انویدیا احتمالاً خط تولید کارت‌های گرافیکی GTX 1650 را دوباره راه‌اندازی کند

۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۳

با توجه به کمبود شدید کارت‌های گرافیکی در بازارهای جهانی، احتمالاً به‌زودی شاهد راه‌اندازی مجدد خط تولید کارت‌های گرافیکی GTX 1650 از سوی شرکت انویدیا باشیم.

در حقیقت، بازارهای جهانی چند ماهی است که با کمبود شدید قطعات مربوط به رایانه‌های شخصی خصوصاً کارت‌های گرافیکی دست و پنجه نرم می‌کنند و در این بین، بازی‌بازان بیش از سایرین از رخ دادن این اتفاق متضرر شده‌اند. همچنین، این موضوع باعث شده تا علاوه بر کمیاب شدن کارت‌های گرافیکی جدید، کارت‌های گرافیکی که در مقایسه با آن‌ها خریدشان عملاً صرفه‌ی اقتصادی ندارد نیز با قیمت‌های بسیار بالاتر از حد معمول در فروشگاه‌های جهانی فروخته شوند.

اما در حالی که چندین و چند عامل برای این کمبودها مطرح می‌شوند، می‌توان ماینرها را متهم ردیف اول کمبودهای بازار و سپس شیوع ویروس کرونا و کاهش تولید را از جمله عوامل تاثیر گذار در رخ دادن این مسئله قلمداد کرد. از طرفی دیگر، با توجه به تشدید شدن این کمبودها گویا شرکت انویدیا و احتمالاً AMD در آینده‌ای نزدیک از یک روش غیر معمول برای پاسخ به تقاضای خریداران بی‌شمار خود استفاده کرده و خط تولید کارت‌های نسبتاً قدیمی‌تر خود را مجدداً راه‌اندازی کنند.

در واقع با توجه به تشدید رکود شرکت‌ها به‌نظر می‌رسد که شرکت انویدیا در اولین اقدام خود قصد دارد تا خط تولید کارت‌های GeForce GTX 1650 را مجدداً راه‌اندازی کند تا این شکاف پیش‌آمده در روند عرضه و تقاضای خود را تا حدودی پوشش دهد. گزارش اخیر پیرامون این شرکت نشان می‌دهد که انویدیا در ابتدای سال جاری بر روی تولید کارت‌های گرافیکی موبایلی تمرکز داشت اما با توجه به پیش‌آمدن وضعیت این چنینی، تصمیم دارد تا حد توان تمرکز خود را روی تولید کارت‌های GTX 1650 صرف کند.

کارت‌های گرافیکی GeForce GTX 1650 که به عنوان عضوی از خانواده‌ی سری ۱۶ محسوب می‌شوند، برای اولین بار در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی و در قالب لپ‌تاپ‌هایی که پیش‌تر با مانور بر روی بهره‌گیری از آن‌ها تبلیغ شده بودند عرضه شد. اما با توجه به این‌که هم‌اکنون بیش از دو سال از عمر این کارت‌ها می‌گذرد و تنها از ۴ گیگابایت حافظه‌ی اختصاصی در هر دو مدل GDDR5 و GDDR6 بهره می‌برند، بعید است که شاهد عملکرد مطلوبی از آن‌ها در زمان فعلی باشیم.

از طرفی دیگر، این اولین باری نیست که شرکت انویدیا مجبور به اتخاذ چنین تصمیمی برای متعادل‌سازی بازار خود می‌شود و پیش‌تر نیز شاهد تقویت خط تولید کارت‌های گرافیکی RTU 2060 و ۲۰۶۰ Super GPU بودیم که علی‌رغم فاصله‌ی زمانی کوتاه خود با انتشار کارت‌های ۱۶۵۰، دارای ۸ گیگابایت حافظه‌ی GDDR6 هستند. در پایان نیز لازم به ذکر است که کمبود کارت‌های گرافیکی در بازار احتمالاً تا سال ۲۰۲۲ ادامه یابد و هیچ کدام از دو شرکت انویدیا و AMD برنامه‌ی خاص و مشخصی برای پر کردن این خلا به‌وجود آمده نیستند و راه‌اندازی مجدد خط تولید کارت‌های گرافیکی منسوخ نیز به نوبه‌ی خود ناامید کننده تلقی می‌شود.

 

6
0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید