌رسد که شرکت گوگل، دامنه‌ی تحریم‌های خود بر کاربران ایرانی را افزایش داده است. اخیراً بسیاری از کاربران ایرانی اعلام کرده‌اند که دسترسی آن‌ها به سرویس‌های گوگل قطع شده و از این رو، ضربه‌ای جدی به کسب و کار آن‌ها وارد شده است. این تحریم‌ها نه تنها سرویس‌های گوگل، بلکه سرویس‌هایی که از پلتفرم ابری گوگل استفاده می‌کنند را نیز شامل شده است. در نتیجه دسترسی کاربران به سرویس‌هایی مانند اسپاتیفای و Last.fm نیز متوقف شده است.

گفته می‌شود که گوگل در اقدامی جدید، به دنبال شناسایی تمام آی‌پی‌های ایرانی و مسدود کردن آن‌ها می‌باشد. هر چند که این موضوع به خودی خود، مشکلات بسیاری برای کاربران به همراه دارد اما نکته‌ی مهم‌تر این داستان، شناسایی این آی‌پی‌ها حتی پس از استفاده از  VPN و تغییر آی‌پی است. به‌نظر می‌رسد که شرکت گوگل با بررسی زبان نصب‌شده بر روی سیستم و اطلاعات VPN به آی‌پی افراد دسترسی پیدا می‌کند. همچنین این شرکت در صورت تمایل، می‌تواند به موقعیت جغرافیایی کاربران سرویس‌های خود دسترسی داشته باشد.

برای مشاهده ادامه خبر با کلیک روی این متن به تکفارس مراجعه کنید

15
39
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید