آموزش طراحی ۳ بعدی در بازی های ویدیویی – قسمت اول

۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
آموزش طراحی ۳ بعدی بازی های ویدیویی

در این مجموعه مقاله قصد داریم یک بار برای همیشه مشخص کنیم که منظور از مفهوم کلیدی تکستچر (بافت) و به دنبال آن متریال که در بازی‌های ویدیویی، انیمیشن‌ها و کلا تصاویر ساخته شده با استفاده از گرافیک کامپیوتری به وفور استفاده می‌شود، چیست؟ در ابتدا قصد داریم به زبان ساده و در حد مبتدی تعریفی از این دو مفهوم که جز لاینفک طراحی بازی و طراحی ۳ بعدی (Game Design) است، ارائه دهیم و بعد انواع مختلف آن‌ها و کاربردهایشان را بررسی می‌کنیم.

پس از آن مروری کوتاه بر مفهوم شیدرها (Shader) و متریال‌ها (Material) داریم و سپس در ارتباط با آماده‌سازی مدل به جهت اینکه تکستچری بر روی آن بنشیند توضیحی ارائه خواهیم داد که این موارد به قسمت دوم مقاله موکول می‌شوند.

بعد از آن به معرفی روش‌های تولید تکستچرها می‌پردازیم و اینکه کدام روشِ تولید و برای چه منظوری نسبت به دیگری ارجحیت دارد؛ این مباحث در قسمت‌های سوم و چهارم تهیه و تدوین می‌شود. در نهایت به توضیح و تبیین یک تکنیک جدید بهینه‌سازی مدل‌های فیزیکی یا همان اشیا درون تصاویر گرافیکی با استفاده از تکستچرها، می‌پردازیم. این مورد قسمت پنجم و آخر مقاله خواهد بود.

در این مقاله علاوه بر بررسی مفهوم‌های ذکر شده، در خلال مقاله شما را با چندین اصطلاح رایج در ساخت بازی‌های ویدیویی آشنا خواهیم کرد. عمومآ معادل رسمی فارسی ندارند و اصولآ یک طراح تصاویر گرافیکی در هر کشوری که باشد از اصطلاح انگلیسی آن که رایج است استفاده می‌کند. چون به هر حال زبان مشترک بازی‌سازها انگلیسی است.

همان‌طور که ذکر شد، این مقاله در پنج قسمت ارائه می‌شود. بعد از مطالعه هر پنج قسمت نه تنها به پاسخ بیشتر سوالات‌تان در ارتباط با موضوع خواهید رسید، بلکه آماده ورود به وادیه یادگیری فرآیند تکستچرگذاری (Texturing) به صورت عملی می‌شوید. در همین راستا پایه و اساس یکی از مهمترین تکنیک‌های رایج در بازی‌سازی را فرا خواهید گرفت. ضمن اینکه با نام و کاربرد چند نرم‌افزار مهم در این زمینه آشنا خواهید شد.

آموزش طراحی ۳ بعدی بازی های ویدیویی

برای مشاهده ادامه مقاله با کلیک روی این متن به صفحه مربوطه در تکفارس مراجعه کنید

6
1
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید