چرا کارت حافظه میکرو اس دی مرده است؟ جایگزینش چیست؟

۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
کارت حافظه میکرو اس دی

بگذارید این مقاله را طور دیگری آغاز کنیم. برای سالیان سال، وجود درگاه حافظه برای گوشی‌ها امری مهم و حیاتی بود. مدت‌زمان زیادی، خیلی‌ها به اپل خرده می‌گرفتند که چرا آیفون درگاه کارت حافظه جانبی میکرو اس دی ندارد، اما حالا همه‌چیز عوض شده است.

برای مثال، هواوی میت ۲۰ پرو یکی از گوشی‌های خوب در چند سال گذشته بود که در اروپا فروش خوبی داشت، اما این گوشی دارای یک مشکل بزرگ بود. هواوی یک حرکت هواوی‌طور انجام داد و تصمیم گرفت به جای درگاه میکرو اس دی، از درگاه حافظه نانو (Nano Memory Card) استفاده کند که می‌توان دلیل این کار را طراحی جالب، ۴۵ درصد اندازه کوچک‌تر و قابل استفاده به جای درگاه سیمکارت نانو نیز دانست.

اما پیدا کردن کارت حافظه نانو در بسیاری از بازارها بسیار سخت بود و شاید خیلی طول می‌کشید تا بتوان کارت حافظه‌ای مناسب (مثلا برند Sandisk) برای این گوشی با ظرفیت ۶۴ گیگابایت پیدا کرد و به‌نظر می‌رسید که نمی‌توان مدت‌زمان زیادی از گوشی بدون این‌که حافظه‌اش پر شود استفاده کرد، اما واقعیت این‌طور نبود، اما چرا؟

زمانی که گوشی‌های اکسپریا از برند سونی در بازار محبوب بود (حدود ۸ سال پیش)، ظرفیت داخلی این گوشی حدود ۱ گیگابایت بود و سیستم‌عامل به‌تنهایی حدود ۷۰ درصد از این حجم را اشغال کرده بود. حتی زمانی گوشی اکسپریا ری با ۴ گیگابایت حافظه داخلی عرضه شده بود که به‌نوعی جایزه سونی به خریداران این گوشی هوشمند بود.

اما اکنون، پایین‌ترین ظرفیت کارت حافظه گوشی‌های هوشمند جدید ۶۴ گیگابایت است و اگر کمی بیشتر پول خرج کنید، می‌توانید نسخه‌های ۵۱۲ گیگابایتی نیز بخرید. اگر اهل فیلم‌برداری، مخصوصاً با فرمت ۴کی هستید، شاید ۶۴ گیگابایت برای شما کم باشد، اما حتی ظرفیت داخلی ۱۲۸ گیگابایتی نیز برای دو سال استفاده مناسب است و یکی از دلایل آن این است که عکس‌ها و ویدیوهای شما در خیلی از موارد در گوشی هوشمند شما باقی نمی‌مانند.

برای مشاهده ادامه مقاله، با کلیک روی این متن به صفحه مربوطه در تکفارس مراجعه کنید

3
2
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید