اینسامنیاک: پلی استیشن ۵ از ویژگی یادگیری ماشین پشتیبانی می‌کند

۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

اخیراً یکی از توسعه دهندگان بازی Spider-Man: Miles Morales از استودیوی اینسامنیاک گیمز (Insomniac Games) در حین توضیح چگونگی تغییر شکل عضله‌های مایلز در این بازی به پشتیبانی پلی استیشن ۵ از ویژگی یادگیری ماشین اشاره نمود.

همان‌طور که مطلع هستید، اخیراً بازی Spider-Man: Miles Morales یک به‌روزرسان دریافت کرد که طی آن یک لباس جدید با نام Advanced Tech در دسترس بازی‌بازان آن قرار گرفت. اما این لباس در نسخه‌ی پلی‌استیشن ۵ بازی قابلیتی جدید از کنسول پلی‌استیشن ۵ را به نمایش درمی‌آورد که پیش‌تر وجود آن در این کنسول تایید نشده بود و حتی برخی از کارشناسان نیز تصور می‌کردند که چنین قابلیتی به صورت سخت افزاری در این کنسول قرار ندارد. در واقع این قابلیت “یادگیری ماشین (Machine Learning)” نام دارد که با بهره گیری از سخت‌افزار خاص و هوش مصنوعی ویژه‌ی خود می‌تواند الگوریتم‌‌های جدیدی خلق کرده و در بازی به اشکال مختلف به نمایش دربیاورد.

اما در این بازی، قابلیت یادگیری ماشین به کنسول پلی‌استیشن ۵ اجازه می‌دهد تا عضله‌های شخصیت بازی به نسبت شرایطی که در آن قرار دارد به صورت پویا دستخوش تغییر شود که به خودی خود قابلیتی جالب توجه قلمداد می‌شود و در طول این هفته تصاویری از خروجی آن در بازی مذکور بارها توسط بازی‌بازان در شبکه‌های اجتماعی نشر یافته است. همچنین، مدیر فنی و طراح شخصیت‌های این بازی یعنی آقای جاش دی‌کارلو (Josh DiCarlo) در توییتی به تغییرات ظاهری و پویای شخصیت مایلز در بازی پس از انتشار این به‌روزرسان اشاره کرد و با انتشار چند تصویر نشان داد که چگونه شانه‌ها و حتی پشت بازوهای این شخصیت هنگام انعطاف و حرکت تغییر شکل داده و بسیار واقعی‌تر به‌نظر می‌رسند.

Spider-Man: Miles Morales
Spider-Man: Miles Morales
Spider-Man: Miles Morales

اما وی در مورد چگونگی پیاده‌سازی این ویژگی و این‌که چرا چنین قابلیتی در دسترس کنسول پلی‌استیشن ۴ نیست چنین توضیح داد که برای استفاده از قابلیت ماشین به پردازشگر فوق‌العاده قدرت‌مندتری نسبت به پردازشگر پلی‌استیشن ۴ نیاز است و تنها پلی‌استیشن ۵ قادر خواهد بود تا از پس چنین پردازش سنگینی برآید. همچنین، وی اشاره نمود که چنین فن‌آوری تاکنون تنها در فیلم‌های سینمایی و با استفاده از real-time rendering مورد استفاده قرار گرفته بود. اما نکته‌ی جالب در این بین به سوال یکی از طرفداران مبنی بر این‌که “آیا ممکن است تا چیزهای مشابه بیشتری در کنسول پلی‌استیشن ۵ ببینیم یا خیر؟” که وی در پاسخ آن گفت که آن‌ها فعلاً به سطحی‌ترین قابلیت‌های این کنسول دسترسی پیدا کرده‌اند و قطعاً دستاوردهای بسیار بزرگ‌تری را در آینده و در بازی‌های ویدیویی خواهیم دید.

از طرفی دیگر، با توجه به این که بازی Spider-Man: Miles Morales از همان ابتدای زمان عرضه‌ی خود توانسته بود تا چشمه‌ای از زیبایی بصری نسل نهم را به مخاطبین خود هدیه کند، اما استودیوی اینسامنیاک گیمز رفته رفته در حال تقویت بخش‌های بصری و فنی آن است و پیش از رونمایی از قابلیت یادگیری ماشین نیز شاهد افزوده شدن حالت ۶۰ فریم به همراه رهگیری پرتو در این بازی بودیم. همچنین، باید توجه داشته باشید که رسیدن همزمان به نرخ فریم ۶۰، گرافیک فنی و بصری صیقل داده شده و چشم‌نواز، رزولوشن خروجی بالا و پشتیبانی از قابلیت رهگیری پرتو حتی از توان کارت‌های گرافیکی قدرتمند روز نیز به سختی و به ندرت بر خواهد آمد و رخ دادن این اتفاق برای یک بازی کنسولی می‌تواند پتانسیل‌های فراوان یک استودیو و یک کنسول را در زمینه‌ی بهینه‌سازی به رخ بکشد.

به هر ترتیب، با قدرتمندتر شدن سخت افزار‌های کنسول‌ها، یادگیری ماشین به مرور زمان به استاندارد جدیدی در این صنعت تبدیل شده و تلفیق شبیه‌سازی واقع‌گرایانه‌ی انیمیشن‌ها و هوش مصنوعی‌های پیشرفته‌تر (نظیر چیزی که EA اختراع کرده است) می‌تواند جهش بزرگی را در آن رقم بزند.

بازی Spider-Man: Miles Morales هم‌اکنون در دسترس دارندگان پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۵ قرار دارد.

21
3
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید